POSTĘPOWANIE W SPRAWIE PRZERWY W WYKONANIU KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI

Zasadnicze pytanie – kto właściwie może złożyć wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Otóż wniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności może złożyć:

– skazany – oczywiście też za pośrednictwem swojego adwokata,

– sądowy kurator zawodowy,

– dyrektor zakładu karnego.

Wniosek jest odpłatny, ale nie nadwyręży zbytnio budżetu – opłata to 60,00 złotych.

Sądem właściwym jest sąd penitencjarny w okręgu, którego skazany przebywa.

Odnośnie ram czasowych przerwy, to przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności może być udzielona do 1 roku. Możliwe jest udzielenie kilku przerw w wykonaniu kary – tu jednak wskazówka – kumulacja tych przerw w dalszym ciągu nie może przekroczyć 1 roku.

Poza tym ważniejsza informacja jest taka, że same przerwy wypada planować / wnioskować w sposób przemyślany. Powodem tego jest nazwijmy to „karencja” przerwy. Jeżeli skazany uzyskał przerwę np. na 3 miesiące, a następnie zakończył tą przerwę i powrócił do zakładu karnego, to w takim wypadku nie będzie mógł uzyskać kolejnej przerwy przed upływem roku od dnia powrotu!

Jedynie wyjątkowo będzie można udzielić ponownej przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności – nie zważają na powyżej opisaną „karencję” – jeżeli taka przerwa jest wymagana, bo u skazanego wystąpiła:

– choroba psychiczna,

– inna ciężka choroba,

– inny wypadek losowy (ostatnia przesłanka może dotyczyć, też rodziny skazanego).

To oznacza, zę po uzyskaniu jednej przerwy – co do zasady – kolejna dopiero po upływie roku od zakończenie wcześniejszej i powrotu do zakładu.

Dlatego korzystniej jest zanim jeszcze upłynie termin przerwy, złożyć wniosek o jej przedłużenie. Tu trzeba należy jednak zwrócić uwagę na terminy, bo zgodnie z art. 242 § 3 k.k. kto korzystając z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powróci do zakładu karnego najpóźniej w ciągu 3 dni po upływie wyznaczonego terminu, popełnia przestępstwo. Trzeba się zatem dokładnie dopasować z terminami. Oczywiście w dalszym ciągu łącznie obowiązuje granica 1 roku, o czym już przecież wiesz.

Odnośnie samego postępowania – prawo do udziału w nim, a dokładniej w posiedzeniu w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności przysługuje skazanemu i jego obrońcy, a także prokuratorowi. W posiedzeniu będzie mógł wziąć też udział dyrektora zakładu oraz zawodowy kurator sądowy, jeżeli to oni złożyli wniosek.

Jeżeli został złożony wniosek o przerwę i został on również poparty przez prokuratora, to postanowienie o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary stanie się natychmiast / bezzwłocznie wykonalne. Jeżeli natomiast sąd udzieli przerwy, ale sprzeciwi się temu rozstrzygnięciu prokurator, to ma to wpływ na wykonalność. W takim przypadku skazany będzie mógł rozpocząć odbywanie przerwy dopiero, gdy postanowienie stanie się prawomocne. Stanie się natomiast prawomocne jeżeli w terminie 7 dni od ogłoszenia postanowienia o udzieleniu przerwy nie zostanie wniesione zażalenie.

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

81 komentarzy do wpisu „POSTĘPOWANIE W SPRAWIE PRZERWY W WYKONANIU KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI”

 1. Witam, po jakim czasie od negatywnego rozpatrzenia sprawy o przerwę można ponownie złożyć wniosek o przerwę?

  Odpowiedz
  • Witam, w przypadku przerwy nie ma przepisu, który regulowałby karencję. Natomiast jeżeli kolejny wniosek będzie oparty dokładnie na tych samych okolicznościach, to sąd będzie mógł pozostawić go bez rozpoznania.

   Odpowiedz
 2. Witam! Mam pytanie: mój mąż jest na przerwie w karze i jak teraz dostanie kolejną to bedzie już 5 lat na przerwie, co można dalej robic?

  Odpowiedz
  • Witam, proszę sprecyzować co ma Pani na myśli, ze w postępowaniu jest jeszcze parę spraw? Toczą się inne postępowania przygotowawcze / sądowe, czy są jeszcze inne kary do odbycia?

