NIELEGALNE ZATRZYMANIE OBYWATELSKIE – STAŁO SIĘ I CO DALEJ?

W poprzednim poście „Kradzież Twojego telefonu i ucieczka – czyli co to jest zatrzymanie obywatelskie?” oprócz tego, że nawiązałem wspólnie z Tobą do zapatrywania naszych przodków co do „nastawania na wolność”, to jeszcze wyjaśniłem na czym polega owo mityczne zatrzymanie obywatelskie.

W tym poście jednak załóżmy, że stało się.

Wyobraź sobie – jesteś w osiedlowym sklepie wielobranżowym, robisz właśnie zakupu. Nagle podbiega sprzedawca wraz z barczystym synem – powalają Ciebie na ziemię (tak się mówi, bo chodzi przecież o posadzkę 🙂 ).

Synek przyciska Ciebie do kafelek, a tata dzwoni czym prędzej na Policję. Załóżmy, że Policja przyjeżdża w ciągu 15 minut.

W tym czasie pomimo, że ich prosisz, żeby Ciebie puścili i że nie wiesz o o co im chodzi słyszysz, że tym razem  się nie wywiniesz i że mają wszystko na kamerze.

No i rzeczywiście nie wywijasz się – przyjeżdża patrol Policji, oni utrzymują, że tydzień wcześniej byłeś u nich w sklepie i dokonałeś kradzieży jak następuje:

a) 2 butelki koniaku – każda o wartości 180,00 złotych,

+

b)  whisky o wartości 200 złotych.

Razem bagatela: 560,00 złotych.

Jesteś przesłuchiwany, zostaje wyjaśnione, że kradzież była popełniona w dniu 21 czerwca 2015 r. Oglądasz nagranie no i rzeczywiście widzisz człowieka, który mniej lub bardziej Ciebie przypomina, ale w sumie nie do końca.

Poza tym masz asa w rękawie, bo tego dnia kiedy kradzież została dokonana tj. 21 czerwca 2015 r. o godzinie 14:43 Ty właśnie wracałeś z urlopu na Rodos. I masz na to kartę pokładową, że byłeś w samolocie + zeznania świadków itd.

Sam samolot, też lądował w Berlinie o godzinie 15:00 – nie mogłeś zatem dokonać kradzieży. Jedynie na marginesie dodajesz, że nie pijesz alkoholu, zatem to co zginęło to na pewno nie Ty.

Postępowanie przygotowawcze nie trwa zatem długo i ostatecznie zostaje umorzone.

Sprawa jest zatem zakończona? No nie do końca…

Przyznaj, że leżakowanie na posadzce przez 15 minut będąc dociskanym przez osobę trzecią nie było przyjemne.

W tym czasie wchodzili / wychodzili ludzie do sklepu – być może też znajomi – a Ty czułeś się lekko niekomfortowo…

Tata z synem tj. sprzedawca senior i junior mówią do Ciebie, że się pomylili i że właściwie o co Tobie chodzi. No i teraz pytanie, a właściwie odpowiedź – co dalej zrobić w temacie zależy od Ciebie.

Ja natomiast Tobie podpowiem, że w takiej sytuacji nie musisz odpuszczać sprawy, bo na skutek działania dwójki sprzedawców pozbawiono Ciebie bezprawnie wolności – tak jak na początku tego postu „nastąpili na Twoją wolność”.

Spójrz proszę na art. 189 § 1 k.k.

Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Zachowanie osób, które dokonały zatrzymania „prawie”-obywatelskiego będzie mogło zostać zakwalifikowane jako przestępstwo. Można zatem złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienie przestępstwa.

Poza tym też na gruncie prawa cywilnego będą Tobie przysługiwać roszczenia z tytułu naruszenia Twoich dóbr osobistych.

Art. 23 k.c.

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia […]  pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Naruszenie niewątpliwie miało miejsce. Czego możesz się domagać?

  • przeproszenia – czasem to wystarczy – tu przykładowo tata z synem wyrazili przeprosiny w sposób sobie tylko zrozumiały „pomyliliśmy się” i „o co Tobie właściwie chodzi?”,
  • zapłaty zadośćuczynienia na Twoją rzecz – należy się Tobie zapłata sumy pieniężnej za ból, cierpienie, poniżenie, których doznałeś. Za to, że obserwowały całe zajście osoby postronne wśród, których mogli być Twoi znajomi.

Na koniec wariacja sytuacji: Załóżmy, że nie byłeś na Rodos, ale rzeczywiście byłeś w tym sklepie tego dnia. Załóżmy, że ta osoba, która została sfilmowana to właśnie Ty. Załóżmy również, że stan rzeczy zaginionych się też zgadza, a wiesz o tym, bo niestety to Ty dopuściłeś się kradzieży.

W sumie, sam nie wiesz czemu, ale stało się.

Czy wobec tego tata z synem mają prawo Ciebie potraktować jak powyżej?

Odpowiedź jest precyzyjna – nie mogą! A dlaczego nie mogą to odsyłam Ciebie do postu od którego zaczynałem dzisiejszy wpis – tam znajdziesz przesłanki pod jakimi warunkami zatrzymanie obywatelskie jest dopuszczalne.

Dla ułatwienia powiem Tobie, że brakuje tu koniecznych elementów greckiej tragedii tj. jedności, czasu miejsca i akcji…

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.