Przez wiele lat w Polsce zagadnie, czy ofierze wypadku drogowego, gdy jej pojazd uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, przysługuje prawo do pojazdu zastępczego – było problematyczne.
To akurat można byłoby uznać za zabawne, gdyby nie przykre. Z jednej strony wymaga się bowiem, aby nasz kraj – Polska – modernizował się tak szybko jak to możliwe. Z drugiej strony zachodnie firmy ubezpieczeniowe mające swoje siedziby w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie standard obsługi Klienta jest b. wysoki, z wielką niechęcią transponowały wypracowane tam mechanizmy na grunt Polski.
Co to oznaczało? Oznaczało to absurdalne stanowiska firm ubezpieczeniowych, które twierdziły, że jeżeli uczestniki wypadku drogowego musiał oddać swój pojazd do warsztatu, to prawo do pojazdu zastępczego przysługiwało tylko wówczas, gdy poszkodowany był przedsiębiorcą i używał samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej.
Tak jakby miało to znaczenie czy samochodu używa przedsiębiorca z branży budowlanej, czy mama pracują na “na etat”, a poza tym zawożąca przed pracą dzieci do przedszkola, a po pracy szybko robiąca zakupu i dzieci z przedszkolak odbierająca. Mama na pełnym etacie jest w stanie dziennie zrobić tyle kilometrów ile nie jedna taksówka – taka dygresja.
Obecne orzecznictwo Sądu Najwyższego potwierdza pogląd na którym w postępowaniach opieram roszczenia – otóż utrata możliwości korzystania z rzeczy stanowi szkodę majątkową.
To oznacza, że jeżeli jako poszkodowany musiałeś ponieść koszty, które były konieczne na najem pojazdu zastępczego – bo Twój pojazd znajdował się w warsztacie – to te koszty należy uznać za mieszczące się w granicach skutków podlegających rekompensacie.
Interesujące orzecznictwo to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2004 roku (sygn. akt IV CK 672/03).
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024
Podobne artykuły
- ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE – NIEKONIECZNIE PROSTA MATEMATYKA
- BRAK PASÓW BEZPIECZEŃSTWA A ODSZKODOWANIA ZA WYPADEK
- JAK OBLICZYĆ ODSZKODOWANIE? ODSZKODOWANIE NETTO CZY BRUTTO – Z VAT-EM CZY BEZ VAT-U?
- WYPADEK SAMOCHODOWY – CZY PRZY USTALANIU WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA LICZY SIĘ WARTOŚĆ SENTYMENTALNA ZNISZCZONEGO SAMOCHODU?
- WYPADEK SAMOCHODY – JAKI WPŁYW NA ODSZKODOWANIE MA WARTOŚĆ WRAKU POJAZDU?