KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

W artykule Kara łączna po zmianach Kodeksu karnego 1 lipca 2015 r.

dokonałem analizy pojęcia „kara podlegająca wykonaniu”.

Przypomnijmy zatem – na skutek obowiązującej od 01 lipca 2015 r. nowelizacji doszło do uchylenia art. 92 k.k.

Art. 92 k.k. w brzmieniu do 30 czerwca 2015 r. stanowił, że wydanie wyroku łącznego jest możliwe również w sytuacji gdy poszczególne kary […] zostały już w całości albo w części wykonane!

Uchylenie art. 92 k.k. spowodowało, że obecnie jest reprezentowana surowa interpretacja zgodnie z którą „podlegające wykonaniu kary”, tzn. takie, które nie zostały jeszcze wykonane.

Krótko przypominam co to oznacza. Otóż jeżeli zostałeś skazany na 3 kary i została Tobie jedynie ostatnia do wykonania, to nie ma możliwości wydania wyroku łącznego i objęcia nim kar już wykonanych.

Poza przypadkami zawieszenia kary pozbawienia wolności, brak możliwości wykonania kary oznacza, że kary nie będzie można połączyć.

Nowela okrzepła, ale brak w tym zakresie zmian interpretacyjnych doktryny – mnie do takich nie udało się dotrzeć.

Mamy zatem challenge w zakresie interpretacji pojęcia „kary podlegającej wykonaniu”.

Czy mając na uwadze treść art. 85 § 2 KK można do kary łącznej uwzględnić także karę, która została już wykonana?

W takiej sprawie – myślę że warto – pokusić się o wysiłek intelektualny i zaprezentować zdroworozsądkowy pogląd.

W projekcie nowelizacji k.k. z dnia 20.02.2015 r. była norma

„Podstawą orzeczenia kary łącznej są wymierzone i niewykonane w całości kary lub kary łączne za przestępstwa, o których mowa w § 1″.

Z tego względu – pomimo tego, że art. 92 k.k. został uchylony – można się pokusić o interpretację i zaprezentowanie poglądu zgodnie z którym

określenie kary jako „podlegająca wykonaniu” nie jest tożsame z określeniem jej jako „niewykonanej”.

Kara niewykonana to taka kara, która nie została wykonana – obojętnie z jakiej przyczyny.

Kara podlegająca wykonaniu to taka kara, która powinna być wykonana, obojętnie czy wykonanie (już) na nastąpiło, czy też nie.

W całym gąszczu szczegółów akurat ten konkretny jest bardzo istotny i ma bezpośredni wpływ na to komu i kiedy będzie przysługiwać możliwość połączenia kar.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

28 myśli na temat „KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR ZOSTAŁA JUŻ WYKONANA

  1. Witam,
    mój maz jest aktualnie w ZK (ostateczny wyrok zapadł w czerwcu 2016) chcialby połączyć te karę z karą która odsiedzial w 2015, po to by móc ubiegać się o wcześniejsze warunkowe. Rozumiem, ze po nowelizacji ustawy nie ma na to szans?

  2. DZIEN DOBRY
    MAM PYTANIE NA KTORE NIKT NIE UMIE MI ODPOWIEDZIEC , WIEC MOZE PAN POMOZE.
    TOCZY SIE WOBEC MNIE POSTEPOWANIE KARNE ZA OKRES OD 2001-2005 { 48 zarzutow }
    3 LATA TEMU SKONCZYLEM ODBYWAC KARE 3 LAT POZBAWIENIA WOLNOSCI ZA ZARZUT POPELNIONY W 2003 ROKU ZA PODOBNE PRZASTEPSTWO KTORE TOCZY SIE W MOJEJ SPRAWIE { KRADZIEZ Z WLAMANIEM } , CZY TA KARA ODBYTA MOZE BYC ZALICZONA DO TOCZACEJ SIE WOBEC MNIE SPRAWY I POLACZENIE TYCH KAR JEST MOZLIWE.
    DZIEKUJE. POZDRAWIAM

  3. Witam i proszę o pomoc!
    Mój syn odbywa zastępczą karę pozbawienia wolności (za nie odbyte prace społeczne). Kara ta wynosi 5 miesięcy. Syn odbył już ponad 4 miesiące z tej kary. Miesiąc temu otrzymał kolejny wyrok 6 miesięcy. ZK skierował sprawę do sądu o orzeczenie kary łącznej. Czy w tym przypadku przysługuje mu kara łączna? Jakiej kary może się spodziewać? Czy są szanse na tzw. zawiasy. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

    • Witam,
      w takim przypadku sąd w oparciu o obowiązujące przepisy odmówi połączenia kar.
      Proszę poinformować jak sprawa się ułożyła

  4. Witam Panie Mecenasie, chciałem poinformować, że Sąd połączył kary i obniżył karę synowi. Nie wiem jak to się stało, bo byłem pewien że syn nie ma szans na obniżenie wymiaru kary?

