PIERWSZE PRZESŁUCHANIE Z UDZIAŁEM OBROŃCY

O tzw. prawie do obrony i do korzystania z pomocy obrońcy…

Podejrzani, wiedzą, że mają prawo do tego, aby w przesłuchaniu uczestniczył „ustanowiony obrońcy”. Wiedzą, bo są o tym pouczani przed przystąpieniem do przesłuchania.

Ale co oznacza „ustanowiony obrońca”?

Pierwsze przesłuchanie to stres dla podejrzanego i jego rodziny. Może się zdarzyć, że podczas przesłuchania organy śledcze będą wywierać dodatkową presję – skoro Ty podejrzany nie masz ustanowionego obrońcy, to nie masz prawa do przesłuchania z jego udziałem.

Rzeczywiście literalne wykładania mogłaby sugerować, że tylko gdy podejrzany ma przed pierwszym przesłuchaniem ustanowionego obrońcę, może żądać przesłuchania z jego udziałem, a w przeciwnym nie. Ale czy każdy podejrzany ma na podorędziu ustanowionego adwokata?

Zdecydowanie nie!

Naturalnie pierwsze przesłuchanie z udziałem obrońcy powoduje trudności faktyczne i praktyczne. Pierwsze przesłuchanie w charakterze podejrzanego następuje bezpośrednio po postawieniu osoby podejrzanej w stan podejrzenia tj. po ogłoszeniu jej postanowienia o przedstawieniu zarzutów albo w wraz z postawieniem zarzutu w związku z przystąpieniem do przesłuchania osoby podejrzanej w charakterze podejrzanego.

Nie zmienia to jednak faktu, iż musi zostać zagwarantowana możliwość ustanowienia obrońcy po przedstawieniu zarzutów, ale jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem – i to w sposób faktycznie umożliwiający obrońcy udział w czynności.

Dlatego osoba, której przedstawiono zarzuty albo którą poinformowano o treści zarzutu powinna zgłosić żądanie o przesłuchanie jej z udziałem obrońcy. Taki wniosek to równocześnie żądanie umożliwienia podejrzanemu, aby dopiero ustanowił obrońcę i aby obrońca został zawiadomiony o miejscu i terminie czynności.

Należy pamiętać, że są w procedurze karnej przewidziane gwarancje procesowe dla podejrzanego. Postępowanie karne należy prowadzić w sposób faktycznie, a nie iluzorycznie umożliwiający realizację danych gwarancji.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.