Mandat w Niemczech – jak się odwołać?

->>>REKOMENDUJĄ NAS OSIĄGANE WYNIKI<<<-

[Tutaj – Materiał do sprawdzenia]

Mandat w Niemczech to pewien skrót myślowy używany w Kancelarii w sprawach, gdzie polskie firmy lub osoby prywatne są karane grzywnami, mandatami, opłatami administracyjnymi w związku z poruszaniem się po drogach NASu tj. Niemiec, Austrii, Szwajcarii.

Projekt Myśl Jak Adwokat

Pojęcie – które przyznaje – często nie oddaje powagi sytuacji. Kary nakładane przez niemiecką policję, czy Bundesamt für Güterverkehr mogą wynosić wiele tysięcy Euro. Przykładowa kara jaką otrzymała polska firma z tytułu brak sczytywania karty kierowcy wyniosła ponad 8.500 Euro. Jest to kwota, która raz jeszcze potwierdza zasadę. Sprawy sklasyfikowane jako mandat w Niemczech nie oznaczają prostego wykroczenia w którym przedmiotem sporu jest kilkaset Euro.

Mandat NAS

W sprawach mandatowych NASu, a zatem Niemiec, Austrii, Szwajcarii polskie firmy nie są na straconych pozycjach.

Mandaty bywają nałożone na wyrost, z przyjęciem maksymalnej stawki, a także z założeniem, że sprawca działał umyślnie.

Tym bardziej w trudnych czasach Loi Macron, MiLoGa, czy LSD-BG polskie firmy często decydują się podjąć nierówną walkę z nakładanymi karami.

Jaka argumentacja?

Argumentację w takiej sprawie zawsze należy dostosować do realiów poszczególnego przypadku. Argumentacja w takie sprawie musi być dopasowana jak skrojony na miarę garnitur, bowiem po drugiej stronie mamy urząd, które weryfikuje przedstawioną wersję. Czasem zatem w ramach prowadzenia spraw Klienta należy posypać głowę popiołem, a innym razem nie cofnąć się nawet na centymetr w argumentacji przeciwstawiającej się dotychczasowym ustaleniom.

Wspólnym mianownikiem powyższych sprawach jest czas. O ile bowiem w Polsce dla zachowanie terminów sądowych i urzędowych wystarczające jest nadanie przesyłki poleconej u operatora pocztowego, o tyle w krajach NASu – wysoko przecież rozwiniętych – obowiązuje zasada zgoła odmienna. Zasada, która może budzić zdumienie. Otóż w sprawach mandatowych, sprzeciw, wyjaśnienia musza zostać doręczone w terminie do urzędu / sądu. Liczy się zatem nie data stempla pocztowego, ale data kiedy Pan / Pani z urzędu otrzyma pismo na biurko. To oznacza, że zaniechania poczty obciążają skarżącego.

To oznacza, że w praktyce czasu jest niewiele, bowiem uwzględniając tempo doręczeń przesyłek międzynarodowych czynności należy dokonywać niezwłocznie. Z uwagi na doświadczenia w takich sprawach, Kancelaria dokonuje wysyłek za pomocą kurierów, tak aby maksymalnie zwiększyć szanse na merytoryczne rozpatrzenia sprawy.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

26 myśli na temat „Mandat w Niemczech – jak się odwołać?

 1. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem, który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli niemalże 4 miesiącach
  otrzymałem pismo, które mowi chyba o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć nie płacąc?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi
  Michał Jasiński

 2. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

 3. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten konkretny dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy w tym przypadku mogą kontynuować mandat? Czy po upływie tego czasu to jest możliwe?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

  • Witam, pytanie czy kwota 50 Euro, która Pan uiścił była całkowita kwotą mandatu, czy została pobrana jako zabezpieczenie na przyszły mandat?
   Pozdrawiam

 4. Witam, dostałem mandat z niemiec według którego przekroczyłem prędkość poza terenem zabudowanym o 35 km/h gdzie dozwolona to 80km/h. Lecz nie określono kwoty jaką miałbym zapłacić tylko każą mi się przyznać czy to ja faktycznie (zdjęcie niewyraźne) prowadziłem lub ewentualnie wskazać inną osobę. Dopiero wtedy po postępowaniu zostanie określona kwota mandatu i ewentualnie zostanie zatrzymane prawo jazdy. Jednocześnie informują mnie że nie muszę składać informacji które powodowały by ściganie mnie lub osób najbliższych.
  Moje pytanie to jamie zająć stanowisko wobec tego pisma.

  Pozdrawiam

  • Witam, podobnie działo się w Polsce, gdy na podstawie fotoradarów organy zwracał się z zapytaniem kto prowadził pojazd. Można na obecnym etapie już prowadzić rozmowy z niemieckimi organami, aby sprawę umorzyć lub wynegocjować minimalny wymiar kary.

 5. Otrzymaliśmy mandat w wysokości 240 euro za przekroczenie prędkości o 52km/h poza terenem zabudowanym oraz przewidywany zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc. Zapłaciliśmy. Po kilkunastu dniach przyszedł kolejny list z orzeczeniem o podjęciu decyzji i zakończeniu postępowania i kwota wynosi 480euro. Wcześniej nie bylo zadnych przewinień ani mandatów na terenie Niemiec. Skąd taka stawka, która dwukrotnie przewyższa stawkę taryfikatora?

