KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

W artykule Kara łączna po zmianach Kodeksu karnego 1 lipca 2015 r.

dokonałem analizy pojęcia „kara podlegająca wykonaniu”.

Przypomnijmy zatem – na skutek obowiązującej od 01 lipca 2015 r. nowelizacji doszło do uchylenia art. 92 k.k.

Art. 92 k.k. w brzmieniu do 30 czerwca 2015 r. stanowił, że wydanie wyroku łącznego jest możliwe również w sytuacji gdy poszczególne kary […] zostały już w całości albo w części wykonane! W temacie kara łączna miało to zasadnicze znaczenie.

Uchylenie art. 92 k.k. spowodowało, że obecnie jest reprezentowana surowa interpretacja zgodnie z którą „podlegające wykonaniu kary”, tzn. takie, które nie zostały jeszcze wykonane. W przypadku, gdy istnieje potencjalna apelacja od wyroku łącznego warto wiedzieć co oznacza dane pojęcie.

Otóż jeżeli zostałeś skazany na 3 kary i została Tobie jedynie ostatnia do wykonania, to nie ma możliwości wydania wyroku łącznego i objęcia nim kar już wykonanych.

Poza przypadkami zawieszenia kary pozbawienia wolności, brak możliwości wykonania kary oznacza, że kary nie będzie można połączyć.

Nowela okrzepła, ale brak w tym zakresie zmian interpretacyjnych doktryny – mnie do takich nie udało się dotrzeć.

Mamy zatem wyzwanie w zakresie interpretacji pojęcia „kary podlegającej wykonaniu”. Powyższe ma także znaczenie dla zagadnienia kara łączna jak liczyć?

Czy mając na uwadze treść art. 85 § 2 KK można do kary łącznej uwzględnić także karę, która została już wykonana?

W takiej sprawie – myślę że warto – pokusić się o wysiłek intelektualny i zaprezentować zdroworozsądkowy pogląd.

W projekcie nowelizacji k.k. z dnia 20.02.2015 r. była norma

„Podstawą orzeczenia kary łącznej są wymierzone i niewykonane w całości kary lub kary łączne za przestępstwa, o których mowa w § 1″.

Z tego względu – pomimo tego, że art. 92 k.k. został uchylony – można się pokusić o interpretację i zaprezentowanie poglądu zgodnie z którym

określenie kary jako „podlegająca wykonaniu” nie jest tożsame z określeniem jej jako „niewykonanej”.

Kara niewykonana to taka kara, która nie została wykonana – obojętnie z jakiej przyczyny.

Kara podlegająca wykonaniu to taka kara, która powinna być wykonana, obojętnie czy wykonanie (już) na nastąpiło, czy też nie.

W całym gąszczu szczegółów akurat ten konkretny jest bardzo istotny i ma bezpośredni wpływ na to komu i kiedy będzie przysługiwać możliwość połączenia kar.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

139 odpowiedzi

 1. Witam,
  mój maz jest aktualnie w ZK (ostateczny wyrok zapadł w czerwcu 2016) chcialby połączyć te karę z karą która odsiedzial w 2015, po to by móc ubiegać się o wcześniejsze warunkowe. Rozumiem, ze po nowelizacji ustawy nie ma na to szans?

   1. Witam serdecznie , jechałem na Niemcach i wiozłem plecak kolegi w którym było 36 g amfetaminy, nie wiedziałem o tym. Również zostałem zabrany na pobranie krwi ponieważ na rękach wyszło że posiadam amfetaminę na teście. Co mi za to grozi? Jaką grzywnę mogę się spodziewać ? I czy jest możliwość żebym ominął więzienia?

    1. Moj partner prowadzil samochod bez uprawnien w 2023 roku siedzial 3 miesiące w wiesieniu od listopafa 2022 do konca lutego 2023 za brak uprawnien teraz zostal zlapany tydzien po tygodnii w sierpniu 2023 od 5 kwoetnia siedzi w wiezieniu z jednego wyroku dostal 5 miesoecy i z deugiegi 5 miesiecy mamy chotego synka czy jest mozliwosc o wyrok laczny i zeby go zmniejszyc a pozniej z tego zmniejszonego isc na warunkowe jeszcze jesli mozna zmniejszyc to o ile

 2. DZIEN DOBRY
  MAM PYTANIE NA KTORE NIKT NIE UMIE MI ODPOWIEDZIEC , WIEC MOZE PAN POMOZE.
  TOCZY SIE WOBEC MNIE POSTEPOWANIE KARNE ZA OKRES OD 2001-2005 { 48 zarzutow }
  3 LATA TEMU SKONCZYLEM ODBYWAC KARE 3 LAT POZBAWIENIA WOLNOSCI ZA ZARZUT POPELNIONY W 2003 ROKU ZA PODOBNE PRZASTEPSTWO KTORE TOCZY SIE W MOJEJ SPRAWIE { KRADZIEZ Z WLAMANIEM } , CZY TA KARA ODBYTA MOZE BYC ZALICZONA DO TOCZACEJ SIE WOBEC MNIE SPRAWY I POLACZENIE TYCH KAR JEST MOZLIWE.
  DZIEKUJE. POZDRAWIAM

 3. Witam i proszę o pomoc!
  Mój syn odbywa zastępczą karę pozbawienia wolności (za nie odbyte prace społeczne). Kara ta wynosi 5 miesięcy. Syn odbył już ponad 4 miesiące z tej kary. Miesiąc temu otrzymał kolejny wyrok 6 miesięcy. ZK skierował sprawę do sądu o orzeczenie kary łącznej. Czy w tym przypadku przysługuje mu kara łączna? Jakiej kary może się spodziewać? Czy są szanse na tzw. zawiasy. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

  1. Witam,
   w takim przypadku sąd w oparciu o obowiązujące przepisy odmówi połączenia kar.
   Proszę poinformować jak sprawa się ułożyła

 4. Witam Panie Mecenasie, chciałem poinformować, że Sąd połączył kary i obniżył karę synowi. Nie wiem jak to się stało, bo byłem pewien że syn nie ma szans na obniżenie wymiaru kary?

  1. Witam,
   miło, że powrócił Pan z odpowiedzą.
   Zasadnicze pytanie jest czy na pewno łączeniu podlegały kary z których jedna była karą zastępczą? Być może chodziło o inne kary, a być może sąd popełnił błąd – na korzyść Syna.

