GRZYWNA NA TERENIE NIEMIEC

Wielu Polaków w swojej przeszłości popadło w konflikt z prawem niemieckim.

Dawne czyny mają jednak wpływ na ich sytuację prawną, bo oto okazuje się, że ciążą na nich wysokie kary grzywny, czy zobowiązania nałożone przez Zollamt.

Zmienia się specyfika działalności i nagle okazuje się, że osoba, która miała konflikt chce „wjechać” do Niemiec, ale obawia się, czy nie zostanie zatrzymana za nieuiszczoną grzywną.

Proponowanym rozwiązaniem jest rozłożenie na raty grzywny lub zobowiązań podatkowych z terenu Niemiec.

W tym zakresie jest dokonywana wstępna analiza sytuacji majątkowej Klienta.

Rozłożenie grzywny na raty stanowi swego rodzaju glejt, że oto dana osoba jest w kontakcie z niemieckimi organami i odbywa nałożoną karę.

Brak zatem podstaw do zatrzymania takiej osoby.

Spokojnie spłacając wymierzoną karę, można funkcjonować po stronie niemieckiej.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

94 komentarze do wpisu „GRZYWNA NA TERENIE NIEMIEC”

 1. Witam co zrobić w takiej sytuacji . Mój mąż zostawił samochód w Niemczech i zjechał do Polski jego kolega w Niemczech przejechał na czerwonym świetle jego samochodem jak jechał do pracy i przyszła kara grzywny na męża 200 € I zakaz na 1 miesiąc prowadzenia pojazdów . Jak przepisać to na kolegę męża ?

  Odpowiedz
 2. Witam moj mąż dostał kare grzywny w wysokosci 1350 euro za prowadzenie pojazdu pod wplywem alkoholu w Niemczech przyszło mu do zapłaty pismo w tej sprawie. Czy mozna do nich napisac o rozlozenie na raty kary grzywny ?Nie ukrywam ze nie jestesmy w stanie zaplacic tej kwoty jednorazwo.

  Odpowiedz
  • Witam. W zime zostalem przylapany na kradzierzy w sklepie, spedzilem noc w areszcie po czym, po zaplaceniu 400e zostalem wypuszczony i zapewniony, ze jest po sprawie.. Dzis dostaje pismo z grzywna 75 stawek x30… jest sens odwolywania sie ? Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Witam, w takich sprawach rekomenduję niezwłoczny kontakt z Kancelarią – poza forum, tak aby móc zachować terminy na działanie. Pozdrawiam

    Odpowiedz
 3. Witam narzeczony odsiaduje kare grzywnej w niemczech czy moge napisac pismo o zwolnienie z zk i rozlozenie grzywnej na raty? Obecnie narzeczony jest jedynym zywicielem rodziny

  Odpowiedz
 4. Witam, co grozi za zarzut – nieumyślne zranienie kogoś innego i – prowadzenie pojazdu chociaż na w skutek wad fizycznych lub umysłowych nie byłem w stanie (wypadek samochodowy, zmęczenie). Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 5. Witam. Nieumyślnie wyniosłam coś z mediamarkt. Oskarżono mnie o kradzież. Była policja itd czekam na list z grzywną. Dodam że nigdy nie byłam karana i żadnych konfliktów z prawem ani na terenie Polski ani w Niemczech. Jakiej grzywny mogę się spodziewać?

  Odpowiedz
   • Witam,
    Na początku roku złapano mnie na terenie Niemiec podczas prowadzenia pod wpływem thc, dostałem 1600 euro mandatu i 2 mies zakazu prawa jazdy. Grzywnę rozłożyłem na raty po 150x 12. Wpłaciłem 3 raty jednak moja sytuacja finansowa drastycznie się zmieniła, nie zapłaciłem raty 4 a teraz zbliża się termin zapłacenia raty 5 na która również nie mam pieniędzy. Niedawno przyszło do mnie pismo ze rata 4 nie została uiszczona i w takim wypadku mam 2 tyg na zapłacenie całości. Czy jeżeli zatrzyma mnie policja niemiecka, będę musiał ,,odsiedzieć” wyznaczona karę? Jestem jedynym żywicielem rodziny, żona wraz z dzieckiem. Czy Od momentu upłynięcia tych 2 tyg które minęły policja może mnie zatrzymać czy musi minąć jakiś okres czasu na orzeczenie sądu? Proszę o odpowiedz.

    Odpowiedz
    • Witam, jeżeli kara grzywny nie została jeszcze zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności, to takie ryzyko nie jest duże. Nawet jeżeli Panu odwołano raty, może Pan je nadal spłacać i obniżać tym samym zadłużenie, aż do całkowitej spłaty.