   Odpowiedz
 3. WITAM ,mam pytanie , moj syn staral sie o przerwe w karze, prokurator przychylil sie do wniosku natomiast sad nie udzielil przerwy ,co w takiej sytuacji czy syn musi zlozyc zazalenie od postanowienia czy to zrobi prokurator .dziekuje za szybka odpowiedz ,poniewaz mamy tylko 7 dni na zlozenie zazalenia.

  Odpowiedz
  • Witam, oczywiście proszę składać zażalenie, bowiem to jest Państwa sprawa i powinniście ją popierać niezależnie od prokuratora

   Powodzenia

   Odpowiedz
 4. Witam .
  Czy jeśli moj narzeczony odbywa teraz karę pozbawienia wolności 9 miesiecy to czy jest możliwość że jeśli jestem w ciąży w 7 miesiąc u ciąży i mamy jeszcze 2 letnia córkę ,To moze być możliwość otrzymania przerwy w karze?

  Odpowiedz
  • Witam, zakres fakultatywnych przesłanek dla wystąpienia z wnioskiem o przerwę w karze jest szeroki. Okoliczności rodzinne mogą być podstawą wniosku.

   Odpowiedz
 5. Witam , czy jeśli Mój Narzeczony trafił do aresztu po liście gończym ma również możliwość przerwania kary ? Dziękuję za informacje

  Odpowiedz
 6. Witam jeśli osoba siedzi na Śledczym od miesiąca po odwieszeniu dwóch wyroków co daje(2 lata i 9 miesięcy łącznie)a jest teraz w trakcie otrzymania odpowiedzi o wyrok łączny z pełna apsorcją .. To o ile mogą zbić ta karę? I czy jest jakaś szansa na zamianę kary na prace społeczne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pani i dla spraw, które Pani opisuje – Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

   Odpowiedz
 7. Witam a jeśli sad udzielił mi przerwy w karze na okres 4 miesięcy i kończy się ona 17 marca to jeśli złoże wniosek na początku lutego czy nie będzie za późno ?

  Odpowiedz
 8. Witam. Czy jeśli mój narzeczony odbywa karę 5 msc pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym, ale czeka na rozpatrzenie wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego to czy może ubiegać się o przerwę w odbywaniu kary?

  Odpowiedz
 9. Witam. Czy jeśli mój narzeczony odbywa karę 5 mać pozbawienia wolności z Zakładzie Karnym i czeka na rozpatrzenie wniosku o dozór elektorniczny to może się ubiegać o przerwę w odbywaniu kary?

  Odpowiedz
  • Witam, obawiam się, że przy takim wymiarze kary zanim kolejny wniosek zostanie rozpatrzony, to kara dobiegnie końca. Nie ma natomiast przeszkód formalnych

   Odpowiedz
 10. Witam mam pytanko czy jesli kolega stara sie o przerwe w karze nie ma gdzie isc bo wynajmowal z kobieta ale w trakcie orzekniecia wyroku odsiaduje wyrok rok i 5 miesiecy mieszkanie stracil bo kobieta sie zalamala wrucila do rodziny ale tam nie ma kolorowo partnerka ma ojca bardzo chorego jest w DPS i chca sie starac o jego wziecie tez kobieta stracila prace bo sie zalamala odsiadka partnera to czy gdyby napiszal ze zaras po wyjsciu ogarnie mieszkanie to czy pujda na to prosze o pilne info

  Odpowiedz
  • Obawiam się, że przedstawiony opis, bez jego modyfikacji – pomimo skomplikowania – może okazać się niewystarczający. Zachęcam do stworzenia lepszej koncepcji

   Odpowiedz
 11. Witam czy można się starać przerwę w karze jeżeli ma się jeszcze jeden wyrok ? Chodzi o to że mąż ma wokande w sprawie przerwy w karze z jednego wyroku A w drugiej sprawie jeszcze nic nie robiono

  Odpowiedz
 12. Panie mecenasie prosze mi powiedziec bo widze ze moj post zostal usuniety a potrzebuje informaci jesli kolezanki chlopak napiszal o przerwe w karze jego kobieta dolaczyla dokumenty zdrowotne ojca staraja sie o wziecie go i pomoc oraz kobieta ma nie fajna sytacie i caly czas chodzi przychicnie zdolowana sad zazadzil kuratora i opinie zk moje pytanie przejdzie to wogle maja na co liczyc ?

