Mandat w Niemczech – jak się odwołać?

->>>REKOMENDUJĄ NAS OSIĄGANE WYNIKI<<<-

[Tutaj – Materiał do sprawdzenia]

Mandat w Niemczech to pewien skrót myślowy używany w Kancelarii w sprawach, gdzie polskie firmy lub osoby prywatne są karane grzywnami, mandatami, opłatami administracyjnymi w związku z poruszaniem się po drogach NASu tj. Niemiec, Austrii, Szwajcarii.

Projekt Myśl Jak Adwokat

Pojęcie – które przyznaje – często nie oddaje powagi sytuacji. Kary nakładane przez niemiecką policję, czy Bundesamt für Güterverkehr mogą wynosić wiele tysięcy Euro. Przykładowa kara jaką otrzymała polska firma z tytułu brak sczytywania karty kierowcy wyniosła ponad 8.500 Euro. Jest to kwota, która raz jeszcze potwierdza zasadę. Sprawy sklasyfikowane jako mandat w Niemczech nie oznaczają prostego wykroczenia w którym przedmiotem sporu jest kilkaset Euro.

Mandat NAS

W sprawach mandatowych NASu, a zatem Niemiec, Austrii, Szwajcarii polskie firmy nie są na straconych pozycjach.

Mandaty bywają nałożone na wyrost, z przyjęciem maksymalnej stawki, a także z założeniem, że sprawca działał umyślnie.

Tym bardziej w trudnych czasach Loi Macron, MiLoGa, czy LSD-BG polskie firmy często decydują się podjąć nierówną walkę z nakładanymi karami.

Jaka argumentacja?

Argumentację w takiej sprawie zawsze należy dostosować do realiów poszczególnego przypadku. Argumentacja w takie sprawie musi być dopasowana jak skrojony na miarę garnitur, bowiem po drugiej stronie mamy urząd, które weryfikuje przedstawioną wersję. Czasem zatem w ramach prowadzenia spraw Klienta należy posypać głowę popiołem, a innym razem nie cofnąć się nawet na centymetr w argumentacji przeciwstawiającej się dotychczasowym ustaleniom.

Wspólnym mianownikiem powyższych sprawach jest czas. O ile bowiem w Polsce dla zachowanie terminów sądowych i urzędowych wystarczające jest nadanie przesyłki poleconej u operatora pocztowego, o tyle w krajach NASu – wysoko przecież rozwiniętych – obowiązuje zasada zgoła odmienna. Zasada, która może budzić zdumienie. Otóż w sprawach mandatowych, sprzeciw, wyjaśnienia musza zostać doręczone w terminie do urzędu / sądu. Liczy się zatem nie data stempla pocztowego, ale data kiedy Pan / Pani z urzędu otrzyma pismo na biurko. To oznacza, że zaniechania poczty obciążają skarżącego.

To oznacza, że w praktyce czasu jest niewiele, bowiem uwzględniając tempo doręczeń przesyłek międzynarodowych czynności należy dokonywać niezwłocznie. Z uwagi na doświadczenia w takich sprawach, Kancelaria dokonuje wysyłek za pomocą kurierów, tak aby maksymalnie zwiększyć szanse na merytoryczne rozpatrzenia sprawy.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

40 myśli na temat „Mandat w Niemczech – jak się odwołać?

 1. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem, który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli niemalże 4 miesiącach
  otrzymałem pismo, które mowi chyba o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć nie płacąc?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi
  Michał Jasiński

 2. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy to jest możliwe? Czy można z tego wybrnąć?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

 3. Dzień dobry,
  Dnia 24.10.2017 roku zostałem zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. Niestety nie miałem na ten konkretny dzień wypisanego kontrolbucha (auto 3,5t DCM-bus) zostałem ukarany mandatem (50eur), który został na miejscu u policjanta opłacony. W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2018, czyli po niemalże 4 miesiącach otrzymałem pismo, które mowi o kontynuacji tamtej sytuacji z 24.10.2017 i dopłacie 103,50 euro za brak 28 dniowego wpisu w tachobuchu. Czy w tym przypadku mogą kontynuować mandat? Czy po upływie tego czasu to jest możliwe?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Michał Jasiński

