Zdrada jako przesłanka orzeczenia rozwodu

W polskim systemie prawnym, w kontekście prawa rodzinnego, zdrada jednego z małżonków może być istotnym czynnikiem przy orzekaniu rozwodu.

Jednakże, aby zrozumieć, w jaki sposób zdrada wpływa na postępowanie rozwodowe, warto przyjrzeć się ogólnym przesłankom rozwodu w Polsce.

Przesłanki rozwodu

 Podstawową przesłanką do orzeczenia rozwodu w Polsce jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Oznacza to, że więzi emocjonalne, fizyczne i ekonomiczne między małżonkami uległy zniszczeniu, a nie ma perspektyw na ich odbudowę.

Zdrada jednego z małżonków może być dowodem na taki rozkład pożycia.

Zdrada jako dowód rozkładu pożycia

Zdrada jednego z małżonków często prowadzi do rozkładu pożycia emocjonalnego i fizycznego, co może stanowić podstawę do orzeczenia rozwodu.  Jeśli zdrada jest udowodniona, może to świadczyć o zupełnym i trwałym rozkładzie pożycia, co jest kluczowe przy orzekaniu rozwodu.

Zdrada a wina

W polskim prawie, regulującym kwestie rozwodu istnieje możliwość orzekania o winie jednego lub obu małżonków. Jeśli jeden z małżonków dopuścił się zdrady, drugi małżonek może żądać orzeczenia rozwodu z winy tej osoby.

Orzeczenie rozwodu z winy może mieć konsekwencje przy podziale majątku, alimentach oraz innych kwestiach wynikających z rozpadu małżeństwa.

Jak zatem udokumentować zdradę małżonka, aby można było powołać się na nią w procesie rozwodowym?

Jeśli zdrada jest przyczyną rozpadu pożycia, należy przedstawić dowody na jej potwierdzenie. Mogą to być zdjęcia, wiadomości, zeznania świadków itp. Sąd oceni przedstawione dowody i zdecyduje, czy zdrada była przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Pozew o rozwód

Aby złożyć pozew o rozwód w Polsce, należy wskazać przesłanki rozwodu oraz, w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, przedstawić dowody na winę małżonka. Pozew należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków.

Zdrada jest poważną kwestią w postępowaniu rozwodowym, dlatego zaleca się konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Prawnik pomoże w zebraniu odpowiednich dowodów oraz w prowadzeniu sprawy rozwodowej zgodnie z prawem, tak aby w należyty sposób wykazać, iż faktycznie zdrada była przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Gdy to konieczne – wiedz co wie adwokat.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Our silent partner ChatGPT

Zapoznaj się z naszymi pozostałym publikacjami

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.