  Odpowiedz
  • Proszę Pani, Sąd jest poważną instytucją. Jeżeli wniosek nie jest napisany w sposób rzeczowy, to może się okazać, że Państwa argumenty nie będą wystarczające. Proszę nie oczekiwać ode mnie odpowiedzi 0-1, że Sąd udzieli lub nie udzieli przerwy. Nie widziałem Państwa wniosku, nie znam sprawy, natomiast powtarzające się sformułowanie, że ktoś ma niefajną sytuację – jeżeli znalazło się we wniosku – z pewnością nie będzie wyglądać profesjonalnie.
   Pomimo tego trzymam kciuki za Państwa powodzenie
   wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 13. Witam mam pytanko moj partner stara sie o przerwe w karze wyslal wniosek do sadu pytanie czy jesli sytuacia jest rodzina powazna czy ja jako jego kobieta moge napisac o bardzo pilny termin i szybkie rozpatrzenie czy nie moge takiego czegos dac mam kredyty do splaty gdzie wzielismy razem i wogle sytaucia ciezka partner zlozyl pismo ale czy ja moge odsiebie dodac

  Odpowiedz
 14. Aha czyli partner musi wyslac o przyszpieszenie czekamy na dokumenty bo poszly do zakladu karnego i na wywiad kuratorski i najlepiej on zeby napiszal o przyszpieszenie czy ja zeby tez nie zaszkodzic?

  Odpowiedz
  • Sprawa dotyczy Partnera, więc to on przede wszystkim osobiście lub poprzez Adwokata powinien kontaktować się z Sądem

   Odpowiedz
 15. Witam panie mecenasie mam takie pytanie jeżeli mąż zerwal sam dozór elektryczny i sam zgłosił sie do więzienia czy mamy szansę na przerwe w karze ja sama napisalam i zlozylam papiery i dokumentację medyczna ale w imienii męża mamy chore dziecko na autyzn zaburzenia emocjonalne agresie padaczke drugie na astme jabtrz jestem chora na astme i kregosup i corke z nie do suchem obu stronnym i duza wada wzroku lewego oka czy mamy szanse na przerwe w karze na te argumenty czeste lezenie dzieci po szpitalach wizyty i rechabilitacje moje dzieci

  Odpowiedz
  • Witam,

   Kancelaria nie podejmuje się blankietowego szacowania szans – działamy wyłącznie w ramach zlecenia, którego wstępnym etapem – zawsze na postawie dokumentów i ustaleń faktycznych – jest określanie potencjału sprawy tj. szacowanie szans.

   Odpowiedz
 16. Witam mam pytanko staramy sie z partnerem o przerwe w karze mamy juz termin posiedzenia tylko nie jawne pytanie czy partner bd doprowadzony jesli siedzie w wiezieniu a wokanda sie zawsze odbywa w wiezieniu co znaczy nie jawne to znaczy ze on nie bd na tym posiedzeniu?

  Odpowiedz
 17. Rozumiem a jak jest na tej wokandzie czy sad rozmawia ze skazanym i daje decyzie czy poprostu odrazu daje tak lub nie jaka jest sansza na przerwe w karze

  Odpowiedz
  • Osoba skazana ma prawo zająć stanowisko w sprawie – tj. wypowiedzieć się. Kancelaria nie podejmuje się blankietowego szacowania szans.

   Odpowiedz
 18. Witam mam pytanie moj partner ma rok za art 209 odnosnie alimentuw i 3 miesiace za 286 plus 3 miesiace za 286 i ma jeszcze zawieszona kare 2/5w zawieszeniu z tego samego paragrafu czy podlegaja te artykuly do lacznego czy nie jak to sie przedstawia ?

  Odpowiedz
  • Szanowna Pani – odsyłam do spokojnej lektury naszego artykułu o karze łącznej. Są tam przedstawione warunki na jakich kara łączna znajduje zastosowanie. Nie chciałbym tych szczegółów powtarzać, bowiem wyjedzie nam kolejny artykuł.
   W przypadku woli pozyskania szczegółów, Kancelaria zajmie się Państwa sprawą w ramach zlecenia – w tym zakresie konieczny jest kontakt bezpośredni poza forum.

   Odpowiedz
  • Według literalnego brzmienia przepisy, opłacie podlega jedynie wniosek. W przypadku, gdyby Sąd zajął inne stanowisko, wezwanie do uiszczenia opłaty.

