WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE OD ODBYWANIA RESZTY KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI STAJE SIĘ FAKTEM

Wrocław – Miasto Mostów.

Odległość od Gorzowa Wielkopolskiego – około 300 km.

Cel – warunkowe przedterminowego zwolnienie od odbywania reszty kary pozbawienia wolności.

Cel staje się faktem.

ZK Wrocław

ZK Wrocław

DSC_2250

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

14 odpowiedzi

 1. Witam. Świetny blog – pomoże mi w nauce do wrześniowego egzaminu z prawa karnego. Niemniej, mam pytanie z innej beczki 🙂 Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zadośćuczynienie – otrzymania należności pieniężnych na gruncie postępowania cywilnego, w przypadku, gdy przestępstwo się przedawniło? Chodzi o molestowanie nieletniej przez członka rodziny w roku 1997/8 oraz 2006. Wcześniej, w 1993 roku ta sama osoba dokonała próby gwałty na innej nieletniej. Czy tę sprawę da się w jakiś sposób „ruszyć”?

 2. Witam, jedna ma 24, druga (ta z 93roku) ma 37 lat. Chodzi mi tylko o to, czy po prostu istnieje możliwość podjęcia jakichkolwiek działań w tej sprawie, pomimo przedawnienia.

  1. Proszę skierować swoją uwagę na art. 442 [1] § 2 k.c. – nie jest konieczny w takim przypadku wyrok karny – sąd cywilny dokonuje własnych ustaleń i oceny. Należy zwrócić uwagę na przepisy intertemporalne zarówno z k.c. jak i z k.k.

 3. Witam mam pytanie mój chłopak siedzi w areszcie śledczym 6 miesięcy. Ogólnie ma 3 lata do odsiadki. Ja jestem w ciązy jestem w 36 tygodniu i ciążą zagrożona czy mój chłopak ma szanse na przerwę w karze w takim przypadku? dodam że jestem niepełnoletnia. Napisał już pismo i za 2 tyg. ma mieć rozprawę i chciała bym wiedzięc na co mam być przygotowana czy ma szanse czy nie?

 4. Witam mam pytanie o proszę o odpowiedź. Mój ko knkubent miał przerwę w karze oczywiście negatywna dotyczyła ona mojego stanu zdrowia .Jestem po opera no kręgosłupa mam napisane że cytuje nie mogę wykonywać żadnych prac domowych,potrzebuje stałej opieki drugiej osoby no i co się dowiadujemy że nie dostanie przerwy w karze po iewaz ja jeżdżę regularnie na widzenia ,Ale ja samochodu nie prowdże tylko mnie przywoza ..chodzi mi oto czy to był powód żeby nie dosat tej przerwy ,
  Proszę o dpo

  1. Witam, niestety nie udzielę informacji, czy to był powód odmowy przerwy w karze, ponieważ nie znam akt sprawy.

 5. Witam moj brat dostal 6lat wyroku w austrii i mysli by sie przenieść do polski ma juz odsiedziane 18msc czy w polsce bedzie mial szanse na warunkowe zwolnienie po odbyciu polowy kary czy 2/3 tak jak w austrii czy nikłe są na to szanse ? Osoba pierwszy raz karana.

 6. Witam mam pytanie. Mój partner od października ubiegłego roku odsiaduje 2 letni wyrok w zk. Niedawno pisał wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie, gdyż połowa kary minęła. Niestety sąd odrzucił wniosek gdyż uznał że połowa kary wypada 5 stycznia , gdyż święta i weekendy nie są odliczane do kary. Czy rzeczywiście jest takie prawo,w czy można się od tego w jakiś sposób odwołać?

  1. Witam – osobiście nie znam danego poglądu, iż przy odbywaniu kary pozbawienia wolności dni wolne od pracy nie podlegają zarachowaniu na poczet kary. Można przecież argumentować, że takie dni powinny się liczyć podwójnie (rozłąka z rodziną zapewne jest w tych dniach bardziej odczuwalna). jeżeli sąd rzeczywiście odrzucił wniosek, to musiał to zrobić orzeczeniem. Warto wnieść o odwołanie, aby poznać dokładne motywy rozstrzygnięcia. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 7. Witam, chciałabym zapytać Pana Mecenasa w sprawie syna. Chodzi o to, że syn przebywa w ZK od 2017 r. Odbył krótkie pojedyncze kary, a obecnie od stycznia 2019 r. odbywa wyrok łączny 5 lat pozb. woln. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ jeden z pojedynczych wyroków zawartych w tym wyroku łącznym jest z art. 65 par.1, co wiąże się z możliwością warunkowego zwolnienia po wykonaniu 3/4 kary. Wyrok łączny nie zawiera tego art.65, dlatego też syn napisał o wokandę po połowie kary sądząc, że jeżeli nie ma w wyroku łącznym tego art. to może się ubiegać o to, gdyż ten pojedynczy wyrok „utracił moc” (został objęty wyrokiem łącznym). Okazało się, że postępowanie o warunkowe zwolnienie zostało umorzone, bo w „systemie” jest ten art. 65. Nie wiem czy można się odwołać od tej decyzji sądu. Adwokat który był na sprawie mówił, że art. nie ma w wyroku łącznym i to dobrze, bo syn będzie mógł starać się o warunkowe zwolnienie po 1/2 kary. Okazało się również (właściwie to już po apelacji), że ten jednostkowy wyrok z art. jest błędnie spisany w tym łącznym i połączony błędnie z innymi wyrokami (prawidłowo wyrok to bezwzgl. pozb. wolności z art.65.par.1, a błędnie spisany w łącznym to kara mieszana bezwzgl. pozb. woln. i ogr. woln). Nie wiem jak to próbować rozwiązać. Czy syn powinien odwoływać się od decyzji sądu penitencjarnego odnośnie tego, że wyrok łączny który odbywa nie posiada tego artykułu i może starać się o warunkowe zwolnienie po połowie kary? Czy próbować wyjaśnić tą sytuację z pomyłką w wyroku łącznym i napisać do sądu wydającego wyrok o sprostowanie? Czy taka pomyłka może być powodem rozwiązania tego wyroku? Ogólnie wyrok jest bardzo niekorzystny, gdyż zamieniono w nim kary ograniczenia wolności na karę pozb. wolności. Bardzo proszę Pana Mecenasa o pomoc. Dziękuję

  1. Dzień dobry, dziękujemy za zapytanie i obszerny opis. Niestety materia przekracza ramy naszego forum. Sugeruję kontakt poza forum. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.