Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ryczałt za nocleg niezgodny z Konstytucją!

truck-driver-614191_1920

W dniu 24.11.2016 r. w sprawie K 11/15 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, nakazujące wypłacanie kierowcom ryczałtów za noclegi w kabinach ciężarówek, są niekonstytucyjne.

Wynika to z faktu, że nakładały one obowiązek do wypłaty świadczeń pracownikom, którzy są w permanentnej podróży służbowej według takich samych zasad, jakie są stosowane w stosunku do incydentalnych podróży służbowych pracowników administracji publicznej.

Trybunał wyraził zastrzeżenia do art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców, który stanowi, że pracownikowi będącemy w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania, ustalane na zasadach określonych w przepisach art. 775 par. 3–5 kodeksu pracy.

Art. 775 par. 3–5 kodeksu pracy stanowi z kolei o wysokości należności z tytułu podróży służbowej, które mogły być określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę.

Jeżeli firma transportowa nie regulowała danej materii, wówczas znajdowały zastosowanie zasady sformułowane w rozporządzeniu określającym wysokość tych świadczeń dla pracowników administracji samorządowe lub państwowej.

Jako niekonstytucyjny został uznany kaskadowy sposób formułowania przepisów.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przy regulacji ryczałtów za nocleg doszło do naruszenia art. 2 Konstytucji oraz par. 157 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad techniki prawodawczej albowiem nie odsyła się do przepisów, które już zawierają odesłania.

Trybunał Konstytucyjny w kwestii ryczałtów na nocleg nie poprzestał jednak wyłącznie na kwestiach technicznych.

Trybunał dostrzegł bowiem specyfikę branży transportowej.

Dla właścicieli firm transportowych jest przecież oczywiste, że kierowca jest w permanentnej podróży służbowej – na tym polega istota zawodu kierowcy – natomiast podróż służbowa dla pracowników państwowej lub samorządowej jednostki budżetowej to zagadnienie incydentalne.

Z tego względu pomiędzy takimi sytuacjami nie można stawiać znaku równości.

Brak precyzji przepisów dot. diet i ryczałtów za nocleg jest wyzwaniem z którym na co dzień mierzą się praktycy.

Orzeczenie Trybunału będzie okazją, aby niejasności – w szczególności w kontekście słynnej już uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 r. II PZP 1/14 – wyjaśnić.

W sporach Kancelaria wypracowała mechanizmy, które zwalczają bezzasadne powództwa kierowców, niemniej jednak wyrok TK będzie stanowić dodatkowy argument z którego – jako Adwokat reprezentujący branżę transportową – będę korzystać.

To oznacza, że temat ryczałtów i diet nie jest jeszcze wyjaśniony.

Ten temat czekają duże zmiany.

Obecnie rolą pełnomocników jest takie przedstawienie sprawy dla Sądu, aby owe niejasności przekuć na korzyść Klientów.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.