   Odpowiedz
 19. Dzień dobry, [(dziwna) sprawa znajomego]. Sąd wyraził zgodę na 12 m przerwy (zgoda sędziego, pozytywne opinie: kuratora, dyrektora zakładu, wychowawców, mocna dokumentacja, bez ściemniania). Brak zgody prokuratora (ponoć nie musi podawać przyczyny, przynajmniej na wokandzie). Pytanie:
  1. jeżeli prokurator złoży zażalenie w ciągu X dni to:
  a) postanowienie sądu jest automatycznie uchylane?
  b) zależy od treści zażalenia i skazany może jeszcze się odwołać (obronić np: nowe okoliczności)?
  2. jeśli prawidłowa jest odp a) w pkt 1 to, po jakim czasie można składać kolejny wniosek o przerwę?

  PS: Panie Pawle, dziękuję za konkretny wpis i z góry za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witam Pana,
   Art. 154 kkw [Zażalenie na postanowienie o udzieleniu przerwy]
   § 1. Jeżeli prokurator oświadczył, że sprzeciwia się udzieleniu przerwy, postanowienie o udzieleniu przerwy staje się wykonalne z chwilą uprawomocnienia.
   § 2. Zażalenie wniesione przez prokuratora podlega rozpoznaniu w terminie 14 dni.

   Wniesienie sprzeciwu przez prokuratora nie niweczy automatycznie postanowienia, lecz oddala w czasie moment jego wykonalności, który następuje w takiej sytuacji dopiero z chwilą uprawomocnienia się.

   Odpowiedz
 20. Dobry wieczór,
  Czy sąd ma określoną ilość dni na rozpatrzenie wniosku o przerwę w karze?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 21. Witam mam pytanie czy jeśli mój narzeczony odbywa karę pozbawienia wolności o wymiarze 11lat i 10 miesiecy czy może starać się o przerwe w karze ?do końca wyroku zostało mu 1rok i 10 miesiecy stawał na wokande niestety nie puścili go . Czym się powoływać na przerwę w karze ja mam dwójkę dzieci które nie sa jego.

  Odpowiedz
 22. Witam, ile może trwać przez Sąd rozpatrzenia wniosku o przerwę w wykonywaniu kary, oraz ile czasu sąd może przygotowywać wszystko do terminu wokandy? Wniosek opiera sie na chorobie jego mamy, dziś trafiła do chospicjum, jest tam napisana również prośba o jak najszybsze przygotowanie wokandy, ponieważ stan matki pogarsza się z dnia na dzień i jest ciężki, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 23. Witam.Szanowny Panie Mecenasie od 28 wrzesnia2018r przebywam na pszerwie w wykonywaniu kary .O przerwę wnioskował ZK i została ona udzielona mi na okres 3ech miesięcy ze względów zdrowotnych.moj wyrok to 4,5roku(art286)z czego do dnia uzyskania pszerwy odsiedziałem już 2,5roku.obecnie jestem po 3 tyg hospitalizacji i po ciężkim zabiegu operacyjnym(wycięcie sporego guza wraz z trzema żebrami).Wynik histpatu żeby będzie dopiero na początku grudnia i dopiero wtedy podjęta zostanie decyzja co do ew dalszego leczenia.dotychczasowe rokowania są dobre ponieważ jest szansa że usunięty guz prawdopodobnie nie jest zmiana złośliwa.lekarz jednak nie przesądza niczego bo na pozór łagodne zmiany w etapie późniejszym mogą przekształcić się w złośliwe.w dodatku na 26listopada mam skierowanie do innego szpitala na oddział urologiczny w celu dokonania innego zabiegu(tu czas leczenia nie powinien przekroczyć 7 dni)w związku z tym że terminy odnośnie zabiegu jak i wyniku histpatu złego są zbyt odległe chce wystąpić z wnioskiem o przedłużenie pszerwy wcześniej gdyż koniec obecnej przerwy wypada na dzień 28 grudnia.suche fakty przemawiają za tym że takie przedłużenie raczej dostanę.mam również bardzo dobre wywiady środowiskowe i policyjne ,posiadam też niezbędna dokumentację medyczną.podczas odbywania kary miałem otwarta pracę wolnościowa,przepustki i bardzo dobrą opinię.Moje pytanie brzmi_czy lepiej napisać wniosek o przedłużenie pszerwy,cz może od razu o wcześniejsze zwolnienie warunkowe?2.czy jeśli napiszę o zwolnienie warunkowe argumentując problemami zdrowotnymi a sąd nie wyrazi zgody to czy konieczny jest drugi wniosek o przedłużenie pszerwy,a jak tak to czy właściwym jest złożenie obydwu wniosków jednocześnie?3w końcu gdzie mogę znaleźć wzór takiego wniosku(chodzi o nie udzielenie tylko przedłużenie przerwy)bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witam, te instytucje mają odmienne funkcje.

