W Polsce działanie jako oskarżyciel posiłkowy pozwala osobom pokrzywdzonym na aktywne uczestniczenie w procesie karnym.
Oskarżyciel posiłkowy wspomaga prokuratora w oskarżeniu, a w niektórych przypadkach może występować samodzielnie.
Oto kroki jakie musisz podjąć, aby zostać oskarżycielem posiłkowym:
Status pokrzywdzonego a działanie jako oskarżyciel posiłkowy
Aby zostać oskarżycielem posiłkowym, najpierw musisz być uznany za pokrzywdzonego w sprawie karnej. Możesz być pokrzywdzonym jeśli jesteś osobą fizyczna lub prawną. Warunkiem jest, aby twoje dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.
Złożenie oświadczenia
Musisz także złożyć oświadczenie o przystąpieniu do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy. Oświadczenie to należy złożyć najpóźniej do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Można to zrobić w formie pisemnej lub ustnej do protokołu.
Forma oświadczenia
W oświadczeniu należy wskazać, że pokrzywdzony chce przystąpić do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy. Powinno zawierać dane osobowe pokrzywdzonego, informacje o sprawie oraz podpis.
Jeśli potrzebujesz wzoru oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, kliknij tutaj.
Złożenie w sądzie
Oświadczenie należy złożyć w sądzie, który prowadzi sprawę karną. Najlepiej zrobić to w biurze podawczym właściwego sądu. Upewnij się, że dokument zostanie zarejestrowany przez sąd. Najlepiej zadzwoń do sądu, bądź napisz wiadomość mailową. Jeżeli zdecydujesz się na wysyłkę pisma pocztą, pamiętaj aby wysłać list polecony i zachować potwierdzenie nadania. Z ostrożności zrób także kopię oświadczenia, aby mieć ją w swoich dokumentach.
Akceptacja oświadczenia przez sąd
Sąd formalnie przyjmuje oświadczenie i przyzna pokrzywdzonemu status oskarżyciela posiłkowego. Od tego momentu pokrzywdzony masz prawo uczestniczyć w postępowaniu karnym na równi z prokuratorem.
Prawa oskarżyciela posiłkowego
Jako oskarżyciel posiłkowy masz prawo m.in. do składania wniosków dowodowych, zadawania pytań świadkom, uczestniczenia w rozprawach, wnoszenia zażaleń i apelacji oraz reprezentowania swoich interesów w sądzie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu oświadczenia lub masz dodatkowe pytania dotyczące procedury, warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym specjalizującym się w prawie karnym.
Jeśli interesuje Cię tematyka prawa karnego, zachęcamy do lektury naszych artykułów .
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024