Upadłość czy restrukturyzacja? Przyspieszone postępowanie układowe jako panaceum?

Upadłość czy restrukturyzacja?

To pytanie, które wiele firm będzie stawiać w związku z lockdownem.



Postępowanie restrukturyzacyjne jest wszczynane wobec firm w różnym stadium problemów. Także wobec tych, które mają już ujemne kapitały własne.

O tym kiedy firma jest wypłacalna pisałem w artykule koronawirus a upadłość

Jeżeli wniosek o próbę naprawy biznesu jest zdecydowanie przeterminowany – mamy pewne symptomy, które przybliżają sprawę raczej do upadłości.

Szansa na uniknięcie upadłości?

Zamiast pytania – czy nie jest zbyt późno na restrukturyzację, ważniejsze jest inne pytanie. Czy chcemy sobie / naszym pracownikom / wierzycielom dać szansę na uniknięcie upadłości?


Pomińmy w niniejszym opracowaniu postępowania o zatwierdzenie układu. Weźmy na pulpit tzw. ppu – czyli przyspieszone postępowanie układowe. Jak sama nazwa wskazuje ma ono się toczyć w sposób przyspieszony, wartki.


I rzeczywiście nadzorca sądowy w przyspieszonym postępowaniu układowym ma znaczenie krótszy czas na przygotowanie planu restrukturyzacyjnego aniżeli ma to miejsce np. w postępowania sanacyjnym. Otóż – 2 tygodnie, zamiast 1 miesiąca.


Należy jednak wyraźnie zastrzec: brak powiązania przez ustawodawcę terminów z praktyką jest tak bardzo dostrzegalny, że ich rola przez to staje się raczej instrukcyjna.

Załóżmy wariant nazwijmy to dużej restrukturyzacji.

10 milionów długu, 240 wierzycieli, 130 pracowników. W takich warunkach stworzenie spisu wierzytelności w przewidzianym 2 tygodniowym terminie jest nie tylko niemożliwe. Takie działanie byłoby w istocie szkodliwe dla postępowania. W takiego typu sprawach i podmiotach sam cykl księgowań jest dłuższy aniżeli 2 tygodnie. To oznacza, że złożony i obwieszczony spis wierzytelności podlegałby wielokrotnej korekcie.

Ten przykład daje nam jednak pewną wskazówkę interpretacyjną. Każda forma restrukturyzacji jest sformalizowanym postępowaniem, który może dać istoty oddech dla dłużnika. Nawet tzw. prosta restrukturyzacja – w ramach ppu tj. przyspieszonego postępowania układowego – wygeneruje dostateczny czas, aby przemyśleć etap na którym znajduje się firma i nadać jej nowy kierunek


Przyspieszone postępowania układowe – nie zatem „tak szybkie”, jak mogłaby na to wskazywać nazwa.
Przyspieszone postępowania układowe bywa traktowane jako postępowanie niepełne w porównaniu do postępowania układowego, czy sanacyjnego.

Terminy w przyspieszonym postępowania układowym


Zatem należy zgodzić się: w porównaniu do sanacji bywają pewne różnice, jak chociażby fakt, że w ppu jest nadzorca sądowy, a w sanacji zarządca. W ppu zarząd co do zasady pozostaje w rękach zarządu, a w sanacji przechodzi w ręce zarządcy. W ppu są krótsze terminy do działania dla nadzorcy sądowego aniżeli ma to miejsce w sanacji.


Powyższe w żadnej mierze nie deprecjonuje jednak przyspieszonego postępowania układowego. Doświadczenie naszej Kancelarii w ramach prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych jest następujące. Przyspieszone postępowanie układowe może być wystarczającym i skutecznym środkiem do restrukturyzacji.
Uwzględniając ryzyka, które przy generalizacji zawsze powstają można przyjąć, że przyspieszone postępowania układowe będzie trwać co najmniej 1 rok.
Rok w bycie przedsiębiorstwa to wystarczający czas. Czas, ab aby móc zbadać moment na którym znajduje się dana firma, przygotować wytyczne, podjąć rozmowy z wierzycielami, dokonać restrukturyzacji.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.