    • Witam,
      miło, że powrócił Pan z odpowiedzą.
      Zasadnicze pytanie jest czy na pewno łączeniu podlegały kary z których jedna była karą zastępczą? Być może chodziło o inne kary, a być może sąd popełnił błąd – na korzyść Syna.

      Orzecznictwo i komentarze są w tej materii precyzyjne:
      Kara pozbawienia wolności oraz zastępcza kara pozbawienia wolności nie spełniają przewidzianego w art. 85 kryterium wymierzenia za pozostające w realnym zbiegu przestępstwa innych kar podlegających łączeniu, odnoszącego się do kar wymienionych w art. 87 i 88. Oznacza to, że kary te nie podlegają łączeniu (por. wyrok SN z dnia 22 listopada 2005 r., V KK 129/05, LEX nr 164372).
      Wróbel Włodzimierz (red.), Zoll Andrzej (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Tom II. Część II. Komentarz do art. 53-116, wyd. V

      Pojęcie kary wymierzonej. Przez pojęcie kary wymierzonej należy rozumieć taką karę, którą zastosował sąd w wyroku skazującym. Trafnie zatem podkreśla się w literaturze przedmiotu, że do tej kategorii nie należą kary zastępcze, a także kary zmienione w trybie określonym w art. 75a § 1 k.k. (tak M. Bielski, Przesłanki wymiaru kary łącznej orzekanej w trybach wyroku skazującego i wyroku łącznego na tle nowego modelu kary łącznej, Palestra 2015, nr 7-8, s. 91). Atrybutu kary wymierzonej nie traci kara zastosowana w wyroku skazującym, która została następnie skrócona na podstawie art. 71 § 2, art. 75 § 3a k.k. czy też na podstawie postanowienia Prezydenta RP o ułaskawieniu lub na mocy postanowienia sądu wydanego na podstawie art. 4 § 2 k.k.
      Tak w Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karny. Komentarz

      Tym bardziej poczekajcie Państwo na uprawomocnienie się wyroku łącznego

  5. Witam. Mam pytanie. Obronca mojego partnera wyslal wniosek do sadu o lacze 2 kar 28 kwietnia. Pierwsza to 2 lata z roku 2012 a druga 3 miesiace z roku 2016. Partner zaczal odsiadywac wyroki od 1lipca. Odpowiedz z sadu przyszla dopiero 28 listopada, ze pierwszy wyrok odsiedzial juz 27 wrzesnia wiec nie jest mozliwe w jego przypadku wydanie wyroku lacznego i nastapilo umorzenie. Jak to mozliwe? Co robic?

    • Dzień dobry, w sytuacji, gdy w sprawie jest ustanowiony inny Adwokat, nie mogę się włączyć do sprawy.

      wyrazy szacunku

  6. Szanowny Panie Mecenasie,

    poszukuję odpowiedzi na pytanie, czy gdy do Sądu jest kierowany wniosek o wydanie wyroku łącznego przykładowo w listopadzie 2017 r. ( tj. w czasie odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności) i z uwagi na opieszałość polskich sądów termin 1 rozprawy wyznaczony został na luty 2018 r. tj. 3 miesiące od złożenia wniosku, co spowodowało, że kara którą skazany wówczas odbywał została w całości odbyta i rozpoczęło się wykonywanie kolejnej kary pozbawienia wolności to czy możliwe jest połączenie ten 1szej kary z innymi karami (i tym samym zaliczenie okresu pozbawienia wolności na poczet kary łącznej) jeżeli na dzień wydania przez sad wyroku kara bedzie już w całości odbyta? innymi słowy, czy dla oceny czy kara została odbyta jest chwila złożenia wniosku o wyrok łączny czy dzień wydania wyroku? dodam, że mówimy o znowelizowanych przepisach, ponieważ wszystkie skazania miały miejsce po 30.06.15 r. z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, obawiam się, że niestety miarodajny jest termin wyrokowania, a nie złożenia wniosku o karę. Może to rzeczywiście powodować komplikacje, gdy terminy rozprawy / wyroku jest wyznaczony po upływie kilku miesięcy

  7. Witam, mecenasie
    Jeśli odbyłem kare 2 lat pozbawienia wolności o cały czas płacę raty grzywny z tej sprawy a dostałem kolejny wyrok 1,5 roku , to czy mogę połączyc te wyroki.
    Czy jeśli płacę grzywnę(dostałem wowczas 2 lata i grzywnę) to kara jest wykonana Czy może się lączyć ?