     Odpowiedz
 6. Witam. Jakiś czas temu dostałam list z Niemiec wyłącznie w języku niemieckim abym zapłaciła w ciągu 14dni kare grzywny. List przyszedł zwykłym listem, nie był to list polecony. Czy jest możliwość oszustwa?

  Odpowiedz
  • Witam, jest taka możliwość, jednakże organy niemieckie nie zawsze doręczają listy przesyłką poleconą. Zatem list zwykły nie jest niczym niezwykłym.

   Odpowiedz
   • Dostałem grzywnę bądź mandat 600 € za jadę pod wpływem THC i zakaz na 1 miesiąc prowadzenia pojazdów 2 lata temu ,nie spłaciłem. Dzisiaj dowiedziałem się ze szuka mnie policja. Co mi grozi za to ? I czy jak zapłacę to pozbędę się konsekwencji . Proszę o odpowiedz ponieważ zdecyduje się na pańska pomoc w tej sprawie. Mariusz

    Odpowiedz
 7. Witam złapała mnie kiedyś policja w niemczech pod wpływem bez prawa jazdy zapłaciłem kaucję żeby wyjść 650 € i wrócił do pl przyszło pismo że mam zakaz jeżdżenia po niemczech pół roku i dopłacić muszę do kaucji 300€ oczywiście nie zapłaciłem tego i mam czy umorzono to czy mogę to jakoś spłacić gdzie się można dowiedzieć takich rzeczy .nadmienię że miałem kontrolę Zolli i puścili mnie to było jakieś 4-5 lat temu

  Odpowiedz
 8. Po jakim okresie przedawnia się kara grzywny w Niemczech i czy okres przedawnienia może zostać wydłużony,
  Grzywna 30 stawek dziennych 2013 oraz 130stawek dziennych 2013 r.bardzo dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedz
 9. Witam. Będąc przejazdem w Niemczech otrzymałem 500 euro grzywny od urzędników celnych. Urzędnicy odstapili od wniesienia zabezpieczenia i kazali czekać na pismo. Problem jest taki że było to pod koniec marca a pisma nadal nie ma. Jestem cały czas pod adresem jaki podałem celnikom.
  Czy mam jakąś możliwość uzyskania informacji czy to pismo zostało wysłane?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pana zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 10. Witam, czy Pan za opłata jest w stanie ustalić czy mam do zapłacenia karę grzywny, wiem ze sprawa raczej jest w toku, ale nie wiem czy jakas korespondencja mnie obeszła.?

  Odpowiedz
 11. Witam
  Mam takie pytanie sasiadka posadzila mnie o wyrzucenie kota przez okno z pierwszego miejsca, sprawę opisała na fb która nigdy nie miała miejsca. Mieszkam w Niemczech co mogę z tym zrobić? Dziękuję za Informacje

  Odpowiedz
  • Witam, rozumiem, że powyższe jest niezgodne z prawdą. Pozew o naruszenie dóbr osobistych / wezwanie do zaniechania dalszych naruszeń. Ewentualnie odpowiedzialność karna za zniesławienie. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 12. Witam,
  Brat przekroczył prędkość poruszając się w Niemczech na autostradzie (przekroczył o 52km) dostał zdjęcie z fotoradaru i pismo w którym musiał podać czy to on prowadził pojazd (przyznał się że to on). Teraz dostał kolejne pismo w którym otrzymał mandat 508€, 2 punkty karne i ma zdać prawo jazdy na miesiąc czasu. Czy niemiecka policja ma do tego prawo, czy mogą mu zatrzymać prawo jazdy kiedy nie jest ich obywatelem i był tam tylko przejazdem?

  Odpowiedz
  • Witam, jak najbardziej środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec jest możliwy do nałożenia i to niezależnie od obywatelstwa. Ten zakaz będzie jednak dotyczyć DE.

   Odpowiedz
    • Witam, zależy jaka sprawa, jaki podmiot nakłada karę. Szczegóły są zawarte w dokumentach. Niekiedy obowiązuje fikcja prawna, iż zakaz zaczyna obowiązywać po upływie XYZ miesięcy od dnia uprawomocnienia się mandatu. W tym terminie natknięcie się na kontrolę będzie traktowane jako złamanie zakazu.

