KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

W artykule Kara łączna po zmianach Kodeksu karnego 1 lipca 2015 r.

dokonałem analizy pojęcia „kara podlegająca wykonaniu”.

Przypomnijmy zatem – na skutek obowiązującej od 01 lipca 2015 r. nowelizacji doszło do uchylenia art. 92 k.k.

Art. 92 k.k. w brzmieniu do 30 czerwca 2015 r. stanowił, że wydanie wyroku łącznego jest możliwe również w sytuacji gdy poszczególne kary […] zostały już w całości albo w części wykonane! W temacie kara łączna miało to zasadnicze znaczenie.

Uchylenie art. 92 k.k. spowodowało, że obecnie jest reprezentowana surowa interpretacja zgodnie z którą „podlegające wykonaniu kary”, tzn. takie, które nie zostały jeszcze wykonane. W przypadku, gdy istnieje potencjalna apelacja od wyroku łącznego warto wiedzieć co oznacza dane pojęcie.

Otóż jeżeli zostałeś skazany na 3 kary i została Tobie jedynie ostatnia do wykonania, to nie ma możliwości wydania wyroku łącznego i objęcia nim kar już wykonanych.

Poza przypadkami zawieszenia kary pozbawienia wolności, brak możliwości wykonania kary oznacza, że kary nie będzie można połączyć.

Nowela okrzepła, ale brak w tym zakresie zmian interpretacyjnych doktryny – mnie do takich nie udało się dotrzeć.

Mamy zatem wyzwanie w zakresie interpretacji pojęcia „kary podlegającej wykonaniu”. Powyższe ma także znaczenie dla zagadnienia kara łączna jak liczyć?

Czy mając na uwadze treść art. 85 § 2 KK można do kary łącznej uwzględnić także karę, która została już wykonana?

W takiej sprawie – myślę że warto – pokusić się o wysiłek intelektualny i zaprezentować zdroworozsądkowy pogląd.

W projekcie nowelizacji k.k. z dnia 20.02.2015 r. była norma

„Podstawą orzeczenia kary łącznej są wymierzone i niewykonane w całości kary lub kary łączne za przestępstwa, o których mowa w § 1″.

Z tego względu – pomimo tego, że art. 92 k.k. został uchylony – można się pokusić o interpretację i zaprezentowanie poglądu zgodnie z którym

określenie kary jako „podlegająca wykonaniu” nie jest tożsame z określeniem jej jako „niewykonanej”.

Kara niewykonana to taka kara, która nie została wykonana – obojętnie z jakiej przyczyny.

Kara podlegająca wykonaniu to taka kara, która powinna być wykonana, obojętnie czy wykonanie (już) na nastąpiło, czy też nie.

W całym gąszczu szczegółów akurat ten konkretny jest bardzo istotny i ma bezpośredni wpływ na to komu i kiedy będzie przysługiwać możliwość połączenia kar.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

41 komentarzy do wpisu „KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA”

 1. Witam,
  mój maz jest aktualnie w ZK (ostateczny wyrok zapadł w czerwcu 2016) chcialby połączyć te karę z karą która odsiedzial w 2015, po to by móc ubiegać się o wcześniejsze warunkowe. Rozumiem, ze po nowelizacji ustawy nie ma na to szans?

 2. DZIEN DOBRY
  MAM PYTANIE NA KTORE NIKT NIE UMIE MI ODPOWIEDZIEC , WIEC MOZE PAN POMOZE.
  TOCZY SIE WOBEC MNIE POSTEPOWANIE KARNE ZA OKRES OD 2001-2005 { 48 zarzutow }
  3 LATA TEMU SKONCZYLEM ODBYWAC KARE 3 LAT POZBAWIENIA WOLNOSCI ZA ZARZUT POPELNIONY W 2003 ROKU ZA PODOBNE PRZASTEPSTWO KTORE TOCZY SIE W MOJEJ SPRAWIE { KRADZIEZ Z WLAMANIEM } , CZY TA KARA ODBYTA MOZE BYC ZALICZONA DO TOCZACEJ SIE WOBEC MNIE SPRAWY I POLACZENIE TYCH KAR JEST MOZLIWE.
  DZIEKUJE. POZDRAWIAM

 3. Witam i proszę o pomoc!
  Mój syn odbywa zastępczą karę pozbawienia wolności (za nie odbyte prace społeczne). Kara ta wynosi 5 miesięcy. Syn odbył już ponad 4 miesiące z tej kary. Miesiąc temu otrzymał kolejny wyrok 6 miesięcy. ZK skierował sprawę do sądu o orzeczenie kary łącznej. Czy w tym przypadku przysługuje mu kara łączna? Jakiej kary może się spodziewać? Czy są szanse na tzw. zawiasy. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

  • Witam,
   w takim przypadku sąd w oparciu o obowiązujące przepisy odmówi połączenia kar.
   Proszę poinformować jak sprawa się ułożyła

 4. Witam Panie Mecenasie, chciałem poinformować, że Sąd połączył kary i obniżył karę synowi. Nie wiem jak to się stało, bo byłem pewien że syn nie ma szans na obniżenie wymiaru kary?