 6. witam, otrzymałem mandat 500E oraz zakaz prowadzenia pojazdu na 2 miesące, chcę złożyc odwołanie oraz prosić o zwiekszenie kwoty zamiast zakazu prowadzenia pojazdu- czy to ma sens ?

 7. Witam. Mąż został ukarany grzywna za posiadanie gazu pieprzowego w niemczech, z dokumentów wynika że przyjdzie kolejny list i wtedy trzeba zapłacić 900 euro. Czy można uniknąć kary odwołując się i jak to zrobić?

 8. Witam, mąż w czerwcu dostał mandat.Przekroczył prędkość o 37km poza terenem zabudowanym. Na miejscu zapłacił policjantowi karę, a po dwóch miesiącach przyszło do domu pismo, aby zapłacić karę w tej samej wysokości. Czy mam się od tego odwołać?

  • Witam, zapewne pierwsza płatność to było pokwitowanie na przyjecie kwoty jako zabezpieczenie. Drugie pismo to jest właściwy mandat, który niejako konsumuje zabezpieczenie. A to oznacza, że Państwo nie będą musieli dopłacać. UWAGA: należy dokonać weryfikacji dokumentów.

 9. Witam
  dostałem fotkę która moim zdaniem jest nie w porządku ponieważ na autostradzie A2 w stronę Berlina było ograniczenie do 60km/h z powodu robót drogowych. Wszystko ok, roboty się skończyły 60 anulowana więc gaz do dechy po kilku kilometrach postawili znów 60 kilka metrów przed fotoradarem gdzie nie było nawet żadnych robót drogowych. Całe zdarzenie nagrałem video rejestratorem po czym zliczając czas od znaku informującego o 60km/h do zrobienia zdjęcia to 9sekund. Zastanawiam się jak tutaj Wy hamować 40tonowy zestaw żeby uniknąć zdjęcia. Dlatego też chciałem zapytać Pana czy próbować się w jakiś sposób odwołać od tego mandatu (przekroczenie 16km/h 76 na 60 kara 70euro+opłaty 28.50 = 98.50 euro.

  • Witam, może Pan spróbować złożyć odwołanie własnymi siłami. Proszę jednak spokojnie przeanalizować sprawę. Na pewno stawianie fotoradaru w taki sposób jest „nieżyciowe”. Z drugiej strony ograniczenia nakłada ograniczenia prędkości, a nie tylko jej wytracanie.

 10. Witam, wczoraj przejeżdżając przez Niemcy otrzymalem mandat w wysokości 425e (mandat za brak kontrollbuch). Policjant nie przyjmował do wiadomości tego że bus jest z wypożyczalni (chciał ode mnie dokumentów z 28 dni wstecz). Na przewozony towar miałem wystawiona fakturę. Policjant twierdził że to przejazd komercyjny i dlatego muszę wypełniać coś w rodzaju kart drogowych. Czy jest możliwość do odwołania się od tego mandatu?

  • Witam, szczegóły decydują. Co Pan wiózł, z listami przewozowymi czy bez, czy ma Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą w PL lub DE. Szczegóły do ustalenia w ramach bezpośredniego kontaktu.

 11. Witam
  Mąż otrzymał mandat 750e i utratę prawa jazdy na 2 miesiące .
  ( WJECHAŁ NA DROGĘ 3,5t. Tirem ) Czy można się odwoływać o np zwiększeniu kary pieniężnej a umorzeniu 2 miesięcy bez prawa jazdy ?
  Sami nie wiemy jak to ugryźć 🙁

  • Witam, analiza takiego typu spraw jest realizowana przez Kancelarię w ramach zlecenia. Celem ustalenia szczegółów, zapraszam do kontaktu

 12. Witam. Mam taką sytuacje. Przyszedł do mnie list z niemiec o tym że moim autem fotoradar stwierdził prkroczenie prędkości i wystawiają mi 35e. Tyle że nie byłem wtedy kierowcą a auto porzyczyłem drugiej osobie by zabrała inne osoby na wyjazd do warszawy i przez cały ten czas była ta osoba ze mną a tym czasem fotoradar 1000km ztęd takie coś zarejestrował. Nie przesłali żadnej fotki w piśmie.
  Co MOŻNA wykorzystać jako argumenty?

  • Nie rozumiem czy kwestionuje Pan:
   – auta w ogóle nie było w tamtym okresie w danych rejonach w DE?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – mnie nie było wówczas w aucie?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – byłem wówczas w aucie?

   • Auto było przy mnie w polsce. Nie było jego w niemczes w tym czasie i w ogóle nje jeździło to auto po Niemczech odkąd jestem właścicielem.

    • Istnieje możliwość odwołania się od decyzji, napisania wyjaśnień, o którym Pan wspomina i zażądania dowodu popełnienia wykroczenia.

 13. Dzień dobry,

  Otrzymałem nakaz kary grzywny z Niemiec listem priorytetowym, zatem nie ma potwierdzenia odbioru ( mam dwa tygodnie na odwołanie się), data wystawienia 16.08 natomiast ja otrzymałem list 30.08 więc czas odwołania minął. Co moge w tym wypadku zrobić?

  • Skontaktować się telefonicznie z jednostką, aby powiadomić o woli wniesienia sprzeciwu, a następnie niezwłocznie wnieść sprzeciw / odwołanie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.