Pytanie – Który Adwokat jest lepszy?
– Ten, który sprawę „oczywistą do wygrania” – wygra dla swojego Klienta w 100 % – Sąd zasądzi w wyroku roszczenie w 100 % tj. do wygrania było 100.000 złotych i taka kwota została zasądzona;
a może
– Ten, który sprawę „oczywistą do przegrania” – wygra dla swojego Klienta w 50 % – Sąd zasądzi w wyroku roszczenie w 50 % tj. do przegrania było 100.000 złotych, a z tego roszczenia zostało urwane 50 % i sąd zasądził kwotę 50.000 złotych.
—–
Przedsiębiorcy zgłaszają sprawy karno-skarobowe – częste stany faktyczne to nierzetelne prowadzenie księgi, w niektórych przypadkach w ogóle nieprowadzenie księgi.
Bywa, że obciążający materiał dowodowy jest na tyle silny, że nie ma sensu zaklinać rzeczywistości, lecz należy podjąć wysiłek aby minimalizować straty.
Takim rozwiązaniem może być dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
Zgodnie z art. 17 k.k.s.
Sąd może udzielić zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, jeżeli wina sprawcy i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości
Przy czym należy zwrócić uwagę, że przy dobrowolnym poddaniu się odpowiedzialności konieczne jest:
- uiszczenia w całości wymagalnej należności publicznoprawnej,
- zapłacenie kary grzywny. W przypadku przestępstwa jest to kwota odpowiadająca co najmniej jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 616,50 zł), a za wykroczenie skarbowe – co najmniej jednej dziesiątej tego wynagrodzenia (obecnie 185 zł).
- zapłacenie tzw. zryczałtowanych kosztów postępowania (obecnie tj. w 2016 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania związanych ze zgłoszeniem wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe (Dz. U. nr 244, poz. 2074) jest to 185 zł za przestępstwo i 154 zł za wykroczenie).
Samo postępowanie przebiega w dwóch fazach.
Pierwsza to faza negocjacyjna. Tutaj jest potencjał dla Adwokata w rozmowach z organami prowadzącymi postępowanie przygotowawcze.
Druga faza to wniosek organu prowadzącego postępowania przygotowawcze do Sądu o wyrażenia zgody na poddanie się przez podejrzanego odpowiedzialności.
Korzyści z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności?
Jeżeli sąd wyrazi zgodę na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, wówczas tytułem grzywny orzeknie kwotę uiszczoną przez sprawcę. Sąd orzeknie również przepadek przedmiotów – to wszystko jednak tylko w takich granicach, w jakich sprawca wyraził zgodę.
Nie pojawi się zatem sytuacja zaskoczenia, że przedsiębiorca złożył wniosek, przyznał się do winy, a Sąd wymierzy mu karę zupełnie inną niż określona we wniosku. Oczywiści może się zdarzyć, że sąd odmówi zgody na dobrowolne poddanie się karze, gdy brak będzie podstaw do uznania wniosku.
Najważniejsze jednak, że wyrok zezwalający na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego, a uiszczona kwota grzywny nie będzie stanowić przesłanki recydywa skarbowej.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024