POSTĘPOWANIE W SPRAWIE PRZERWY W WYKONANIU KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI

Zasadnicze pytanie – kto właściwie może złożyć wniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Otóż wniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności może złożyć:

– skazany – oczywiście też za pośrednictwem swojego adwokata,

– sądowy kurator zawodowy,

– dyrektor zakładu karnego.

Wniosek jest odpłatny, ale nie nadwyręży zbytnio budżetu – opłata to 60,00 złotych.

Sądem właściwym jest sąd penitencjarny w okręgu, którego skazany przebywa.

Odnośnie ram czasowych przerwy, to przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności może być udzielona do 1 roku. Możliwe jest udzielenie kilku przerw w wykonaniu kary – tu jednak wskazówka – kumulacja tych przerw w dalszym ciągu nie może przekroczyć 1 roku.

Poza tym ważniejsza informacja jest taka, że same przerwy wypada planować / wnioskować w sposób przemyślany. Powodem tego jest nazwijmy to „karencja” przerwy. Jeżeli skazany uzyskał przerwę np. na 3 miesiące, a następnie zakończył tą przerwę i powrócił do zakładu karnego, to w takim wypadku nie będzie mógł uzyskać kolejnej przerwy przed upływem roku od dnia powrotu!

Jedynie wyjątkowo będzie można udzielić ponownej przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności – nie zważają na powyżej opisaną „karencję” – jeżeli taka przerwa jest wymagana, bo u skazanego wystąpiła:

– choroba psychiczna,

– inna ciężka choroba,

– inny wypadek losowy (ostatnia przesłanka może dotyczyć, też rodziny skazanego).

To oznacza, zę po uzyskaniu jednej przerwy – co do zasady – kolejna dopiero po upływie roku od zakończenie wcześniejszej i powrotu do zakładu.

Dlatego korzystniej jest zanim jeszcze upłynie termin przerwy, złożyć wniosek o jej przedłużenie. Tu trzeba należy jednak zwrócić uwagę na terminy, bo zgodnie z art. 242 § 3 k.k. kto korzystając z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powróci do zakładu karnego najpóźniej w ciągu 3 dni po upływie wyznaczonego terminu, popełnia przestępstwo. Trzeba się zatem dokładnie dopasować z terminami. Oczywiście w dalszym ciągu łącznie obowiązuje granica 1 roku, o czym już przecież wiesz.

Odnośnie samego postępowania – prawo do udziału w nim, a dokładniej w posiedzeniu w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności przysługuje skazanemu i jego obrońcy, a także prokuratorowi. W posiedzeniu będzie mógł wziąć też udział dyrektora zakładu oraz zawodowy kurator sądowy, jeżeli to oni złożyli wniosek.

Jeżeli został złożony wniosek o przerwę i został on również poparty przez prokuratora, to postanowienie o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary stanie się natychmiast / bezzwłocznie wykonalne. Jeżeli natomiast sąd udzieli przerwy, ale sprzeciwi się temu rozstrzygnięciu prokurator, to ma to wpływ na wykonalność. W takim przypadku skazany będzie mógł rozpocząć odbywanie przerwy dopiero, gdy postanowienie stanie się prawomocne. Stanie się natomiast prawomocne jeżeli w terminie 7 dni od ogłoszenia postanowienia o udzieleniu przerwy nie zostanie wniesione zażalenie.

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT
Jestem Adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze. Zajmuję się prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

21 myśli na temat „POSTĘPOWANIE W SPRAWIE PRZERWY W WYKONANIU KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI

 1. Witam, po jakim czasie od negatywnego rozpatrzenia sprawy o przerwę można ponownie złożyć wniosek o przerwę?

  • Witam, w przypadku przerwy nie ma przepisu, który regulowałby karencję. Natomiast jeżeli kolejny wniosek będzie oparty dokładnie na tych samych okolicznościach, to sąd będzie mógł pozostawić go bez rozpoznania.

 2. Witam! Mam pytanie: mój mąż jest na przerwie w karze i jak teraz dostanie kolejną to bedzie już 5 lat na przerwie, co można dalej robic?

  • Witam, proszę sprecyzować co ma Pani na myśli, ze w postępowaniu jest jeszcze parę spraw? Toczą się inne postępowania przygotowawcze / sądowe, czy są jeszcze inne kary do odbycia?

 3. WITAM ,mam pytanie , moj syn staral sie o przerwe w karze, prokurator przychylil sie do wniosku natomiast sad nie udzielil przerwy ,co w takiej sytuacji czy syn musi zlozyc zazalenie od postanowienia czy to zrobi prokurator .dziekuje za szybka odpowiedz ,poniewaz mamy tylko 7 dni na zlozenie zazalenia.

  • Witam, oczywiście proszę składać zażalenie, bowiem to jest Państwa sprawa i powinniście ją popierać niezależnie od prokuratora

   Powodzenia

 4. Witam .
  Czy jeśli moj narzeczony odbywa teraz karę pozbawienia wolności 9 miesiecy to czy jest możliwość że jeśli jestem w ciąży w 7 miesiąc u ciąży i mamy jeszcze 2 letnia córkę ,To moze być możliwość otrzymania przerwy w karze?

  • Witam, zakres fakultatywnych przesłanek dla wystąpienia z wnioskiem o przerwę w karze jest szeroki. Okoliczności rodzinne mogą być podstawą wniosku.

 5. Witam , czy jeśli Mój Narzeczony trafił do aresztu po liście gończym ma również możliwość przerwania kary ? Dziękuję za informacje

 6. Witam jeśli osoba siedzi na Śledczym od miesiąca po odwieszeniu dwóch wyroków co daje(2 lata i 9 miesięcy łącznie)a jest teraz w trakcie otrzymania odpowiedzi o wyrok łączny z pełna apsorcją .. To o ile mogą zbić ta karę? I czy jest jakaś szansa na zamianę kary na prace społeczne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pani i dla spraw, które Pani opisuje – Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

 7. Witam a jeśli sad udzielił mi przerwy w karze na okres 4 miesięcy i kończy się ona 17 marca to jeśli złoże wniosek na początku lutego czy nie będzie za późno ?

 8. Witam. Czy jeśli mój narzeczony odbywa karę 5 msc pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym, ale czeka na rozpatrzenie wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego to czy może ubiegać się o przerwę w odbywaniu kary?

 9. Witam. Czy jeśli mój narzeczony odbywa karę 5 mać pozbawienia wolności z Zakładzie Karnym i czeka na rozpatrzenie wniosku o dozór elektorniczny to może się ubiegać o przerwę w odbywaniu kary?

  • Witam, obawiam się, że przy takim wymiarze kary zanim kolejny wniosek zostanie rozpatrzony, to kara dobiegnie końca. Nie ma natomiast przeszkód formalnych

Dodaj komentarz