   Orzecznictwo i komentarze są w tej materii precyzyjne:
   Kara pozbawienia wolności oraz zastępcza kara pozbawienia wolności nie spełniają przewidzianego w art. 85 kryterium wymierzenia za pozostające w realnym zbiegu przestępstwa innych kar podlegających łączeniu, odnoszącego się do kar wymienionych w art. 87 i 88. Oznacza to, że kary te nie podlegają łączeniu (por. wyrok SN z dnia 22 listopada 2005 r., V KK 129/05, LEX nr 164372).
   Wróbel Włodzimierz (red.), Zoll Andrzej (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Tom II. Część II. Komentarz do art. 53-116, wyd. V

   Pojęcie kary wymierzonej. Przez pojęcie kary wymierzonej należy rozumieć taką karę, którą zastosował sąd w wyroku skazującym. Trafnie zatem podkreśla się w literaturze przedmiotu, że do tej kategorii nie należą kary zastępcze, a także kary zmienione w trybie określonym w art. 75a § 1 k.k. (tak M. Bielski, Przesłanki wymiaru kary łącznej orzekanej w trybach wyroku skazującego i wyroku łącznego na tle nowego modelu kary łącznej, Palestra 2015, nr 7-8, s. 91). Atrybutu kary wymierzonej nie traci kara zastosowana w wyroku skazującym, która została następnie skrócona na podstawie art. 71 § 2, art. 75 § 3a k.k. czy też na podstawie postanowienia Prezydenta RP o ułaskawieniu lub na mocy postanowienia sądu wydanego na podstawie art. 4 § 2 k.k.
   Tak w Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karny. Komentarz

   Tym bardziej poczekajcie Państwo na uprawomocnienie się wyroku łącznego

 5. Witam. Mam pytanie. Obronca mojego partnera wyslal wniosek do sadu o lacze 2 kar 28 kwietnia. Pierwsza to 2 lata z roku 2012 a druga 3 miesiace z roku 2016. Partner zaczal odsiadywac wyroki od 1lipca. Odpowiedz z sadu przyszla dopiero 28 listopada, ze pierwszy wyrok odsiedzial juz 27 wrzesnia wiec nie jest mozliwe w jego przypadku wydanie wyroku lacznego i nastapilo umorzenie. Jak to mozliwe? Co robic?

  1. Dzień dobry, w sytuacji, gdy w sprawie jest ustanowiony inny Adwokat, nie mogę się włączyć do sprawy.

   wyrazy szacunku

   1. Witam ! Moja córka odsiaduje obecnie wyrok za oszustwa internetowe, chce napisać wniosek o wyrok łączny ( jedna 6 – miesięcy i druga 6 miesięcy ) . Odsiedziała już 6 miesięcy ale ma jeszcze w toku sprawy tej samej wagi. Czy zatem warto pisać o wyro łączny ? Są to przestępstwa na niewielkie kwoty ( do 200 zł ) ale są . Wcześniej miała zasadzone prace społeczne , które wykonywała wzorowo do czasu osadzenia . Co robić ? W toku są jeszcze trzy sprawy karne ( z tęgo samego paragrafu) – tez niska szkodliwość czynu , niewielki kwoty.

    1. Witam – zapraszam do kontaktu poza forum. Należy sobie postawić pytanie – czy Ludzie za popełnione oszustwa na poziomie 200 PLN w ogóle powinni przesiadywać w więzieniach? Osobiści mam poważne wątpliwości. Prowadziliśmy już takie sprawy. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 6. Szanowny Panie Mecenasie,

  poszukuję odpowiedzi na pytanie, czy gdy do Sądu jest kierowany wniosek o wydanie wyroku łącznego przykładowo w listopadzie 2017 r. ( tj. w czasie odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności) i z uwagi na opieszałość polskich sądów termin 1 rozprawy wyznaczony został na luty 2018 r. tj. 3 miesiące od złożenia wniosku, co spowodowało, że kara którą skazany wówczas odbywał została w całości odbyta i rozpoczęło się wykonywanie kolejnej kary pozbawienia wolności to czy możliwe jest połączenie ten 1szej kary z innymi karami (i tym samym zaliczenie okresu pozbawienia wolności na poczet kary łącznej) jeżeli na dzień wydania przez sad wyroku kara bedzie już w całości odbyta? innymi słowy, czy dla oceny czy kara została odbyta jest chwila złożenia wniosku o wyrok łączny czy dzień wydania wyroku? dodam, że mówimy o znowelizowanych przepisach, ponieważ wszystkie skazania miały miejsce po 30.06.15 r. z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam, obawiam się, że niestety miarodajny jest termin wyrokowania, a nie złożenia wniosku o karę. Może to rzeczywiście powodować komplikacje, gdy terminy rozprawy / wyroku jest wyznaczony po upływie kilku miesięcy

   1. Witam. Miałam inny przypadek. Zastanawiam się czy prawdziwy. Otóż osoba osadzona odbywała karę i złożyła wniosek o wyrok łączny przed czerwcem 2015 roku. 1 rozprawa się odbyła przed tym terminem. W trakcie Sąd odwoływał kolejne rozprawy (Sędzina w ciąży, jakieś problemy z kompletowaniem dokumentów ) i kolejna rozprawa odbyła się po kilku miesiącach. Wyrok zapadł po odbyciu już 3 letniej kary ( koniec był jakoś w lipcu). I nie uwzględniono pomoc tej kary mimo że 1 rozprawa się odbyła już przed tym tym terminem. I mam pytanie czy to możliwe że ta kara nie została włączona ? Nie jestem pewna czy to prawda i to możliwe. Zaznaczam że rozprawa była 1 przed tym terminem i odbywał on jeszcze 1 trzyletnią karę. W dniu zakończenia przewodu już nie. Proszę bardzo o informację. Pozdrawiam serdecznie

     1. Dziękuję serdecznie. Trochę nie wierzylam i wietrzylam podstęp. Dziękuję Panie Pawle. Pozdrawiam serdecznie

 7. Witam, mecenasie
  Jeśli odbyłem kare 2 lat pozbawienia wolności o cały czas płacę raty grzywny z tej sprawy a dostałem kolejny wyrok 1,5 roku , to czy mogę połączyc te wyroki.
  Czy jeśli płacę grzywnę(dostałem wowczas 2 lata i grzywnę) to kara jest wykonana Czy może się lączyć ?