     Odpowiedz
 13. Dzień dobry. Zatrzymane prawo jazdy w Polsce, jazda autem w Niemczech. 50 stawek po 30 e plus koszty sądowe. Czy jest sens pisania pisma o zmniejszenie kary? Za odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 14. Witam,mój brat dostal do zapłaty mandat z niemiec ktory zapłaciłam ponieważ nie bylo jego w kraju.Teraz przyszło pismo orzeczenie kary grzywny,co to znaczy ponieważ nic z tego nie rozumiem.Czy jeszcze raz mam zapłacić?Dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
 15. Zostalem skazany przez Sad Niemiecki w listopadzie 2019 na 55 dni wiezienia stawka 15 euro dziennie. Pragnę odsiedzieć te 55 dni . Co mam zrobić aby odsiedzieć . Dotyczy Konstanz DE . Czy napisać o mej decyzji i czekać na wyznaczony termin ? Mogę sam pojechać i zglosic się do aresztu w Konstanz. Proszę o odpowiedz . Z wyrazami szacunku !

  Odpowiedz
  • Witam, obecnie zdaje się, że otrzymał Pan grzywnę – 55 stawek dziennych x 15 Euro wysokość stawki. Jeżeli wpłaci Pan grzywnę to kara będzie odbyta. W przypadku braku zapłaty, organ może zarządzić jej zamianę na zastępczą karę pozbawienia wolności. Oczywiście może Pan sam zawnioskować o takie rozwiązanie. Proszę jednak zastanowić się, czy Pański dzień na wolności nie jest więcej wart aniżeli 15 Euro. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
  • Witam mojemu chłopakowi zabrali prawo jazdy w Niemczech(Krefeld) 26.04.2020. Wzięto na badanie krwi i nie powiedziano mu ile ma promili. I ogólnie też żadnego pisma nie otrzymał do tej pory z Niemiec. Chcieli żeby odrazu zapłacil 1500 euro ale niemiał takiej gotówki przy sobie i go wypuszczono jakie teraz będzie miał konsekwencje i co mu grozi?

   Odpowiedz
   • Witam, prawdopodobnie grzywna plus zakaz poruszania się pojazdami po terenie Niemiec. Proszę jednak poczekać na pismo od organu niemieckiego i wówczas terminowo zgłosić się poza forum.

    Odpowiedz
 16. Witam , mąż dostał mandat za jazdę po Niemczech bez ważnego ubezpieczenia stawka 2000 euro. Odwołaliśmy się prosząc o obniżenie mandatu bądź też o jego rozłożenie na raty .Otrzymaliśmy pismo o wszczęciu kolejnej rozprawy i informację że jeśli się na nią nie stawimy to nasze odwołanie zostanie umorzone . Koszt dojazdu do sądu i wynajęcie adwokata, ponieważ nie znamy języka niemieckiego to dodatkowe koszty na które nas nie stać . Co mamy zrobić w takiej sytuacji ?

  Odpowiedz
  • Witam, nie ma w takiej sytuacji dobrej odpowiedzi. Zawsze decydując się na złożenie odwołania należy uprzednio zbadać potencjał danej sprawy i zastanowić się nad ekonomiką sporu.

   Odpowiedz
 17. Witam,
  mąż za nieumyślne wejście do marketu z nożykiem do tapet przy spodniach (pracuje w budowlance) dostał kare grzywny, którą rozratowano. Również odbył wszystkie spotkania z kuratorem z wynikiem zadowalającym. Będąc w Polsce na urlopie nie uiścił wpłaty jednej raty, dostał informację drogą pocztową (na adres Niemiecki) że ma szanse wytlumaczyć sprawę. Wytłumaczył, jednak po miesiącu przyszło zawiadomienie, że musi wstawić się na odbycie 6 miesięcy kary w zakładzie karnym. Jak sobie pordzić w takiej sytuacji? Jakie kroki podjąć? Zaznaczam, że jesteśmy w stanie opłacić wszystkie raty jednorazowo w każdej chwili.

  Odpowiedz
 18. Witam, w październiku 2019 roku dostalem wyrok w Niemczech rok i 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i pokrycie kosztow sadowych, w areszcie bylem 5 miesięcy, po jakims czasie około miesiącu przyszlo mi razem 3000e do zaplaty, czy moge byc juz zatrzymany w Niemczech za nie spłatę zadłużenia i jak rozłożyć to na raty?

  Odpowiedz
  • Witam, bez zapoznania się z dokumentami nie możemy udzielić informacji. Zachęcam do kontaktu poza forum.

   Odpowiedz
 19. Witam. Mam pytanie. Narzeczony ma do zapłacenia grzywne w niemczech i nigdzie w papierach które dostał nie ma numeru konta ani nic. Z kim sie kontaktować w takiej sprawie ?

