FIRMA W POLSCE – DZIAŁALNOŚĆ ZA GRANICĄ – GDZIE OPŁACIĆ ZUS?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej – w ramach stopniowej realizacji podstawowej zasady UE tj. swobody świadczenia usług – wiele polskich firm rozpoczęło aktywną działalność za granicą.

Jeden z popularniejszych kierunków to Niemcy.

Typowy schemat działania był następujących.

  • założenie firmy na terenie Polski; najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej – obecnego CEIDG;
  • działalność świadczona na terenie Niemiec i innych krajów UE własnymi siłami lub przy udziale współpracowników;
  • opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe na terenie Polski,
  • kontrola ZUS i wszczęcie postępowania w przedmiocie wydania decyzji o niepodleganiu pod ubezpieczenie społeczne na terenie Polski.

W tym zakresie istotne są przepisy unijne na temat koordynacji zabezpieczenia społecznego.

Analiza ich nie należy do łatwych, bo z jednej strony przepisy są rozstrzelone w różnych rozporządzeniach, a z drugiej strony sam język tekstu prawniczego jest również specyficzny.

Zasada jednego ustawodawstwa

Regulacja UE przewiduje zasadę podlegania ubezpieczeniu społecznemu na terenie jednego Państwa. Zatem co do zasady nie jest możliwe podleganie pod reżim prawny kilku porządków prawnych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Zasada miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

Dla ustalenia miejsca w którym należy opłacać składki na ubezpieczeni społeczne miarodajne jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce to właśnie ta zasada jest przyczyną problemów polskich przedsiębiorców.

Okazuje się bowiem, że nie to w którym państwie mieszkasz, ani gdzie jest zarejestrowana Twoja działalność gospodarcza, ale właśnie na terenie jakiego Państwa prowadzisz działalność gospodarczą będzie mieć decydujące znaczenie dla ustalenia właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego.

W praktyce:

  • mieszkasz w Polsce – otworzyłeś działalność gospodarczą w Niemczech i tam świadczysz usługi – podlegasz pod niemieckie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego – tu sytuacja jest oczywista, ale
  • mieszkasz w Polsce – otworzyłeś działalność gospodarczą w Polsce, usługi świadczysz jednak na terenie Niemiec – podlegasz pod niemieckie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego.

W tym miejscu raz jeszcze przypominam – nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i w jakim kraju zarejestrowałeś firmę, ważne na terenie, którego kraju jesteś aktywny.

Jest jednak możliwe takie ułożenie biznesu, aby zachować polski ZUS.

Jednym z takich rozwiązań to przeniesienie działalności prowadzonej na własny rachunek w Polsce do innego państwa – nazywane również samodelegowaniem.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce, ale punkt ciężkości Twojej działalności przesuwa się z terenu Polski np. do Niemiec możesz przenieść działalność gospodarczą do Niemiec zachowują jednocześnie ubezpieczenie społeczne na terenie PL.

Warunki jakie należy spełnić przy takim rozwiązaniu są następujące:

  • prowadzenie działalności w Polsce przez okres co najmniej 2 miesięcy zanim zdecydujesz się na przeniesienie działalności,
  • podczas przeniesienia działalności poza teren Polski, w Polsce musi zostać zachowana infrastruktura umożliwiająca powrót do kraju i kontynuację działalności,
  • profil działalności w Polsce i w Niemczech musi być tożsamy.

Takie rozwiązanie może zdawać się być jedynie dywagacją uniwersytecką – jednak w praktyce znajduje zastosowanie w przypadku kontraktów.

Jeżeli jednoosobowa firma działająca w Polsce zdobywa zlecenie do realizacji na terenie Niemiec, które nie będzie trwać dłużej niż 24 miesiące – powyżej opisana koncepcja może być pomocna, aby pozostać przy polskim zabezpieczeniu społecznym. Takie rozwiązania są stosowane np. w branży budowlanej.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.