 8. witam mam takie pytanie czy jeśli w 2015 roku w sierpniu wyszedłem z zk dostałem 14miesiecy warunkowego w zawieszeniu na dwa lata warunkowe te minęło mi teraz w lutym 7 a wyrokiem prawomocnym zostałem skazany 14 lutego to czy ten wyrok który dostałem teraz będzie podlegał pod wyrok łączny z ta kara która już odbyłam i dostałem warunkowe i czy wyrok łączny można pisać będąc na wolności pozdrawiam i dziękuję

 9. witam. Moj partner wnioskowal o połaczenie dwoch wyrokow 2 lata i 3 mce. Odbyl juz kare 5 miesiecy i dopiero była rozprawa. Sędzina mowila zeby czekac na dosyarczenie wyroku i jest mozliwosc pisania zażalenia. jak postapic w takiej sytuacji? może jednak nalezy wystapic o odpis wyroku z usadnieniem i zlożyć apelacje? Prosze o wskazowke

  1. Od wyroku łącznego przysługuje apelacja, którą wnosi się po doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Wcześniej należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go – termin 7 dni

 10. Dzień dobry,mam pytanie, czy zmieniło się cos w przepisach o łączeniu kar, syn dostał wyrok 5 l za gwałt ale uwaga nie brał czynnego udziału w tym odsiedział wyrok w całosci ,odwiesili mu 3 wyroki 18 listopada 2008r art280 par 1 dostał 2 lata i grzywnę 26 listopada 2008 r art 278 par 1kk 8 miesięcy z dwóch dostał łączny 2 lata w zawieszeniu na 4l 27 wrzesnia 2010 r dostał z art 279 par 1 rok w zawieszeniu na 3lata. Obecnie siedzi w ZK Hrubieszów 27 27 stycznia 2016 r pisał o łączny i mu nie przysługiwał tak powiedział sędzia. Teraz napisał drugi raz o łączny ma być posiedzenie w Sądzie Okręgowym w Lublinie 10 kwietnia nie wiem co mam robić jako matka chcę mu pomóc nie wiem jak a on jest już tak przerażony tym wszystkim że nic się nie odzywa tylko mi płacze ,proszę o odpisanie mi . syn jest w stanie wydać naskładane pieniądze na dobrego adwokata tylko żeby był jakis pozytywny skutej . Nie chcą mu dać warunkowego nie chcą go słuchać do końca kary zostało mu 2 lata i 6 albo 7 miesięcy. Bardzo Pana proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam

  1. Witam Panią,
   otrzymałem w danej sprawie także maila i przedstawiłem odpowiedź w jaki sposób działamy w takich sprawach.
   wyrazy szacunku

 11. Witam mam pytanie mój partner dostał wyrok łaczny jak sie okazało jest jeszcze jedna sprawa w prokuraturze czy jak doatanie wyrok za to czy nedzie mozna go połączyć jeszcze do tego wyroku łacznego ? Z gory dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam, nie jest to wykluczone, ale szczegółowa odpowiedź wymaga szczegółowej analizy konkretnego przypadku. W takiej sprawie wymagany jest kontakt z Kancelarią poza forum.

 12. Mam pytanie mój chłopak popełnił przestępstwo na zwolnieniu warunkowym jazda pod wpływem alkoholu i dostał 10 Msc czy jest szansa na sde żeby nie szedł do więzienia rodzina na utrzymaniu a drugie w drodze

 13. Witam. Mam pytanie czy jeżeli odpowiadam z artykułu 279 par. 1 kk w dwóch województwach i z jednego dostałem już wyrok 1 pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata dozór kuratora i kare grzywnie. A z drugiego województwa dopiero bedzie sprawa z tego samego artykułu to czy pójdę do zakładu karnego na wykonanie kary. Chciał bym jeszcze powiedzieć że w obu województwach działanie z Art
  279 kk działo się w tym samym czasie

  1. Witam, możliwe jest ponowne wymierzenia kary warunkowo zawieszonej lub też kary bezwzględnej. Pana zadanie, aby w ramach obrony uzyskać wyrok jak najmniej dolegliwy jeżeli uniewinnienie nie jest możliwe.

 14. Dobry Wieczór.
  Proszę o podpowiedź.
  Moj narzeczony został zatrzymany przez policję, w sierpniu . I przewieziony na zaklad karny tam dowiedział się o wyroku . O. Którym nie miał pojęcia aż do dnia w którym go zatrzymano. Dostal 19 dni za grzywnę później po 3 tygodniach dowiedział się dostał 12 msc kolejnej odsiadki, za próbę kradzieży. Narzeczony nie wiedział nic o tym wyroku . Aviza nie były odbierane ponieważ jego rodzice przebywają w niemczech a on nie ma dostępu do skrzynki gdyż mieszkał ze mną. Natomist dziś dostał kolejne pismo ’ z którego wynika ze dostał kolejne 12 miesiecy Z przeciw działaniu narkomani za posiadanie niewielkiej ilosci narkotyków na własny użytek. Co w tej kwiesti można zrobić . Jest jedynym zywiciwlem rodziny. Mamy troje dzieci, dwa moje z poprzedniego związku i jedno nasze wspólne. Jestem osobą bezrobotną. Nie otrzymuję alimentów. Proszę o podpowiedź.

 15. Dodam do tego jeszcze, ze 19 października miał posiedzenie o dozór elektroniczny. No ale prokurator który uczestniczył w posiedzeniu oznajmił mojemu narzeczonemu , że nie wyraża zgody na dozór. Ponieważ ma sprawę o Narkotyki . I stwierdził że wobec niego jest zacytuję slowa Prokuratora „Narkomanem” . Czy sady mogą bez wiedzy osadzonego prowadzic jakieś ciche akcje o których osadzony nie ma pojęcia. Ja rozumiem że złapali go z Narkotykami kiedyś tam … ale jak to działa bo dla mnie jest to trochę nie jasna sprawa.

 16. Witam.

  Moja partnerka w 2015 r odbywała karę 6 m, po 3 miesiącach wyszła na dozór elektroniczny. Przebywając w ZK w 2015 przyznała sie do kolejnych przestępstw które połączone zostały w jedną całość za co dostała wyrok 3 lata. Od października 2018 przebywa w ZK 3 lata pozbawienia wolności. Sprawa za którą odbywała kare w 2015 i 2018 sa to sprawy „córki” od jednej sprawy”matki”. Czy jest możliwość połączenia kary odbytej w 2015 roku do obecnej kary 3 lat pozbawienia wolności którą odbywa obecnie.

  1. Witam,

   rekomenduję kontakt bezpośredni z Kancelarią i przesłanie dokumentów, które w ramach zlecenia zostaną poddane analizie.