  Odpowiedz
 20. Dzień dobry. Wczoraj z kolegą byliśmy w NL i w drodze powrotnej zatrzymała nas policja. Znaleźli po 5g marihuany u mnie i u kolegi. Policjant dał nam protokół do podpisania i nas puścił. Powiedział że przyjdzie na Polski adres decyzja o grzywnie w wysokości około 200€, bądź umorzenie. Ile w tym prawdy?

  Odpowiedz
   • Witam, nie chciałbym prognozować. Sprawa się wydarzyła, proszę spokojnie czekać na pismo. W przypadku dolegliwej kary, proszę terminowo się kontaktować. Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

    Odpowiedz
    • Dziękuję za odpowiedź. Pana opinia mnie zaniepokoiła. Myśli Pan, że może nam grozić coś więcej niż grzywna? Czyn został podpięty pod §29 btmg. Dodam, że w Niemczech jesteśmy tylko na pracy sezonowej i nie mamy tu meldunku, ani nic. Pozdrawiam

     Odpowiedz
 21. Witam jakąmoge dostac kare grzywny gdy doszlo do wypadku ja prowadzilem samochod a Niemka rower, ona uderzyla w moj samochod gdy zatrzymalem sie na drodze rowerowej ktora przecinala sie z wjazdem do sklepu. Prosze o odpowiedz

  Odpowiedz
  • Witam, niestety ramy są zbyt duże, aby przewiedzieć. Jest to uzależnione m.in. od Pana dochodu. Gdy dojdą do Pana dokumenty i stwierdzi Pan, że wymierzona kara jest Pana zdaniem dolegliwa, proszę z nami się terminowo skontaktować. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 22. Witam mam pytanie zostałem ukarany za kradziez grzywna 3000 Euro ile to jest stawek dziennych? Bo nie wiem czy bedzie to wpisane w zaswiadczeniu o niekaralnosci.

  Odpowiedz
  • Witam, nie ma możliwości odpowiedzieć na to pytanie, bez zapoznania się aktami. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 23. Mój chłopak dostał karę grzywny i wysłał pismo o rozłożenie jej na raty. Niestety użył złego adresu i pismo chyba nie dotarło do adresata. Teraz dostał pismo z ponagleniem i nie ma już w nim mowy o możliwości spłaty ratalnej. Czy jeśli teraz wyślę ponownie prośbę to jest szansa że prokuratura rozpatrzy ja pozytywnie?

  Odpowiedz
 24. Dzien dobrymam taki problem sciagnąłem film z torrentow Dzentelmen prod USA, miesiac pozniej dostalem od adwokata Waldorf Frommer rachunek na 915Euro czy jest to prawne. Bardzo duzo negatywnych zeczy pisze w internecie o tej spolce prosze o jaka kolwiek porade nie jestem tego w stanie zaplacic poniewaz jestem na zasilku dla bezrobotnych oraz splacam ratalnie rozwód dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Dzień dobry – tak / nie. Zależy od szczegółów i skąd dana kwota. Sugeruję kontakt z Adwokatem. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 25. Witam. Nakaz karny z Niemiec 970 euro 60 stawek dziennych po 15 euro. Co grozi za niezapłacenie tego na terenie Polski?? Czy polska policja może aresztowac za to?? Jak to działa??

  Odpowiedz
  • Witam, za taki czyn Niemcy nie wystawią ENA. Policja w Polsce nie będzie zatem Pana ścigać. Gorzej jeżeli pojawi się Pan w Niemczech. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 26. Witam. Może ja również dostanę odpowiedź. Dostałam grzywne przyznana na rozprawie w sadzie 1500 euro plus koszty sądowe rozłożona na raty po 50 euro miesięcznie. Pierwsze półtorej roku spłacona była ona z Niemiec bo tam mieszkałam, a kolejne raty z Polski i z polskiego konta bankowego. Nie wiem jaka kwota to koszty sądowe więc nie wiem jaka sumę powinnam wpłacić żeby była już całość. Czasami też wpłaty były z opóźnieniem więc nie wiem czy nie naliczyli odsetek. U mojego kolegi, który dostał tą sama grzywnę w momencie jak skończył spłacać odeslali mu na konto z powtotem pieniądze, których było za dużo (on caly czas mieszka w Niemczech). Czy w moim przypadku też tak będzie?