  • Witam, pytanie czy kwota 50 Euro, która Pan uiścił była całkowita kwotą mandatu, czy została pobrana jako zabezpieczenie na przyszły mandat?
   Pozdrawiam

 4. Witam, dostałem mandat z niemiec według którego przekroczyłem prędkość poza terenem zabudowanym o 35 km/h gdzie dozwolona to 80km/h. Lecz nie określono kwoty jaką miałbym zapłacić tylko każą mi się przyznać czy to ja faktycznie (zdjęcie niewyraźne) prowadziłem lub ewentualnie wskazać inną osobę. Dopiero wtedy po postępowaniu zostanie określona kwota mandatu i ewentualnie zostanie zatrzymane prawo jazdy. Jednocześnie informują mnie że nie muszę składać informacji które powodowały by ściganie mnie lub osób najbliższych.
  Moje pytanie to jamie zająć stanowisko wobec tego pisma.

  Pozdrawiam

  • Witam, podobnie działo się w Polsce, gdy na podstawie fotoradarów organy zwracał się z zapytaniem kto prowadził pojazd. Można na obecnym etapie już prowadzić rozmowy z niemieckimi organami, aby sprawę umorzyć lub wynegocjować minimalny wymiar kary.

 5. Otrzymaliśmy mandat w wysokości 240 euro za przekroczenie prędkości o 52km/h poza terenem zabudowanym oraz przewidywany zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc. Zapłaciliśmy. Po kilkunastu dniach przyszedł kolejny list z orzeczeniem o podjęciu decyzji i zakończeniu postępowania i kwota wynosi 480euro. Wcześniej nie bylo zadnych przewinień ani mandatów na terenie Niemiec. Skąd taka stawka, która dwukrotnie przewyższa stawkę taryfikatora?

 6. witam, otrzymałem mandat 500E oraz zakaz prowadzenia pojazdu na 2 miesące, chcę złożyc odwołanie oraz prosić o zwiekszenie kwoty zamiast zakazu prowadzenia pojazdu- czy to ma sens ?

 7. Witam. Mąż został ukarany grzywna za posiadanie gazu pieprzowego w niemczech, z dokumentów wynika że przyjdzie kolejny list i wtedy trzeba zapłacić 900 euro. Czy można uniknąć kary odwołując się i jak to zrobić?

 8. Witam, mąż w czerwcu dostał mandat.Przekroczył prędkość o 37km poza terenem zabudowanym. Na miejscu zapłacił policjantowi karę, a po dwóch miesiącach przyszło do domu pismo, aby zapłacić karę w tej samej wysokości. Czy mam się od tego odwołać?

  • Witam, zapewne pierwsza płatność to było pokwitowanie na przyjecie kwoty jako zabezpieczenie. Drugie pismo to jest właściwy mandat, który niejako konsumuje zabezpieczenie. A to oznacza, że Państwo nie będą musieli dopłacać. UWAGA: należy dokonać weryfikacji dokumentów.

 9. Witam
  dostałem fotkę która moim zdaniem jest nie w porządku ponieważ na autostradzie A2 w stronę Berlina było ograniczenie do 60km/h z powodu robót drogowych. Wszystko ok, roboty się skończyły 60 anulowana więc gaz do dechy po kilku kilometrach postawili znów 60 kilka metrów przed fotoradarem gdzie nie było nawet żadnych robót drogowych. Całe zdarzenie nagrałem video rejestratorem po czym zliczając czas od znaku informującego o 60km/h do zrobienia zdjęcia to 9sekund. Zastanawiam się jak tutaj Wy hamować 40tonowy zestaw żeby uniknąć zdjęcia. Dlatego też chciałem zapytać Pana czy próbować się w jakiś sposób odwołać od tego mandatu (przekroczenie 16km/h 76 na 60 kara 70euro+opłaty 28.50 = 98.50 euro.

