W trakcie wypadków drogowych, często się zdarza, że osoby uczestniczące nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Ten fakt powoduje, iż zazwyczaj ich obrażenia są większe, niż gdyby pasy bezpieczeństwa zostały użyte.
W takich konstelacjach pojawia się zagadnienie, czy Towarzystwo Ubezpieczeń będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia z uwagi na niedbalstwo poszkodowanego o własne niebezpieczeństwo.
Należy w takiej sprawie bronić poglądu, że Towarzystwo Ubezpieczeń nie będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.
Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że niezapięcie pasów bezpieczeństwa w sposób niewątpliwy może doprowadzić do zwielokrotnienie doznanych obrażeń, ale nie jest samo w sobie ich przyczyną.
To oznacza, że na skutek niezapięcia pasów Towarzystwo Ubezpieczeń nie będzie mieć podstaw do całkowitej odmowy wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.
Będzie jednak mogło żądać odpowiedniego obniżenia odszkodowania i zadośćuczynienia z uwagi na przyczynienie się poszkodowanego.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024
Podobne artykuły
- ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE – NIEKONIECZNIE PROSTA MATEMATYKA
- JAK OBLICZYĆ ODSZKODOWANIE? ODSZKODOWANIE NETTO CZY BRUTTO – Z VAT-EM CZY BEZ VAT-U?
- WYPADEK SAMOCHODOWY – CZY PRZY USTALANIU WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA LICZY SIĘ WARTOŚĆ SENTYMENTALNA ZNISZCZONEGO SAMOCHODU?
- WYPADEK SAMOCHODY – JAKI WPŁYW NA ODSZKODOWANIE MA WARTOŚĆ WRAKU POJAZDU?
- Szkoda całkowita pojazdu, a samochód zastępczy