Mandat w Niemczech – jak się odwołać?

->>>REKOMENDUJĄ NAS OSIĄGANE WYNIKI<<<-

[Tutaj – Materiał do sprawdzenia]

Mandat w Niemczech to pewien skrót myślowy używany w Kancelarii w sprawach, gdzie polskie firmy lub osoby prywatne są karane grzywnami, mandatami, opłatami administracyjnymi w związku z poruszaniem się po drogach NASu tj. Niemiec, Austrii, Szwajcarii.

Projekt Myśl Jak Adwokat

Mandat w Niemczech odwołanie – pojęcie – które przyznaje – często nie oddaje powagi sytuacji. Mandaty w Niemczech nakładane przez niemiecką policję, czy Bundesamt für Güterverkehr mogą wynosić wiele tysięcy Euro. Przykładowy mandat w Niemczech jaki otrzymała polska firma z tytułu brak sczytywania karty kierowcy wyniosła ponad 8.500 Euro. Jest to kwota, która raz jeszcze potwierdza zasadę. Sprawy sklasyfikowane jako mandat w Niemczech nie oznaczają prostego wykroczenia w którym przedmiotem sporu jest kilkaset Euro.

Mandat NAS

W sprawach mandatowych NASu, a zatem Niemiec, Austrii, Szwajcarii polskie firmy nie są na straconych pozycjach.

Mandaty bywają nałożone na wyrost, z przyjęciem maksymalnej stawki, a także z założeniem, że sprawca działał umyślnie.

Tym bardziej w trudnych czasach Loi Macron, MiLoGa, czy LSD-BG polskie firmy często decydują się podjąć nierówną walkę z nakładanymi karami.

Jaka argumentacja?

Mandat w Niemczech odwołanie – czy są jakieś możliwości? Argumentację w takiej sprawie zawsze należy dostosować do realiów poszczególnego przypadku. Argumentacja w takie sprawie musi być dopasowana jak skrojony na miarę garnitur, bowiem po drugiej stronie mamy urząd, które weryfikuje przedstawioną wersję. Czasem zatem w ramach prowadzenia spraw Klienta należy posypać głowę popiołem, a innym razem nie cofnąć się nawet na centymetr w argumentacji przeciwstawiającej się dotychczasowym ustaleniom.

Wspólnym mianownikiem powyższych sprawach jest czas. O ile bowiem w Polsce dla zachowanie terminów sądowych i urzędowych wystarczające jest nadanie przesyłki poleconej u operatora pocztowego, o tyle w krajach NASu – wysoko przecież rozwiniętych – obowiązuje zasada zgoła odmienna. Zasada, która może budzić zdumienie. Otóż w sprawach mandatowych, sprzeciw, wyjaśnienia musza zostać doręczone w terminie do urzędu / sądu. Liczy się zatem nie data stempla pocztowego, ale data kiedy Pan / Pani z urzędu otrzyma pismo na biurko. To oznacza, że zaniechania poczty obciążają skarżącego.

To oznacza, że w praktyce czasu jest niewiele, bowiem uwzględniając tempo doręczeń przesyłek międzynarodowych czynności należy dokonywać niezwłocznie. Z uwagi na doświadczenia przy odwołaniu do mandatu z Niemiec, Kancelaria dokonuje wysyłek za pomocą kurierów, tak aby maksymalnie zwiększyć szanse na merytoryczne rozpatrzenia sprawy.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

164 odpowiedzi

 1. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem, który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli niemalże 4 miesiącach
  otrzymałem pismo, które mowi chyba o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć nie płacąc?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi
  Michał Jasiński

  1. Witam jestem kierowcą zawodowym i mam problem zostałem zatrzymany w Austrii do kontroli i policjant sprawdzając moja kartę kierowcy oznajmił mi że w ciągu ostatniego miesiąca nie mam pauz weekendowych ponieważ nie mam wpisu manualnego ani kart urlopowych, dodam że badając kartę widać było ewidentnie że miałem pauze w weekend ogólnie przyjeżdżałem czwartek albo piątek A wyjeżdżałem w poniedziałki to daje 3 dni co najmniej postoju A wymagane jest 45h, nałożył mandat około 900e ma on przyjść do domu poczta, czy jest szansa żeby nie płacić takiej kary? Pauze weekendowa mam tylko bez wpisu manualnego chodź robiłem taki wpis w tachograf jak i kraj rozpoczęcia jak ruszalem zawsze w poniedziałek i firma też bez problemu wystawi mi karty urlopowe jeśli to będzie potrzebne ponieważ byłem wtedy na przerwie weekendowej, proszę o pomoc pozdrawiam

   1. Dzień dobry,
    proszę spokojnie poczekać na pismo i wówczas niezwłocznie się do nas – lub innej kancelarii – zwrócić.
    Należy dokładnie sprawdzić jak brzmi konkretny zarzut i wówczas zastanowić się na złożeniem sprzeciwu. Obniżenie mandatu + jego rozłożenie na raty może w znacznym stopniu zniwelować dolegliwość.
    Pozdrawiam

  2. Tak to jest mozliwe bo to nie byl caly mandat to tylko byla kalcja rzeby pan mogl jechac dalej sprawa trawila do sadu i kara zostala opatrzona i wyniklo rze pan jeszcze musial doplacic

 2. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

 3. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten konkretny dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy w tym przypadku mogą kontynuować mandat? Czy po upływie tego czasu to jest możliwe?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

  1. Witam, pytanie czy kwota 50 Euro, która Pan uiścił była całkowita kwotą mandatu, czy została pobrana jako zabezpieczenie na przyszły mandat?
   Pozdrawiam

 4. Witam, dostałem mandat z niemiec według którego przekroczyłem prędkość poza terenem zabudowanym o 35 km/h gdzie dozwolona to 80km/h. Lecz nie określono kwoty jaką miałbym zapłacić tylko każą mi się przyznać czy to ja faktycznie (zdjęcie niewyraźne) prowadziłem lub ewentualnie wskazać inną osobę. Dopiero wtedy po postępowaniu zostanie określona kwota mandatu i ewentualnie zostanie zatrzymane prawo jazdy. Jednocześnie informują mnie że nie muszę składać informacji które powodowały by ściganie mnie lub osób najbliższych.
  Moje pytanie to jamie zająć stanowisko wobec tego pisma.

  Pozdrawiam

  1. Witam, podobnie działo się w Polsce, gdy na podstawie fotoradarów organy zwracał się z zapytaniem kto prowadził pojazd. Można na obecnym etapie już prowadzić rozmowy z niemieckimi organami, aby sprawę umorzyć lub wynegocjować minimalny wymiar kary.

  2. Witam,

   W jakim języku przyszło pismo proszę o info. ? Czy są stemple pieczątki i podpisy. Mam pismo w języku polskim. Nie byłem nigdy na terenie Niemiec i nie ma mozliwości żeby był mandat bo mnie tam nie było . Nie podoba mi sie to pismo bo cos mało rzetelne. Czy jakaś instytucja rządowa podaje login i hasło do portalu?????

   Paweł

 5. Otrzymaliśmy mandat w wysokości 240 euro za przekroczenie prędkości o 52km/h poza terenem zabudowanym oraz przewidywany zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc. Zapłaciliśmy. Po kilkunastu dniach przyszedł kolejny list z orzeczeniem o podjęciu decyzji i zakończeniu postępowania i kwota wynosi 480euro. Wcześniej nie bylo zadnych przewinień ani mandatów na terenie Niemiec. Skąd taka stawka, która dwukrotnie przewyższa stawkę taryfikatora?

 6. witam, otrzymałem mandat 500E oraz zakaz prowadzenia pojazdu na 2 miesące, chcę złożyc odwołanie oraz prosić o zwiekszenie kwoty zamiast zakazu prowadzenia pojazdu- czy to ma sens ?

 7. Witam. Mąż został ukarany grzywna za posiadanie gazu pieprzowego w niemczech, z dokumentów wynika że przyjdzie kolejny list i wtedy trzeba zapłacić 900 euro. Czy można uniknąć kary odwołując się i jak to zrobić?

  1. Gdy dokumenty zostaną Państwu doręczone, proszę skontaktować się z niemieckim Adwokatem lub naszą Kancelarią

 8. Witam, mąż w czerwcu dostał mandat.Przekroczył prędkość o 37km poza terenem zabudowanym. Na miejscu zapłacił policjantowi karę, a po dwóch miesiącach przyszło do domu pismo, aby zapłacić karę w tej samej wysokości. Czy mam się od tego odwołać?