  • Witam, może Pan spróbować złożyć odwołanie własnymi siłami. Proszę jednak spokojnie przeanalizować sprawę. Na pewno stawianie fotoradaru w taki sposób jest „nieżyciowe”. Z drugiej strony ograniczenia nakłada ograniczenia prędkości, a nie tylko jej wytracanie.

 10. Witam, wczoraj przejeżdżając przez Niemcy otrzymalem mandat w wysokości 425e (mandat za brak kontrollbuch). Policjant nie przyjmował do wiadomości tego że bus jest z wypożyczalni (chciał ode mnie dokumentów z 28 dni wstecz). Na przewozony towar miałem wystawiona fakturę. Policjant twierdził że to przejazd komercyjny i dlatego muszę wypełniać coś w rodzaju kart drogowych. Czy jest możliwość do odwołania się od tego mandatu?

  • Witam, szczegóły decydują. Co Pan wiózł, z listami przewozowymi czy bez, czy ma Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą w PL lub DE. Szczegóły do ustalenia w ramach bezpośredniego kontaktu.

 11. Witam
  Mąż otrzymał mandat 750e i utratę prawa jazdy na 2 miesiące .
  ( WJECHAŁ NA DROGĘ 3,5t. Tirem ) Czy można się odwoływać o np zwiększeniu kary pieniężnej a umorzeniu 2 miesięcy bez prawa jazdy ?
  Sami nie wiemy jak to ugryźć 🙁

  • Witam, analiza takiego typu spraw jest realizowana przez Kancelarię w ramach zlecenia. Celem ustalenia szczegółów, zapraszam do kontaktu

 12. Witam. Mam taką sytuacje. Przyszedł do mnie list z niemiec o tym że moim autem fotoradar stwierdził prkroczenie prędkości i wystawiają mi 35e. Tyle że nie byłem wtedy kierowcą a auto porzyczyłem drugiej osobie by zabrała inne osoby na wyjazd do warszawy i przez cały ten czas była ta osoba ze mną a tym czasem fotoradar 1000km ztęd takie coś zarejestrował. Nie przesłali żadnej fotki w piśmie.
  Co MOŻNA wykorzystać jako argumenty?

  • Nie rozumiem czy kwestionuje Pan:
   – auta w ogóle nie było w tamtym okresie w danych rejonach w DE?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – mnie nie było wówczas w aucie?
   – auta było w DE, ale nie ja prowadziłem, a osoba trzecia – byłem wówczas w aucie?

   • Auto było przy mnie w polsce. Nie było jego w niemczes w tym czasie i w ogóle nje jeździło to auto po Niemczech odkąd jestem właścicielem.

    • Istnieje możliwość odwołania się od decyzji, napisania wyjaśnień, o którym Pan wspomina i zażądania dowodu popełnienia wykroczenia.

 13. Dzień dobry,

  Otrzymałem nakaz kary grzywny z Niemiec listem priorytetowym, zatem nie ma potwierdzenia odbioru ( mam dwa tygodnie na odwołanie się), data wystawienia 16.08 natomiast ja otrzymałem list 30.08 więc czas odwołania minął. Co moge w tym wypadku zrobić?

  • Skontaktować się telefonicznie z jednostką, aby powiadomić o woli wniesienia sprzeciwu, a następnie niezwłocznie wnieść sprzeciw / odwołanie

