Z greki: panta rhei kai ouden menei tj. wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo.
W poście „Nielegalne dowody w postępowaniu karnym po nowelizacji Kodeksu postępowania karnego 1 lipca 2015 r.” opisywałem Tobie sens ówcześnie nowych regulacji w zakresie ograniczeń w wykorzystaniu w postępowaniu karnym dowodów, które zostały zdobyte nielegalne.
Odsyłałem Ciebie do lektury art. 168a k.p.k. – cytat ówcześnie i obecnie konieczny:
niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 k.k.
Otóż obecnie zgodnie z projektem z dnia 8 stycznia 2016 r. ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw art. 168a k.p.k. zostanie skreślony.
A to oznacza, że nie będzie już większych przeszkód, aby za pomocą nielegalnie uzyskanych dowodów (z podsłuchów, dostępu do Twojej korespondencji, do Twojego mailingu) wykazać w ramach procesu karnego Twoją winę co do określonego czynu.
Będzie zatem obowiązywać nowa, stara zasada “cel uświęca środki”.
Jakie uzasadnienie?
W ocenie projektodawcy zbędna jest regulacja art. 168a k.p.k., gdyż przepis ten wprowadza bardzo szeroki [czytaj za szeroki] zakres zakazu dowodowego, niezależnie od okoliczności jego uzyskania.
Zdaniem ustawodawcy ocenianie każdej sytuacji powinno się odbywać in casu.
Zatem to sąd będzie ustalać:
- czy nielegalny dowód jest co prawda nielegalny, ale kaliber czynu oskarżonego był tego rodzaju, że należy tą nielegalność dowodu wliczyć „w koszty działania mechanizmów broniących dobra wspólnego” – wówczas sąd uzna za legalne to co nielegalne;
- czy też nielegalny dowód jest nielegalny, a kaliber czynu oskarżonego nie był tego rodzaju, że należy tą nielegalność wliczyć „w koszty działania mechanizmów broniących dobra wspólnego” – wówczas sąd uzna za nielegalne to co nielegalne.
Zapewne już niebawem tak właśnie będzie rozwiązany i traktowany dotychczasowy zakaz korzystania z nielegalnych dowodów w postępowaniu karnym.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024