PRZERWA W WYKONANIU KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI PO ZMIANACH KODEKSU KARNEGO 1 LIPCA 2015 r.

Rzeczywiście zdarza się, że adwokat jest włączany do sprawy „po czasie”.
Zapadł prawomocny wyrok, wymierzono karę bezwzględnego pozbawienia wolności – skazany staje się osadzonym i często za pośrednictwem rodziny próbuje dopiero na tym etapie nawiązać kontakt z adwokatem.

Projekt Myśl Jak Adwokat

Jak w medycynie – lepiej sytuacjom zapobiegać, niż leczyć. Czy skazany musi do końca i od razu odbyć karę? Nie musi, choć oczywiście to zależy.

Rozwiązaniem może być warunkowe przedterminowe zwolnienie od odbywania reszty kary pozbawienia wolności. W tym wpisie chciałbym jednak zwrócić uwagę na inne rozwiązanie z kodeksu karnego wykonawczego –  przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności (choć czasem przerwa może się łączyć z warunkowym przedterminowym zwolnieniem).

Przy jakich zatem karach wolnościowych może być udzielona przerwa?

Żmudna analiza orzecznictwa dostarcza informacji:

 • kara pozbawienia wolności – to zrozumiałe,
 • kara zastępczą za grzywnę,
 • również kara aresztu za wykroczenie i zastępcza kara aresztu za grzywnę.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – II Wydział Karny z dnia 22 października 2012 r. II AKzw 1494/12 wskazano dane okoliczności.

Sąd udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności i to obligatoryjnie, jeżeli jej wykonanie uniemożliwia choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego. Ten przykład nie wymaga komentarza – wiadomo o co chodzi, wiadomo, też że w praktyce nie często się to zdarza…

Sąd może też udzielić przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego. Gorzej, bo nie ma tu obligatoryjności – sąd może, nie musi…

Lepiej, bo te przesłanki będzie można częściej udowodnić.

Odnośnie przesłanki „ważne względy rodzinne”-  nie chodzi o jej abstrakcyjne rozumienie.
Tj. że skazany powinien być zwolniony, bo rodzinie dzieje się finansowo gorzej, bo utraciła źródło dochodu – to jest oczywiste, że pozbawienie wolności powoduje, że pozostałym członkom rodziny wiedzie się gorzej.

O co zatem chodzi w danej przesłance? Po pierwsze należy ją interpretować wąsko, raczej wyjątkowo i przede wszystkim z zastrzeżeniem, że przerwa w każe musi mieć charakter celowy.

Adwokat będzie wykazywać, że jest ona dla rodziny ponadprzeciętną dolegliwością, że obecność skazanego w domu pomoże rozwiązać sytuacje. Celowość przerwy jest b. ważna.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ciężkiej choroby – nie chodzi tu nie o abstrakcyjną chorobę, ale o konkretną ciężką chorobę, która konkretnie w tej sytuacji, konkretnemu skazanemu uniemożliwia odbycie kary pozbawienia wolności.

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

116 odpowiedzi

 1. Witam,

  Moj maz przebywa obecnie w zakladzie kadnym, dzis mial posiedzenie o przerwe w karze, ze wzdledu na moj stan zdrowia i niedawna hospitalizacje -jestem zona i mamy kilku miesieczne dziecko, sedzia udzielila mezowi przerwy na pol rok, lecz prokurator powiedzial ze bedzie wyrok zaskarazal, i moje moje pytanie brzmi czemu maz dzis nie wyszedl do domu, i jak dalej potoczy sie ta sprawa, jesli sedzie udzielila przeray.Czy musimy teraz czekac na decyzje sadu wyzszej instancji? Czy sad podtrzymuje zazwyczaj wyrok sadu I instancji czy raczsj przychyla sie do zaskarzenia prokuratora?
  Jestesmy w szoku i nie wiemy co myslec a w zakladzie raczej nie ma kompetentnych osob, ktore moglyby powiedziec cos na ten temat.

  1. Witam,
   niestety w takim przypadku postanowienie o udzieleniu przerwy w karze staje się dopiero wykonalne z chwilą jego prawomocności.
   W praktyce oznacza to, że musicie Państwo czekać na rozpoznanie zażalenia w sprawie przez sąd II instancji, aby mąż mógł opuścić ZK.
   W praktyce przedłuży to postępowania o około miesiąc lub więcej.
   Nie ma reguły, czy sąd podtrzymuje postanowienie sądu I instancji, czy też nie. Wszystko zależy od okoliczności kokretnej sprawy i tego co Państwo wykazaliście.

   1. Witam
    Mój chłopak miał wyrok w zawieszeniu…wyjechał za granicę i tam dokonał kolejnego czynu o podobnym charakterze co w Polsce. Sprawę skierowano do Polski gdzie. otrzymal wyrok pozbawienia wolności i poprzedni wyrok odwieszono. Z kraju z zagranicy prokuratura wysyla pisma o spłatę ( czyn ktorego sie dopuscil) jezeli tego nie dokona zostanie atesztowany. Czy mamy rozumiec ze dostal wyrok za to samo w dwoch krajach?? Jezeli tam zajela sie tym prokuratura to dlaczego otrzymal wyrok tutaj w Polsce??