  • Witam,
   miło, że powrócił Pan z odpowiedzą.
   Zasadnicze pytanie jest czy na pewno łączeniu podlegały kary z których jedna była karą zastępczą? Być może chodziło o inne kary, a być może sąd popełnił błąd – na korzyść Syna.

   Orzecznictwo i komentarze są w tej materii precyzyjne:
   Kara pozbawienia wolności oraz zastępcza kara pozbawienia wolności nie spełniają przewidzianego w art. 85 kryterium wymierzenia za pozostające w realnym zbiegu przestępstwa innych kar podlegających łączeniu, odnoszącego się do kar wymienionych w art. 87 i 88. Oznacza to, że kary te nie podlegają łączeniu (por. wyrok SN z dnia 22 listopada 2005 r., V KK 129/05, LEX nr 164372).
   Wróbel Włodzimierz (red.), Zoll Andrzej (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Tom II. Część II. Komentarz do art. 53-116, wyd. V

   Pojęcie kary wymierzonej. Przez pojęcie kary wymierzonej należy rozumieć taką karę, którą zastosował sąd w wyroku skazującym. Trafnie zatem podkreśla się w literaturze przedmiotu, że do tej kategorii nie należą kary zastępcze, a także kary zmienione w trybie określonym w art. 75a § 1 k.k. (tak M. Bielski, Przesłanki wymiaru kary łącznej orzekanej w trybach wyroku skazującego i wyroku łącznego na tle nowego modelu kary łącznej, Palestra 2015, nr 7-8, s. 91). Atrybutu kary wymierzonej nie traci kara zastosowana w wyroku skazującym, która została następnie skrócona na podstawie art. 71 § 2, art. 75 § 3a k.k. czy też na podstawie postanowienia Prezydenta RP o ułaskawieniu lub na mocy postanowienia sądu wydanego na podstawie art. 4 § 2 k.k.
   Tak w Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karny. Komentarz

   Tym bardziej poczekajcie Państwo na uprawomocnienie się wyroku łącznego

 5. Witam. Mam pytanie. Obronca mojego partnera wyslal wniosek do sadu o lacze 2 kar 28 kwietnia. Pierwsza to 2 lata z roku 2012 a druga 3 miesiace z roku 2016. Partner zaczal odsiadywac wyroki od 1lipca. Odpowiedz z sadu przyszla dopiero 28 listopada, ze pierwszy wyrok odsiedzial juz 27 wrzesnia wiec nie jest mozliwe w jego przypadku wydanie wyroku lacznego i nastapilo umorzenie. Jak to mozliwe? Co robic?

  • Dzień dobry, w sytuacji, gdy w sprawie jest ustanowiony inny Adwokat, nie mogę się włączyć do sprawy.

   wyrazy szacunku

 6. Szanowny Panie Mecenasie,

  poszukuję odpowiedzi na pytanie, czy gdy do Sądu jest kierowany wniosek o wydanie wyroku łącznego przykładowo w listopadzie 2017 r. ( tj. w czasie odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności) i z uwagi na opieszałość polskich sądów termin 1 rozprawy wyznaczony został na luty 2018 r. tj. 3 miesiące od złożenia wniosku, co spowodowało, że kara którą skazany wówczas odbywał została w całości odbyta i rozpoczęło się wykonywanie kolejnej kary pozbawienia wolności to czy możliwe jest połączenie ten 1szej kary z innymi karami (i tym samym zaliczenie okresu pozbawienia wolności na poczet kary łącznej) jeżeli na dzień wydania przez sad wyroku kara bedzie już w całości odbyta? innymi słowy, czy dla oceny czy kara została odbyta jest chwila złożenia wniosku o wyrok łączny czy dzień wydania wyroku? dodam, że mówimy o znowelizowanych przepisach, ponieważ wszystkie skazania miały miejsce po 30.06.15 r. z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, obawiam się, że niestety miarodajny jest termin wyrokowania, a nie złożenia wniosku o karę. Może to rzeczywiście powodować komplikacje, gdy terminy rozprawy / wyroku jest wyznaczony po upływie kilku miesięcy

 7. Witam, mecenasie
  Jeśli odbyłem kare 2 lat pozbawienia wolności o cały czas płacę raty grzywny z tej sprawy a dostałem kolejny wyrok 1,5 roku , to czy mogę połączyc te wyroki.
  Czy jeśli płacę grzywnę(dostałem wowczas 2 lata i grzywnę) to kara jest wykonana Czy może się lączyć ?

