NIELEGALNE ZATRZYMANIE OBYWATELSKIE – STAŁO SIĘ I CO DALEJ?

W poprzednim poście „Kradzież Twojego telefonu i ucieczka – czyli co to jest zatrzymanie obywatelskie?” oprócz tego, że nawiązałem wspólnie z Tobą do zapatrywania naszych przodków co do „nastawania na wolność”, to jeszcze wyjaśniłem na czym polega owo mityczne zatrzymanie obywatelskie.

W tym poście jednak załóżmy, że stało się.

Wyobraź sobie – jesteś w osiedlowym sklepie wielobranżowym, robisz właśnie zakupu. Nagle podbiega sprzedawca wraz z barczystym synem – powalają Ciebie na ziemię (tak się mówi, bo chodzi przecież o posadzkę 🙂 ).

Synek przyciska Ciebie do kafelek, a tata dzwoni czym prędzej na Policję. Załóżmy, że Policja przyjeżdża w ciągu 15 minut.

W tym czasie pomimo, że ich prosisz, żeby Ciebie puścili i że nie wiesz o o co im chodzi słyszysz, że tym razem  się nie wywiniesz i że mają wszystko na kamerze.

No i rzeczywiście nie wywijasz się – przyjeżdża patrol Policji, oni utrzymują, że tydzień wcześniej byłeś u nich w sklepie i dokonałeś kradzieży jak następuje:

a) 2 butelki koniaku – każda o wartości 180,00 złotych,

+

b)  whisky o wartości 200 złotych.

Razem bagatela: 560,00 złotych.

Jesteś przesłuchiwany, zostaje wyjaśnione, że kradzież była popełniona w dniu 21 czerwca 2015 r. Oglądasz nagranie no i rzeczywiście widzisz człowieka, który mniej lub bardziej Ciebie przypomina, ale w sumie nie do końca.

Poza tym masz asa w rękawie, bo tego dnia kiedy kradzież została dokonana tj. 21 czerwca 2015 r. o godzinie 14:43 Ty właśnie wracałeś z urlopu na Rodos. I masz na to kartę pokładową, że byłeś w samolocie + zeznania świadków itd.

Sam samolot, też lądował w Berlinie o godzinie 15:00 – nie mogłeś zatem dokonać kradzieży. Jedynie na marginesie dodajesz, że nie pijesz alkoholu, zatem to co zginęło to na pewno nie Ty.

Postępowanie przygotowawcze nie trwa zatem długo i ostatecznie zostaje umorzone.

Sprawa jest zatem zakończona? No nie do końca…

Przyznaj, że leżakowanie na posadzce przez 15 minut będąc dociskanym przez osobę trzecią nie było przyjemne.

W tym czasie wchodzili / wychodzili ludzie do sklepu – być może też znajomi – a Ty czułeś się lekko niekomfortowo…

Tata z synem tj. sprzedawca senior i junior mówią do Ciebie, że się pomylili i że właściwie o co Tobie chodzi. No i teraz pytanie, a właściwie odpowiedź – co dalej zrobić w temacie zależy od Ciebie.

Ja natomiast Tobie podpowiem, że w takiej sytuacji nie musisz odpuszczać sprawy, bo na skutek działania dwójki sprzedawców pozbawiono Ciebie bezprawnie wolności – tak jak na początku tego postu „nastąpili na Twoją wolność”.

Spójrz proszę na art. 189 § 1 k.k.

Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Zachowanie osób, które dokonały zatrzymania „prawie”-obywatelskiego będzie mogło zostać zakwalifikowane jako przestępstwo. Można zatem złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienie przestępstwa.

Poza tym też na gruncie prawa cywilnego będą Tobie przysługiwać roszczenia z tytułu naruszenia Twoich dóbr osobistych.

Art. 23 k.c.

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia […]  pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Naruszenie niewątpliwie miało miejsce. Czego możesz się domagać?

  • przeproszenia – czasem to wystarczy – tu przykładowo tata z synem wyrazili przeprosiny w sposób sobie tylko zrozumiały „pomyliliśmy się” i „o co Tobie właściwie chodzi?”,
  • zapłaty zadośćuczynienia na Twoją rzecz – należy się Tobie zapłata sumy pieniężnej za ból, cierpienie, poniżenie, których doznałeś. Za to, że obserwowały całe zajście osoby postronne wśród, których mogli być Twoi znajomi.

Na koniec wariacja sytuacji: Załóżmy, że nie byłeś na Rodos, ale rzeczywiście byłeś w tym sklepie tego dnia. Załóżmy, że ta osoba, która została sfilmowana to właśnie Ty. Załóżmy również, że stan rzeczy zaginionych się też zgadza, a wiesz o tym, bo niestety to Ty dopuściłeś się kradzieży.

W sumie, sam nie wiesz czemu, ale stało się.

Czy wobec tego tata z synem mają prawo Ciebie potraktować jak powyżej?

Odpowiedź jest precyzyjna – nie mogą! A dlaczego nie mogą to odsyłam Ciebie do postu od którego zaczynałem dzisiejszy wpis – tam znajdziesz przesłanki pod jakimi warunkami zatrzymanie obywatelskie jest dopuszczalne.

Dla ułatwienia powiem Tobie, że brakuje tu koniecznych elementów greckiej tragedii tj. jedności, czasu miejsca i akcji…

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.