 2. witam pana serdecznie.mam pytanie? moj przyszly maz odbywal pare lat temu kare w niemczech,czesc kary odbyl a rok i 6 miesiecy mu zawiesili. pare dni temu przeszlismy razem na niemiecka granice z prosba o sprawdzenie meza czy bedzie mogl juz wkroczyc na teren niemiec.co sie okazalo niemcy sprawdzili ojca mojego dziecka i za to ze przekroczyl noga granice musi odbyc reszte kary:(… moje pytanie jest takie? czy ja jako matka samotnie wychowujaca dzieci moge odwolac sie do sadu z prosba o wypuszczenie go ,bo przeciez tak naprawde nie popelnil przestepstwa chcial tylko zapytac czy moze wkroczyc juz na teren niemiec. czy moj przyszlu maz ,moze sie sam starac by go wypuscili? bardzo prosze o odpowiedz co robic.pozdrawiam serdecznie.

  1. Witam,
   niestety to częsty błąd, który jest popełniany.

   Poszliście Państwo w dobrej wierze z zapytaniem, a konsekwencje są absoultnie powazne.

   Potrzebne jest więcej informacji w szczególnosci jaki był wyrok, kiedy wadany, jaki wymiar kary, ile dokładnie zostało odbyte z tej kary, czy rzeczywiście reszta kary została zawieszona?

   Zajmujemy się takimi sprawami
   Pozdrawiam

 3. Witam ma pytanie moja konkubina odsiaduje wyrok 1 rok i 6 miesięcy jest już 2 miesiące mamy 2 dzieci 2,5 r i 13 lat na tego starszego 2 opinie psychologów ze pobyt mamy znacznie wpłynął na niego negatywnie opinia podparte badaniami opinia kuratora bardzo pozytywna tez uwzględnione stosunki rodzinne 2 opinie z zk pozytywne żona na programie prowadzi fitnes w zk jakie ma szanse na przerwę ???

  1. Witam,
   tak jak Salon Fryzjerski nie obsługuje Klientów bez wynagrodzenia,
   tak Kancelaria Adwokacka nie prowadzi spraw bez wynagrodzenia i zlecenia w sprawie

 4. Witam. Mój mąż odbywa karę w zk. Na warunkowe zwolnienie stawał już dwa razy, może się o nie ubiegać co 6 miesięcy. Bedzie mógł stawać po raz trzeci w czerwcu, jednak teraz wystąpił o przerwę w karze i tu mam pytanie : czy jeśli wyjdzie na przerwę to o to warunkowe zwolnienie może się dalej ubiegać w czerwcu czy dopiero po powrocie do zk ?

  1. Dopuszczalne jest wszczęcie postępowania w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia od odbywania reszty kary w sytuacji, gdy skazany korzysta z przerwy.
   Bardziej rygorystyczny pogląd, który mówił, że o warunkowe mogą starać się tylko osoby, które kare faktycznie odbywają karę tj. przebywają w ZK – nie ostał się.
   To oznacza, że Pani Mąż może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie w czerwcu – oczywiście jeżeli pozostałe przesłanki są spełnione.

 5. witam mam pytanie Mąż stara sie o przerwe w karze wniosek wysłął miesiac temu ile czeba czekac na taka przerwe ? I jezeli maz ma 18 miesiecy odisadki a odsiedział 3 miesiece to musi odsiedziec 6 miesiecy zeby mogł sie pozniej starac o warunkowe zawieszenie kary? dziekuje i pozdrawiam

  1. Witam Panią,
   Sądy penitencjarne są przeciążone dlatego miesięczny termin w praktyce nie jest jeszcze zbyt nadmiernym – choć oczywiście rozumiem, że dla osadzonego i jego rodziny jest to cała wieczność. Jako Adwokat podejmuję działania, aby te terminy maksymalnie skracać. Myślę, że jeżeli sąd dysponuje potrzebnymi dokumentami i informacjami to niebawem powinna odbyć się wokanda.
   Rozumiem, że nie miała Pani na myśli warunkowego zawieszenia wykonania kary, ale warunkowe przedterminowe zwolnienie od odbywania reszty kary pozbawienia wolności? Tak co do zasady – pomijają wyjątki, które uprawniają do szybszego starania się o przedterminowe zwolnienie – należy odbyć połowę kary
   Pozdrawiam

 6. Mój syn odbywa od 12 marca 2016 karę pozbawienia wolności 8 i 4 miesiące (odwieszone przez kuratora) oraz ma wyrok 8 m-cy w zawieszeniu na 3 lata-w zawieszeniu.Za 39 dni zapłaciliśmy 1560 zł.Niestety wszystkie wyroki ma z powodu niestawiania się na rozprawy. W dniu 23-05-2016 zostało negatywnie rozpatrzone podanie o dozór elektroniczny z powodu 4 wyroków-mimo,że jeden zapłacony.Dołączyliśmy zaświadczenia lekarskie o chorobie dziecka (8 miesięcy),zaświadczenie o chęci zatrudnienia przez pracodawcę, dobrą opinie pracodawcy,w zakładzie ma dobrą opinie pracuje społecznie –maluje.Za adwokata płacę dużo kasy będzie pisał w ciagu 7 dniu apelację do Gdańska.Czy można się starać o przerwę w odbywaniu kary, ma chore na serce dziecko,minie go najpiękniejszy okres w rozwoju dziecka,dziewczynie która też choruje na serce za chwilę skończy się macierzynski i zostanie bez środków do życia,sam z powodu ciężkiej pracy ma przepuklinę pachwinową wielkości pomarańczy co mam robić.Zrozpaczona matka

  1. Witam rozumiem, że dla Pani jako Matki tj. osoby najbliższej, sytuacja jest b. trudna i stresująca.
   Proszę jednak zrozumieć, że szanując pracę innych Adwokatów oraz swoją, chciałbym zaznaczyć, że inni Adwokaci działają w ramach udzielonego im zlecenia i ja również.
   Nie włączam się w sprawy dopóki jest ustanowiony inny Adwokat.

