Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

I. Prolog – Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej jest kolejnym zagadnieniem, które będzie determinować rok 2020 obok rozważań koronawirus a upadłość.

Koronawirus będzie mieć znaczący wpływ na biznes w Polsce, Europie i na świecie. W przypadku osób, których sytuacja finansowa nie będzie wymagała złożenia wniosku o upadłość – o optymalizacji wynikającej z upadłości mówiliśmy w poście Upadłość spółki – czy to się opłaca? – pewnym rozwiązaniem może być zawieszenie działalności.

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej
Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

W tej trudnej sytuacji dobrą informacją jest fakt, iż zawiesić działalność można z dowolnego powodu i na dowolny okres (także bezterminowo) jednakże nie krótszy niż 30 dni.

II. Jednoosobowa działalność gospodarcza a koronawirus

W przypadku jednoosobowych działalność gospodarczej ujawnionych w CEIDG tzw. Samozatrudnionych zawieszenie działalności gospodarczej nie jest trudnym działaniem.

Należy dokonać zgłoszenia do CEIDG, które przekazuje informacje dalej do ZUS lub KRUS oraz do właściwego naczelnika urzędu skarbowego i do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Na temat technicznych zagadnień zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej do CEIDG odsyłam i zachęcam do zapoznania się ze stroną biznes.gov.pl

III. Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej a koronawiurus

Do zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej:

  • należy zgłosić zawieszenie do GUS (rejestr REGON), w terminie 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
  • następnie należy zgłosić zawieszenie do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2, nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
  • w CEIDG należy dokonać potwierdzenia zawieszenie i zgłaszasz to dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i urzędzie skarbowym oraz po faktycznej dacie zawieszenia spółki cywilnej.

Jakkolwiek zanim zgłosimy zawieszenie firmy, należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Nie trzeba natomiast rozwiązywać umów zleceń albo umów o dzieło.

Działalność można zawiesić także wtedy, gdy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim i nie łączą korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Dla skuteczności zawieszenia działalności, czynności muszą dokonać wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

IV. Koronawiurus a tarcza antykryzysowa – jakie wpływ na zawieszenie działalności gospodarczej?

Nie można pominąć, iż w dniu 31 marca 2020 r. Prezydent podpisał ustawę – zwaną potocznie – tarczą antykryzysową.

Stan na marzec 2020 r.: Polska ma przeznaczyć na zwalczanie Koronawirusa około 51 mld Euro – co stanowi około 10% PKB Polski.
Dla porównania:
Niemcy około 1 bln Euro tj. 25% PKP,
Wielka Brytania około 417 mld Euro tj. około 15% PKB
Francja ca. 300 mld Euro tj. 11% PKB
Poza zasięgiem USA – ca. 2 bln Dolarów, tj. ca. 10% PKB

Jakkolwiek nie umniejszają zatem zamysłowi i determinacji Rządu, wyrażam opinię, iż takie działania nie będą wystarczające.

Jeżeli tak, to najpóźniej z wygaszeniem programów pomocowych rozpocznie się pochód wygaszania działalności gospodarczej, tudzież zawieszania.

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej będzie zatem odmienianym przez wszystkie przypadki zagadnieniem praktycznym. Inaczej aniżeli w przypadku opisanym w tekście koronawirus a upadłość – zawieszenie działalności gospodarczej z powodu pandemii – w zamyśle – ma stanowić tymczasowe rozwiązanie.

Podsumowując: Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.