 14. Witam u mnie sprawa wygląda tak wjechałem autobusem na most 7.5t gdzie był zawsze zakaz dla LKW nie dotyczy autobusów od paru dni został postawiony zakaz dla aut powyżej 7.5T . W tym czasie na ten sam most wjeżdża około 15 autobusów każdy dostaje notatkę i jedzie dalej, Po dwóch tygodniach kara 528€ i dwa miesiące prawo jazdy do zabrania. Nawigacja pokazała że jest tam możliwość przejazdu i i jest to nawigacja sluzbowa, i dostosowana do gabrytow auta znak postawiony przed samym mostem mało widoczny. Dodam że sytuacja dotyczy 65 kierowców z Flixbusa ta sama sytuacja. Firma doradziła mi adwokat gdzie napisał odwołanie w terminie 7 dni i tak to już trwa dwa miesiące bez odpowiedzi że strony policji Niemckiej. Mandat zapłaciłem 528€ ale uważam że nie słusznie bo taka kara kosztuje 75€ . Adwokat za swoją poradę wystawił mi rachunek 330€ gdzie po za jednym odwołaniem nic nie zrobił. Jak mogę bto sam rozwiązać ????

 15. Witam serdecznie,
  Pracodawca męża otrzymał zdjęcie z fotoradaru – gdzie wjeżdża samochodem ciężarowym pod zakaz wjazdu (oczywiście dla samochodów ciężarowych), którego nie zauważył. Pracodawca ma wskazać osobę kierującą pojazdem podczas tego wykroczenia, które grozi mandatem i zakazem wjazdu na teren Niemiec przez dwa miesiące. Wiadomym jest, że mandat chce zapłacić ale czy jest możliwość odwołania się od uniknięcia tego zakazu wjazdu??? Proszę o jakąś pomoc lub wskazówkę.
  Pozdrawiam.

 16. Witam
  Jestem w sytuacji której nie rozumiem. W lipcu tego roku fotoradar zrobił mi zdjęcie. 137 na ograniczeniu 100 poza terenem zabudowanym. Pismo przyszło do szefa, który naturalnie wskazał mnie jako prowadzącego pojazd. Zdjęcie było tak strasznie niewyraźne że ledwo co rozpoznałem się na tym zdjęciu. Mandat przyszedł na polski adres do uzupełnienia dane, więc je wypełniłem a na końcu zaznaczyłem że nie przyznaje się do winy ponieważ zdjęcie jest niewyraźne i się na nim nie rozpoznaje. Dzisiaj dostałem odpowiedź (wykroczenie wyceniono na 120E) gdzie wyszczególniono mi kwotę do zapłaty:

  Gebuhr 25 Euro
  Auslagen 3,40 Euro
  Bereits gezahlt 120 Euro

  Die Restforderung betragt somit 28,40 Euro

  Teraz o co chodzi z tym 120 Euro, które zapłacono już ? Kiedy ja nic nie płaciłem?
  Umożone? To jestem winny czy nie ? Jeżeli niewinny to czemu mam płacić te 28,40 euro ? Jeżeli winny to kto zapłacił te 120 Euro za mnie ?

  • Witam – nie mam wiedzy kto wpłacił dany mandat. Do uregulowania pozostało 28,40 Euro. Być może szef lub osoba, która prowadziła rzeczywiście dany pojazd podczas kontroli dała zabezpieczenie 120 Euro

 17. Witam.
  Otrzymałem mandat od niemieckiej policji za nie zachowanie odległości od pojazdu jadącego przede mną.Prędkość z jaką się poruszałem to 127km/h na autostradzie bez ograniczeń prędkości.Odległość jaką zachowałem od pojazdu poprzedzającego to 16 metrów ,odległość jaką powinienem zachować to połowa prędkości z jaką jechałem czyli 63,5metra.Nie wiedziałem o takim przepisie że taka odległość jest wymagana ,oczywiście nie usprawiedliwia mnie moja nie wiedza na ten temat.Kara za to wykroczenie to 160euro +2punkty karne +1miesiąc zatrzymania prawa jazdy+opłata za postępowanie 28euro.Czy jest możliwe uniknięcie kary zakazu kierowania pojazdem na miesiąc?Dodam jeszcze że dostałem zdjęcie że to ja poruszałem się pojazdem ,nie wiem w jaki sposób została zmierzona moja odległość od pojazdu jadącego przede mną?