 7. Witam,dzisiaj napisalam podanie o przerwe w karze ,moj Narzeczony odsiedzial 10 miesiecy ma kare 3 lata za posiadanie narkotykow, jako argumenty podalam alimenty na dwojke dzieci z poprzednich zwiazkow ,brak pracy i pieniedzy na utrzymanie naszego dziecka,zaciagnieta pozyczke ,oraz ciezką sytuacje rodzinna rodzicow oskarżonego ,moze Pan mi powiedziec ,czy mozemy liczyc na ta przerwe czy raczej niezbyt ?

  1. Trzeba czekać na rozstrzygnięcie, ale jest zasada – kołaczcie a będzie Wam otworzone

 8. Witam serdecznie mój brat jest w Zakładzie karnym ma 3 wyroki do odbycia teraz była sprawa o wyrok łączny sprawy były z tego samego artykułu 178a par1kk i postępowanie zostało umorzone nic nie zostało złączone ja jestem siostra jedyna rodzinę bo RODZICE ZMARLI JAK BRAT MIAŁ 18 lat i zostaliśmy sami i tak sie wszystko potoczyło ja była tez karana rok temu odsiadywałam wyrok 15 miesięcy art.233.
  Czy brat może składać wniosek o przerwę w karze na opiekę nad siostra choruje od kilku lat na padaczkę leczę się ostatnio dostałam grupę niepełnosprawności stopień średni i pobieram zasiłek, wymagam opieki drugiej osoby z zawodu jestem pielęgniarką ale nie nadaje się po odbyciu kary do pracy w tym zawodzie wiec jestem zdana sama na siebie jestem po rozwodzie od 2012 roku były maz mi pomagał przez 3 miesiące po zamknięciu brata a teraz nie daję sobie rady sama czy w tej sytuacji można starać się o przerwę w karze.Pozdrawiam Anna

  1. Witam Pani Anno – podobnie jak na wcześniejsze pytania – kołaczcie a będzie Wam otworzone –
   Oczywiście nie można tu mówić o gwarancji, ale nie robiąc niczego – lub jak kto woli robiąc nic w sprawie – można spodziewać się jedynie końca kary poprzez odbycie jej w całości.

 9. Mój maż odsiaduje wyrok z art.279par.1 dostał 2lata i 6miesiecy i o posiadanie srodkow niedozwolonych 6 miesiecy wyroki były wydane na jednej rozprawie i łączny 3lata. W tej chwili jest juz tam 4 miesiące. Co można zrobić by skrócić jego pobyt w zakladzie? Czy w chwili obecnej mozna pisać o zlaczenie tej kary z karą która odbył w r.2011/2012(rok pozbawienia wolnosci). Prosze o rade. Pozdrawiam i dziekuje.

  1. To zależy kiedy były popełniane czyny, kiedy zapadły wyroki, itd… Odpowiedź wymaga analizy szczegółów, bo to szczegóły będą przesądzać czy są spełnione przesłanki dla kary łącznej, szczegóły decydują o tym żeby nie pogorszyć sytuacji osoby pozbawionej wolności

 10. Witam. Mój konkurent został zatrzymany trafił do aresztu. Mamy chore dziecko na cukrzycę w wieku 7 lat. Kiedy możemy pisać prośby o przed terminowe zwolnienie został skazany na 2.5 roku. Ja nie mogę iść do pracy ponieważ dziecko ma niepełnosprawność i jest uzależnione od mojej pomocy. Czy możemy pisać prośbę o przedterminowe zwolnienie bądź przerwę w odbywanie kary. Czy jest szansa że rozpatrzą pozytywnie? Dziękuję i Pozdrawiam. Magda

  1. Witam – co do zasady o warunkowe przedterminowe zwolnienie od odbywania reszty kary pozbawienia wolności można się starać po odbyciu połowy kary. Dla przerwy tego minimalnego wymogu brak.

 11. Witam Pana Serdecznie , mam dwa pytania co do mojej sprawy . W 2009 roku ,30-tego kwietnia opuściłem areszt śledczy po 15 miesięcznej wizycie . Sprawa trwała dalej , ostatecznie wyrok zapadł w 2014 roku . 4 lata . Dwa razy udało mi się wykonanie kary odroczyć ze względu na narodziny dziecka i ciężkie operacje na kręgosłupie mojej narzeczonej . Starałem się również o kasację ,która niestety nie zatrybiła . Ostatecznie dostałem bilet na 17.11.2016 na odbycie kary pozbawienia wolności . Przedmiotem skazania były pomówienia o przemyt i obrót znaczną ilością ziela konopi , tego zakazanego w naszej Polsce . Wyrok został przypieczętowany stałym źródłem dochodu . Moje pytania brzmią : czy o wcześniejsze warunkowe zwolnienie mogę się starać dopiero po 3/4 odbycia wyroku ,czy istnieją jakieś możliwości, pomijając list do prezydenta , żeby się z więzienia wydostać szybciej ? I drugie pytanie : Czy jeśli uda mi się w jakiś sposób wyjść na przerwę w karze to czy istnieje możliwość zawieszenia wykonania pozostałego wyroku tak żeby już nigdy nie wrócić do więzienia?
  Za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam .

