OBOWIĄZEK NAPRAWIENIA SZKODY A UBEZPIECZENIE OC SPRAWCY

W sprawach karnych przeciwko osobie, która spowodowała wypadek drogowy – w przypadku, gdy dochodzi do skazania – sądy w wyroku zazwyczaj orzekają obowiązek naprawienia szkody.

Podstawą dla działania sądu karnego jest art. 46 k.k.

Zgodnie z tym przepisem w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Można zaryzykować tezę, że jeżeli pokrzywdzony jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, to w 99 na 100 sprawach wniosek o naprawienie szkody jest składany.

Charakter takiego obowiązku naprawienia szkody jest mieszany. Z jednej strony jest to bowiem środek kompensacyjny (do niedawna środek karny) – z drugiej strony podkreśla się jego funkcję kompensacyjną właśnie co z kolei stanowi domenę prawa cywilnego.

Skoro zabarwienie obowiązku naprawienia szkody jest akcentowane i akceptowane powstała wątpliwość, czy kierowca skazany za spowodowanie wypadku drogowego, na którego sąd karny włożył obowiązek naprawienia szkody może ten obowiązek przerzucić na zakład ubezpieczeń w którym ma wykupioną polisę OC.

Skoro bowiem w procesie cywilnym w ramach tzw. gwarancyjno-repartycyjnej odpowiedzialności zakład ubezpieczeń odpowiada obok sprawcy wypadku na zasadzie in solidum, to być może quasi-cywilny obowiązek naprawienia szkody z postępowania karnego można również  potraktować jako obowiązek obciążający zakład ubezpieczeń?

Nie można – tak wypowiedział się w tym przedmiocie Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 maja 2005 r., sygn. akt: IV CK 706/04

Sprawcy wypadku komunikacyjnego, którego odpowiedzialność odszkodowawcza objęta została umową obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie przysługuje wobec ubezpieczyciela roszczenie o zwolnienie go przez tego ubezpieczyciela z obowiązku naprawienia szkody wobec poszkodowanego.

Co to oznacza w praktyce? W praktyce oznacza to, że w ramach postępowania karnego Adwokat działający w Twoim imieniu będzie zabiegać o maksymalnie obniżony wymiar obowiązku naprawienia szkody, bo

  • koszt, który poniesiesz w ramach takiego obowiązku będzie Twoim kosztem – nie będziesz mógł go przenieść na zakład ubezpieczeń z którym miałeś zawartą umowę OC,
  • orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia i tak nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego przez pokrzywdzonego – a to oznacza, że kwota, która zapłacisz nie pozbawi pokrzywdzonego możliwość dochodzenia dalej idących roszczeń.

Warto zatem negocjować z pokrzywdzonym wysokość obowiązku naprawienia szkody.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.