  1. Witam, zapewne pierwsza płatność to było pokwitowanie na przyjecie kwoty jako zabezpieczenie. Drugie pismo to jest właściwy mandat, który niejako konsumuje zabezpieczenie. A to oznacza, że Państwo nie będą musieli dopłacać. UWAGA: należy dokonać weryfikacji dokumentów.

 9. Witam
  dostałem fotkę która moim zdaniem jest nie w porządku ponieważ na autostradzie A2 w stronę Berlina było ograniczenie do 60km/h z powodu robót drogowych. Wszystko ok, roboty się skończyły 60 anulowana więc gaz do dechy po kilku kilometrach postawili znów 60 kilka metrów przed fotoradarem gdzie nie było nawet żadnych robót drogowych. Całe zdarzenie nagrałem video rejestratorem po czym zliczając czas od znaku informującego o 60km/h do zrobienia zdjęcia to 9sekund. Zastanawiam się jak tutaj Wy hamować 40tonowy zestaw żeby uniknąć zdjęcia. Dlatego też chciałem zapytać Pana czy próbować się w jakiś sposób odwołać od tego mandatu (przekroczenie 16km/h 76 na 60 kara 70euro+opłaty 28.50 = 98.50 euro.

  1. Witam, może Pan spróbować złożyć odwołanie własnymi siłami. Proszę jednak spokojnie przeanalizować sprawę. Na pewno stawianie fotoradaru w taki sposób jest „nieżyciowe”. Z drugiej strony ograniczenia nakłada ograniczenia prędkości, a nie tylko jej wytracanie.

   1. Witam. Czy można się odwoływać poprzez pocztę elektroniczną w sprawie otrzymanego mandatu w Niemczech

 10. Witam, wczoraj przejeżdżając przez Niemcy otrzymalem mandat w wysokości 425e (mandat za brak kontrollbuch). Policjant nie przyjmował do wiadomości tego że bus jest z wypożyczalni (chciał ode mnie dokumentów z 28 dni wstecz). Na przewozony towar miałem wystawiona fakturę. Policjant twierdził że to przejazd komercyjny i dlatego muszę wypełniać coś w rodzaju kart drogowych. Czy jest możliwość do odwołania się od tego mandatu?

  1. Witam, szczegóły decydują. Co Pan wiózł, z listami przewozowymi czy bez, czy ma Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą w PL lub DE. Szczegóły do ustalenia w ramach bezpośredniego kontaktu.

 11. Witam
  Mąż otrzymał mandat 750e i utratę prawa jazdy na 2 miesiące .
  ( WJECHAŁ NA DROGĘ 3,5t. Tirem ) Czy można się odwoływać o np zwiększeniu kary pieniężnej a umorzeniu 2 miesięcy bez prawa jazdy ?
  Sami nie wiemy jak to ugryźć 🙁

  1. Witam, analiza takiego typu spraw jest realizowana przez Kancelarię w ramach zlecenia. Celem ustalenia szczegółów, zapraszam do kontaktu

 12. Witam. Mam taką sytuacje. Przyszedł do mnie list z niemiec o tym że moim autem fotoradar stwierdził prkroczenie prędkości i wystawiają mi 35e. Tyle że nie byłem wtedy kierowcą a auto porzyczyłem drugiej osobie by zabrała inne osoby na wyjazd do warszawy i przez cały ten czas była ta osoba ze mną a tym czasem fotoradar 1000km ztęd takie coś zarejestrował. Nie przesłali żadnej fotki w piśmie.
  Co MOŻNA wykorzystać jako argumenty?

  1. Nie rozumiem czy kwestionuje Pan:
   – auta w ogóle nie było w tamtym okresie w danych rejonach w DE?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – mnie nie było wówczas w aucie?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – byłem wówczas w aucie?

   1. Auto było przy mnie w polsce. Nie było jego w niemczes w tym czasie i w ogóle nje jeździło to auto po Niemczech odkąd jestem właścicielem.

    1. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji, napisania wyjaśnień, o którym Pan wspomina i zażądania dowodu popełnienia wykroczenia.

 13. Dzień dobry,

  Otrzymałem nakaz kary grzywny z Niemiec listem priorytetowym, zatem nie ma potwierdzenia odbioru ( mam dwa tygodnie na odwołanie się), data wystawienia 16.08 natomiast ja otrzymałem list 30.08 więc czas odwołania minął. Co moge w tym wypadku zrobić?

  1. Skontaktować się telefonicznie z jednostką, aby powiadomić o woli wniesienia sprzeciwu, a następnie niezwłocznie wnieść sprzeciw / odwołanie

 14. Witam u mnie sprawa wygląda tak wjechałem autobusem na most 7.5t gdzie był zawsze zakaz dla LKW nie dotyczy autobusów od paru dni został postawiony zakaz dla aut powyżej 7.5T . W tym czasie na ten sam most wjeżdża około 15 autobusów każdy dostaje notatkę i jedzie dalej, Po dwóch tygodniach kara 528€ i dwa miesiące prawo jazdy do zabrania. Nawigacja pokazała że jest tam możliwość przejazdu i i jest to nawigacja sluzbowa, i dostosowana do gabrytow auta znak postawiony przed samym mostem mało widoczny. Dodam że sytuacja dotyczy 65 kierowców z Flixbusa ta sama sytuacja. Firma doradziła mi adwokat gdzie napisał odwołanie w terminie 7 dni i tak to już trwa dwa miesiące bez odpowiedzi że strony policji Niemckiej. Mandat zapłaciłem 528€ ale uważam że nie słusznie bo taka kara kosztuje 75€ . Adwokat za swoją poradę wystawił mi rachunek 330€ gdzie po za jednym odwołaniem nic nie zrobił. Jak mogę bto sam rozwiązać ????

 15. Witam serdecznie,
  Pracodawca męża otrzymał zdjęcie z fotoradaru – gdzie wjeżdża samochodem ciężarowym pod zakaz wjazdu (oczywiście dla samochodów ciężarowych), którego nie zauważył. Pracodawca ma wskazać osobę kierującą pojazdem podczas tego wykroczenia, które grozi mandatem i zakazem wjazdu na teren Niemiec przez dwa miesiące. Wiadomym jest, że mandat chce zapłacić ale czy jest możliwość odwołania się od uniknięcia tego zakazu wjazdu??? Proszę o jakąś pomoc lub wskazówkę.
  Pozdrawiam.

 16. Witam
  Jestem w sytuacji której nie rozumiem. W lipcu tego roku fotoradar zrobił mi zdjęcie. 137 na ograniczeniu 100 poza terenem zabudowanym. Pismo przyszło do szefa, który naturalnie wskazał mnie jako prowadzącego pojazd. Zdjęcie było tak strasznie niewyraźne że ledwo co rozpoznałem się na tym zdjęciu. Mandat przyszedł na polski adres do uzupełnienia dane, więc je wypełniłem a na końcu zaznaczyłem że nie przyznaje się do winy ponieważ zdjęcie jest niewyraźne i się na nim nie rozpoznaje. Dzisiaj dostałem odpowiedź (wykroczenie wyceniono na 120E) gdzie wyszczególniono mi kwotę do zapłaty:

  Gebuhr 25 Euro
  Auslagen 3,40 Euro
  Bereits gezahlt 120 Euro

  Die Restforderung betragt somit 28,40 Euro

  Teraz o co chodzi z tym 120 Euro, które zapłacono już ? Kiedy ja nic nie płaciłem?
  Umożone? To jestem winny czy nie ? Jeżeli niewinny to czemu mam płacić te 28,40 euro ? Jeżeli winny to kto zapłacił te 120 Euro za mnie ?

  1. Witam – nie mam wiedzy kto wpłacił dany mandat. Do uregulowania pozostało 28,40 Euro. Być może szef lub osoba, która prowadziła rzeczywiście dany pojazd podczas kontroli dała zabezpieczenie 120 Euro

 17. Witam.
  Otrzymałem mandat od niemieckiej policji za nie zachowanie odległości od pojazdu jadącego przede mną.Prędkość z jaką się poruszałem to 127km/h na autostradzie bez ograniczeń prędkości.Odległość jaką zachowałem od pojazdu poprzedzającego to 16 metrów ,odległość jaką powinienem zachować to połowa prędkości z jaką jechałem czyli 63,5metra.Nie wiedziałem o takim przepisie że taka odległość jest wymagana ,oczywiście nie usprawiedliwia mnie moja nie wiedza na ten temat.Kara za to wykroczenie to 160euro +2punkty karne +1miesiąc zatrzymania prawa jazdy+opłata za postępowanie 28euro.Czy jest możliwe uniknięcie kary zakazu kierowania pojazdem na miesiąc?Dodam jeszcze że dostałem zdjęcie że to ja poruszałem się pojazdem ,nie wiem w jaki sposób została zmierzona moja odległość od pojazdu jadącego przede mną?