 12. Dzień dobry mój Mąż stara się o przerwie w karze z powodu podejrzeń o raku macicy i moim dalszym leczeniu gdyż mam torbiele na serce itp. Mam też cienszką sytuację finansową i mieszkaniowa czy to wystarczy.

 13. Witam. Moj kolega dostal dzis wyrok prawomocny. 4 lata i pare miesiecy. Jeat multurecydywista. Jest on po ciezkim wypadku samochodywym. Mam problem z noga nie pozwalaja mu leczyc nogi choc grozi mu to amputacja. Czy jest mozliwoac aby pisac lub ubiegac sie o zmniejszenie kary iz jeat on juz czlowiekiem ktory zostaje niepelnospraqnym a noeleczenie powoduje zanik miesni i doprowadzi do sytuacji ktora bedzie tylko i wylacznie doprowadzona przez sad ktory nie mozw zrozumiec tego iz czlowiek chce sie leczyc. Co robic?

 14. Dzień Dobry! Mam dość skomplikowane pytanie. Mój mąż odsiaduje 3 wyroki(razem 28miesięcy) z tego już 6m-c odsiedziane. Staraliśmy się o przerwie w karze lecz prokurator się nie zgodził, a Sąd to podtrzymał. Mąż ma 7 dni na apelacje więc złożył wniosek o uzasadnienie i odrębnie apelacje z dodatkowymi załącznikami. Staraliśmy się o przerwę na trudną sytuacje rodzinną( choroba moja i syna) Sąd powiedział, że dobrze stoję finansowo i go nie puścił na życzenie prokuratora. Pytanie brzmi tak czy jak Sąd Okręgowy, który wydał postanowienie zapozna się z apelacją jest możliwe, że cofnie swoje postanowienie wraz z prokuratorem czy musi to przejść przez Sąd Apelacyjny?

  1. Witam, jeżeli jest sprzeciw prokuratora to jest wstrzymana natychmiastowa wykonalność. Sąd II Instancji musi rozpoznać sprawę

 15. Witam. Moj maz od 3 miesiecy znajduje sie w ZK. Tydzien temu dostal wyrok laczny roku i 2 miesiecy. Zastanawiamy sie o co lepiej skladac o przerwe w wykonaniu kary czy o przedterminowe warunkowe zwolnienie? Czy mozna sie odwalac od wyroku lacznego? Mamy w domu dwie corki i maz na dwie z poprzedniego zwiazku placi alimenty, dodatkowo ojciec meza od 3 miesiecy w szpitalu. Prosze o rade. Co mamy robic, by maz jak najszybciej opuscil ZK?

  1. Witam, od wyroku łącznego można składać apelację. Co można zrobić lub co lepiej zrobić? – odpowiedź wymaga analizy, w tym zapoznania się z Państwa konkretną sytuację. Oczywiście Kancelaria prowadzi takie sprawy.

 16. Czy konieczność urzymania 1 os. firmy a co za tym idzie nie popadnięcie w spiralę długów przez skazanego, moze bc dla sądu motywacją do przedłużenia przerwy w karze?

 17. Witam serdecznie. Moj partenr ma wyrok 1rok i 6miesiecy ktory sie ciagnal 8 lat za nim. Ukrywal sie. Az wkoncu urodzilo nam sie dziecko synek ma 10 miesiecy i partner aby mogl zyc wkoncu normalnie zglosil sie dobrowolnie na komisariat policji aby odbyc kare. Odsiaduje dopiero kilka dni. Chce zlozyc wniosek o uznanie ojcostwa do sadu. Czy moge juz teraz starac sie dla niego o szybsze wyjscie z zakladu karnego ? I czy to ze sam sie zglosil wplywa na jego korzysc aby nie musial odsiadywac calego wyroku. Pozdrawiam

 18. witam
  czy jest jakaś granica ile razy sąd może przedłożyć przerwę w karze, ja mam przedłożona trzeci raz(trzy razy po cztery miesiące) wyrok łączny mam ponad trzy lata a do warunkowego siedem miesięcy, czy kurator możne wystąpić o zawieszenie jednego z wyroków ?
  pozdrawiam
  Leszek

 19. Witam . Mój narzeczony odbywa kare pozbawienia wolności juz odbył 1 rok i 2 miesiące i ma łączny 5lat to kiedy może się starać o zwolnienie ? I jest jakiś sposób np prace społeczne bądź grzywna żeby mogl teraz wyjść na wolność a jesli nie to po połowie kary ? Ile ? Ma dobre sprawowanie prosze mi pomóc

  1. Witam – Kancelaria reprezentuje Klientów w konkretnych postępowaniach po udzieleniu zlecenia. W przypadku zainteresowania, dane kontaktowe są dostępne na niniejszej stronie.

