Komu przysługuje samochód zastępczy?

Przez wiele lat w Polsce zagadnie, czy ofierze wypadku drogowego, gdy jej pojazd uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, przysługuje prawo do pojazdu zastępczego – było problematyczne.

To akurat można byłoby uznać za zabawne, gdyby nie przykre. Z jednej strony wymaga się bowiem, aby nasz kraj – Polska – modernizował się tak szybko jak to możliwe. Z drugiej strony zachodnie firmy ubezpieczeniowe mające swoje siedziby w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie standard obsługi Klienta jest b. wysoki, z wielką niechęcią transponowały wypracowane tam mechanizmy na grunt Polski.

Co to oznaczało? Oznaczało to absurdalne stanowiska firm ubezpieczeniowych, które twierdziły, że jeżeli uczestniki wypadku drogowego musiał oddać swój pojazd do warsztatu, to prawo do pojazdu zastępczego przysługiwało tylko wówczas, gdy poszkodowany był przedsiębiorcą i używał samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej.

Tak jakby miało to znaczenie czy samochodu używa przedsiębiorca z branży budowlanej, czy mama pracują na “na etat”, a poza tym zawożąca przed pracą dzieci do przedszkola, a po pracy szybko robiąca zakupu i dzieci z przedszkolak odbierająca. Mama na pełnym etacie jest w stanie dziennie zrobić tyle kilometrów ile nie jedna taksówka – taka dygresja.

Obecne orzecznictwo Sądu Najwyższego potwierdza pogląd na którym w postępowaniach opieram roszczenia – otóż utrata możliwości korzystania z rzeczy stanowi szkodę majątkową.

To oznacza, że jeżeli jako poszkodowany musiałeś ponieść koszty, które były konieczne na najem pojazdu zastępczego – bo Twój pojazd znajdował się w warsztacie – to te koszty należy uznać za mieszczące się w granicach skutków podlegających rekompensacie.

Interesujące orzecznictwo to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2004 roku (sygn. akt IV CK 672/03).

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.