Adwokat Prawo karne Polska

Adwokat Prawo karne

Adwokat Prawo Karne – Kancelaria Adwokacka Paweł Wróblewski LL.M.

Prawo karne Stany Zjednoczone

Mit Stanów Zjednoczonych był popularny w polskim społeczeństwie zwłaszcza w latach 90-tych. Ówczesne zawrotne kariery znanych sportowców – Andrzeja Gołoty, Mariusza Czerkawskiego przemawiały do wyobraźni społeczeństwa pokomunistycznego.

Wtedy amerykańskie niejako z automatu znaczyło lepsze.

Jako Adwokat i karnista chciałbym jednak skupić się na jednym wycinku materii prawa – tj. prawie karnym właśnie, a dokładniej na karze pozbawienia wolności orzekanej w wyrokach skazujących.

W Stanach Zjednoczonych dopuszczalne jest kumulowanie kar pozbawienia wolności. Zarówno w informacjach prasowych, telewizyjnych docierają informacje, iż określona osoba została skazana za 10 zarzutów np. na karę 240 lat pozbawienia wolności – co de facto oznacza karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Prawo karne Polska

W Polskim systemie karnym najwyższym wymiarem kary – nazwijmy go maksymalnym – jest kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca czynu popełni dwa czyny za które zostanie wobec niego orzeczona każdorazowo kara pozbawienia wolności, to w praktyce z pewnością zostanie wydany wyrok łączny i zostanie wymierzona jedna kara pozbawienia wolności.

Tutaj nasuwa się zagadnienie dyskusyjne – często roztrząsane wśród młodych adeptów prawa, ale także wśród nie praktyków.

Czy sprawiedliwe jest, aby w ramach kar łącznych niejako premiować sprawców, którzy są wielokrotnymi przestępcami? Dlaczego osoby, które popełniły kilka przestępstwa niejako korzystają ze złagodzenia kary?

Konkretny przykład

Myślę, że kazuistyka może przemówić do wyobraźni.

Zgodnie z art. 278 § 1 k.k.
Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Załóżmy, że mamy sprawcę, który na terenie całej Polski popełnił 10 kradzieży każda o wartości 10.000 złotych na szkodę 10 różnych osób. Odbyło się 10 postępowań karnych i wydano tyleż samo orzeczeń skazujących. Z uwagi, że sądy nie wiedziały, że osoba ta jest oskarżona o tożsame przestępstwo w innych postępowaniach – każdy ze sądów zdecydował się wymierzyć karę 1 roku pozbawienia wolności. Sprawca ma do odbycia 10 x 1 rok pozbawienia wolności. Łącznie zatem 10 lat.

Czy taki stan rzeczy jest prawidłowy? Być może – popełnił 10 czynów, zatem niejako powinien odbyć 10 kar. W tym konkretnym przypadku 10 x 1 rok.

Skonfrontujmy to jednak z innym sprawcą, który jedynym czynem popełnił tylko jedno przestępstwo i ukradł 100.000.000 złotych. Sąd nie miał wątpliwości co sprawstwa i winy. Dlatego wymierzył maksymalną karę 5 lat pozbawiania wolności.

Mamy zatem sprawcę, który ukradł łącznie 100 tys. złotych i ma pozostać w zakładzie karnym 10 lat oraz sprawcę, który ukradł 100 mln. złotych i ma pozostać w zakładzie karnym 5 lat.

W takiej konstelacji owo pojęcie sprawiedliwości nieco się relatywizuje.

Sprawdź karę łączoną…

Właśnie w takich sytuacjach pojawia się wentyl bezpieczeństwa tj. kara łączna.

Warunki dopuszczalności wymierzenia kary łącznej nie będą omawiane podczas tego filmu. Jednakże kara łączna może pozwolić zoptymalizować wobec pierwszego ze sprawców wydane wyroki. Zamiast 10 wyroków po 1 rok, wydać jeden wyrok w wymiarze od 1 roku do 10 lat. W najlepszym przypadku oznacza to zamianę 10 lat pozbawienia wolności na karę 1 roku.

Gdy to konieczne myśl jak Adwokat

Adwokat Prawo karne – Linia obrony mit czy sedno sprawy

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw karnych

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat

Adwokat Prawo karne

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.