 20. Witam.. mam pytanie odnosnie udzielenia przerwy w odbywaniu kary..otóż moj przyjaciel odbywa wyrok w AŚ na oddziele szpitalnym z powodu choroby kod 20 Nowotwór Złoscliwy Odbytnicy..do momentu kiedy był na przerwie w karze cały czas walczył z choroba tz. radioterapia , operacjia właczenia stomii itp nastepna miała byc chemioterapia ktora ze wzgledu na powrót do AŚ została niestety zatrzymana ..od m-ca jest w AŚ i nic w tym kierunku sie nie dzieje dostaje tylko leki przeciwbólowe a choroba postepuje..czy w zwiazku z tym mamy szanse na kolejna przerwe w karze bo taka prosbę złozylismy do Sadu i jesli tak to czy mozemy ten wniosek o posiedzenie przyspieszyc ..czas nam ucieka wzgledem jego zycia..Dziekuje

  1. Witam, jeżeli w warunkach ZK / AŚ nie ma możliwości leczenia, to jest to powód dla uzyskania przerwy.

   1. Witam. Mój mąż odbywa karę w AŚ Kielce. Dostał karę 8 lat pozbawienia wolności po 5latach i 6miesiacach wyszedł na roczna przerwę ze względów rodzinnych. 3 czerwca 2015 miał się wstawić do więzienia na dalsze odbycie tych 2 lat i 6 miesięcy. Koniec kary jest 18 kwietnia 2018 roku. Teraz 24 sierpnia 2017 roku mąż będzie stawał na wokandę czy jest szansa na jego wyjście? Lub przerwę albo zawieszenie wyroku?

 21. Witam mój syn odbywa karę.W sumie na wyrok 28 miesięcy.Choruje od dziecka na padaczkę lekooporna i nerwicę lękowa.Od dłuższego czasu miewa ataki dosłownie co chwilę.Nawet moje rozmowy telefoniczne z synem są przerywane bo syn ma ataki podczas rozmowy.Lekarze w zk nie słuchają syna jakie leki powinien brać i leczą go po swojemu bez rezultatu.O co możemy się starać żeby syn wyszedł się leczyć 13 października minie 7 miesięcy odkąd przebywa w zk.Blagam o pomoc.Moje tel do zk z prośbą o pomoc dla syna nie robią na nich wrażenia.Zrozpaczona matka

  1. Witam,
   forum nie jest najlepszym miejsce na rozwiązywanie konkretnych problemów osób bliskich. W ramach zlecenia Kancelaria prowadzi sprawy zarówno w zakresie obrony karnej jak i postępowań wykonawczych. W przypadku zainteresowanie, dane kontaktowe są dostępne na stronie Kancelarii
   wyrazy szacunku

 22. Witam.
  Mój chłopak został skazany na 10 miesięcy za kradzieże. Odbywa kare od 3 tygodni. Czy jest możliwość żeby wyszedł po 3 miesiącach?? Czy dopiero wyjdzie po odbyciu połowy kary??

 23. Witam. 2.5 miesiaca temu zakładaliśmy z mężem prośbę o przerwe . Mąż ma wyrok 2.5 lata . nasza sytuacja ; ja na macierzyńskim . 2 dzieci młodsze czeka na pierwsza operacje serca . mieszkanie wynajmuje ( umowa na meza) umowa jest do marca ze mną nie przedłuży bo za mało zarabiam . w sumie mój dochód miesięczny to 1700zł . wspólnie zaciągnięte kredyty . brak pomocy ze strony rodziny . Maz w więzieniu pracuje zachowanie ma wzorowe dostaje nagrody . sad jednak sie nie zgodził . za 3 tygodnie skaldam ponownie o przerwę w lutym kończy mi sie macierzyński mam umowe na czas nie określony i nie chciałabym stracić tej pracy ale dziecko czeka ja 4 operacje nie wyobrażam sobie żyć za 500zł . i stracić stala prace . jest szansa ze tym razem dostanie ta przerwę ? Opinie kuratorów na nasz plus ! Dziękuję

  1. Witam, uznanie sędziowskie…
   W tej sprawie przesłanki rodzinne zadają się być rzeczywiste i uzasadniające udzielenie przerwy.
   Życzę powodzenia, proszę napisać jak sprawa się ułożyła.

   1. Witam , miałam zdać znać jak się potoczyła sprawa . Mąż nie dostał przerwy , będziemy się odwoływać od decyzji Sadu – Ja prace straciłam . Sad nic z tego sobie nie robi . straciłam wiare co do tych przerw ! Są nierealne .

    1. Witam, dziękuję w imieniu Forumowiczów za podzielenie się Pani opinią. Przerwy są realne, ale nie są łatwe do uzyskania

 24. Witam
  Mój mąż jest osadzony w ZK. Pierwszy wyrok odsiaduje i kara kończy się w marcu tego roku. Niestety przyszedł następny wyrok który został odwieszony i następnie musi odsiedzieć 6 miesięcy. Złożyliśmy wniosek o przerwę w karze z powodu kiepskiej sytuacji rodzinnej. Ja obecnie nie pracuje i wychowuje dwójkę dzieci a z trzecim jestem w ciąży. Czy jest szansa że dostanie przerwę w karze i czy ewentualnie można się starać o dozór elektroniczny na to pół roku. Wyroki nie są połączone.

  1. Witam, trudno zająć precyzyjne stanowisko do Państwa sytuacji, gdy nie znam dokumentów.
   Możliwość uzyskania przerwy istnieje, podobnie jak dozór elektroniczny. Czy w tym przypadku tak się stanie? Nie chciałbym zajmować stanowiska bez zapoznania się ze sprawą.
   wyrazy szacunku

 25. witam prowadzę gospodarstwo rolne i zostałem skazany na 1 10 miesięcy za prowadzenie auto po pijanemu cz mogę starać się o dozór elektroniczny