 18. Dzień dobry,
  Użyczałam certyfikatu zarządzającego transportem firmie transportowej. Otrzymałam zwykłym listem bez potwierdzenia odbioru mandat za kabotaż stwierdzony podczas kontroli drogowej rok temu. Przewoźnik nie poczuwa się do wyjaśnienia sprawy ani do zapłaty kary grzywny na kwotę 1.800 EUR. Co Pan radzi? Czy mogę przyznać przed organami niemieckimi że nie zarządzałam w sposób rzeczywisty operacjami transportowymi w firmie i nie miałam wpływu na stwierdzone naruszenia? Nie stać mnie na zapłatę takiej grzywny.

  1. Dzień dobry,
   czy mieliście Państwo zawartą umowę? Często są tam zamieszczane klauzule zabezpieczające, że to firma pokrywa kary. Obawiam się, że przyznanie się do danego faktu przyniesie więcej szkody niż pożytku / może narazić na cofnięcie licencji.
   wyrazy szacunku

 19. Była zawarta umowa zlecenie niestety klauzuli takiej nie było. A czy orientuje się Pan czy zawiadomienia o karze grzywny są tylko wysyłane do zarządzającego jako osoby reprezentującej przewoźnika ale jest to kara dla przewoźnika i to on będzie odpowiadał w przypadku braku zapłaty czy to jednak mandat dla zarządzającego i to z niego będą ściągane należności? Wszędzie jest mowa że to przewoźnik zostaje ukarany tymczasem mandaty są wysyłane imiennie na zarządzającego ze wskazaniem firmy i nie wiadomo do końca kto jest zobowiązany do zapłaty. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam, mandaty mogą być nakładane odrębnie na kierowcę i odrębnie na zarządzającego. Kierowca odpowiada, bo popełnił naruszenia, a zarządzający bo nie zorganizował prawidłowo pracy floty. Najlepiej proszę skontaktować się bezpośrednio poza forum – być może będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie

 20. Witam
  chciałam zapytać się jakie konsekwencje ponosi osoba króta wedłóg mnie użyła gazu pieprzowego wobec osoby która nie stanowiła zagrozenia ani dla otoczenia ani dla samego uzywającego gazu
  Miejsce zajscia mało na terenie Niemiec
  Wyczytałam tylko ze uzycie gazu jest tylko zasadne jeśli napastnik i ofiara mają kontak cielesny np. Istnieje ryzyko utraty zdrowia lub życia .Ale jeśli osoba czyli poszkodowany gazem nie stanowi zagrożenia mając na myśli ,nie czyni znamion przestępczych a osoba uzywająca gazu stoi w odległosci 3 m nagle podbiega i uzywa gazu wprost na osobe stojącą spokojnie jak to sie ma do odpowiedzialnosci w Niemczech za taki czyn?
  Dodam ,ze poszkodowany został zaatakowany we własnym domu przez osobe obcą a mianowicie w progu własnego mieszkania ,będac w mieszkaniu nie na klatce schodowej.
  co grozi takiej osobie która w ten sposób uzyła gazu pieprzowego ? w takich okolicznosciach jak opisano w skrócie
  nadmienie ,ze zostało zgłoszone doniesienie na policje o napaść oraz zostało wezwane pogotowie ze względów na urazy
  Gaz soatał rozpylony w odległosci około 20 cm od twarzy i nie było na zasadzie psikniecia a spryskania w ciągłosci.
  Sprawa dotyczy mojej rodziny i zostało złożone doniesienie na Policję o napasć.

  1. Witam, jestem polskim Adwokatem z doświadczeniem studiów prawa w Niemczech i pracy w niemieckiej Kancelarii.

   Nie chciałbym jednak wchodzić w kompetencje niemieckiego Koleżeństwa Karnistycznego.

   Rozumiem, że jest spór i być może sprawę można rozpatrywać na gruncie obrony koniecznej.

   Sugeruję rozważyć skorzystanie z pomocy niemieckiego Adwokata.

   wyrazy szacunku

 21. witam w dniu dzisiejszym otrzymałam listem zwyklym pismo o mandacie (nie przyszło ze zdjęciem ) zatrzymano mnie i powiedziano że w tunelu przekroczyła prędkość o 21 km. poprosiła o zdjęcie i nie udostepniono mi je w momencie zatrzymania . w dniu dzisiejszym przyszło pismo z datą 6 listopada gdzie mam czas dwa tygodnie na odwolanie , w tym pismie oczywiście nie ma zdjęcia potwierdzającego moje wykroczenie .
  Prosze o pomoc jak napisac odwołanie

 22. Witam,
  Dnia 20 listopada 2018 roku otrzymałam oryginał orzeczenia kary z Niemiec, w którym jest grzywna za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz zakaz prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec na 1 miesiąc. Jest tam zawarta informacja, że kara grzywny staje się prawomocna po okresie 2 tygodni od otrzymania pisma i decyzja zostanie wpisana do rejestru sprawców wykroczeń drogowych.
  Jak wygląda przebieg zakazu, czy miesiąc jest liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia? Czy należy przesłać gdzieś prawo jazdy?

  1. Witam, różnie to wygląd zależnie od instytucji. Niektóre podmioty żądają przekazania prawa jazdy celem naklejenie adnotacji w dokumencie / inne pobierają jedynie oświadczenie od kierowcy, że od konkretnego dnia wprowadza się zakaz / kolejne podmioty przyjmują, że start terminu jest po upływie 4 miesięcy od dnia wydania decyzji

 23. Witam dostałem pismo informacyjne za przekroczenie prędkości, około 200Euro kary . Jechałem firmowym samochodem, w tej firmie już nie pracuję więc pewnie mi nie pomogą spłacić tego mandatu, a to była praca dorywcza ponieważ jestem studentem. Pytanie brzmi czy mogę nie płacić tego mandatu bo mnie na niego nie stać.

  1. Witam, rozumiem, że wykroczenie zostało popełnione, więc nie kwestionuje Pan zasadności kary. Warunki bytowe mogą być podstawą do umorzenia (rzadko ta sztuka się udaje) / rozłożenia na raty.

 24. Witam,
  Otrzymałem mandat za przejazd na czerwonym świetle o 0,2 sekundy. Auto jest zarejestrowane w Niemczech. Zostałem wskazany jako winny wykroczenia. Cały mandat jest po niemiecku, tylko jest włożona kartka informująca o tym że zostało popełnione wykroczenie bez jakichkolwiek szczegółów.
  Czy mandat powinien być w języku polskim/ angielskim?

  1. Witam,

   jest to sporne. Część instytucji tłumaczy pisma, część nie. Podobnie mandaty w PL nakładane na obcokrajowców – np. ITD tłumaczy, ale nie całość.

 25. Witam. Dostałem mandat z Niemczech o rzekomym wkroczeniu dnia 14.12.2018r.
  I sprawa bardzo dziwna gdyż wszystkie moje dane na piśmie się zgadzają nawet rejestracja samochodu osobowego tylko że mnie tam nie było i na zdj jest starszy gościu za kierownicą ciężarówki o marce volvo i mandat dotyczy przeładowanego pojazdu, niezatrzymaniu się na czerwonym swietle I przekroczeniu prędkości o 8 km/h i kwota jest tylko 15 euro.

 26. Witam

  Na poprzedni adres zamieszkania otrzymałem list zwykły z fotoradaru oraz formularz, że mam potwierdzić lub zaprzeczyć że kierowałem samochodem (w języku polskim).
  Następny list po niemiecku (również zwykły) z ponagleniem zapłaty z wyższa kwotą, po terminie który upłynął w poprzednim liście.
  Dopiero teraz miąłem sposobność ich odebrania z poprzedniego miejsca zameldowania, jaka jest możliwość odwołania się od kwoty w ponagleniu. Nie neguje ze popełniłem wykroczenie, chce jedynie odwołać się od odsetek karnych. Gdyż nie wiedziałem o rzekomych listach oraz nie miałem fizycznej możliwości odpowiedzenia na nie. Czy mandat i daty terminów są wiążące jeśli nie ma potwierdzenia że korespondencja do mnie dotarła.

  Pozdrawiam

  1. Witam,

   niemieckie listy często są przesyłane zwykłą korespondencją. Należy zwrócić się do organu i opisać to o czym Pan informuje tutaj na forum.

   wyrazy szacunku

 27. witam
  dostalem mandat za przkroczenie predkosci 111/80kmh 120eur do zaplaty
  w jaki sposob moge wnioskowac o zmniejszenie kwoty kary?