 18. Dzień dobry,
  Użyczałam certyfikatu zarządzającego transportem firmie transportowej. Otrzymałam zwykłym listem bez potwierdzenia odbioru mandat za kabotaż stwierdzony podczas kontroli drogowej rok temu. Przewoźnik nie poczuwa się do wyjaśnienia sprawy ani do zapłaty kary grzywny na kwotę 1.800 EUR. Co Pan radzi? Czy mogę przyznać przed organami niemieckimi że nie zarządzałam w sposób rzeczywisty operacjami transportowymi w firmie i nie miałam wpływu na stwierdzone naruszenia? Nie stać mnie na zapłatę takiej grzywny.

  • Dzień dobry,
   czy mieliście Państwo zawartą umowę? Często są tam zamieszczane klauzule zabezpieczające, że to firma pokrywa kary. Obawiam się, że przyznanie się do danego faktu przyniesie więcej szkody niż pożytku / może narazić na cofnięcie licencji.
   wyrazy szacunku

 19. Była zawarta umowa zlecenie niestety klauzuli takiej nie było. A czy orientuje się Pan czy zawiadomienia o karze grzywny są tylko wysyłane do zarządzającego jako osoby reprezentującej przewoźnika ale jest to kara dla przewoźnika i to on będzie odpowiadał w przypadku braku zapłaty czy to jednak mandat dla zarządzającego i to z niego będą ściągane należności? Wszędzie jest mowa że to przewoźnik zostaje ukarany tymczasem mandaty są wysyłane imiennie na zarządzającego ze wskazaniem firmy i nie wiadomo do końca kto jest zobowiązany do zapłaty. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, mandaty mogą być nakładane odrębnie na kierowcę i odrębnie na zarządzającego. Kierowca odpowiada, bo popełnił naruszenia, a zarządzający bo nie zorganizował prawidłowo pracy floty. Najlepiej proszę skontaktować się bezpośrednio poza forum – być może będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie

 20. Witam
  chciałam zapytać się jakie konsekwencje ponosi osoba króta wedłóg mnie użyła gazu pieprzowego wobec osoby która nie stanowiła zagrozenia ani dla otoczenia ani dla samego uzywającego gazu
  Miejsce zajscia mało na terenie Niemiec
  Wyczytałam tylko ze uzycie gazu jest tylko zasadne jeśli napastnik i ofiara mają kontak cielesny np. Istnieje ryzyko utraty zdrowia lub życia .Ale jeśli osoba czyli poszkodowany gazem nie stanowi zagrożenia mając na myśli ,nie czyni znamion przestępczych a osoba uzywająca gazu stoi w odległosci 3 m nagle podbiega i uzywa gazu wprost na osobe stojącą spokojnie jak to sie ma do odpowiedzialnosci w Niemczech za taki czyn?
  Dodam ,ze poszkodowany został zaatakowany we własnym domu przez osobe obcą a mianowicie w progu własnego mieszkania ,będac w mieszkaniu nie na klatce schodowej.
  co grozi takiej osobie która w ten sposób uzyła gazu pieprzowego ? w takich okolicznosciach jak opisano w skrócie
  nadmienie ,ze zostało zgłoszone doniesienie na policje o napaść oraz zostało wezwane pogotowie ze względów na urazy
  Gaz soatał rozpylony w odległosci około 20 cm od twarzy i nie było na zasadzie psikniecia a spryskania w ciągłosci.
  Sprawa dotyczy mojej rodziny i zostało złożone doniesienie na Policję o napasć.

  • Witam, jestem polskim Adwokatem z doświadczeniem studiów prawa w Niemczech i pracy w niemieckiej Kancelarii.

   Nie chciałbym jednak wchodzić w kompetencje niemieckiego Koleżeństwa Karnistycznego.

   Rozumiem, że jest spór i być może sprawę można rozpatrywać na gruncie obrony koniecznej.

   Sugeruję rozważyć skorzystanie z pomocy niemieckiego Adwokata.

   wyrazy szacunku

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.