 8. witam mam takie pytanie czy jeśli w 2015 roku w sierpniu wyszedłem z zk dostałem 14miesiecy warunkowego w zawieszeniu na dwa lata warunkowe te minęło mi teraz w lutym 7 a wyrokiem prawomocnym zostałem skazany 14 lutego to czy ten wyrok który dostałem teraz będzie podlegał pod wyrok łączny z ta kara która już odbyłam i dostałem warunkowe i czy wyrok łączny można pisać będąc na wolności pozdrawiam i dziękuję

 9. witam. Moj partner wnioskowal o połaczenie dwoch wyrokow 2 lata i 3 mce. Odbyl juz kare 5 miesiecy i dopiero była rozprawa. Sędzina mowila zeby czekac na dosyarczenie wyroku i jest mozliwosc pisania zażalenia. jak postapic w takiej sytuacji? może jednak nalezy wystapic o odpis wyroku z usadnieniem i zlożyć apelacje? Prosze o wskazowke

  • Od wyroku łącznego przysługuje apelacja, którą wnosi się po doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Wcześniej należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go – termin 7 dni

 10. Dzień dobry,mam pytanie, czy zmieniło się cos w przepisach o łączeniu kar, syn dostał wyrok 5 l za gwałt ale uwaga nie brał czynnego udziału w tym odsiedział wyrok w całosci ,odwiesili mu 3 wyroki 18 listopada 2008r art280 par 1 dostał 2 lata i grzywnę 26 listopada 2008 r art 278 par 1kk 8 miesięcy z dwóch dostał łączny 2 lata w zawieszeniu na 4l 27 wrzesnia 2010 r dostał z art 279 par 1 rok w zawieszeniu na 3lata. Obecnie siedzi w ZK Hrubieszów 27 27 stycznia 2016 r pisał o łączny i mu nie przysługiwał tak powiedział sędzia. Teraz napisał drugi raz o łączny ma być posiedzenie w Sądzie Okręgowym w Lublinie 10 kwietnia nie wiem co mam robić jako matka chcę mu pomóc nie wiem jak a on jest już tak przerażony tym wszystkim że nic się nie odzywa tylko mi płacze ,proszę o odpisanie mi . syn jest w stanie wydać naskładane pieniądze na dobrego adwokata tylko żeby był jakis pozytywny skutej . Nie chcą mu dać warunkowego nie chcą go słuchać do końca kary zostało mu 2 lata i 6 albo 7 miesięcy. Bardzo Pana proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam

  • Witam Panią,
   otrzymałem w danej sprawie także maila i przedstawiłem odpowiedź w jaki sposób działamy w takich sprawach.
   wyrazy szacunku

 11. Witam mam pytanie mój partner dostał wyrok łaczny jak sie okazało jest jeszcze jedna sprawa w prokuraturze czy jak doatanie wyrok za to czy nedzie mozna go połączyć jeszcze do tego wyroku łacznego ? Z gory dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, nie jest to wykluczone, ale szczegółowa odpowiedź wymaga szczegółowej analizy konkretnego przypadku. W takiej sprawie wymagany jest kontakt z Kancelarią poza forum.

 12. Mam pytanie mój chłopak popełnił przestępstwo na zwolnieniu warunkowym jazda pod wpływem alkoholu i dostał 10 Msc czy jest szansa na sde żeby nie szedł do więzienia rodzina na utrzymaniu a drugie w drodze

 13. Witam. Mam pytanie czy jeżeli odpowiadam z artykułu 279 par. 1 kk w dwóch województwach i z jednego dostałem już wyrok 1 pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata dozór kuratora i kare grzywnie. A z drugiego województwa dopiero bedzie sprawa z tego samego artykułu to czy pójdę do zakładu karnego na wykonanie kary. Chciał bym jeszcze powiedzieć że w obu województwach działanie z Art
  279 kk działo się w tym samym czasie

  • Witam, możliwe jest ponowne wymierzenia kary warunkowo zawieszonej lub też kary bezwzględnej. Pana zadanie, aby w ramach obrony uzyskać wyrok jak najmniej dolegliwy jeżeli uniewinnienie nie jest możliwe.