  1. Witam, dozór jest możliwy w przypadku kar, których wymiar nie przekracza 1 roku pozbawienia wolności

 26. Witam,

  Mój brat otrzymał karę pół roku pozbawienia wolności, kilka dni temu zaczął odsiadywać. Składamy wniosek o przerwę w karze (względy rodzinne, finansowe, możliwość utraty stałej pracy, a także choroba psychiczna partnerki ) Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 27. Jako zrozpaczona matka bardzo Pana prosze o rade. Moj partner i ojciec 3 dzieci w wieku 6lat 3 lat i 1 roku zostal osadzony na wyrok 2 lat pozbawienia wolnosci. wyrok zostal odwieszony z powodu nie splaconego w calosci zadość uczynienia. Nasza sytuacja finansowa i mieszkalna zawsze byla trudna. Obecie zostalam sama z 3 dzieci i wynajmowanym mieszkaniem. Nie mam mozliwosci podjecia pracy zarobkowej ze wzgledu na dzieci i moją chorą matke która posiada orzeczenie o wymogu pomicy w pelniebiu czynnosci spolecznych. Partner byl jedynym zywicielem rodziny. Obecnie ze względów finansowych grozi nam bezdomnosc. nieposiadamy zadnego zameldowania. Blagam Pana o wskazanie drogi

  1. Witam, możecie Państwo starać się o przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności lub warunkowe przedterminowe zwolnienie – tu jednak dopiero po odbyciu połowy kary.

 28. witam pisałam o odroczenie kary mojego męża i dostałam pismo o umorzeniu postępowania w przedmiocie wniosku żony skazanego i teraz mam zrobić z tym pismem

 29. Witam. Mój mąż po wyroku łącznym ma dwa lata pozbawienia wolności, odbył już 5 miesięcy jest grupa R2 czy jest szansa na przerwe w karze?? A póżniej o zawieszenie jej. Mamy dwoje dzieci w wieku 6 i 2 latka niestety ja nie moge podjac pracy, poniewaz nie mam opieki nad młodszym synkiem.

 30. Witam, mąż odsiaduje 2 wyroki jeden 12 miesięcy a drugi 5 miesięcy, napisał wniosek o wyrok łączny ale stara się tez o przerwę w karze dodam ze koniec kar kończy się w sierpniu tego roku i mam pytanie czy gdyby mąż dostał przerwę to czy będąc na tej przerwie będzie mógł się starać o warunkowe zwolnienie bo odbył już 2/3 kary ?

  1. Witam, jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary – sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary.

 31. Witam.Nazyczony zostal skazany nieprawomocnyM wyrokiem na 2latai6mieS pozbawienia wolnosci i przedluzonY został areszt.Złożyłem wniosek o apelację areszt się kończu za kilka dni czy wyjdę?

 32. Witam Pana Mecenasa .Mój syn jest osobą niepełnosprawną na wozku.jest sparalizowany od klatki piersiowej w dół,oprucz tego ma zakrzepice prawej nogi,odlezyny pośladka i biodra,oraz kamience nerkową.Leczy się na to wszystko w poradniach i szpitalach…miał wyroki z przed wypadku to jest 8 lat temu i miał przerwe w karze do ustania choroby….choroba nie ustała i dzisiaj został aresztowany …Prosze Pana co ja mogę w takiej sytuacji zrobić?? pozdrawiam

  1. Witam, w takiej sytuacji myślę, że sprawa powinien zająć się profesjonalny pełnomocnik.
   wyrazy szacunku

 33. witam .syn jest sparalizowany od pasa w dół leczy sie na zakrzepice i inne choroby…ma przerwe w karze a dzisiaj został aresztowany…co moge zrobic w tej sprawie??

 34. Witam mój brat miał 21.06 wokande sąd był przychylny ale prokurator niestety ale nie złożył ostatniego dnia zażalenie do sądu w białym stoku. Co możemy teraz zrobić czy jest jakaś możliwość żeby te sprawę jakoś przyspieszyć czy musimy czekać aż sąd to rozpatrzy i poda termin? Bratu zostało już 4miesiące do końca kary a odsiedziane ma prawie 3 lata. Pracuje też po za zakładem karnym i ma zdjęty konwój??

  1. Witam, sugeruję pismo do Sądu o przyspieszenie rozpoznania sprawy i regularne monitowanie sprawy.

 35. Dzień Dobry! Mam pytanie do Pana moi dwóch braci odsiaduja wyrok 2lat i 2 MSC spędza juz polowe kary starają się teraz o wokonde i moje pytanie czy jeśli nie zapłacili mandatu w danej sprawie czy mogą przez to nie dostać warunkowego zwolnienia? Dziękuje za odpowiedz

  1. Witam, w sprawie pozbawienia wolności z pewnością nie był nałożony mandat, lecz grzywna / ewentualnie obowiązek naprawienia szkody lub inne. Jak najbardziej brak wykonania danych obowiązków zostanie przez Sąd stwierdzony i może przesądzić odmowę dla warunkowe przedterminowego zwolnienia od reszty kary pozbawienia wolności

 36. Dzień dobry mam pytanie jeśli w danej sprawie nie jest zaplacony mandat to czy można ubiegać się o wokande?

 37. Witam mecenasa
  Proszę powiedzieć mi partner jest w zk od 9 Maja miał wyrok 107 dni ale dołożyli mu datę wyjścia ma na 3marca staralismy się o dozór elektroniczny dla dostał odmowę co robić aby wyszedl szybciej czy kolejna wokanda jest możliwa z uszanowaniem