  1. Witam,
   może Pan wnioskować, nie znam jednak sprawy i nie wiem jakie posiada Pan argumenty.
   wyrazy szacunku

 28. Witam….Moja córka dostała mandat za rozmowę przez telefon… to była troche dziwna sytuacja ale kłócić się nie warto było….czy jest szansa na umozenie mandatu z tego wzgledu ze nie pracuje i nie posiada żadnych dochodów.
  Dziękuję za odpowiedz

 29. Witam, na terenie Niemiec brałem udział w zdarzeniu drogowym – nn kierujący nn pojazdem na łuku drogi zjechał na zajmowany przeze mnie pas ruchu. Ja w celu uniknięcia zderzenia zjechałem maksymalnie w prawo tracąc panowanie nad pojazdem i następnie uderzylem pojazdem w drzewo. Sprawca zdarzenia oddalił się z miejsca zdarzenia. Po przewiezieniu mnie do szpitala przybyłym policjantom z uwagi na brak znajomosci niemieckiego narysowałem jak wyglądała sytuacja. Policjanci nie chcieli wezwać tłumacza. Po 2 tygodniach listem otrzymałem polecenie zapłaty w związku z w/w pojazdem w kwocie 40 €. Czy jest szansa odwołania się od tego polecenia ?

  Pozdrawiam

 30. Witam, dostałam mandat z fotoradaru na autostradzie w Niemczech, 114 km/h na 80 . Mandat to 120 euro + 28,50 kosztów. Kwestia jest jednak taka, że użytkownikiem auta, które jest zarejestrowane na mnie, jest mój brat. Ale na zdjęciu zrobionym przez radar nie jest on, tylko ktoś obcy (kierowała osoba z BlaBlaCar) i dane tej osoby nie są znane. Co mogę zrobić w takiej sytuacji ? Pozdrawiam.

 31. Witam,
  Zarządzam flotą samochodów w firmie. Osoba z naszej firmy, poruszająca się samochodem służbowym (zarejestrowanym w PL na firmę) przekroczyła prędkość o 28 km/k w terenie zabudowanym. Firma otrzymała wezwanie do podania danych kierowcy. Ze zdjęcia mogę się domyślać kto tym samochodem kierował, jednak pewności nie mam żadnej, a ta osoba nie przyznaję się do tego i nawet chyba nie była w tym czasie w Niemczech, więc w zasadzie nie jestem w stanie określić kto kierował pojazdem. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Próbowałem dzwonić do urzędu na podany numer, jednak nikt nie odbiera.
  Jak wypełnić formularz odpowiedzi, skoro w formularzu ma znaleźć się właściciel jako osoba fizyczna (nie ma opcji zaznaczenia że to firma jest właścicielem), jeśli nawet wpiszę firmę to czy firma nadal będzie pociągnięta do odpowiedzialności i nałożony zostanie mandat na firmę? Boję się że podając swoje dane (osoby kontaktowej, zarządzającej flotą) to na mnie urzędnik niemiecki wystawi mandat.

  1. Witam, formularz ma na celu usprawnić złożenie informacji, ale można udzielić informacji na zwykłym piśmie.

 32. Witam.mam pytanie.jechałem po Niemczech samochodem osobowym z podczepiona laweta.zatrzymała mnie policja i stwierdziła że zaczep lawety jest zepsuty ponieważ wskaźnik znajdujący się na owym zaczepienia pokazuje minus.dodam ze przyczepa ma aktualne badanie techniczne hamuje nie ma z nią problemu.zaproponowano mi mandat 110e którego nie opłaciLem ponieważ stwierdziłem brak karty i gotówki. Zaproponowano mi wpłatę na konto do 30 dni.moje pytanie brzmi czy słyszę zostałem ukarany i czy można się w jakiś sposób odwołać czy jest sens czy porostu opłacić mandat?

  1. Witam, nie jesteśmy w stanie zweryfikować stanu faktycznego bez opinii rzeczoznawcy. Opłacalność odwołania przy tak ustalonej wysokości mandatu jest wątpliwa. wyrazy szacunku

   1. Witam mam pytanie czy jest możliwość odwołania się o zakazu prowadzenia pojazdu na miesiąc czasu w Niemczech z przekroczenie prędkości dwu krotnie powyżej 25 km.h

    1. Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pana zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

   2. Witam dostalem list z papierem do wypelniania kto prowadził pojazd itp.

    Są dwa zdjecia, jedno z profilu, okulary na twarzy i w sumie ciężko jest rozpoznac ze to ja.
    A drugie sama wycieta rejestracja

    Niezgodność jest w godzinie pomiaru
    Miejsce pomiaru znajduje sie 150 metrów od miejsca pracy.
    Prace skończyłem o 14, +/- 14:10 bylem w tym miejscu

    Godzina pomiaru to 15:03 co jest niemożliwe bym w tym czasie tam przejeżdżał .

    Czy jeśli sie odwołam od tego pomiaru to jakie sa szansę na umorzenie sprawy
    I jak bedzie wygladala weryfikacja tej sprawy?

    Przekroczona prędkość to 72 na 50 w terenie zabudowanym

    Nie ma co sie tłumaczyć .. ale tam czesto stoja i zawsze jade tam na tempomacie .. w tej chwili spieszylem sie bo na za godzine musielismy z żoną byc w klinice z 2 miesięcznym synem na kontrolę
    Proszę o porade termin odpowiedzi mam do 02.09.2019

  2. Syn za przekroczenie o 36 km/h w terenie zabudowany dostał 348,50€.Według taryfikatora powinien około 200 czy możemy wnioskować o niższą karę.

 33. Witam. Mój mąż nie całe trzy lata temu dostał dwa mandaty za przekroczenie prędkości w Niemczech. Jakiś czas temu dostał zawiadomienie z sądu w Polsce o rozprawie, która stwierdzi zasadność wyroku sądu zagranicznego. Dużo czytaliśmy o karach i zapłaciliśmy oba mandaty na konta niemieckie. Dziś mąż był w sądzie i usłyszał od sędziego, że niepotrzebnie zapłaciliśmy te mandaty pod podane na kandydatach nr kont bo i tak trzeba będzie zapłacić te mandaty na rzecz Skarbu w Polsce. Co mamy w tej sytuacji zrobić, przecież zapłaciliśmy mandaty nie wiedząc co zasądzi Sąd w Polsce.

  1. Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Państwa zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

 34. Witam! 24 czerwca miałem kolizje drogowa.Cale zdarzenie miało miejsce na autostradzie A30 w Niemczech.Bylo dość mocne hamowani bo zrobil się korek ja się zatrzymałem lecz wemnie uderzyl mercedes a w mercedesa jeszcze opel sila była tak duza ze uderzyłem auto stojące przedemna.Przyjechala policja i cala trojka ja kierowca mercedesa i opla dostaliśmy mandaty po 35 euro.Dlaczego ja? Wszystko mam nagrane na kamerce która miałem w aucie.Czy mogę od tego się jakos odwolac.Mandat musialem zaplacic na miejscu.Pozdrawiam!

  1. Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pana zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

 35. Dostałem priorytetem list w języku niemieckim oraz pouczenie po polsku z LandKreis Göttingen Der landrat Fachbereich Öffentliche Sicherheit und Ordnung FD Zentrale Bußgeldstelle Herzberger Str. 5 37520 Osterode am Harz
  dot. przekroczenia prędkości o 18 km/h w czerwcu br. W liście druk przelewu na konto 30 euro
  cały problem w tym, że:
  1. od urodzenia do chwili obecnej w Niemczech nie byłem,
  2. mój samochód prowadzę tylko ja,
  3. inne osoby do mojego samochodu nie mają dostępu,
  4. osoba na fotografii jest mi nieznana,
  5. elementy samochodu widoczne na fotografii, takie jak lusterko, kierownica i część kokpitu, są dowodem na to, że sfotografowany samochód jest zupełnie inny niż mój. Niewątpliwie zaistniała jakaś pomyłka w identyfikacji samochodu.
  Poza zdjęciem osoby kierującej nie ma zdjęcia tablic rejestracyjnych.
  Po otrzymaniu listu podniosłem te kwestie w e-mailu, który natychmiast do ww adresata. Na prośbę o przysłanie zdjęcia pojazdy z tablicą rejestracyjną cisza.
  Wysłałem również listem poleconym podobne oświadczenie jak e-mailu w języku polskim i tłumaczenie na j. niemiecki.
  Na forach straszony jestem, że jeśli nie ureguluję szybko tych 30 euro, to kwota może wielokrotnie wzrosnąć, jeśli sprawę skierują do sądu. Za co mam płacić i dlaczego?
  Mam serdeczną prośbę o poradę, jakie działania muszę jeszcze podjąć i czego mogę się spodziewać?

