Podwyższenie alimentów na dzieci

Podwyższenie alimentów zasądzonych na dzieci jest możliwe, gdy zaistnieją istotne zmiany w okolicznościach, które były podstawą wcześniejszego wyroku alimentacyjnego.

Kluczowymi przesłankami uzasadniającymi podwyższenie alimentów mogą być:

1. Zmiany w potrzebach dziecka

Dzieci rosną, a ich potrzeby często się zwiększają. Wiąże się to z wyższymi kosztami utrzymania, edukacji, opieki medycznej, zajęć dodatkowych, sportów czy wycieczek szkolnych. Jeśli pojawiają się nowe wydatki związane z rozwojem dziecka, mogą one być uzasadnieniem dla podwyższenia alimentów.

2. Zmiany w sytuacji finansowej rodzica  

Jeśli rodzic zobowiązany do płacenia alimentów rodzic  poprawił swoją sytuację finansową (np. uzyskał lepszą pracę, awansował, odziedziczył majątek), to może to być podstawą do podwyższenia alimentów. Podobnie, gdy rodzic, który  przy którym dziecko stale przebywa, i który pobiera alimenty na rzecz małoletnich dzieci doświadczył pogorszenia sytuacji finansowej, również może to być argumentem za zwiększeniem kwoty alimentów.

3. Zmiany w liczbie dzieci lub osób na utrzymaniu

Jeśli rodzic pobierający  alimenty na dziecko ma więcej dzieci lub dodatkowe zobowiązania, może to również wpływać na potrzebę ponownej analizy kwoty alimentów.

4. Zmiany w kosztach utrzymania

Ogólny wzrost kosztów życia, inflacja, czy podwyższone ceny produktów i usług związanych z utrzymaniem dziecka mogą także  być powodem do zmiany kwoty alimentów.

Jeśli chodzi o upływ czasu, sam w sobie   nie jest wystarczającą przesłanką do podwyższenia alimentów. Niemniej jednak, upływ czasu może wpływać na inne czynniki, takie jak wzrost potrzeb dziecka czy zmiany w sytuacji finansowej rodziców, które mogą być wystarczającym uzasadnieniem do ponownej oceny kwoty alimentów.

Warto pamiętać, że podwyższenie alimentów może dotyczyć sytuacji, w której pierwotne alimenty zostały zasądzone w wyroku, ale także ustalone na mocy ugody zawartej pomiędzy rodzicami dziecka.

Jeśli chcemy wystąpić o podwyższenie alimentów, konieczne jest złożenie pozwu do sądu, w którym trzeba udowodnić, że zaistniały nowe okoliczności uzasadniające zwiększenie kwoty alimentów. wzrost potrzeb dziecka czy zmiany w sytuacji finansowej rodziców najlepiej wykazać odpowiednimi dokumentami. Dowodem, który jest często stosowany w tego rodzaju sprawach są również zeznania świadków.

Gdy to konieczne – wiedz co wie adwokat.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Our silent partner ChatGPT

Zapoznaj się z naszymi pozostałym publikacjami

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.