 38. Witam, mój narzeczony dostał odpracowanie godzin społecznych 250 godzin 30 godzin w miesiącu, większość odrobił, ale zaczęły mu się wyjazdy służbowe z pracy, nadgodziny i po prostu nie był w stanie tego odrabiać. Przyszła po niego policja że zabierają go do więzienia na 3 msc bo nie odrabial godzin- to było rok temu, zalatwilam adwokata, napisał odroczenie i uwzględnił że nie chciał by stracić pracy, że nie mógł odrabiać bo miał delegację no i szczęście po 3dniach wypuścili go,ale sąd kazał mu dalej odrabiac, no i w tym roku miał jeszcze więcej delegacji jeszcze więcej nadgodzin a naprawdę starał się odrabiać w każdej chwili, no i dziś znów go zabrali.. na 3 msc do aresztu. Napisaliśmy odroczenie znowu, 2 raz ta sama sytuacja tylko tyle że jestem w 7 msc ciazy i moje pytanie brzmi – Czy sąd będzie tak łaskawy i da mu druga szansę? Spodziewamy się dziecka, jego pomoc teraz w ostatnich msc jest mega potrzebna.. Czy będzie musiał już tym razem odsiedzieć? Straci dobra pracę. Proszę o odpowiedz

  1. Witam, proszę zastanowić się nad zmianą kary ograniczenia wolności w postaci obowiązkowego odrabiania na karę ograniczenia wolności polegającej na potrącaniu części wynagrodzenia za pracę. Państwa budżet będzie nieco skromniejszy, ale Partner będzie mógł spokojnie pracować nie obawiając się utraty pracy.

 39. Witam panie mecenasie partner ma 3 lata i 6 miesieczy po ilu miesiacach moze sie starac o przeterminowanie zwolnienia i czy na pierwszej wokandzie po miesiacu pobytu moze starac sie o przerwe majac taki wyrok czekamy na łaczny tylko ile zniego maga zbic?

  1. Witam warunkowego przedterminowe zwolnienie od odbywania reszty kary pozbawienia wolności – co do zasady – jest dopuszczalne po odbyciu połowy kary.

 40. Witam. Mam pytanie .. Mój partner czeka na sprawę o udzielenie przerwy w karze . W uzasadnieniu napisał,że razem z córką mieszkam w mieszkaniu wynajmowanym przez jego mamę wraz z jego 4 rodzeństwem gdzie dostała wypowiedzenie wynajmu i musi szukać innego mieszkania gdyz na tym nie radzila sobie z oplatami. Dodał że jestem w ciąży i mam przewidywany poród przez cięcie cesarskie ostatnio dowiedzialam się że mam ciążę cukrzycową . Jakie są szanse na jego wyjście?

  1. Witam,
   przykro mi, ale Kancelaria nie podejmuje się blakietowego szacowania szans. Trzymamy jednak kciuki.

 41. Witam mam pytanie mój narzeczony przebywa w ZK od roku czasu teraz zaczęly mi się problemy z kolanem oraz kręgosłupem prawdopodobnie będę miała zabieg na kolano co spowoduje chodzenie o kuli przez dłuższy czas mamy roczne dziecko, mamy piec kaflowy w którym trzeba codziennie palić a mieszkam na 2 piętrze co sprawia mi trudności w noszeniu drzewa oraz węgla na górę. Po zabiegu ciężko będzie mi zająć się domem oraz dzieckiem bo jak prędzej pisałam będę chodzila o kuli. Narzeczony siedzi po raz 3 w ZK. Czy jest dla nas możliwość starania się o przerwę w karze na podstawie moich problemów ze zdrowiem?

  1. Witam można spróbować, choć Sąd będzie badać na ile potrzeba pomocy jest realna i czy nie może być wykonana przez osoby trzecie

 42. Witam poszedlem do Zakladu Karnego na dwa miesiace ,po dwoch miesiacach uzyskalem przerwe w karze na pol roku teraz uzyskalem druga przerwe i mam rozumiec ze po tej drugiej mam sie stawic do zk czy jest jeszcze jakas opcja zeby sie ubiegac o wolnosc wyrok 1.6 miesiecy

 43. Witam moj konkubent odsiaduje kare za znecanie sie nademna czy jest mozliwosc bym mogla wycofac to oskarzenie i czy wyjdzie wtedy na wolnosc? Gdzie i jak napisac

 44. Witam
  Mój Mąż 20 marca miał wokande o przerwę w karze ze względu na mój stan zdrowia ( ciąża zagrożona przedwczesnym porodem obecnie 25 tydz , l4 z koniecznościa leżenia , dodatkowo zostało podjęte leczenie w poradni psychiatrycznej w której zdiagnozowano zaburzenia adaptacyjne , brak rodziny i bliskich przyjaciół ) Pani Psychiatra w opini zaznaczyła , że jest wskazana stała obecnosc drugiej osoby , Sędzina odroczyła posiedzenie do 17 kwietnia … mamy jakieś szanse że Mąż wyjdzie ?

 45. Witam. 15 kwietnia został złożony wniosek o przerwę w karze. Mój mąż miał operacje guza ślinianki, czeka go radioterapia. Do ogromnego wzrostu guza doprowadził areszt, w ktorym przebywa. Guz w dniu operacji miał prawie 8cm. Podczas operacji zostały uszkodzone nerwy twarzowe. Ostatnio dowiedziałam sie, ze czeka go druga operacja, gdyz podczas pierwszej operacji nie mieli wynikow biobsji ( przez areszt). nowotwór okazał się złośliwy. Jakie są szanse na to, aby mąż dostał przerwe i mógł kontynować leczenie na wolności i kiedy można spodziewać się posiedzenia sądu penitencjarnego? ( na dzien dzisiejszy nie ma terminu – dzwoniłam do boi w tej sprawie) Będę wdzięczna za odpowiedź. E. K.

