SPRZEDAŻ AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

SPRZEDAŻ AUTA Z WADAMI UKRYTYMI WADAMI

Do naszej Kancelarii Adwokata Syndyka Pawła Wróblewskiego LL.M. Gorzów Wielkopolski często zgłaszają się osoby z branży motoryzacyjnej. Zazwyczaj są to kupujący, którzy nabyli pojazdy z wadami prawnymi bądź wadami fizycznymi. W dzisiejszej odsłonie będziemy jednak rozmawiać na temat obowiązków jakie mają sprzedający. Chodzi dokładniej o sytuację, gdy sprzedający po zbyciu pojazdu otrzymują reklamację. Okazuje się bowiem, że sprzedaż auta z wadami ukrytymi to duży problem także dla sprzedającego.

Typowa sytuacja to sprzedaż pojazdu i otrzymanie po kilku dniach lub tygodniach zawiadomienia od kupującego, że auto posiada określoną wadę. Często samo zgłoszenie wady jest dokonywane już bezpośrednio przez profesjonalnego pełnomocnika – adwokata kupującego.

WIEDZA I WINA SPRZEDAJĄCEGO – sprzedaż auta z wadami ukrytymi

Nasi klienci często w rozmowach powtarzają, że nie posiadali wiedzy na temat danej wady, a zatem nie czują się winni temu, że pojazdy są wadliwe. 

Tutaj należy jednak wyraźnie podkreślić, że takie rozumowanie jest absolutnie błędne. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi ma charakter obiektywny to jest zero-jedynkowy.

SPRZEDAŻ AUTA Z WADAMI UKRYTYMI
SPRZEDAŻ AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Polega to na tym, że jeżeli pojazd posiada wadę – niezależnie od tego, czy kupujący o tej wadzie wiedział, czy też nie – to kupujący ponosi odpowiedzialność za tą wadę. Zatem powoływanie się na fakt braku pozytywnej wiedzy na temat przeszłości pojazdu, jego wadliwości, wypadkowości, faktu, że pochodzi on z kradzieży jest absolutnie bezskuteczne i może narazić sprzedającego tylko i wyłącznie na niepotrzebne dolegliwości finansowe. Stanie się tak w sytuacji, gdy sprawa trafi do sądu.

Wskazówka: Odpowiedzialność sprzedającego za wady pojazdu jest obiektywna tj. – niezależna od wiedzy / winy. To oznacza, że sprzedający odpowiada za wadę pojazdu, zarówno gdy posiada wiedzę i ponosi winę za daną wadę jak również wtedy, gdy nie posiada takiej wiedzy i nie ponosi winy.

OCHRONA SPRZEDAJĄCEGO PRZED RĘKOJMIĄ

No dobrze, ale czy to oznacza, że przy sprzedaży pojazdu jesteśmy absolutnie bezbronni?
Tak na szczęście nie jest. Sprzedający może bronić się przed roszczeniami z tytułu rękojmi. Ważne są przede wszystkim tak zwane akty staranności. Z mojej strony rekomendacja, którą osobiście stosuję, gdy dokonuje sprzedaży pojazdu.  

Rekomendacja:

  • wyraźnie informuj nabywcę, o istniejących wadach pojazdu,
  • wpisuj wady do umowy w taki sposób, aby kupujący nie próbował manipulować, że o określonych wadach nie wiedział.

No dobrze, ale co w przypadku wad o których sami nie wiedzieliśmy. Jest oczywiste, że w takiej sytuacji nie będziemy w stanie poinformować o nich kupującego. Aby zmniejszyć ryzyko powstania takiego typu sytuacji polecam zainwestowanie relatywnie niewielkich środków i zakup raportu na temat naszego pojazdu.

Istnieje co najmniej kilka firm na polskim rynku, które posiadają bogate zasoby pozwalające w znacznej mierze sprawdzić pojazd będący przedmiotem transakcji.

Co ciekawe niekiedy sami możemy dowiedzieć się interesujących informacje na temat naszego pojazdu. Poddaję pod rozwagę zasadność załączenia takiego raportu do samej umowy sprzedaży i wpisania go jako załącznika.

WYŁĄCZENIE RĘKOJMI – sprzedaż auta z wadami ukrytymi

Ponadto istnieje zasada chcącemu nie dzieje się krzywda. Dlatego też strony w ramach umowy sprzedaży mogą wyłączyć rękojmię. Takie wyłączenie będzie niedopuszczalne w relacji sprzedaży profesjonalnej – to jest gdy sprzedającym jest przedsiębiorca, a po drugiej stronie jest konsument. Natomiast jeżeli sprzedajemy pojazd prywatnie na rzecz osoby prywatnej lub firmy jak najbardziej możemy wyłączyć rękojmię. Wówczas ryzyko związane ze skierowaniem roszczenia z tytułu rękojmi zostanie wyłączone. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wyłączenie rękojmi będzie bezskuteczne, jeżeli sprzedający wadę podstępnie zataił.
Jednakże obowiązek wykazania danej okoliczności – to jest podstępnego zatajenia wady przez sprzedającego – będzie obciążać kupującego. Zasadniczo wykazanie pozytywnej wiedzy sprzedającego o wadzie i jej podstępnym zatajeniu nie będzie łatwe. Dlatego wyłączenie rękojmi stanowi silną ochronę sprzedającego.

Zapoznaj się takę z naszym artykułem:

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Auto z wadami – Krypto-sprzedaż

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Wadliwy pojazd Adwokat

Zamiana Samochodu a samochód kradziony

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat
Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.