 17. Witam Pana mecenasa mam takie pytanie jeśli ktoś miał wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności dostał warunkowe zwolnienie 2 miesięce ,w tym czasie przez 7 lat trwała w sądzie jeszcze inna sprawa wyrok zapadł 15 dni po opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego wyrok ze sprawy 1rok6 m-cy ,i teraz najważniejsze przy orzekaniu wyroku łącznego sąd stwierdzil że nie przysługuje wyrok łączny ponieważ wyrok 7 lat został odbyty w całości .i teraz pytanie jeżeli z tego wyroku 7 letniego skazany który wyszedł dostając warunkowe zwolnienie 2 miesięcy można uważać za zakończony przecierz skazany który opuscil zk dalej ma okres próby do tych dwóch miesięcy plus kuratora czyli jeszcze całkowicie zakończona ona. Jesteś jest czyli powinien przysługiwac wyrok łączny?? I teraz drugie pytanie a jeżeli np to warunkowe zwolnienie 2 miesięcy by zostało odwieszone przez kuratora np ,za brak kontaktu z kuratorem ,to wtedy wyrok 7 lat nie jest zakończony i czy by przysługiwał wtedy wyrok łączny dziękuję panu z góry za odpowiedź

  1. Witam, pytania o takim stopniu skonkretyzowania i niemożności popełnienia błędu w udzieleniu odpowiedzi na nie, są opracowywane przez Kancelarię w ramach odpłatnych zleceń – zgodnie z informacją zawartą w https://wroblewski-adwokat.pl/kontakt/
   W przypadku zainteresowania, zapraszamy do kontaktu.

   1. Witam mój został skazany na bezwzględne pozbawienie wolności za rozbój na 2lata odbył kare.rok i 4 miesiące i dostał warunkowe na warunkowy popełnił.przwstepstwo kradzież i dostał 8 miesiecy więzienia chcemy połączyć wyroki ile można zbić czy mozna w dozor obecnie juz suedzi w areszcie policja po niego przyjechala czy laczny będzie korzystny i czy mozna o dozor

    1. Witam, w takiej konstelacji znaczne obniżenie wymiaru kary może być problematyczne. Popełnienie kolejnego czynu zabronionego w trakcie warunku może być uznane przez Sąd za przejaw rażącego lekceważenia porządku prawnego. W praktyce każdy miesiąc poniżej kumulacji będzie sukcesem

 18. Mój mąz przed wydaniem wyroku był w areszcie 8 miesięcy .Wyrok zapadł 1 pozbawienia wolności to ile jeszcze zostało do odbycia

  1. Okres tymczasowego aresztowania do danej sprawy zostanie zarachowany na poczet kary. Możecie Państwo starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Kancelaria prowadzi takie sprawy.

    1. Według dawnych przepisów tak, według nowych nie. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

     1. Tak / nie – zależy od daty skazań i daty popełnienie czynów. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 19. Witam.
  Mam pytanie moj narzeczony czeka na termin rozprawy o wyroku łącznym.
  Gdyż ma dwa wyroki po 10 miesięcy. Jeden wyrok kończy mu się w czerwcu i zostanie mu 10 miesięcy. Jest możliwość o napisaniu wycofania wyroku łącznego ?
  Pozdrawiam

 20. Witam
  26.11.19r dostałem WPZ z ZK , odsiedziałem 2lata i 5miesięcy z 3lat 4msc , dostałem zawieszenie 11msc na 2 lata. Wyrok 3lat 4msc wynika z wyroku łącznego (2lata i 2 lata=wyszło 3,2) + teraz w tym roku w maju doszły mi jeszcze 2 miesice ze sprawy karnej. Dzisiaj odebrałem list ze 30grudnia mam sprawe w Olsztynie o wyrok łączny 🙁 będą mi łaczyc te 3,2 i 2miesiace, czy ten pierwszy wyrok łaczny rozerwa i na nową bedą łaczyc 2lata 2 lata i te 2 miesiace? Boje się zę zniosą mi te WPZ i bede musiał znowu wracac do wiezienia,a WPZ dostałem na 2 wyroki 3,2 i 2 miesiace.Jesli Pan moze mi cos pomóc w tej sprawie bede wdzieczny..dziekuje i pozdrawiam

  1. Dzień dobry, to zależy jakie przepisy będą mieć zastosowanie – przed 1 lipca 2015 r., czy po tej dacie. Z uwagi na powagę sytuacji rekomenduję rozważyć uprzednią konsultację z prawnikiem, czy to z Adwokatem według Pana miejsca zamieszkania, czy z naszą Kancelarią Adwokacką. wyrazy szacunku

 21. Witam mam pytanko. Mój narzeczony od 2.5 Msc odbywa kare w zakładzie karnym półotwartym. Dostał dwa wyroki 5 Msc i 10 Msc czy jest możliwość wyroku lacznego jak jedna z tych kar (5 miesięcy) jest w trakcie wykonywania? 15 listopada wpłynal od nas wniosek do sądu o karę łączna lecz nadal pozostaje bez odpowiedzi.. Czy jest szansa to jakoś przyspieszyć?

  1. Witam możliwość połączenia wyroków jest zależna od szczegółów, których Pani nie podała. Zapraszam do kontaktu poza forum. wyrazy szacunku

 22. Witam mam takie pytanie mój partner obecnie odsiaduje 3 wyroki 6 msc, 6msc ,1 rok. Sąd przychylil się do wniosku ,by połączyć te wyroki. Jednakże 11 kwietnia upłynie 6 msc jego pobytu w zk. Nadal nie ma terminu rozprawy choć wniosek skladalismy już w listopadzie. W związku z tym mam pytanie czy te 6 msc zostanie mu włączone w poczet kary łącznej? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Witam, proszę dopisać kiedy zapadały wyroki skazujące w danej sprawie, abyśmy mogli ustalić jakie przepisy mają zastosowanie?

  1. Witam, w sprawie będą mieć zastosowanie nowe przepisy tj. obowiązujące po 1 lipca 2015 r.
   Co do zasady odbycie kary w całości wyłączy możliwość połączenia tej kary. Jednakże można poddać pod rozwagę Sądu, czy w danej sprawie na podstawie art. 4 k.k. nie powinny znaleźć zastosowanie dawne przepisy jako potencjalnie względniejsze dla Skazanego tj. przepisy, które dowalają łączyć kary odbyte w całości.

 23. Witam , mam pytanie. Mój partner odsiaduje obecnie dwa wyroki 5 msc. i 5.5 msc. Obydwa zastępczej kary pozbawienia wolności. Ale w dodatku ma jeszcze zawieszone 2 lata kary ograniczenia wolności na czas pobytu w zk. Odsiaduje od 1.5 msc. Wszystko art. 209. Dowiedzieliśmy sie ze sad zlozyl właśnie wniosek o wyrok laczny, a nadto rozpatrywany jest wniosek o sde który partner skladal 2 tyg temu. Czy sad może wydać laczny obejmując zawieszona kare ograniczenia wolności. Jaki wpływ ma to na sde?