  1. Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pana zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

  2. Mam podobno sytuacje z tym że nie mam zdjęcia tylko pismo po polsku bez pieczątek i podpisów . Nie byłem nigdy na terenie Niemiec . Daj znać co zrobiłeś i jak się to skończyło. Z tego co czytam wiekszosc puszcza taki list do niszczarki. W Polsce tylko pisma urzędowe ze stemplem, danymi osobowymi i pieczątkami są wiarygodne i za potwierdzeniem odbioru. A tu nic. Mało tego dostawca poczta – postNL wysłane z P .O. BOX gdzieś w Holandii (tyle z koperty)

   Paweł

   1. Witam,

    warto sprawdzić, czy nie jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Natomiast postępowania mandatowe mają dużą automatyzację i brak podpisu nie oznacza jeszcze, że pismo nie jest ważne.

 36. Dzień dobry 21 08 2019 zrobiono mi zdjęcie że jadę zwężką na 2 m 10 cm a moje auto ma 2 metry 30 cm można się do tego odwołać gdyż zjechałem za autem które przede mną też było podobnych wymiarów przy tym były duże korki

 37. Dzień dobry jechałem busem vw t4 +laweta na niej samochod.Podczas kontroli w Niemczech po przejrzeniu dokumentow od auta stwierdzono ze wymagany jest tachograf, ( umowa byla napisana na moja firme choc ja ten samochod rejestruje na siebie) pan policjant stwierdzil ze mialem obowiazek nie przystawiac stempla tylko wypisac dane moje dlugopisem.Czy jest z tego jakies wyjscie, ewentualnie jaka grozi mi kara.

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  1. Witam, gdy zostanie Pan wezwany do złożenia wyjaśnień, można wówczas opisać stan faktyczny i zawnioskować o odstąpienie od karania / umorzenie postępowania.

   1. Dzień dobry, w styczniu dostałem pismo z Niemiec w którym ukarali mnie mandatem na 1300€ za brak licencji przewoźnika. Dodam że dwa razy jechałem z ludźmi u znajomego w jego firmie transportowej. Pismo przekazałem jemu lecz nic z tym nie zrobił. Czy jest możliwość odwołania się jeszcze po tak długim terminie czy zapłacić mandat i wytoczyć sprawę przewoźnikowi gdyż w aucie brakowało dokumentów które powinien zapewnić. Proszę o pomoc

    1. Witam, proszę przesłać dokumenty na maila do Kancelarii, zobaczymy na jakim etapie jest sprawa. Pozdrawiam

     1. Dzień dobry. Policja w Niemczech zatrzymała mnie za wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania,(jechałem ciezarowka),powiedzieli że będzie 100euro mandatu i kazali dać dokumenty. Nie miałem przy sobie tyle gotówki a oni nie mieli czytnika do karty, więc zapytał czy będzie kredytowy? Zgodziłem się. Po kilku minutach wrócił do mnie z moimi dokumentami i oddał mi je, trochę rozmawialiśmy i pojechali. Nic nie dał mi do podpisania, bo chyba zapomniał, a podpisany mandat nie jest prawomocny. Wobec tego jeśli przyjdzie do domu płacić czy nie. Pozdrawiam.

     2. Dzień dobry, grzywna jest nakładana odrębnym dokumentem. Policjanci będą występować w roli świadków, więc co do formalnych zagadnień zalecam ostrożność, bowiem koszty ewentualnej sprawy sądowej mogą wielokrotnie przewyższyć mandat 100 euro. Pozdrawiam

 38. Witam.
  Dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 13km/h a Austrii dnia 26-07-2019.
  Kara to 76 Euro, ale problem polega na tym, że ja już od dawna nie mam tego samochodu ok 1.5 roku. Wysłałem im dokumenty potwierdzające sprzedaż samochodu z datą (umowę kupna sprzedaży) a oni odesłali mi wezwanie do zapłaty w kwocie 76 Euro. Czy w takiej sytuacji zrobić sprzeciw? Jeśli tak to jak to dokładnie zrobić? Pozdrawiam

  1. Witam,
   w sprawie należało złożyć sprzeciw / odwołanie. Pytanie, czy komunikacyjnie Państwo się zrozumieliście?

 39. Witam,

  W jakim języku przyszło pismo proszę o info. ? Czy są stemple pieczątki i podpisy. Mam pismo w jezyku polskim. Nie byłem nigdy na terenie Niemiec . Nie podoba mi sie to pismo bo cos mało rzetelne.

  Paweł

 40. Witam, 13.10.2019 roku, zostałem złapany na zdjęciu fotoradaru w Niemczech. Na chwilę obecną tj. dzisiaj (06.12.2019) przyszedł list bez potwierdzenia o wskazanie kierowcy. Prędkość została przekroczona na autostradzie o 58km/h. Czy istnieje możliwość w przyszłości na rozłożenie mandatu na raty?

  1. Witam, mandaty w DE można rozkładać na raty. Nasza Kancelaria oferuje taką usługę. Kontakt, proszę bezpośrednio. wyrazy szacunku

 41. Witam, 25 października zostało mi wykonane zdjęcie z fotoradaru na niemieckiej autostradzie a4 w okolicy Chemnitz. Według zapisu z fotoradaru przekroczyłem prędkość o 57 km/h (niby na 60 jechałem 117km/h ) lecz nie mogę się z tym zgodzić ponieważ pamiętam że zrobiono mi wtedy zdjęcie i się nie martwiłem ponieważ jestem przekonany że fotoradar napewno nie stał na 60 tylko na 100 a ewentualnie na 80 więc nie oczekiwałem takiego wysokiego mandatu jaki otrzymałem…co mogę w takiej sytuacji zrobić? Pozdrawiam

  1. Witam, jeżeli jest Pan pewny swoich racji, przysługuje Panu prawo do wniesienia odwołania. Pozdrawiam

   1. Witam mam pytanie dostałem 525euro mandatu za wjazd na zakaz 3.5t durzym jest jakaś szansa na odwołanie się od tego mandatu

    1. Witam, potrzebna analiza dokumentów. Na PL wysoki mandat w DE może okazać się zwykłym. wyrazy szacunku

 42. Witam, otrzymałem mandat z Niemiec z fotoradaru. Autem jechał mój syn, mandat zaadresowany na mnie jako, że jestem właścicielem auta. Czy jest możliwość odwołania się na podstawie prawa do nie podawania danych osobowych rodziny ?

 43. Dzień dobry.
  Otrzymałem dzisiaj pocztą bardzo wysoki mandat za wjazd pod zakaz 7.5 t w Niemczech na autostradzie A 66 w wysokości ponad 1000 Euro. Jest możliwość odwołania się od wysokości mandatu? Jeżeli tak to czy takie odwołanie złagodzi wysokość kwoty mandatu?
  Dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.

  1. Witam, potrzebna analiza dokumentów. Na PL wysoki mandat w DE może okazać się zwykłym. wyrazy szacunku

 44. Witam.
  12 listopada 2019 dostałem mandat za brak prawo jazdy kierowcy . Jechałem ze znajomym do Hamburga po używane okna. Podkreślam że wyjazd prywatny. Podczas kontroli okazało się ze znajomy który prowadził auto nie ma prawo jazdy. Znajomy ma je zabrane od kilku lat. Nie powiedział mi o tym. Napisał również to w oświadczeniu. Ja jestem właścicielem pojazdu.
  Zostaliśmy ukarani po 250 euro na osobę tytułem zaliczki na poczet sprawy która niby ma być w sądzie. Do tej pory nic nie przyszło . Nie zgadzam się z tym i chcę się odwołać od mojego mandatu.
  Z tego co wyczytałem jest przepis mówiący o nałożeniu kary na właściciela pojazdu w przypadku braku uprawnień kierowcy ale tylko w przypadku firm transportowych w których sprawdza się kierowcę, kseruje jego prawo jazdy i inne pozwolenia do pracy. W przypadku podpisania umowy o pracę weryfikuj się przyszłego kierowcę. Wtedy ten przepis ma sens.
  W przypadku przejazdu prywatnego nie powinno to mieć miejsca. Można jechać z żoną, kolegą , bratem i nie ma obowiązku sprawdzania kierowcy czy ma prawo jazdy.
  Czy jest szansa na odzyskanie zapłaconego mandatu nałożonego na mnie? Czy okres 2 miesięcy oczekiwania na jakąkolwiek odpowiedź jest normalna? Czy sądy też tak powoli działają? czy ta zaliczka może zostać potraktowana jako kwota mandatu ? Przypomnę że nic jeszcze nie dostałem

