Upadłość firm – Polska a Niemcy

Upadłość firm – Polska a Niemcy jakie różnice w podejściu?

Walka do ostatniej kropli krwi.

Firma to wszystko co posiadam, przyznać się do problemów finansowych:

– Uwaga: to nie wstyd.

Paweł Wróblewski – Adwokat, Syndyk Gorzów Wielkopolski –  Projekt MJA –
Myśl Jak Adwokat w ramach, którego popularyzujemy wiedzą prawną.

W rozwiniętych gospodarkach, podmioty biorące udział w życiu gospodarczym – mam tu na myśli przedsiębiorców – rozumieją, że cykl życia firmy składa się co do zasady z
3 etapów.

Założenie firmy, jej rozwój, rozstanie z firmą. Czy to na skutek sprzedaży jako produkt gotowy na rzecz osób trzecich, czy też przejście w stan spoczynku właściciela i idące w związku z tym zmiany pokoleniowe.

Zakończenie bytu firmy może jednak także nastąpić poprzez upadłość.

Oczywistym jest, że tak rozumiany ostatni etap, to etap niechciany. Niechciany, ale niekiedy nieunikniony, wynikające chociażby z czystej statystki.

Według opracowania Kancelarii PWC z 2017 r. liczba upadłości przedsiębiorców w 2015 r. Niemczech wyniosła 23.180. W Polsce natomiast 844.

Uwaga: w Niemczech ogłoszono ponad 27 razy więcej upadłości aniżeli w Polsce.

Jeżeli przyjmiemy, że gospodarka Niemiec generująca 7 krotnie większe PKB od gospodarki Polski, wniosek nasuwa się mimowolnie. Liczba upadłości w Polsce jest nieproporcjonalnie niska do siły jaką osiągnęła już teraz polska gospodarka.

Osobiście pozwolę sobie na wysunięcie dalej idącego wniosku. Niska liczba upadłości w polskiej gospodarce nie wynika stricte z obecnego rozwoju gospodarczego,
ale z mentalnego nastawienia do tej instytucji.

Warto natomiast wspomnieć, że wiele globalnych biznesów lub biznesów osób – które następczo miało znaczący wpływ na bieg historii – zostało utworzonych przez osoby, które w swoim życiu ogłaszały upadłość.

Abraham Lincoln – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, Charles Goodyear – producent opon, Walt Disney – twórca Disney Company, Henry John Heinz – twórca przypraw.

Te osoby przeszły w swojej działalności biznesowej etap upadłości.

Powyższe zestawienie danych dotyczą upadłości w gospodarce Niemiec, a Polski w skali makroekonomicznie, jak również ujęcie mikroekonomiczne, bo dotyczące konkretnych osób, które ogłosiły upadłość, a pomimo tego osiągnęły sukces, pozwala sformułować kolejny wniosek.

Upadłość jest normalnym cyklem obrotu gospodarczego. Cyklem potrzebnym, bowiem pozwala rynkowi na wewnętrzne oczyszczenie. Cyklem potrzebnym, bo nierzadko osoby, których upadłość dotyczy, uczą się w jaki sposób na zasadzie a contrario prowadzić nowy biznes. Dany fakt niekiedy może doprowadzić do utworzenia marek światowych, które być może nie powstałyby, gdyby nie zdobyte w ramach upadłości doświadczenie i gdyby nie nowe możliwości jakie daje upadłość.

Dalszy wniosek do rozważenia. O ile przedsiębiorcy dużo energii / kosztów poświęcają na założenie firmy, o tyle zazwyczaj nie posiadają planu wyjścia.

W kolejne odsłonie omawiamy upadłość firm na przykładzie najbardziej popularnej spółki handlowej tj. Sp. z o.o. – czy upadać się opłaca.

Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Syndyk Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim


Powiązane Nagranie:

– Upadłość konsumencka:

– Upadłość firm na podstawie upadłości Spółki – czy to się opłaca?:

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.