  Odpowiedz
  • Witam, nie jest to wykluczone – lecz uprzednio wezwą do podanie aktualnego rachunku bankowe. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 27. Dziekuje za odpowiedź z tym, że w Niemczech miałam meldunek, ale jak się wyprowadzilam to się wymeldowalam I nie podałam im polskiego adresu

  Odpowiedz
 28. Witam. Mój chłopak był nachodzony 3 razy przez pijanego mężczyznę w restauracji, 2 razy odszedł od niego za trzecim razem doszło do rękoczynu. Wszystko jest na nagraniach. Obaj zostali zatrzymani przez policję.
  Ile maksymalnie / racjonalnie może wynosić grzywna?

  Odpowiedz
  • Witam, nie możemy udzielić takiej informacji, bowiem w ogóle nie wiemy czy w sprawie zostanie wymierzona kara, a jeżeli tak, to czy właśnie grzywna. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 29. Witam. Jaka jest szansa na umorzenie kary grzywny za przestępstwo gospodarcze W Niemczech. Lub chociaż umorzenie odsetek. Ostatnio dostałem pismo od zoll w celu weryfikacji mojej sytuacji. Dodam ze kilka dni przed przedawnieniem.

  Odpowiedz
  • Witam – umorzenie całości jest trudne. Ewentualne umorzenie odsetek + rozłożenie na raty jest bardziej możliwe. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 30. Dzień dobry, na początku tego roku w Niemczech zostałem zatrzymany pod wplywem THC, zapłaciłem wtedy tą tzw. kaucje na miejscu w wysokości 450 EUR, po jakiś 3 miesiącach od zdarzenia otrzymałem kwit do dokonania wpłaty na 50 EUR. Wpłaciłem i parę dni później przyszło do mnie rozliczenie, z którego wynika, że moja grzywna była mniejsza od kaucji i chcą dokonać zwrotu środków. Z tego co czytałem w internecie to wg niemieckiego taryfikatora mandat za popełnione przeze mnie wykroczenie wynosi 500 EUR, czy możliwym jest aby przyznano mniej? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam – według mojej wiedzy w takiej sprawie nie mamy do czynienia z mandatem. Tym samym brak jest sztywnych widełek, lecz kara jest powiązana chociażby z zarobkami. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 31. Witam. Jestem elektrykiem. Jadąc na zakupy do Polski policja zatrzymała mnie na kontrolę. W samochodzie miałem 250metrow kabla bez papierów skąd go mam. Zostałem zatrzymany na komisariacie na parę h. Policja wysłała email do mojego pracodawcy w celu zgłoszenia kradzieży. Co mogę zrobić w takiej sytuacji i jaka może być kara? Wartość kabla wynosi około 100 euro.. W pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam – jeżeli zostanie Panu przypisana kradzież / przywłaszczenia należy liczyć się z karą grzywny. Jej wartość zależy od Pana zarobków. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 32. Witam Serdecznie. Wczoraj wieczorem dostałem nakaz karny z Sądu Rejonowego w Ambergu. Prokuratura zarzuca mi iż w pewnej niemieckiej miejscowości otarłem się samochodem ciężarowym o samochód osobowy i mimo iż zauważyłem zdarzenie oddaliłem sie z miejsca zdarzenia nie umożliwiając dokonania koniecznych ustaleń wyrządzając szkodę na ponad 4000 euro. Jest to czyn karalny paragraf 142 ust. 1pkt1,44 niemieckiego k.k.Problem polega na tym że ja zostałem poinformowany przez jakiegoś Pana że zachaczylem przy manewrze skrętu w prawo stojące auto osobowe które zostało uszkodzone po czym ten jegomość odjechal. Po oględzinach mojego auta wywnioskowałem ze nie mam najmniejszych śladów zarysowań czy uszkodzeń więc mało prawdopodobne abym to ja mógł coś uszkodzić i odjechałem. W nakazie sądowym zostało zatrzymane mi prawo jazdy na 3 miesiące i do zapłaty mam 2000euro kary. Są również podani świadkowie w tym 3 policjantów. Czy mam ten dokument traktować serio?

  Odpowiedz
 33. Witam, mam na terenie Niemiec dług podatkowy, ponieważ nie rozliczyłem się z mojej działalności, dług został przesłany do polskiej skarbówki, czy jest możliwość że jak wjadę na teren Niemiec i przy kontroli policji drogowej zostanę zatrzymany?

  Odpowiedz
  • Witam, za samą odpowiedzialność podatkową nie. Za odpowiedzialność karno-skarbową, nie jest to wykluczone. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 34. Wyjeżdżając do niemiec zatrzymal mnie zoll i znalezli srodki dopingujace sterydy 5 flakonów zatrzymali je spisali protokół i puścili jaka moze byc za to kara. Dodam ze wszystko mialo być na wlasny użytek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.