  1. Witam, po rozmowie, pobrana kwota to zabezpieczenie na poczet kary. W przypadku odebrania pisma, sugeruję terminowy kontakt z pełnomocnikiem. wyrazy szacunku

 45. Witam. Jestem świeżym zawodowym kierowcą C+E. W skrzynce pocztowej przyszło do mnie pismo z Bundestamt für Güterverkehr Kölln a w nim 2 zdjęcia z kontroli w jednym liście. Kontrola przedstawia zdjęcia gdzie był źle ustawiony toll collect. Tzn była ustawiona zła masa. (ustawione 12 ton a powinno być 40ton tak wnioskuje) Nie przyszedł mandat tylko na dodatkowej kartce że mam napisać oświadczenie w tej sprawie w języku niemieckim. Czy to są 2 mandaty ? Jak tą sprawę uregulować jakie jest dalsze postępowanie w takich sprawach. Proszę o pomoc

 46. Witam, otrzymałem mandat z Niemiec w sumie trzy ale problem w tym że ja w Niemczech byłem tylko przejazdem i to dwa razy w życiu i to dodam że nie byłem kierowcą. Wygląda na to że ktoś się podszywa pode mnie. Co zrobić w takiej sytułacja?
  Zdjęcia są ale ktoś pochylił głowę i widać tylko włosy (fotki czarno białe słabej jakości)

 47. Witam, dostałem w grudniu ubiegłego roku mandat w Austrii w wysokości 700 euro, zapłacony na miejscu. W tym tygodniu przyszło pismo ze postępowanie się zakończyło i kaucja pobrana przy kontroli pokrywa w całości mandat, Jest też w tym piśmie coś na temat odwołania, czy da radę pomniejszyć ten mandat a jakoś kwotę?. 300 euro było za nielegalne wyposażenie auta, a 400 euro za przekroczenia czasu. W pierwszym punkcie: 200 euro za przekroczenie o 28 minut ( jest na to wydruk, brak miejsc po 22 w Niemczech), o 9 minut. W drugim punkcie: 200 euro za 4 minuty, 1 minutę oraz 3 minuty. Chodzi mi najbardziej o te 400 euro za przekroczenia czasu jazdy,

  1. Witam, przy zadanej wartości przedmiotu sporu, potencjał optymalizacji nie jest znaczny. Z uwagi na powyższe nie możemy przyjąć zlecenia. wyrazy szacunku

 48. Witam, dostałem mandat w Niemczech w marcu ubiegłego roku w wysokości 100 euro za brak dwóch weekendówek, mandat opłaciłem na miejscu i dostałem potwierdzenie, w tym tygodniu dostałem pismo w tej sprawie i ponownie do zapłaty 100 euro lecz nie ma podanego nr konta bankowego na który miałbym dokonać przelewu. Co w takiej sytuacji, czy po takim czasie sprawa sie nie przedawnia i czy jest to zgodne z prawem żeby dosyłać jakieś dodatkowe koszta mandatu?

  1. Witam, pytanie czy na pewno jest to mandat z wymiarem dodatkowej kary, czy rozliczenie sprawy i zarachowanie wpłaconej kaucji?

 49. Witam, w marcu zeszłego roku dostałem mandat w niemczech w wysokości 100 euro za brak dwóch urlopowek, mandat opłaciłem na miejscu i dostałem potwierdzenie, a w tym tygodniu przyszedł mi kolejny mandat w wysokości też 100 euro który jakby uzupełnieniem do tamtej sprawy. Czy jest to możliwe że po tak dlugim czasie sprawa sie nie przedawniła i czy mogą żądać jakiejś dopłaty? Dodam, że na mandacie nie ma żadnego nr konta bankowego i na odwołanie mam 2 tygodnie, co robić?

 50. Witam
  Sprzedałem samochód 2 lata temu 2018r wyrejestrowałem go w wydziale komunikacji zgłosiłem ubezpieczycielowi i wszystko było by dobrze gdyby nie mandaty które przyszły w tym roku na moje dane gdzie ja o tym samochodzie juz prawie zapomniałem po wizycie na policji która stwierdziła że nie może nic zrobic i wydziale komunikacji która stwierdziła że najwyrażniej pan kupujący nie zarejestrował go na siebie a to jest chyba BARDZO KARALNE Co w tym wypadku zrobić bo juz nie mam pojęcia do jakich drzwi zapukać bo instytucje które powinny sie tym zająć nie podejmują rekawicy a mandaty zapewne nadal będą przychodzic na moje dane.

  1. Witam, może Pan wysłać wezwanie do kupującego z żądaniem dokonanie przerejestrowania

 51. Dzien dobry,

  Moj maz jako wlasciciel auta otrzymal wezwanie do ujawnienia kierowcy widocznego na zdjeciu z fotoradaru. Czy pomimo tego, ze zdjecie jest wyrazne, moj maz musi wskazac czlonka swojej najblizszej rodziny?
  Predkosc zostala przekroczona o 26 km/h (dopuszczalne 70 km/h, auto jechalo 96 km/h). Zgodnie z ostatnia nowelizacja 28.04.2020, za przekroczenie predkosci powyzej 25 km/h w terenie niezabudowanym grozi 1 punkt karny i zatrzymanie prawa jazdy na 1 miesiac, prawda? Czy w tej sytuacji mozna juz teraz negocjowac w jakis sposob ostateczny mandat czy jest to stala kwota (80 euro + koszty administracyjne) lub wniesc np. o sprawdzenie homologacji fotoradaru? Sprawa jest bardzo pechowa, bo zaledwie 1 km/h mniej i nie byloby podstawy do zatrzymania prawa jazdy. Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  1. Dzień dobry, dziękujemy za zapytanie. Nie prowadzimy spraw z fotoradarów, lecz postępowania mandatowe za inne przekroczenia aniżeli prędkość. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   1. Witam
    Czy zajmuje się Pan również rachunkami za transport medyczny? Miałem kartę ekuz. W szpitalu uznali jednak za dostałem wezwanie do zapłaty za dwie karetki , pracownik stacji wzywał nie ja.
    Z poważaniem
    Artur

    1. Witam,

     proszę opisać dokładniej zdarzenie na adres e-mail podany w zakładce kontakty.

     wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

  2. Witam.
   Mam taki dylemat mąż dostał mandat w wysokości 1680e. Jest to dość duży mandat.. Chciała bym się dowiedzieć czy jest możliwość rozłożenia tego na raty… I jak to zrobić..

   1. Witam, nasza Kancelaria zajmuje się rozkładaniem kar na raty. Sugeruję kontakt poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 52. Dzień dobry
  Wczoraj tj. 03.07.2020r. zostałem zatrzymany do kontroli za rzekome wyprzedzanie na zakazie nie negowałem tego może i tak było i przyjąłem mandat 95euro. Jednakże podczas szczegółowej kontroli hamulce, światła, opny itp. (Jechałem samochód osobowy 7 miejsc siedzących DMC 2960 + laweta DMC2700kg) Policjant niejako nie mogąc się do niczego doczepić stwierdził że nie mam zainstalowanego w pojeździe Tachografu spisał protokół i przesłał go do BAG. Miałem już wcześniej do czynienia z taką sytuacją na co dzień jeżdżę zestawem IVECO + laweta wyposażonym w tacho jednakże ze względu na to iż uległo ono awarii pojechałem osobowym Renault Trafic aby dociągnąć lawetę do domu. Pierwszy raz słyszę że każdy osobowy pojazd który ciągnie lawetę z pojazdem zakupionym na firmę musi być wyposażony w tachograf nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Nie wiem czy grozi mi jakaś kara i czy będę mógł się od niej skutecznie odwołać?
  Nadmienię jeszcze iż nie jestem właścicielem Renault Trafic którym jechałem pożyczyłem go aby sholować lawetę która pozostawiona została na parkingu w Niemczech po awarii innego pojazdu.

