ZAKUP POJAZDU Z KOMISU

Popularny zakup pojazdu z komisu w polskich realiach może nieść ze sobą ryzyko.

W obrocie powszechnie występuje zjawisko wypisywania umów, nie z rzeczywistą stroną umową tj. komisem, ale z poprzednim właścicielem z terenu Unii Europejskiej od którego pojazd został sprowadzony.

Taniej, ale czy bezpieczniej?

Nie taniej i na pewno nie bezpieczniej. W przypadku jakichkolwiek problemów faktycznych lub prawnych z pojazdem, kupujący pozbawia się możliwości kierowania roszczeń do rzeczywistego sprzedawcy. Rzeczywisty sprzedawca nie będzie bowiem ujawniony w łańcuchu nabycia pojazdu.

Kolejna wątpliwa optymalizacja dotyczy zaniżania wartości pojazdu na umowach. Pomijając fakt, iż Urząd Skarbowy bada wartość pojazdu nie według ceny z umowy, lecz według własnych katalogów, może pojawić się inny problem.

Co w sytuacji, gdy doszło do zaniżenia ceny na umowie w stosunku do ceny faktycznie uiszczonej, a kupujący – w związku ze stwierdzonymi wadami – chce odstąpić od umowy. Jaka cena wówczas podlega zwrotowi – cena faktycznie uiszczona, czy cena podana na umowie?

Jeszcze inny kazus, gdy kupujący boleśnie zrozumieją swój błąd powstanie, gdy zakupiony pojazd okaże się być samochodem pochodzącym z kradzieży. Do kogo w takim przypadku kupujący będzie mógł skierować roszczenia zwrotne, po tym gdy policja odbierze mu pojazd?

Skoro przy kupnie nowych pojazdów pojawiają się problemy z ich obsługą, to niezrozumiałym jest założenie, że zakup pojazdu używanego nie będzie generować przykrych niespodzianek.

Proste porównanie cen występujących na niemieckim rynku motoryzacyjnym z cenami oferowanymi na rynku polskim uzasadnia następujący wniosek. Otóż większość pojazdów sprowadzanych do Polski zostało z jakiegoś powodu sprzedane za niską cenę dla firmy handlującej. Zachodnie sprzedawcy nie działają non profit.

Kupować / Nie kupować

Czy to oznacza, że zakup pojazdu z komisu jest złym pomysłem?

Absolutnie tak nie jest. Wiele firm handlujących pojazdami używanymi w komisach to prawdziwi pasjonaci. Kupujący powinni jednak zachować szczególną ostrożność, gdy  właściciel komisu proponuje sporządzenie umowy, która nie będzie mieć punktów wspólnych z rzeczywistością.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.