 24. Witam. Mòj partner odbywa wyrok z art. 209 par 1 w wymiarze 10 miesiecy, ktòry kończy się 19 maja. Ma jeszcze jeden wyrok z tego samego paragrafu, który z pewnych zawiłości nie został do tej pory wprowadzony do wykonania. Na 2 kwietnia miał mieć posiedzenie o wyrok łączny, jednak posiedzenie nie odbyło się ze względu na pandemie. Sprawa została odroczona na 4 czerwiec. Moje pytanie co teraz z posiedzeniem łącznym jeżeli ten jeden wyrok będzie odsiedziany w całości a drugi nie zostanie wprowadzony do wykonania i mòj partner wyjdzie na wolność? Dziękuję za odpowiedz.

 25. Witam. Ten, ktòry nie został wprowadzony do wykonania to styczeń 2017rok (ten wyrok też jest z wyroku łącznego) , a ten ktòry odsiaduje to początek 2018 rok

  1. Witam, w sprawie będą mieć zastosowanie nowe przepisy tj. obowiązujące po 1 lipca 2015 r.
   Co do zasady odbycie kary w całości wyłączy możliwość połączenia tej kary. Jednakże można poddać pod rozwagę Sądu, czy w danej sprawie na podstawie art. 4 k.k. nie powinny znaleźć zastosowanie dawne przepisy jako potencjalnie względniejsze dla Skazanego tj. przepisy, które dowalają łączyć kary odbyte w całości.

 26. Czyli jak dobrze rozumiem, przełożenie terminu jest jakby na niekorzyść skazanego? Czy wniosek o odroczenie wykonania tej drugiej kary aby skazany wyszedł w maju na wolność ma jakiś sens?

   1. Witam. Brat jest w zakładzie karnym 6 miesięcy juz . Pisaliśmy o łączny lecz został odrzucony sędzia uzasadniła ze wtedy były przepisy covidowe i nie można połączyć wyroków. Miał 3 miesiące za prawo jazdy, rok za pracę społeczne i 322dni także za pracę. Te 3 miesiące obył i doszło kolejne 5 miesięcy. Czy pisząc o wyrok łączny uwzględnia się tą karę 3 miesięcy to już odbył.

 27. Witam serdecznie syn prowadził auto po pijanemu drugi raz godz 23 parking prokurator chciał dać mu przy dobrowolny poddaniu się kary 5msc bezwzględnego wyroku syn poszedł do sądu i teraz pytanie czy jest szansa że sąd da mu wyrok w zawieszeniu lub odroczy wykonanie kary

  1. Witam, zawieszenie wykonania kary – po uprzednim skazaniu za takiego samo przestępstwo – wątpliwe. Sugeruję najęcia Adwokata do obrony w sprawie. wyrazy szacunku

 28. Dzień dobry. Mój Mąż ma 3 wyroki. Jeden z 2015, drugi z 2016, trzeci z 2018. Pierwszy został już odbyty, drugi odsiaduje, trzeci jest w apelacji. Czy ten odbyty wyrok nie może zostać połączony z tym drugim, jeśli jest z 2015?

  1. Witam, niestety nie dostrzegam takiej możliwości. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 29. Witam czy mozna dwa razy odsiadywac wyrok w SDE. Chodxi mi o to cxy jak teraz konczy mi sie SDE i napisalem o kolejny czy sad moze sie przychylic do tego czy raczej nie

  1. Witam, zdaje się, że brak przeszkód formalnych. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 30. Witam. Dostałem karę łączna w zawieszeniu na dwa lata pracy społecznej. Otrzymałem pismo z sądu odwieszenie tej łącznej kary na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Napisałem wniosek o odroczenie tej kary. Czy jest szansą że kara zostanie odroczona lub inny sposób aby uniknąć kary pozbawienia wolności?

  1. Witam, szansa jest, natomiast jak duża i czy można to zrobić lepiej? Na takie pytania odpowiadamy w ramach współpracy. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 31. Witam, mój partner odbywa karę pozbawienia wolności od marca 2020. Posiadał dwie kary. Pierwsza to 75 dni, natomiast druga to 6 miesięcy. W kwietniu wyszło z urzędu że przysługuje tu wyrok łączny. Problem w tym, że pierwsza kara już się skończyła a posiedzenie będzie dopiero we wrześniu. Wszystko przez opóźnienia spowodowane pandemią. Czy Sąd może umorzyć sprawę ze względu na odbytą już pierwszą karę (75dni)?

  Z wyrazami Szacunku, Katarzyna C.

  1. Witam – niestety może – pomimo, że są to okoliczności od Państwa niezależne. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 32. Witam, partner odbywał karę 9msc i miał już wychodzić A okazało się że miał w 2015 roku 18msc w zawieszeniu na 5 lat i teraz dyrektor aresztu wysłał wniosek o odwieszenie i mu odwiesili, bez jakiejkolwiek sprawy. Czy jest szansa połączyć to razem w celu zmniejszenia wyroku ? Czy odbyte wyroki wchodzą w łączne?

 33. Witam, partner odbywał karę 9msc i miał już wychodzić A okazało się że miał w 2015 roku 18msc w zawieszeniu na 5 lat i teraz dyrektor aresztu wysłał wniosek o odwieszenie i mu odwiesili, nawet nie wiedział bo żadnej korespondencji nie dostaje. Czy odbyte wyroki wchodzą w łączne?

  1. Witam – co do zasady nie będzie możliwości połączenia kary wykonanej z karą niewykonaną. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 34. Witam Serdecznie.Moj brat odsiaduje kare 4.5 roku pozbawienia wolności.do końca kary zostały mu 2 miesiące.w ostatnich dniach przyszło mu pismo o jednej sprawie z 2016 roku(za te same czyny co juz zostal ukarany gdzie można by było już dawno zrobic wyrok laczny)Moj brat został osadzony w 2016 roku.Caly czas byl uchwytny można było przeprowadzić ta sprawe juz dawno.nie ukrywal się.czy nie jest to niesprawiedliwe ze takie rzeczy wychodzą teraz.moim nawet obiektywnym zdaniem to niesprawiedliwe i można komuś zrujnowac życie dodając kolejne miesiące czy lata odsiadki..czy uda się nam osiągnąć chociażby zawiedzenie kary?co Pan sadzi o tej sutuacji

 35. Chciałbym dodać że w 2016 poddał się dobrowolnie karze roku pozbawienia wolności i podpisał stosowne dokumentu za to przestępstwo ale to było 4 lata i wtedy miałoby to sens można było wykonać łączny.teraz logiczne ze juz sie z tym nie zgadza