  8. witam mam takie pytanie czy jeśli w 2015 roku w sierpniu wyszedłem z zk dostałem 14miesiecy warunkowego w zawieszeniu na dwa lata warunkowe te minęło mi teraz w lutym 7 a wyrokiem prawomocnym zostałem skazany 14 lutego to czy ten wyrok który dostałem teraz będzie podlegał pod wyrok łączny z ta kara która już odbyłam i dostałem warunkowe i czy wyrok łączny można pisać będąc na wolności pozdrawiam i dziękuję

  9. witam. Moj partner wnioskowal o połaczenie dwoch wyrokow 2 lata i 3 mce. Odbyl juz kare 5 miesiecy i dopiero była rozprawa. Sędzina mowila zeby czekac na dosyarczenie wyroku i jest mozliwosc pisania zażalenia. jak postapic w takiej sytuacji? może jednak nalezy wystapic o odpis wyroku z usadnieniem i zlożyć apelacje? Prosze o wskazowke

    • Od wyroku łącznego przysługuje apelacja, którą wnosi się po doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Wcześniej należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go – termin 7 dni

  10. Dzień dobry,mam pytanie, czy zmieniło się cos w przepisach o łączeniu kar, syn dostał wyrok 5 l za gwałt ale uwaga nie brał czynnego udziału w tym odsiedział wyrok w całosci ,odwiesili mu 3 wyroki 18 listopada 2008r art280 par 1 dostał 2 lata i grzywnę 26 listopada 2008 r art 278 par 1kk 8 miesięcy z dwóch dostał łączny 2 lata w zawieszeniu na 4l 27 wrzesnia 2010 r dostał z art 279 par 1 rok w zawieszeniu na 3lata. Obecnie siedzi w ZK Hrubieszów 27 27 stycznia 2016 r pisał o łączny i mu nie przysługiwał tak powiedział sędzia. Teraz napisał drugi raz o łączny ma być posiedzenie w Sądzie Okręgowym w Lublinie 10 kwietnia nie wiem co mam robić jako matka chcę mu pomóc nie wiem jak a on jest już tak przerażony tym wszystkim że nic się nie odzywa tylko mi płacze ,proszę o odpisanie mi . syn jest w stanie wydać naskładane pieniądze na dobrego adwokata tylko żeby był jakis pozytywny skutej . Nie chcą mu dać warunkowego nie chcą go słuchać do końca kary zostało mu 2 lata i 6 albo 7 miesięcy. Bardzo Pana proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam

    • Witam Panią,
      otrzymałem w danej sprawie także maila i przedstawiłem odpowiedź w jaki sposób działamy w takich sprawach.
      wyrazy szacunku

  11. Witam mam pytanie mój partner dostał wyrok łaczny jak sie okazało jest jeszcze jedna sprawa w prokuraturze czy jak doatanie wyrok za to czy nedzie mozna go połączyć jeszcze do tego wyroku łacznego ? Z gory dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, nie jest to wykluczone, ale szczegółowa odpowiedź wymaga szczegółowej analizy konkretnego przypadku. W takiej sprawie wymagany jest kontakt z Kancelarią poza forum.

  12. Mam pytanie mój chłopak popełnił przestępstwo na zwolnieniu warunkowym jazda pod wpływem alkoholu i dostał 10 Msc czy jest szansa na sde żeby nie szedł do więzienia rodzina na utrzymaniu a drugie w drodze

  13. Witam. Mam pytanie czy jeżeli odpowiadam z artykułu 279 par. 1 kk w dwóch województwach i z jednego dostałem już wyrok 1 pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata dozór kuratora i kare grzywnie. A z drugiego województwa dopiero bedzie sprawa z tego samego artykułu to czy pójdę do zakładu karnego na wykonanie kary. Chciał bym jeszcze powiedzieć że w obu województwach działanie z Art
    279 kk działo się w tym samym czasie

    • Witam, możliwe jest ponowne wymierzenia kary warunkowo zawieszonej lub też kary bezwzględnej. Pana zadanie, aby w ramach obrony uzyskać wyrok jak najmniej dolegliwy jeżeli uniewinnienie nie jest możliwe.

Dodaj komentarz