 14. Dobry Wieczór.
  Proszę o podpowiedź.
  Moj narzeczony został zatrzymany przez policję, w sierpniu . I przewieziony na zaklad karny tam dowiedział się o wyroku . O. Którym nie miał pojęcia aż do dnia w którym go zatrzymano. Dostal 19 dni za grzywnę później po 3 tygodniach dowiedział się dostał 12 msc kolejnej odsiadki, za próbę kradzieży. Narzeczony nie wiedział nic o tym wyroku . Aviza nie były odbierane ponieważ jego rodzice przebywają w niemczech a on nie ma dostępu do skrzynki gdyż mieszkał ze mną. Natomist dziś dostał kolejne pismo ‚ z którego wynika ze dostał kolejne 12 miesiecy Z przeciw działaniu narkomani za posiadanie niewielkiej ilosci narkotyków na własny użytek. Co w tej kwiesti można zrobić . Jest jedynym zywiciwlem rodziny. Mamy troje dzieci, dwa moje z poprzedniego związku i jedno nasze wspólne. Jestem osobą bezrobotną. Nie otrzymuję alimentów. Proszę o podpowiedź.

 15. Dodam do tego jeszcze, ze 19 października miał posiedzenie o dozór elektroniczny. No ale prokurator który uczestniczył w posiedzeniu oznajmił mojemu narzeczonemu , że nie wyraża zgody na dozór. Ponieważ ma sprawę o Narkotyki . I stwierdził że wobec niego jest zacytuję slowa Prokuratora „Narkomanem” . Czy sady mogą bez wiedzy osadzonego prowadzic jakieś ciche akcje o których osadzony nie ma pojęcia. Ja rozumiem że złapali go z Narkotykami kiedyś tam … ale jak to działa bo dla mnie jest to trochę nie jasna sprawa.

 16. Witam.

  Moja partnerka w 2015 r odbywała karę 6 m, po 3 miesiącach wyszła na dozór elektroniczny. Przebywając w ZK w 2015 przyznała sie do kolejnych przestępstw które połączone zostały w jedną całość za co dostała wyrok 3 lata. Od października 2018 przebywa w ZK 3 lata pozbawienia wolności. Sprawa za którą odbywała kare w 2015 i 2018 sa to sprawy „córki” od jednej sprawy”matki”. Czy jest możliwość połączenia kary odbytej w 2015 roku do obecnej kary 3 lat pozbawienia wolności którą odbywa obecnie.

  • Witam,

   rekomenduję kontakt bezpośredni z Kancelarią i przesłanie dokumentów, które w ramach zlecenia zostaną poddane analizie.

 17. Witam Pana mecenasa mam takie pytanie jeśli ktoś miał wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności dostał warunkowe zwolnienie 2 miesięce ,w tym czasie przez 7 lat trwała w sądzie jeszcze inna sprawa wyrok zapadł 15 dni po opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego wyrok ze sprawy 1rok6 m-cy ,i teraz najważniejsze przy orzekaniu wyroku łącznego sąd stwierdzil że nie przysługuje wyrok łączny ponieważ wyrok 7 lat został odbyty w całości .i teraz pytanie jeżeli z tego wyroku 7 letniego skazany który wyszedł dostając warunkowe zwolnienie 2 miesięcy można uważać za zakończony przecierz skazany który opuscil zk dalej ma okres próby do tych dwóch miesięcy plus kuratora czyli jeszcze całkowicie zakończona ona. Jesteś jest czyli powinien przysługiwac wyrok łączny?? I teraz drugie pytanie a jeżeli np to warunkowe zwolnienie 2 miesięcy by zostało odwieszone przez kuratora np ,za brak kontaktu z kuratorem ,to wtedy wyrok 7 lat nie jest zakończony i czy by przysługiwał wtedy wyrok łączny dziękuję panu z góry za odpowiedź

  • Witam, pytania o takim stopniu skonkretyzowania i niemożności popełnienia błędu w udzieleniu odpowiedzi na nie, są opracowywane przez Kancelarię w ramach odpłatnych zleceń – zgodnie z informacją zawartą w https://wroblewski-adwokat.pl/kontakt/
   W przypadku zainteresowania, zapraszamy do kontaktu.

 18. Mój mąz przed wydaniem wyroku był w areszcie 8 miesięcy .Wyrok zapadł 1 pozbawienia wolności to ile jeszcze zostało do odbycia

  • Okres tymczasowego aresztowania do danej sprawy zostanie zarachowany na poczet kary. Możecie Państwo starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Kancelaria prowadzi takie sprawy.

 19. Witam.
  Mam pytanie moj narzeczony czeka na termin rozprawy o wyroku łącznym.
  Gdyż ma dwa wyroki po 10 miesięcy. Jeden wyrok kończy mu się w czerwcu i zostanie mu 10 miesięcy. Jest możliwość o napisaniu wycofania wyroku łącznego ?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.