   Przerwa jest udzielna w Pana przypadku na diagnozę / leczenie / rekonwalescencje.

   Warunkowe przedterminowe zwolnienie od odbywanie reszty kary pozbawienia wolności jest środkiem probacyjnym i w ciągu 1 miesiąca – prawie na pewno – Sąd nie zdąży rozpoznać wniosku w tym zakresie.

   Uważam zatem, ze kolejność przerwa, a później ewentualnie wniosek o warunkowe jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

   Z uwagi, że nie znam szczegółów sprawy, dokumentów – informacja jest zupełnie nie zobowiązująca.
   wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 24. Witam. W dniu 14 czerwca 2018 zostałam warunkowo zwolniona z zakładu karnego. Mam przydzielony dozór kuratora na 2 lata i w postanowieniu sądu napisane ze mam podjąć pracę. Mam możliwość podjęcia długiej współpracy przy poce nad starsza Panią ale jest to też umowy czy taka forma mojej pracy wystarczy kuratorowi Aby nie było jakoś problemów, czy mam raczej szukać dalej czegoś z umową
  Proszę o szybko odpowiedź
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam, proszę przeredagować pytanie, aby było zrozumiałe „Mam możliwość podjęcia długiej współpracy przy poce nad starsza Panią ale jest to też umowy czy taka forma mojej pracy wystarczy kuratorowi”

   Odpowiedz
 25. Witam,czy ciaza skazanej moze byc wystarczajacym powodem do przerwy w karze?zostalam skazana na.trzy lata czekam teraz na bilet,mialam juz dwukrotnie odroczone wykonanie kary po 6 miesiecy.podejrzewam ,ze jestem w ciazy,czy jesli stawie sie do zk to bede miala realne szanse na wyjscie z powodu ciazy np.po 6 miesiacach ?chodzi o art 155kkw

  Odpowiedz
 26. Witam mam pytanie . Jesli moj partner i ojciec moich dzieci jest osadzony w areszcie sledczym aktualnie bo w czwartek ma rozprawe i bedzie przenoszony do wiezienia jeszcze nie wiadomo jakiego ogolnie ma 3 lata do odsiadki . I jesli by napisal pismo o przerewe w karze poniewaz mam problemy ze starszym synem ktory ma 2 lata bo teskni za tata placze po nocach i nie chce mi jesc . Bo byl bardzo zrzyty ze swoim tata . I obecnie nie ma mi kto pomoc przy dzieciach bo corka tez malutka ma 4 miesiace . Na jego rodzicow nie moge liczyc ponewaz oni ciagle pija i awanturuja sie . Tylko tyle ze moge u nich mieszkac kontem . Na moich rodzicow tez nie bardzo moge liczyc poniewaz nie moga mnie wesprzec finansowo bo smai ledwo wiaza koniec z koncem i moj brat jest niepelnosprawny musza jezdzic po lekarzach i zawozic i odbierac ze szkoly . Partner ma tez pola iles tam hektarow nie wiem ile . Jest ogolnie mi bardzo ciezko bo do pracy nir moge isc wiec tez nie mam zbyd duzych funduszy na to by dac dziecia wszystkiego . Partner jak byl na wolnosci to duzo mi pomagal przy dziecisch tyle ze nie zdazyl podjac prace z poprzedniej musial zrezygnowac bo mialam termin porodu na „dniach ” i chcial mi pomoc przez pierwsze 4miesiace przy dzieciach bo samej bylo by mi na prawde ciezko . Byla bym bardzo wdzieczna informacja czy jak by sie w pismie takie informacje znalazy czy ma duze szanse na przerwe w karze z gory bardzo dziekuje

  Odpowiedz
  • Witam,

   obawiam się, że przytoczone argumenty mogą okazać się niewystarczające.
   Pozbawienie wolności w 99% przypadków powoduje pogorszenie sytuacji faktycznej i finansowej rodziny.
   wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 27. Witam
  Aktualnie od 11.12.2018 przebywam na przerwie w karze dostałam ja na 6 miesięcy. Dziś przyszło mi zawiadomienie ze 15 lutego mam się stawić w zakładzie karnym za wyrok z czasu jak była w zakładzie czyli 24.04 .2018 co prawda adwokat się od tego wyroku odwoływał i był ostateczny jak dobrze kojarzenia koniec listopada. Co teraz dalej adwokat twierdzi ze mam się nie denerwować ze wszystko jest pod kontrola i ze musi wysłać tylko wniosek ze przebywam na przerwie w karze . Bardzo proszę o pilna odpowiedz. Dziękuje

  Odpowiedz
  • Witam – jeżeli ma Pani Adwokata w sprawie, Nasza Kancelaria nie może się włączyć do czasu trwania uprzedniego stosunku umocowania.