  1. Witam, dziękuję za zapytanie – wydaje się jednak, że są to zbyt poważne sprawy, aby w biegu je dyskutować. Rekomenduje kontakt z Adwokatem – czy to z naszą Kancelarią, czy też inną. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 36. Witam serdecznie
  Dokładnie w tym roku a konkretnie marzec, czerwiec i wrzesień 2020
  Syn otrzymał 3 wyroki dot ZAKAZU PROWADZENIA WSZELKICH POJAZDÓW na okres: 3,2 i 3 lata ( jeden z wyroków ten ostatni jest łączony ale nie dotyczy 2 poprzednich )
  Co dalej szanowny Panie Mecenasie ???? Syn nie był na żadnej rozprawie wyrok ostatni łączony wynika z tego ze przyjął taki wyrok idąc na samoukaranie.
  Co powinien zrobić syn?
  Jest młody , martwi się zreszta ja również ze przez 8 lat nie będzie mógł jeździć samochodem
  W każdym wyroku otrzymał również sporo do zapłacenia

  1. Witam, być może jest potencjał do dalszego połączenia wyroków. W przypadku zainteresowania, rekomenduję kontakt poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 37. Witam mam pytanie czy jest możliwa kara łączna jeśli oskarżony odsiedział wyrok za granicą a w Polsce odwiesili mu zawiasy za popełnione przestępstwa za granicą ?

  1. Dzień dobry – niestety nie. Skazanie obce – zagranica – nie może być połączone z wyrokiem PL. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 38. Witam, mam pytanie dotyczące kary łącznej, początkiem września tego roku mój partner złożył wniosek o wydanie kary łącznej z 3 wyroków: 1 rok, 1 rok, 10 miesięcy, wszystkie zostały wydane za to samo przestępstwo, jazdę pod wpływem alkoholu, chciała bym się dowiedzieć, jak długo w najgorszym scenariuszu trzeba czekać na wydanie tego wyroku łącznego, mój partner na ten moment od 28 września tego roku odsiaduje pierwszą z kar, kolejne pytanie, czy ten czas spędzony w zakładzie karnym zostanie odliczony od kary łącznej?

  1. Dzień dobry, niestety nie ma odpowiedzi na pierwsze pytanie. Z doświadczenia od 2 miesięcy do 8. Tak kara zostanie odliczona, lecz jeżeli w międzyczasie zostanie odbyta w całości to nie będzie można jej połączyć. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 39. Witam.Obecnie mój partner od grudnia 2019 odsiaduje wyroki składane z 1 rok, 1 rok ,3 miesiące i 3 miesiące za ten sam czyn i 6 miesięcy i 4 miesiące za ten sam czyn.W piątek zapadł wyrok w sprawie łącznej tych wyrokow. Orzeczono 2 lata i dwa miesiące i pytanie czy wyrok który zapadł po tej nowelizacji jest słuszny i czy jest sens apelować się od tego wyroku ?

  1. Witam, zbyt mało informacji, aby odpisać czy jest słuszny? Proszę rozważyć złożenie wniosku o uzasadnienie. Sumaryczny wymiar to 3 L i 4 M – a Partnerowi wymierzono karę łączną 2 L i 2 M, więc optymalizacja już w znacznej mierze nastąpiła. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 40. Witam,mam pytanie. Mój nażyczony odsiaduje wyrok 11miesięcy który jest odwieszony z 2 Lat, z tych 2 Lat odsiedział 13miesięcy w 2009 roku ,napisał wniosek o warunkowe zwolnienie ale wychowawca powiedział że mu nie przysługuje dopiero po roku ale mu zostało 9 miesięcy do końca więc nawet nie ma roku, jeśli nie dostał by warunkowego to czy przysługuje mu SDE. Pozdrawiam

  1. Witam, SDE tylko do kar nieppzekraczajacących 18 miesięcy. Tutaj kara wymierzona to 24 miesiące, więc SDE nie wejdzie. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

   1. Dziękuję za odpowiedź. Z tych 24 miesięcy mój nażyczony ma odsiedziane już 13 miesięcy i ma już za sobą teraz zostało mu 9 miesięcy bo od 2 miesięcy przebywa w ZK. Co w takim bądź razie można zrobić żeby kara np była skrócona, czy jest szansa że dostanie warunkowe zwolnienie. Pozdrawiam serdecznie

    1. Witam, jeżeli skazanie nie odbyło się w warunkach recydywy – a Partner odbył ponad połowę kary – to oczywiście taka szansa jest. Decyduje jednak Sąd. Rolą obrony jest, aby Sąd przekonać. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

    2. Wyrok został odwieszony, wychowawca powiedział że dopiero po roku może się starać o kolejne warunkowe ,czy faktycznie z odwieszonego wyroku dopiero po roku można się starać? On nawet nie ma roku tylko 11 miesięcy, 26.12.2020r minęły już 2 miesiące więc zostało 9 miesięcy. Pozdrawiam serdecznie

 41. Witam syn odsiduje wyrok za alimenty trzech miesięcy za alimenty doszło mu sześć miesiecy zloayl do Sądu o wyrok łączny cZy dostanie mniejszy wyrok

  1. Witam – nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na dane pytanie bez zbadania szczegółów sprawy. Syn może uzyskać wyrok łączny korzystniejszy lub też nie. Rolą obrony jest, aby wyszła opcja pierwsza. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

 42. Witam ,mój nażyczony od dn:26.10.2021r przebywa w Zakładzie Karnym odwieszony ma wyrok 11 miesięcy, w Zakładzie skończył kurs na kopaczo-ładowacza obecnie jest tam zatrudniony po za terenem zakładu,dn:1.02.2021r wysłał wniosek o przerwę w karze.Moja sytuacja jest zła ponieważ przez pandemie nie pracuje,mam dwójkę dzieci na utrzymaniu, mój jedyny dochód to świadczenia rodzinne, mamy mieszkanie socjalne gdzie jest zadłużone a jeśli nie spłacę to dostanę eksmisje i nie będę miała gdzie z dziećmi mieszkać,moi rodzice nie żyją, nie mam od nikogo pomocy moj nażyczony jest jedynym zywicielem, oprócz tego jest zasłużony prąd na kwotę ponad 4000zl, dwa razy odmówiono mi rozłożenia spłaty na raty i może zostać mi odłączona dostawa prądu ,dodatkowo mam problemy z kregoslupem mam zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotow nerwowych byłam na zastrzykach lecz ból nadal jest i czekają mnie kolejne badania. Mam pytanie jakie szanse ma mój nażyczony na to że dostanie tą przerwę ze względów rodzinnych. Dodam że wysłał też do Sadu zaświadczenie że po opuszczeniu Zakładu Karnego będzie miał zapewnioną pracę. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Witam, wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna – a zdaje się, że z taką mamy w sprawie do czynienia – może być okolicznością wystarczającą do uzyskania przerwy. Oczywiście decyduje ostatecznie sąd. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