  1. Witam, obecnie busy także są w DE kwalifikowane jako pojazdy dla których jest wymagane tacho. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 53. 20.01.20 kupilismy nowego busa plandeke do 3,5T.
  Do dnia 30.06.20 auto jezdzilo wylacznie po polsce.
  Dnia 01.07.20 przekroczylo granice z DE w Swiecku i zaladowalo towar pod Berlinem ktory zostal rozladowany w niemczech.A potem zrobilismy jeszcze jeden transport niemcy-niemcy.
  Dnia 02.07.20 w Stuttgarcie zatrzymala nas policja do kontroli.
  Policjant bardzo nieprzyjemny stwierdzil ze naruszony jest kabotaz bo nie ma 28 ostatnich tachobuchow.
  Nie chcial sluchac tlumaczen,ze to jest pierwszy wjazd tego pojazdu do DE a wczesniej jezdzil wylacznie op PL na co mam wypelniony tachobuch gdzie jest napisane Olsztyn – Polska 20.01.20 i km od 8(wyjazd z salonu) do 25895km do granicy w Swiecku.
  Kazal mi podpisac jakies dokumenty ale ja odmowilem i pojechalismy na komisariat tam rowniez nie podpisalem zadnych dokumentow bo nie przyznaje sie do winy ani nie znam niemieckiego jezyka.
  Czy to jest prawne wymaganie w tym przypadku 28 ostatnich tachobuchow i co mi teraz grozi?

 54. Dzien Dobry Ja mialem sytuacje w Olde w Niemczech pojechalem do Nieuczciwego Pracodawcy Ktory ani mnie nieubezpiczyl i przepracowalem 7-dem dnii gdzie pozniej powiedzial mi ze za drogo mu wychodzi Transport i przestal mnie wozic do pracy gdy czekalem na prace i jego odzew dzwoniac do niego nieodbieral ani telefonow ani nieodpisywal na e-maile lub sm-sy i w dodatju wezwal namnie Policje gdzie musialem zaplacic jakis Mandat 340 Euro w dodatku rozmawial przy niech tylko w Jezyku Niemieckim i gdy go zapytalem Po Polsku udawal ze nic nierozumie gdzie w Firmie rozmawial caly czas po Polsku co z tym zrobic czy te Peniadze na Poczet na Policji moge jakos odzyskac?

 55. Dzień dobry,
  Kilka dni temu niemiecki Zoll kontrolował mnie w porcie Rostock chwilę przed planowanym odpłynięciem promu na który miałem bilet. Przewoziłem papierosy (660 sztuk). Limit się zgadzał, niestety straciłem czujność i przez nieuwagę na pytanie celnika 'teraz już pan może sobie zapalić bo kontrola chwilę potrwa’ wygadałem się że ja nie palę a papierosy są dla kolegów. Celnicy skonfiskowali wszystkie 660 sztuk, nałożyli mandat w sumie w wysokości ponad 209 euro (akcyza plus mandat) i oczywiście wszystko trwało tak długo że nie zdążyłem na swój prom do Danii. Rozmowa odbywała się po angielsku, celniczka nie była biegła w tym języku jednak bez problemu zrozumiała że wiozę papierosy nie na własny użytek. Moje pytanie – czy jest szansa na skuteczne odwołanie się od mandatu i argumentowanie że te papierosy były przewożone na prezent? Ewentualnie pójście w zaparte że to jednak do własnego użytku, choć wcześniej nierozważnie powiedziało się coś innego? Czy mają Państwo doświadczenia w tego typu sprawie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!
  Serdecznie pozdrawiam!

  1. Dzień dobry, obecnie zmienić linię obrony może być trudno. Nie dostrzegamy potencjału, proszę spróbować ewentualnie w innej Kancelarii. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 56. Dzień dobry
  Podobno mandat z fotoradaru przedawnia się po 3 miesiącach? Czy to prawda i jeśli tak to co w sytuacji gdy przychodzi list 2 października a wykroczenie było w dniu 1 lipca? Trzeba się odwoływać czy wystarczy zignorować? Proszę o odpowiedź gdyż umieram już z nerwów. Pozdrawiam.

 57. Dzień dobry
  Czy to prawda że mandat z fotoradaru przedawnia się po 3 miesiącach? Co jeśli przyjdzie chwilę później? Zignorować?

 58. Witam zostałem zatrzymany przez policję i niestety wydmuchalem 0.52 alkochol caly czas malal po miesiacu czu przyszla mi grzywna w wysokosci 530 euro i zakaz na miesiac .mam pytanie czy da sie w jakis sposo od tego odwolac jestem kurierem i prawo jazdy jest mi bardzo potrzebna.z góry dziękuję za podpowiedź.pozdrawiam

 59. Witam dostałem mandat z Austrii gdzie jest podana prędkość i dokładny Kilometr drogi, gdy wszedłem na mapy google to na tym kilometrze jest ograniczenie prędkości do 80 km a nie 60 jak napisali :
  twierdzą że prędkość dopuszczalna była 60 a ja przekroczyłem o 13 km i chcą mnie ukarać mandatem w wysokości 55 euro: dla ciekawości podaję odcinki drogi i km-Miejsce: Wen, 03., A23 KM 7,04 bis KM f 10,43, Richtung Norden – Data, godzina: 02-08-2020; 03:23 – 02-08-2020, 03:26

  1. Witam, niestety nie zajmujemy się drobnymi sprawami z fotoradarów. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 60. Dzień Dobry.

  Wczoraj wpakowałem się w kłopoty.

  Wiozłem papierosy z Polski Do Anglii (mam angielski adres).

  W Niemczech skontrolowało mnie Zoll – znaleziono 14 kartonów.

  Zabrano mi papierosy, zapłaciłem 475 euro akcyzy.

  Czy wie Pan jakiej grzywny mogę się spodziewać z niemieckiego sądu i ile trzeba będzie na nią czekać ?

  1. Witam, grzywna będzie pochodną Pana legalnych zarobków. Okres oczekiwania około 2 miesięcy. W przypadku grzywny zbyt dotkliwej, zapraszamy do terminowego kontaktu. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 61. Witam. Jesli mandat za przekroczenie prędkości jest dostarczony priorytetem czy musze go opłacać ? Sprawa wyglada tak ze na pierwsze wezwanie nie miałem jak zareagować bo nie zostałem o nim poinformowany na czas , po prostu nie mieszkam pod adresem zameldowania a schorowany dziadek chowa listy i nic o nich nie mowi , przypadkiem dowiedziałem sie o drugim wezwaniu do zapłaty gdzie kwota jest juz dwa razy większa i wynosi 580euro. Czy jest możliwość anulowania tych odsetek i rozłożenie pierwszej kwoty w wysokością 360 euro na raty ?

  1. Witam – może Pan próbować – potencjał niewielki. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 62. Witam czy w Niemczech obowiązują jakieś terminy karania kierowców ,w listopadzie 2019 zrobiono mi zdjęcie ,w styczniu 2020 otrzymałem pismo o wskazanie kierującego i do chwili obecnej cisza a liczyć się muszę z zakazem prowadzenia .

  1. Witam – tak jak w Polsce, pomijając terminy przedawnienia, pozostałe będą mieć charakter instrukcyjny. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

 63. witam dostałem mandat w tamtym roku na terenie Niemiec w kwocie 105e za przekroczenie prędkości obecnie nie pracuje czy jest możliwość rozłożenia mandatu na raty

  1. Witam, może Pan spróbować. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

 64. o firmy przyszło Pismo Informacyjne odnośnie popełnionego wykroczenia. Auto w leasingu.
  Najpierw takie pismo otrzymał leasing -> on odesłał je do nas. Data popełnienia wykroczenia 09.02.21 – pismo otrzymałem tydz temu. Pytanie, ponieważ osoba ze mną spokrewniona jest właścicielem firmy (sp. z o.o.) to czy musi on wskazać mnie? Jeśli odmówi wskazania to czy jego firma będzie musiała zapłacić ten mandat? Czy w ogóle nie odpowiadać na to pismo? predkosc przekroczona 0 61km mandat 440euro plus 28 manipulacyjnych plua prawko na 2 mies itd

  1. Witam – nie prowadzimy spraw z fotoradarów. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat Gorzów Wielkopolski

 65. do firmy przyszło Pismo odn popełnionego wykroczenia. Auto jest leasingu.
  Najpierw takie pismo otrzymał leasing on odesłał je do nas. Data popełnienia wykroczenia 09.02.21 – pismo otrzymałem tydz temu. Ponieważ osoba ze mną spokrewniona jest właścicielem firmy (sp. z o.o.) to czy musi on wskazać mnie? Jeśli odmówi wskazania to czy jego firma będzie musiała zapłacić ten mandat? Czy w ogóle nie odpowiadać na to pismo? predkosc przekroczona 0 61km mandat 440euro plus 28 manipulacyjnych plua prawko na 2 mies itd

 66. do firmy przyszło Pismo Informacyjne odnośnie popełnionego wykroczenia. Auto w leasingu.
  Najpierw takie pismo otrzymał leasing -> on odesłał je do nas. Data popełnienia wykroczenia 09. 02. 21 – pismo otrzymałem tydz temu. Pytanie, ponieważ osoba ze mną spokrewniona jest właścicielem firmy (sp. z o. o. ) to czy musi on wskazać mnie? Jeśli odmówi wskazania to czy jego firma będzie musiała zapłacić ten mandat? Czy w ogóle nie odpowiadać na to pismo? predkosc przekroczona 0 61km mandat 440euro plus 28 manipulacyjnych plua prawko na 2 mies itd

