ZAKUP POJAZDU Z KOMISU

Popularny zakup pojazdu z komisu w polskich realiach może nieść ze sobą ryzyko.

W obrocie powszechnie występuje zjawisko wypisywania umów, nie z rzeczywistą stroną umową tj. komisem, ale z poprzednim właścicielem z terenu Unii Europejskiej od którego pojazd został sprowadzony.

Taniej, ale czy bezpieczniej?

Nie taniej i na pewno nie bezpieczniej. W przypadku jakichkolwiek problemów faktycznych lub prawnych z pojazdem, kupujący pozbawia się możliwości kierowania roszczeń do rzeczywistego sprzedawcy. Rzeczywisty sprzedawca nie będzie bowiem ujawniony w łańcuchu nabycia pojazdu.

Kolejna wątpliwa optymalizacja dotyczy zaniżania wartości pojazdu na umowach. Pomijając fakt, iż Urząd Skarbowy bada wartość pojazdu nie według ceny z umowy, lecz według własnych katalogów, może pojawić się inny problem.

Co w sytuacji, gdy doszło do zaniżenia ceny na umowie w stosunku do ceny faktycznie uiszczonej, a kupujący – w związku ze stwierdzonymi wadami – chce odstąpić od umowy. Jaka cena wówczas podlega zwrotowi – cena faktycznie uiszczona, czy cena podana na umowie?

Jeszcze inny kazus, gdy kupujący boleśnie zrozumieją swój błąd powstanie, gdy zakupiony pojazd okaże się być samochodem pochodzącym z kradzieży. Do kogo w takim przypadku kupujący będzie mógł skierować roszczenia zwrotne, po tym gdy policja odbierze mu pojazd?

Skoro przy kupnie nowych pojazdów pojawiają się problemy z ich obsługą, to niezrozumiałym jest założenie, że zakup pojazdu używanego nie będzie generować przykrych niespodzianek.

Proste porównanie cen występujących na niemieckim rynku motoryzacyjnym z cenami oferowanymi na rynku polskim uzasadnia następujący wniosek. Otóż większość pojazdów sprowadzanych do Polski zostało z jakiegoś powodu sprzedane za niską cenę dla firmy handlującej. Zachodnie sprzedawcy nie działają non profit.

Kupować / Nie kupować

Czy to oznacza, że zakup pojazdu z komisu jest złym pomysłem?

Absolutnie tak nie jest. Wiele firm handlujących pojazdami używanymi w komisach to prawdziwi pasjonaci. Kupujący powinni jednak zachować szczególną ostrożność, gdy  właściciel komisu proponuje sporządzenie umowy, która nie będzie mieć punktów wspólnych z rzeczywistością.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.