   1. Ja oczywiście rozumiem że ostateczna decyzja należy do Wysokiego Sądu ,jedyną kwestja by odbyła się sprawa jest jeszcze wywiad kuratora czyli sporządzenie wywiadu środowiskowego który będzie robiony przez telefon tak mi powiedziano w Sądzie jak dzwoniłam, czy będę musiała lub czy jest koniecznością bym dołączyła np:pismo o zadluzeniach i o moim stanie zdrowia ponieważ dziś dn:15.03.2021r miałam teleporade i lekarz wystawił mi skierowanie na rehabilitację ponieważ zastrzyki nie pomagały i ból nadal jest,mam zakaz dzwigania i przemeczania kręgosłupa czy dobrze by było żeby kurator dołączyła te dokumenty. Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.

    1. Dzień dobry, załączenie tych dokumentów pozwoli na bardziej kompleksowe rozpoznanie sprawy. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

     1. Witam Panie Mecenasie ,dokumenty przesłane do kuratora,wywiad zrobiny sprawa ma odbyć się 13.04.2021r ,mam obawy że przerwa zostanie mu udzielona, kuratorka twierdzi że napiszę wywiad że obecność w domu mojego nażyczonego jest niezbedna by pomóc rodzinie ale czy Sąd weźmie wszystkie argumenty pod uwagę,mój nażyczony twierdzi że w ZK Białołęka ciężko wyjść. Pozdrawiam serdecznie

 43. Witam mam pytanie mój partner z roku 200 opuścił zakład karny miał 3 wyroki które nie podlegały łączeniu każda z lar owiadywal po kolei z ostatniego wyroku wyszedl wcześniej o 18 miesięcy w roku skończył mu się nadzór kuratora w późniejszym czasie w roku 2014 popelnil ponownie przestępstwo za które dostał 3 lata napisaliśmy o wyrok laczny z połączeniem poprzednich wyrokow w kwietniu jest rozprawa czego możemy się spodziewać? Proszę o odpowiedź

  1. Witam, myślę, że podobnego rozstrzygnięcia jak uprzednio. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

 44. Witam mój mąż odsiaduje wyrok z ENA i nie zrzekł się zasady specjalności i dostał wyrok łączny czy w takiej sytuacji muszą go wypuścić bo tak słyszeliśmy.

  1. Witam – w moim przekonaniu Małżonek po ENA nie będzie bezpośrednio pozostawiony do odbycia wyroku łącznego. wyrazy szacunku P. Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 45. Witam. Mam trochę inne pytanie. Jeżeli zakład karny występuje o warunkowe zawieszenie reszty kary dla osadzonego to czy w tym momencie osadzony też musi uiścić opłatę za wniosek?
  Z gòry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam – według mnie, nie. Uiszcza ją wnioskodawca. wyrazy szacunku P. Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 46. Witam Panie Mecenesie, mam takie pytanie,mój nazyczony obecnie przebywa w ZK od 26.10.2020r do koniec kary 3.10.2021r .10.12.2020r pisał do Sądu Rejonowego o zawieszenie na czas pobytu w Zakladzie godzin społecznych których nie odrobił ,do tej pory nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Wyrok który odsiaduje jest za co innego z 2009r odwieszone zawiasy. Czy jest możliwością że te godziny zostały na ten czas zawieszone? Niestety z jego kuratorem ciężko się o co kolwiek dogadać dlatego szukam odpowiedzi. Godziny były ustalone z kuratorem lecz nawet nie zostały zaczete odrabianie ich. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. Dzień dobry. W związku z Covid w Sądach powiększyły się opóźnienia. Skoro Partner złożył pismo do Sądu, to Sąd nie powinien zamieniać nieodrobionych prac użytecznie społecznych na karę zastępczą. Jest bowiem oczywiste, że Partner nie ma możliwości ich odrabiać. Proszę ewentualnie wysłać tożsame pismo do Kuratora. wyrazy szacunku P. Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   1. Kurator stwierdziła że jego dokumentów już nie ma i nie jest w stanie określić co z tymi godzinami, podobno poszły do Sadu południowego i teraz nie wiadomo co dalej,mam nadzieję że 3.10.2021r wyjdzie i nie zostanie mu dodany żaden wyrok bez wcześniejszego powiadomienia.Pozdrawiam i bardzo dziękuję za szybką odpowiedź

 47. Witam Pana serdecznie ,mam pytanie nażyczony dn:25.06.2021 r miał sprawe o alimenty w Łowiczu-( nie znam wyniku rozprawy ) na rozprawie był obecny jego adwokat z urzędu lecz do tego Pana ciężko się dodzwonić i co kolwiek zapytać, nażyczony obecnie przebywa w ZK Warszawa Białołęka. Miał też godziny społeczne których w 2018 roku nie odrobił,po prostu z kuratorka dogadał co do odróbek lecz nawet ich nie zaczął,wysyłał wniosek o zawieszenie tych godzin i nie dostał żadnej odpowiedzi, kuratorka jego powiedziała że nie zajmuje się już jego sprawa i papiery poszły do Sadu południowego, dn 25.06 odbyła się sprawa i na piśmie była też syg akt ta sama co na odróbki z 2018r godzin oprócz syg do sprawy co odbyła się teraz. Czy jeśli chodzi o te same alimenty bo innych nie ma to znaczy że syg z 2018 roku piszą na pismach. Nie rozumiem nic. Nażyczony ma koniec kary 2.10.2021r wysłał wniosek o uzasadnienie wyroku ze sprawy z dn:25.06 ale obawia się że odwiesza mu te godziny i jeszcze dostanie dodatkowy wyrok. pozdrawiam

 48. Witam czy ograniczenie wolności czyli odrabianie mam na 13 miesięcy a mam rozprawę o oszustwo i użycie dowodu sędzia jak wystawi wyrok pozbawienia wolności to ograniczenie się łączy do pozbawienia i idzie się do zakładu czy też dopiero jak wykona się wyrok? Czy o prostu połącza pracę społeczne z pozbawienia i nie mogę chodzić odrabiać czy jak to działa

 49. Witam mój mąż został skazany na 11 miesięcy pozbawienia wolności do tego wyroku kurator napisała o wyrok łączny gdyż miał karę ograniczenia wolności i połączyli mi te wyroki wyszło razem 20 miesięcy z czego 7 mu wliczyli tak jak by miał już odsiedziane ale w marcu miał rozprawę o niealimentacje i doszło mu 8 miesięcy wzięliśmy adwokata i zeszlo mu 4 miesiące ale jak przyszed wyrok łączny to ma na wyroku 2 lata zk wysłał do sądu o zaliczenie kar prosze o pomoc czy mu to zlicza no cały czas jak na igłach siedzimy