   Odpowiedz
 28. Witam mam pytanie czy wychowawca z więzienia ma jakiś wpływ na decyzję w sprawie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?? Jestem w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem partner odbywa karę pozbawienia wolności na 1.8r i chcieliśmy złożyc wniosek o przerwę ale partner mówi że wychowawca mu powiedzial że i tak nie dostanie przerwy bo on nie wyrazi na to zgodny…. Jak to wkoncu jest?? To nie sąd decyduje o tym??

  Odpowiedz
 29. Witam, w jakim terminie od złożenia wniosku o przerwę w karze sąd powinien go rozpatrzyć i wyznaczyć termin wokandy 40dni 30dni czy jest jakiś przedział czasowy ? Przyjaciel składał wniosek 3 miesiące temu ( wnioskował o przerwę ze względu na zły stan zdrowia taty po zawale jest przed zabiegiem na otwartym sercu stan pracy serca ocenia się na 13% wszystkie dokumenty medyczne zostały dostarczone pani adwokat) niestety dalej nie ma wyznaczonego terminu posiedzenia.

  Odpowiedz
  • Witam, Sąd nie jest w tym zakresie związany terminami. Sugeruję napisać wniosek / prośbę o przyspieszenie rozpoznania sprawy.

   Odpowiedz
 30. Witam.Miałem przerwę w wykonywaniu kary i obrońca złożył wniosek o przedłużenie przerwy ale prokurator nie poparł wniosku i sąd wydał postanowienie o nie przedłużeniu przerwy .Mam pytanie czy to postanowienie jest w dniu wydaniu prawomocne czy złożenie zażalenia w terminie powoduje odłożenie w czasie uprawomocnienie się postanowienia .

  Odpowiedz
  • Postanowienie nie jest prawomocne, ale jest wykonalne. Odwołanie jest możliwe + wniosek o wstrzymanie wykonalności.

   Odpowiedz
 31. Witam. Mój partner przebywa w zakładzie karnym ma wyrok 2 lat złożyliśmy wniosek o.przerwę w karze 3 miesiące temu ,teraz przyszło nam ze partner będzie stawał na komisję w sprawie przerwy , wiem że sąd poprosił wychowawcę o wystawienie opon i na temat skazanego, ale chciałbym się dowiedziec czy sąd może również oczekiwać opini odemnie lub moich rodziców. ? Jestem w 7 miesiącu ciąży , mam też synka w wieku 3 lat ,fakt faktem skazany nie jest biologicznym ojcem mojego synka ale traktuje to jak ojca i mam trudna sytuację finansową to wszystko zostało zawarte we wniosku czy te argumenty mogę być korzystne dla mojego partnera I sąd może udzielić mu przerwy ?

  Odpowiedz
  • Witam, wnioskodawca może uczestniczyć w zbieraniu materiału dowodowego. Takim materiałem mogą być także oświadczenia złożone przez osoby najbliższe. Nie mają one waloru opinii, ale Sąd zapozna się z ich treścią. życzę powodzenia

   Odpowiedz
 32. Witam serdecznie mam pytanie mój mąż złożył wniosek o przerwę w karze mies temu i do dnia dzisiejszego nie mamy żadnej odpowiedzi ani terminu posiedzenia a wywiad kuratora już był 3tygodnie temu. To tak długo trwa? I czy ma mój mąż szansę dostania przerwy jeżeli opisał ciężką sytuację rodzinną wypadek losowy silny wiatr zerwał mi dachówki z dachu i mam przeciekajacy dach a mieszkam z małym dzieckiem nie mam nikogo tu aby ktoś mógłby nam pomóc zreperowac dach. Proszę o odpowiedź z góry dziękuję

  Odpowiedz
  • Witam, terminy rozpraw / posiedzeń bywają odległe. Okoliczności losowe mogą zostać uznane przez Sąd jako wystarczające do udzielenie przerwy. Oczywiście decydują okoliczności konkretnej sprawy, wykazanie danych okoliczności itd.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.