W poprzednim wpisie „Firma w Polsce – działalność za granicą – gdzie opłacić ZUS?” analizowałem podstawowe kryteria, które są decydujące dla ustalenia w jakim kraju należy opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, gdy prowadzisz działalność transgraniczną.
Osoby, które prowadzą działalność z punktem ciężkości przesuniętym poza granicę Polski, prędzej czy później spotkają się z aktywnością ze strony ZUS.
Stan w którym polskie firmy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce, pomimo tego, że większość ich działalności jest skoncentrowana za granicą – można zdefiniować jako powszechny.
Wspólnym mianownikiem dla takich zdarzeń bynajmniej nie jest wola oszukania kogokolwiek, czy optymalizacji ZUS, lecz po prost brak wiedzy w danej materii.
Wiedza pojawia się zazwyczaj w trakcie kontroli ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Z kolei rzeczona kontrola zazwyczaj nie bywa przedmiotem donosu, lecz jest wszczynana w związku ze zdarzeniem.
Przykład:
Tzw. Einzelunternehmer tj. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek w Niemczech – opłacająca składki w Polsce – w trakcie realizacji kontraktu na budowie w Niemczech doznaje wypadku – przecina sobie dłoń przy użyciu szlifierki kontowej.
Po świadczenia z tego tytułu zwraca się do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamiast jednak uzyskać świadczenie, „otrzymuje” postępowania w sprawie.
Postępowanie, które na 99% zakończy się wydaniem przez polski ZUS decyzji stwierdzającej, że dany przedsiębiorca nie podlega pod ustawodawstwo polskie w zakresie zabezpieczenia społecznego
W takim przypadku – wyjściem, które może pomóc w sprawie jest zawarcie porozumienia wyjątkowego z niemieckim odpowiednikiem ZUS tj. GKV-Spitzenverband – DVKA.
Dzięki takiemu porozumieniu – pomimo, że polska firma nie spełnia przesłanek, aby podlegać zabezpieczeniu społecznemu w Polsce – można takie zabezpieczenie jednak osiągnąć.
To oznacza, że ZUS „nie wyrejestruje” polskiej firmy z polskiego systemu.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024