Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty

Zatrzymanie prawa jazdy za brak alimentów jest procedurą, która ma na celu egzekwowanie obowiązków alimentacyjnych. Sprawdź, w jaki sposób możliwe jest zatrzymanie prawa jazdy za alimenty.

Kto może złożyć wniosek o zatrzymanie prawa jazdy za niepłacenie alimentów?

Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy może złożyć wierzyciel alimentacyjny (osoba, która ma prawo do alimentów) lub komornik, który prowadzi postępowanie egzekucyjne. Jeśli prowadzone postępowanie egzekucyjne nie daje rezultatu, a dłużnik alimentacyjny nadal uchyla się od płatności, możesz zwrócić się z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi.  

Gdzie złożyć wniosek o zatrzymanie prawa jazdy za alimenty

Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy z powodu braku płatności alimentów organ właściwy dla dłużnika składa do starosty. Następnie, po weryfikacji okoliczności wskazanych w treści wniosku, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

Kto może złożyć wniosek

Wniosek o zatrzymanie prawa jazdy może złożyć wierzyciel alimentacyjny czyli osoba, która ma prawo do alimentów, bądź jej przedstawiciel ustawowy.  

Jeśli decydujesz się na samodzielne złożenie wniosku, pamiętaj aby dochować formalności, a także wykazać, że dotychczasowa egzekucja alimentów jest bezskuteczna.

Kiedy można uchylić decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy za niepłacenie alimentów


Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty, gdy ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy, oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów lub nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje przez przekazanie do centralnej ewidencji kierowców informacji o zwrocie tego dokumentu niezwłocznie po uchyleniu decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.

Podkreślić także należy, że zatrzymanie prawa jazdy nie jest jedyną sankcją grożącą za niepłacenie alimentów.

Warto pamiętać, że procedura ta ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów osób uprawnionych do alimentów, a także motywowanie dłużników do regulowania swoich zobowiązań.

Jeśli jednak uważasz, że alimenty które płaci dłużnik nie są wystarczające, możesz wystąpić o podwyższenie alimentów. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule.

Podstawa prawna

Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty uregulowane zostało w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dokładną treść przepisów znajdziesz tutaj.

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.