Rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana, aniżeli wyobrażenie o niej.
Podczas wypadku drogowego może się zdarzyć, że ofiara wypadku też nie jest całkiem bez winy.
Kierowca podczas przejazdu przez przejście dla pieszych nie zauważa pieszego, który również nie zachował należytej staranności bowiem właśnie przeglądał swój telefon komórkowy i w ogóle nie zwracał uwagi, czy może bezpiecznie wejść na pasy.
Czy zdarzyło się Tobie, że byłeś nieostrożny jako uczestnik ruchu?
Czy jeżeli miał miejsce wypadek drogowy, a jeden z uczestnik również nie zachował ostrożności oznacza, to że nie będzie mógł żądać odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy wypadku drogowego.
Stanowcze nie.
Jeżeli jesteś ofiarą wypadku drogowego podczas, którego również nie zachowałeś reguł bezpieczeństwa to twoje zachowanie należy rozpatrywać na gruncie tzw. przyczynienia się.
Art. 362 Kodeksu cywilnego Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
To oznacza, że Twoje przyczynienie się do spowodowanie wypadku drogowego może spowodować, że odszkodowanie może zostać obniżone.
Nie stanowi to jednak podstawy dla zupełnego wyłączenie odpowiedzialności sprawcy wypadku drogowego.
Oczywiście należy odróżnić sytuację kiedy przyczyniłeś się do spowodowanie wypadku drogowego od sytuacji kiedy Ty jesteś wyłącznie winny lub prawie wyłącznie winny tj. Twoje działanie lub zaniechanie stanowi wyłączną przyczynę wypadku.
Nie można bowiem mówić, że ktoś przyczynił się do wypadku jeżeli w istocie jego zachowanie stanowi tzw. odrębne zdarzenie kauzalne dla wypadku np. ktoś nagle rzuca się pod przejeżdżający samochód.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024
Podobne artykuły
- ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE – NIEKONIECZNIE PROSTA MATEMATYKA
- BRAK PASÓW BEZPIECZEŃSTWA A ODSZKODOWANIA ZA WYPADEK
- JAK OBLICZYĆ ODSZKODOWANIE? ODSZKODOWANIE NETTO CZY BRUTTO – Z VAT-EM CZY BEZ VAT-U?
- WYPADEK SAMOCHODOWY – CZY PRZY USTALANIU WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA LICZY SIĘ WARTOŚĆ SENTYMENTALNA ZNISZCZONEGO SAMOCHODU?
- WYPADEK SAMOCHODY – JAKI WPŁYW NA ODSZKODOWANIE MA WARTOŚĆ WRAKU POJAZDU?
Jedna odpowiedź
Panie mecenasie, świetny blog.