KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

W artykule Kara łączna po zmianach Kodeksu karnego 1 lipca 2015 r.

dokonałem analizy pojęcia „kara podlegająca wykonaniu”.

Przypomnijmy zatem – na skutek obowiązującej od 01 lipca 2015 r. nowelizacji doszło do uchylenia art. 92 k.k.

Art. 92 k.k. w brzmieniu do 30 czerwca 2015 r. stanowił, że wydanie wyroku łącznego jest możliwe również w sytuacji gdy poszczególne kary […] zostały już w całości albo w części wykonane!

Uchylenie art. 92 k.k. spowodowało, że obecnie jest reprezentowana surowa interpretacja zgodnie z którą „podlegające wykonaniu kary”, tzn. takie, które nie zostały jeszcze wykonane.

Krótko przypominam co to oznacza. Otóż jeżeli zostałeś skazany na 3 kary i została Tobie jedynie ostatnia do wykonania, to nie ma możliwości wydania wyroku łącznego i objęcia nim kar już wykonanych.

Poza przypadkami zawieszenia kary pozbawienia wolności, brak możliwości wykonania kary oznacza, że kary nie będzie można połączyć.

Nowela okrzepła, ale brak w tym zakresie zmian interpretacyjnych doktryny – mnie do takich nie udało się dotrzeć.

Mamy zatem challenge w zakresie interpretacji pojęcia „kary podlegającej wykonaniu”.

Czy mając na uwadze treść art. 85 § 2 KK można do kary łącznej uwzględnić także karę, która została już wykonana?

W takiej sprawie – myślę że warto – pokusić się o wysiłek intelektualny i zaprezentować zdroworozsądkowy pogląd.

W projekcie nowelizacji k.k. z dnia 20.02.2015 r. była norma

„Podstawą orzeczenia kary łącznej są wymierzone i niewykonane w całości kary lub kary łączne za przestępstwa, o których mowa w § 1″.

Z tego względu – pomimo tego, że art. 92 k.k. został uchylony – można się pokusić o interpretację i zaprezentowanie poglądu zgodnie z którym

określenie kary jako „podlegająca wykonaniu” nie jest tożsame z określeniem jej jako „niewykonanej”.

Kara niewykonana to taka kara, która nie została wykonana – obojętnie z jakiej przyczyny.

Kara podlegająca wykonaniu to taka kara, która powinna być wykonana, obojętnie czy wykonanie (już) na nastąpiło, czy też nie.

W całym gąszczu szczegółów akurat ten konkretny jest bardzo istotny i ma bezpośredni wpływ na to komu i kiedy będzie przysługiwać możliwość połączenia kar.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT
Jestem Adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze. Zajmuję się prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

9 myśli na temat „KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

 1. Witam,
  mój maz jest aktualnie w ZK (ostateczny wyrok zapadł w czerwcu 2016) chcialby połączyć te karę z karą która odsiedzial w 2015, po to by móc ubiegać się o wcześniejsze warunkowe. Rozumiem, ze po nowelizacji ustawy nie ma na to szans?

 2. DZIEN DOBRY
  MAM PYTANIE NA KTORE NIKT NIE UMIE MI ODPOWIEDZIEC , WIEC MOZE PAN POMOZE.
  TOCZY SIE WOBEC MNIE POSTEPOWANIE KARNE ZA OKRES OD 2001-2005 { 48 zarzutow }
  3 LATA TEMU SKONCZYLEM ODBYWAC KARE 3 LAT POZBAWIENIA WOLNOSCI ZA ZARZUT POPELNIONY W 2003 ROKU ZA PODOBNE PRZASTEPSTWO KTORE TOCZY SIE W MOJEJ SPRAWIE { KRADZIEZ Z WLAMANIEM } , CZY TA KARA ODBYTA MOZE BYC ZALICZONA DO TOCZACEJ SIE WOBEC MNIE SPRAWY I POLACZENIE TYCH KAR JEST MOZLIWE.
  DZIEKUJE. POZDRAWIAM

 3. Witam i proszę o pomoc!
  Mój syn odbywa zastępczą karę pozbawienia wolności (za nie odbyte prace społeczne). Kara ta wynosi 5 miesięcy. Syn odbył już ponad 4 miesiące z tej kary. Miesiąc temu otrzymał kolejny wyrok 6 miesięcy. ZK skierował sprawę do sądu o orzeczenie kary łącznej. Czy w tym przypadku przysługuje mu kara łączna? Jakiej kary może się spodziewać? Czy są szanse na tzw. zawiasy. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

  • Witam,
   w takim przypadku sąd w oparciu o obowiązujące przepisy odmówi połączenia kar.
   Proszę poinformować jak sprawa się ułożyła

 4. Witam Panie Mecenasie, chciałem poinformować, że Sąd połączył kary i obniżył karę synowi. Nie wiem jak to się stało, bo byłem pewien że syn nie ma szans na obniżenie wymiaru kary?

  • Witam,
   miło, że powrócił Pan z odpowiedzą.
   Zasadnicze pytanie jest czy na pewno łączeniu podlegały kary z których jedna była karą zastępczą? Być może chodziło o inne kary, a być może sąd popełnił błąd – na korzyść Syna.

   Orzecznictwo i komentarze są w tej materii precyzyjne:
   Kara pozbawienia wolności oraz zastępcza kara pozbawienia wolności nie spełniają przewidzianego w art. 85 kryterium wymierzenia za pozostające w realnym zbiegu przestępstwa innych kar podlegających łączeniu, odnoszącego się do kar wymienionych w art. 87 i 88. Oznacza to, że kary te nie podlegają łączeniu (por. wyrok SN z dnia 22 listopada 2005 r., V KK 129/05, LEX nr 164372).
   Wróbel Włodzimierz (red.), Zoll Andrzej (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Tom II. Część II. Komentarz do art. 53-116, wyd. V

   Pojęcie kary wymierzonej. Przez pojęcie kary wymierzonej należy rozumieć taką karę, którą zastosował sąd w wyroku skazującym. Trafnie zatem podkreśla się w literaturze przedmiotu, że do tej kategorii nie należą kary zastępcze, a także kary zmienione w trybie określonym w art. 75a § 1 k.k. (tak M. Bielski, Przesłanki wymiaru kary łącznej orzekanej w trybach wyroku skazującego i wyroku łącznego na tle nowego modelu kary łącznej, Palestra 2015, nr 7-8, s. 91). Atrybutu kary wymierzonej nie traci kara zastosowana w wyroku skazującym, która została następnie skrócona na podstawie art. 71 § 2, art. 75 § 3a k.k. czy też na podstawie postanowienia Prezydenta RP o ułaskawieniu lub na mocy postanowienia sądu wydanego na podstawie art. 4 § 2 k.k.
   Tak w Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karny. Komentarz

   Tym bardziej poczekajcie Państwo na uprawomocnienie się wyroku łącznego

Dodaj komentarz