  1. Witam, przedstawiona choroba oraz okoliczności przez Panią naświetlone zdaje się, że wymagają działań poza ZK. Powyższe powinno wystarczyć do przerwy. życzę powodzenia

   1. Witam moja kolezanka przeszla ciezki wypadek teraz leczy sie neurologicznie ma zaburzenia funkcji muzgu oraz z pamiecia jej maz sie nia opiekowal przed zk czy stajac na wokande ma szanse na przerwe w karze na pol roku

 46. Dzień dobry mąż został skazany na rok wiezienia spędził w nim miesiąc,ma jeszcze.grzywne zamienione na 171 dni lub zapłatę,zapłata jest nie mozliwa gdyż mamy niepełnosprawne dziecko i druga 2,5 letnia.Czy moze starac sie o zawieszenie kary wykonania jak juz odbywa kare czy jak.Był on jedynym żywicielem rodziny i teraz nasza sytuacja jest bardzo kiepska ja nie mogę podjac pracy.

  1. Dzień dobry, można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary, ewentualnie przerwę w karze. Pozdrawiam

 47. Witam.
  Mój konkubent został skazany na 2 lata i 10 miesięcy . Odsiedział dopiero pól koku . Na obecną chwile leży w śpiączce na oddziale intensywnej terapii . Ma sepse oraz pogorszyła mu się noga dostał martwicy oraz w 99 procentach ta nogę będzie mieć amputowaną . Czy jego mama może złożyć wniosek o przedwczescne zwolnienie z kary aresztu ? jesli on jest i bedzie w śpiączce ?dyrektor zakładu karnego nie chce wyrazic zgody na odwiedziny w szpitalu bez podania powodu . co mamy z tym zrobic ? czy jest jaka kolwiek szansa na to zeby został zwolniony bądz przerwa ? on jest w takim stanie gdzie powinien miec wsparcie rodziny , proszę o pomoc

 48. Witam. Pisze w imieniu znajomego. Kiedy można złożyć wniosek o wokande dla skazanego? Wiem że po odbyciu połowy kary, tylko ile wcześniej można złożyć wniosek do sądu aby nie zaginął. Dziękuję za odpowiedz

  1. Witam, jest to ocenne i zależne od obłożenia danego sądu. +/- miesiąc wcześniej. Zbyt szybko nie powinno się składać, bo gdy sąd wyznaczy termin, okaże się, że nie są spełnione przesłanki.

 49. Witam,mój przyjaciel przebywa w zakładzie karnym.Do odbycia ma 1,5roku Stawał na wokandę o do ur elektroniczny i sąd nie zgodził się na wyjście.Teraz czekamy na sprawę o przerwe w karze.Boimy się że też będzie odmowa sądu.Czy jeśli wynajmę adwokata to mamy pewność wygranej?Proszę o pomoc co mamy robić.On nie ma żadnej pomocy że strony rodziny tylko my przyjaciele.

  1. Witam – wynajęcie Adwokata nie da gwarancji osiągnięcia sukcesu, tak jak konsultacja medyczna nie zagwarantuje sukcesu. Zdecydowanie jednak współpraca ze specjalistą zwiększa szansę osiągnięcia sukcesu. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   1. Witam. Parę dni temu mój mąż został zatrzymany i dowieziony do zakładu karnego za pracę społeczne Nie mam z nim żadnego kontaktu nie dzwoni. Zostałam sama z 4 dzieci malutkich sama jestem osobą nie pełnosprawna z orzeczeniem lekiem nie posiadam pracy w dniu kiedy go zabrano zostałam całkowicie bez pieniędzy ponieważ mój mąż był jedynym żywicielem rodziny i pracował na nasze utrzymanie nie posiadam żadnej pomocy od strony swoich rodziców jak i teściów moje pytanie czy jest jakaś szansa aby mogl wrócić do domu np na zamianę kary na dozur elektroniczny? Czy zamiany kary na inną ponieważ on nie odrobił godzin a kuratorka mu poprostu zamienila na karę więzienia. Zaznaczam ze z tą panią kurator nie ma jak rozmawiać. I czy mogę starać się o adwokata z urzędu dla męża żeby go mógł poprowadzic? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

    1. Witam, o Adwokata z urzędu można się starać. Powtórna zamiana zastępczej kary pozbawienia wolności jest dopuszczalna – decydują jednak szczegóły. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 50. Witam mój mąż ma karę 3 lata pozbawienia wolności czy jeśli po roku wyjdzie na przerwę to pozostałe 2 lata może zawiesić

  1. Witam, przy takim wymiarze kary, nie jest to wykluczone. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 51. Witam
  Mój znajomy został zatrzymany w De bo miał już jakiś wyrok w Pl.Został do więzienia w PL odtransportowany , jest samotny , teraz odcięty całkowicie od pracy. W De zostały nie zamkniete
  sprawy które teraz naraża go na różne kary finansowe .Mam pytanie, czy odsiadując już karę, można się starać o adwokata z urzędu.

  1. Witam – rozumiem, że ma Pani na myśli niemieckiego Adwokata z urzędu? wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 52. Witam moja kolezanka przeszla ciezki wypadek teraz leczy sie neurologicznie ma zaburzenia funkcji muzgu oraz z pamiecia jej maz sie nia opiekowal przed zk czy stajac na wokande ma szanse na przerwe w karze na pol roku

  1. Witam – są to okoliczności nadzwyczajne. Odpowiednie udokumentowanie i nie jest wykluczone, że przerwa zostanie udzielona. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.