 50. Witam ,PARTNER został skaznany trzema wyrokami za kradzież po raz pierwszy przebywa w zk pierwszy wyrok 15dni drugi 4 miesiące trzeci odróbki zmienili mu kartę na pozbawienie wolności 90 dni wszystkie wyroki wychodziły w tym samym czasie po kolei nie mamy wyroku łącznego staraliśmy się o dozór Ale nie otrzmał w tej chwili minie 2 miesiące jak przebywa w zk miał komisję na której powiedzieli że ma 4 miesiące i 15 razem do odsiedzenia i się zastanawiamy co się stało z trzecim wyrokiem 90dni żadnych pism nie dostał z sadu czy taką sytuacja może zaistnieć i co może być powodem

  1. Witam – sytuację można wyjaśnić z sądem lub ZK, w pozostałym zakresie nie podajemy prognoz, bowiem są one obarczone zbyt dużą doza niepewności. wyrazy szacunku P. Wróblewski LL.M. Adwokat

 51. Witam proszę o pomoc !
  Mój partner przebywa w zakładzie karnym od 12.10.2021r . Ma 3 wyroki 120 dni , 90 dni oraz 45 dni.
  Urząd wystąpił o wyrok łączny …
  Sprawę o wyrok łączny ma 29.03.2022r.
  Może liczyć na skrócenie wyroku ?
  Czego można sie spodziewać. ?

 52. Witam.
  Mam trochę nietypowe pytanie..
  Znajomy dokonał kradzieży z włamaniem, za tego typu czyn juz ma wyrok w zawieszeniu. Przy przeszukania policja znalazła u niego amfetaminę. Grozi mu do 5 lat i oczekuje na sprawę.
  „Mądre” osoby doradzają mu ucieczkę z kraju i przeczekanie bo „podobno” wyrok po 10 latach jest anulowany. Wydaje mi się to być totalną bujną i stąd moje pytanie. Czy istnieje coś takiego jak anulowanie wyroku który nie został odbyty?

  1. Dzień dobry nie może prowadzić takiego typu doradztwa. Zapraszam do kontaktu poza forum celem wyjaśnienia instytucji prawnych. wyrazy szacunku P. Wróblewski LL.M. Adwokat

 53. Witam proszę o pomoc !
  Mój partner przebywa w zakładzie karnym od 12.10.2021r . Ma 3 wyroki 120 dni , 90 dni oraz 45 dni.
  Urząd wystąpił o wyrok łączny …
  Sprawę o wyrok łączny ma 29.03.2022r.
  Może liczyć na skrócenie wyroku ?
  Czego można sie spodziewać. ?

  1. Witam – nie podajemy prognoz, bowiem są one obarczone zbyt dużą doza niepewności. wyrazy szacunku P. Wróblewski LL.M. Adwokat

 54. Witam Panie Mecenasie
  2019 – trzy miesiące dozór elektroniczny
  2021 – 5 miesięcy odbytej w ZK
  pozostało jeszcze 12 miesięcy trzeciej kary do odbycia. Czy jest sens pisania o wyrok łączny z pełną absorbcją ? Wszystkie wyroki za drobne kradzieże. Czy w ogóle można połączyć te wyroki ? Może lepiej o zawieszenie warunkowe?

 55. Dzien dobry jesli mam wyrok laczny i doszly mi do tego 2 nastepne wyroki. A dodatkowo 1 wyrok sad dal do wykonania czy ponowne napisanie wniosku o wyrok laczny i wstrzymanie kar do czasu rozprawy pomoze mi uniknac aresztu ?gdyz policja za ten 1Wyrok zaczela mnie poszukiwac bardzo bym poprosił o jakas odpowiedz

  1. Dzień dobry, grzywna nie jest wymierzana kwotowo, ale składa się z ustalenia wysokości stawki dziennej + liczby stawek. Proszę podać te dane. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 56. Witam obecnie jestem na sd na 1 rok z czego 1,5 w zł i teraz półtora na sd.Doszedl mi wyrok za grzywnę na 1 rok czy mogę starać się o wyrok łączny? Z góry dziękuję za odpowiedź by wiedzieć jak działać pozdrawiam

  1. Witam, zastępcza kara pozbawienia wolności orzeczona w miejsce grzywny nie może zostać objęta wyrokiem łącznym z karą pozbawienia wolności. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

  2. Witam jeżeli mąż odbywa karę w zakładzie karnym jest tam już 1 rok i 6 miesięcy i na samym początku napisał o wyrok łączny ale ma 3 wyroki które podlegają łączeniu tylko z tym że ma termin rozprawy 1 dzień po tym jak kończy mu się jeden z wyroków to czy nadal będzie podlegał wyrokowi łacznemu

 57. Dzień dobry. Mój chłopak miał rok w zawieszeniu popełnił przestępstwo które kosztowało go 25 zł i dostał za to 6 miesięcy czyli razem rok i 6 miesięcy . Moje pytanie brzmi . Pisał o zloczenie wyroku dostał odmowę dodam że odsiaduje 6 miesiąc . Czy pisać jeszcze raz o złączenie. Czy jest możliwość zamiany kary odsiadywanej na prace społeczne lub grzywnę

 58. Witam mecenasie mam pytanie czy jest sens złożenia wniosku o zmianę kolejnosci wykonania kar, jesli jedną odbyłem w całosci ,odbywajac kilka kar pozbawienia wolnosci . złozyłem wczesniej wniosek o łącz jednak zdązyłem odbyc pierwszą kare i nie weszla ona w ten łacz. zapłaciłem wszystkoe zobowiazania z kar. pytanie brzmi czy skoro odbyłem karę i nie zaliczono mi jej do łącza nie skrócono również jej o zaplaconą grzywne art 33. To zmieniając kolejność odbywania kar spowoduje że będę mógł ten pierwszy wyrok np zaliczyć jeszcze do łącza lub spróbować zaliczyć choc grzywne aby skrócic kary?

 59. Dzień dobry wieczór chciałam zapytać czy jak teraz w maju przyszłemu mężowi się skończy kara 6 miesięcy a ma w zawieszeniu jeszcze rok i mają połączyć kary czy jest możliwość na skrucenie kary lub możliwość na dozur elektryczny czy trzeba mieć adwokata czy jest możliwość na wcześniejsze zwolnienie bardzo proszę o informację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.