POŁĄCZENIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI Z KARĄ OGRANICZENIA WOLNOŚCI PO NOWELIZACJI KODEKSU KARNEGO 1 LIPCA 2015 r.

Ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015 r. wprowadziła mnóstwo zmian zarówno w samej procedurze jak w samych przepisach tzw. materialnych.

Oryginalnym i nowym rozwiązaniem jest możliwość łączenia kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności.

Połączenie kar stanowi swoistą nową jakość – nowe podejście w temacie kar w sprawie karnym.

Doświadczenia praktyków prawa karnego nie pozostawiają złudzeń – kary pozbawienia wolności powinny stanowić ultima ratio tj. środek ostateczny.

Dlaczego?

Dlatego, że osoba, która trafia do Zakładu Karnego na długi czas – dyplomatycznie rzecz ujmując – ma utrudnioną drogę aby wyjść z tego Zakładu rzeczywiście jako lepszy, bo zresocjalizowany człowiek.

Jednocześnie jednak po 1 lipca 2015 r. wprowadzono ograniczenie w możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności – wcześniej można było zawieszać kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 2, obecnie jest to do 1 roku.

Co by to w praktyce oznaczało? Oznaczałoby to, że każdy kto według nowych przepisów nie może liczyć na zawieszenie kary pozbawienia wolności musiałby się liczyć z bezwzględną karą pozbawienia wolności.

Połączenia kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności po nowelizacji Kodeksu karnego stanowi zatem pewien wentyl bezpieczeństwa.

Pytanie jest następujące – zawieszenie kary pozbawienia wolności nie wchodzi w rachubę, bo jej wymiar na to nie pozwala? Czy oznacza to, że czeka Ciebie wieloletnia odsiadka? Nie!

Na czym to połączenie polega? Kiedy i komu przysługuje? W jakiej kolejności się te kary wykonuje?

Spokojnie…

Łączenie kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności stanowi system kary mieszanej tj. kombinację kary bezwzględnej i kary wolnościowej.

Możliwość skorzystania z danej kary dotyczy występków zagrożonych karą pozbawienia wolności. Na potrzeby stosowania danego przepisu można przyjąć, że występkiem jest czyn zabroniony zagrożony […] karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc, którego dolna granica nie przekracza jednak 3 lat.

Jeżeli mamy do czynienia z występkiem to sąd:

– niezależnie od dolnej granicy kary przewidzianej w ustawie będzie mógł

orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy oraz karę ograniczenia wolności do lat 2.

lub

– jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy oraz karę ograniczenia wolności do lat 2.

Upraszczając zależnie od wysokości górnego ustawowego zagrożenia sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy lub 6 miesięcy (w przypadku występków zagrożonych karą pozbawienia wolności, których granica wynosi co najmniej 10 lat).

Konkretnie – co oznacza nowa regulacja?

Opisane rozwiązanie powoduje, że niezależnie od tego jakie jest minimalne zagrożenie za określony czyn, sąd będzie mieć możliwość orzeczenia krótkoterminowej kary pozbawienia wolności połączonej z karą ograniczenia wolności do lat 2.

Ważna informacja dla Ciebie. Ta kara pozbawienia wolności – jeżeli nie będzie przekraczać roku – będzie mogła zostać warunkowo zawieszona!

Najpierw wykonaniu będzie podlegać kara pozbawienia wolności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Tutaj należy jeszcze pamiętać o kodeksie karnym wykonawczym, który stanowi,
że skierowanie do wykonania kary ograniczenia wolności w pierwszej kolejności wchodzi w rachubę tylko wówczas, gdy zachodzą przeszkody prawne do niezwłocznego wykonania kary pozbawienia wolności.

To z kolei oznacza, że jeżeli ustaną ewentualne przeszkody to priorytet wykonania kary pozbawienia wolności przed karą ograniczenia wolności oznacza, że – niezależnie od tego, czy kara ograniczenia wolności została już w całości wykonana – sąd skieruje do wykonania karę pozbawienia wolności.

Jest zatem o co walczyć!

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.