 67. Dzień dobry,
  W listopadzie 2019 dostałam pismo z Niemieckiej policji, iż mam zapłać „mandat” za odholowanie pojazdu, który został zaparkowany na drodze dla rowerów. Problem polega na tym, że od lipca 2019 roku nie jestem już właścicielem tego pojazdu (posiadam umowę oraz potwierdzenie z urzędu o wyrejestrowaniu). Oczywiście odpisałam i wysłałam tłumaczenia przysięgłe umowy oraz potwierdzenia z urzędu. W lipcu 2020 otrzymałam notatkę z Policji, że mandat został zapłacony w marcu 2020 i odesłali mi oryginały dokumentów. Po czym ponownie otrzymałam pisma, tym razem z ” Ministerstwa Finansów” z nakazem zapłaty. Ponownie odpisałam załączając wszystkie dokumenty tj. przetłumaczoną umowę, zbycie pojazdu oraz notatkę z policji z lipca 2020 – czekam na odpowiedź. Co mogę zrobić w tej sprawie, ponieważ nie chcę płacić pieniędzy za kogoś skoro sprzedałam ten pojazd.
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry – postępuje Pani prawidłowo. Proszę metodycznie to tłumaczyć. wyrazy szacunku P. Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 68. Witam miałem zabrane prawojazdy na 6 miesięcy za oddalenie się z miejsca wypadku , odczekalem karę zapłaciłem mandat 2600euro, no i 2 dni temu zatrzymala mnie policja ze jeżdżę bez uprawnien ,miałem przy sobie prawojazdy ,nie dostałem żadnej wiadomości wcześniej ze mam składać jakieś wnioski o prośbę żeby znow się poruszać po de ,zkad miałem to wiedzieć myślałem że jak mi dali karę 6 miesięcy to wszystko po tym czasie jest legalne i teraz będę miał problem jak ja nie wiedziałem o niczym oni też nic nie napisali to jest chore

 69. Witam serdecznie,
  Moja sprawa wygląda tak, że jechałem ciężarówką i zrobili mi zdjęcia z odległościówki z tym że na pierwszym zdjęciu mam prawie 60 m odstępu a chwilę później mam 21m, przyszło narazie powiadomienie żeby im odesłać i się przyznać, pytanie czy mogę się odwołać i napisać że nie mogłem utrzymać dystansu ponieważ pojazdy przede mną gwałtownie wychamowały?
  pozdrawiam

  1. Witam – dziękujemy za zapytanie. Nie możemy tworzyć linii obrony na forum. wyrazy szacunku Paweł Wróblewski LL.M. Adwokat

 70. Witam,
  Jestem kierowcą zawodowym pojazdów o dop. masie zestawu 40 ton. Moim problemem jest mandat, wystawiony za rzekomą jazdę zamkniętym pasem ruchu. Zdjęcie wykroczenia zostało zrobione radarem stacjonarnym na A2 przed parkingiem Peine kierunek Hanower. Zdjęcie zostało zrobione podczas wyprzedzania innego pojazdu ciężarowego, podczas gdy z mojej lewej wciąż poruszały się pojazdy osobowe. Uznałem że mogła zajść pomyłka i wykroczenie może dotyczyć raczej przekroczenia prędkości 80km/h. Moja próba zakwestionowania sytuacji spotkała się z butną reprymendą, że właściwie nie mnie oceniać zdarzenie. Nie przedstawiono żadnych innych dowodów winy. Suma mandatu to 118€ + 7€ za ponaglenie do zapłaty. Nadmienię, że nie jestem ryzykanem a tym bardziej recydywistą mandatowym i dbam o własny portfel. Nadmienię również, że niemiecki urząd zarządał odpowiedzi w j.niemieckim, a dostali po angielsku z dopiskiem, że nie jestem niemcem. Odpowiedzi niemców były niejasne i mało zrozumiałe, prawdopodobnie tłumaczone przez google. Pismo ponaglające, to już tylko niemiecki, którego nie rozumiem i cyfry będące jasnym przesłaniem. Czy prawo unijne nie zobowiązuje tychże urzędów do komunikacji w języku kraju pochodzenia kierowcy? Ta myśl przyszła mi do głowy, ponieważ przez wiele lat mieszkałem w UK, a tam te sprawy były bardzo przestrzegane. Moim celem jest dojście do prawdy a nie wykręcanie się od płacenia. Jeśli zawiniłem to zapłacę. Ale za fakty a nie domniemania.
  Proszę o odpowiedź I pozdrawiam.

 71. Witam. Mam taki problem. Mianowicie dostalem mandat za przekroczenie predkosci o 27km/h. Dzekomo jechalem 57 na 30tce, i owszem byla strefa gdzie ograniczenie bylo 30km/ h ale tuz za tym byl znak z ograniczeniem do 50km/h i po tym jak wjechalem w ta strefe radar schowany za szyba vw caddy zrobil mi zdjecie. Gdy przyslano mi pismo do wypelnienia moich danych zaznaczylem ze do wykroczenia sie nie przyznaje i dolaczylem zdjecue na ktorym widac ograniczenie predkosci 50km/h, ale mimo to zostalem ukarany za przekroczenie o 27km/h…w jaki sposob mozna sie od tego odwolac?

  1. Dzień dobry, niestety nie zajmujemy się sprawami o przekroczenie prędkości. wyrazy szacunku P. Wróblewski LL.M. Adwokat

 72. dzien dobry.
  od momentu kontroli przez bag -19,04,21(zostawiona zaliczka na poczet mandatu) przychodzi
  8.08 .22.-nadany list od nich z data wystawienia pisma z data !! 24.03.2022 (dziwne)
  zadaja doplaty(normalne)
  pytanie czy moga sie tak odezwac po 1roku i prawie 4mc? nie maja czasmi terminu 21dni badz 3 mc?od kontroli?
  wogole list tylko w jezyku niemieckim
  bede chcial sie odwolac
  a liczy sie kiedy moje odwolanie do nich dotrze o czym wiem( wysle im tez na emial z potwierdzeniem odbioru)
  poprosze o jakoas podpowiedz bo czas tyka…:)- .dziekuje

 73. Dzień dobry. W dniu dzisiejszym mąż dostał mandat z Niemiec wraz ze zdjęciem jakiegoś faceta z fotoradaru bez marki auta i numeru rejestracyjnego na foto. Oczywiście na zdjęciu obcy facet, a my w tym czasie nie opuszczaliśmy kraju i nikomu też nie pożyczaliśmy auta. W mandacie podstawione wszystkie dane męża, wpisany numer rejestracyjny naszego obecnego auta ale nie ma wpisanej marki samochodu. Do tego wpisany jakiś świadek.

 74. Witam, z holowano mi auto na parking policyjny z powodu zakazu parkowania. Na pulpicie auta była wystawiona karta inwalidy. To karta pasażera z zespołem Downa. Tego feralnego dnia auto było pozostawione na ponad godz. czasu. Czy mogę odwołać się od tego mandatu?
  Z poważaniem
  Grażyna Rataj

 75. Siema u mnie dosyć gruba sprawa, wyjeżdżałem na drogę ciężarówka i sciagnalem słupka tyłem którego nie poczułem i odjechałem sobie dalej w trasę aż do momentu gdzoe dostałem telefon od formy że uciekłem z miejsca wypadku a ja oczywiście zdziwiony o co chodzi woec policja przyjechała ja już byłem 50km od miejsca i w* mi mandat 1200 e ze uciekłem zabrali mi tylko 500e na poczet bo tyle mi bankomat wypłacił bo miałem limit, dzisiaj dostałem papier od prokuratury w wysokości 1277 e do zapłaty i pytanie takie czy mam płacić to 1277 czy płacić im te 777 e bo 500 już zabrali czy zapłacić całość i czy odeślą mi te 500 e?

 76. Witam.
  Jadac dzis autostrada a2 w Niemczech w kierunku Hannoveru jadac predkoscia 78-82 zostalem wyprzedzony przez kilka ciezarowek przy czym ostatnia z nich zajechala mi droge doslownie 25-30m przed moim zderzakiem.Zobaczylem tylko blysk czerwonej lampy -bylo to w nocy…Czy dostane za to mandat za brak wlasciwej odlegosci od poprzedzajacego pojazdu??w razie czego jak wybrnac z takiej sytuacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.