Na czyj wniosek wyrok łączny jest wydawany? Odpowiedź brzmi – na wniosek:

 • skazanego (jego obrońcy),
 • prokuratora,
 • no i bez wniosku bo z urzędu sąd może wydać.

Jaki sąd? Właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd:

 • który wydał ostatni wyrok skazujący (w przypadku, gdy mają być łączone kary z jednostkowych wyroków skazujących),
 • który wydał wyrok łączny w pierwszej instancji (w przypadku, gdy mają być łączone kary z wyroków łącznych).

Wyrok łączny będzie wydany po przeprowadzeniu rozprawy.

Na tą rozprawę sąd będzie „sprowadzać” i „zasięgać”:

 • opinii z zakładów karnych, w których skazany przebywał na temat zachowania się skazanego,
 • informacji o warunkach rodzinnych skazanego,
 • informacji o warunkach majątkowych skazanego,
 • informacji o stanie zdrowia skazanego

+

 • danych o wykonaniu kar orzeczonych w poszczególnych wyrokach.

Po co?
Bo na wymiar kary łącznej  oprócz zasad, które opisałem w poprzednich postach „Kara łączna duży wpływ ma również zachowanie się oskarżonego w zakładzie karnym albo w środowisku, w którym znajduje się po prawomocnym skazaniu poszczególnymi wyrokami – tak stanowi orzecznictwo Sądu Najwyższego – porównaj chociażby Wyrok SN – Izba Karna z dnia 12 września 1985 r., II KR 245/85.

Zatem zachowanie się skazanego po uprawomocnieniu się wyroków może mieć – i będzie mieć – wpływ na to jaka kara łączna zostanie wymierzona – jaki użytek Sąd zrobi z „widełek”, które mu przysługują!

Dalej – regułą jest, że udział skazanego na rozprawie o wydanie wyroku łącznego nie jest obowiązkowy.

Ale nie bierze udziału w rozprawie też pokrzywdzony, nie występuje też oskarżyciel posiłkowy uboczny, czy subsydiarny.

Jeżeli w sprawie ma występować Adwokat to należy mu udzielić odrębnego pełnomocnictwa, bo to wcześniejsze do występowania przed Sadem I, II instancji nie obejmuje sprawy o wyrok łączny.

Wato też przypomnieć, że wniosek o wydanie wyroku łącznego nie podlega opłacie!

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

39 odpowiedzi

 1. witam ma pytanie bo nie moge sie w tym odnalesc. Chcemy pisac o łączny maż jest w zakładzie ma odbyte ok 2i pol roku .Wyroki po kolei to 6lat z 2011 .4mies z 2010,3 mies z 2010,2lata z 2012, 8 mies z 2012 Jak w takiej sytuacji bedzie wygladal łaczny

 2. witam, mam pytanie jeśli można tu się spytać, z góry dziękuje; syn ma sprawę o wyrok łączny wydany przez sąd, jest to po raz drugi bo doszła ostatnia sprawa. czy ma syn pisać wniosek o adwokata, czy nie jest już potrzebny w tej sprawie, chodzi mi tylko o to czy coś pomoże, proszę o poradę, dziękuje matka

  1. Witam, pozostawiam to do Państwa decyzji. Proszę jednak pamiętać, że wyrok łączny nie zawsze jest dla Skazanego korzystny. Rolą Adwokata jest natomiast bronić interesów Klienta. Czy w tym konkretnym przypadku będzie to konieczne? Nie odpowiem, bowiem nie znam tej sprawy.

 3. Witam, partner obrcnie przebywa w zakładzie karnym i miesiac temu dbyla sie rozprawa o polaczenie wyrokow w sadzie apelacyjnym zyskal 5 miesiecy ale nafal wyrok nie zostal przeslany do zk, czy sad ma na przeslanie jakis okreslony czas?! Bo partner za 1.5 miesiaca ma wyjsc na wolnosc a zaklad karny nie dostal zadnej informacji.

  1. Witam, proszę dzwonić do Sądu, złożyć pismo o przesłanie wyroku. W ostateczności proszę umówić się na wizytę do Prezesa wydziału lub Sądu.

 4. Witam. Partner odsiaduje karę i już sad 3 raz przełożył sprawę o łączny. Czy to możliwe aby tak zrobił o jakie mogą być tego powody? Oraz ile razy moze sąd sobie zmieniać daty?

  1. Witam, zapewne były jakieś ważne powody np. brak opinii na temat skazanego, które spowodowały przełożenie wydania wyroku. Nie ma zdefiniowanego terminu w ciągu, którego Sąd ma wydać wyrok łączny lub w trakcie ilu postępowań.

 5. witam, czy sad moze umorzyc wydanie wyroku lacznego mimo , ze spelniamy wszystkie ale to wszystkie przeslanki do wydania wyroku lacznego.Sedzie powiedzial ze moglby wydac laczny ale wtedy upadnie ENA?? czy to nie jest lamanie prawa?? wkoncu kazdy ma prawo do lacznego.

  1. Witam, nie wdając się w szczegóły sprawy – bowiem sprawy nie znam – przepisy dot. kary łącznej są obligatoryjne. Ewentualne ENA nie jest wymieniony w przesłankach negatywnych uniemożliwiających prowadzenie postępowania. W przypadku woli prowadzenia sprawy, sporządzenia środka zaskarżenia, zasadny jest kontakt z Kancelarią.

 6. Witam to ja mam takie pytanko 10.2017 zostałem skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności wcześniej miałem już 3 wyroki w zawieszeniu ale sad z urzędu wystąpił o wyrok łączny i zostałem skazany w łącznym na 6 miesięcy ale nie łączył tych 10 miesięcy ponieważ sad z urzedu wystapil o laczny a ja popelnilem nastepne przestepstwo a wniosek o łączny poszedł w 2016 r a wtedy jeszcze nie miałem łącznego . Obecnie złożyłem nowy wniosek o wyrok łączny i moje pytanie który sad będzie mi dawał wyrok łączny ten z 10 miesięcy czy ten z 6 miesięcy bo ostatni sad wydał mi wyrok 6 miesięcy łącznego w którym nie połączył tych 10 miesięcy. Może o nich nie wiedział po prostu niewiele ale też nieiwem który sad będzie wydał teraz mi łączny. Dziękuję za odpowiedzieć.

  1. Witam, kary raz już połączone, nie będą rozwiązywane. Zatem łączeniu będzie podlegać „stary” wyrok łączny obejmujący w Pana przypadku 3 wyroki z kolejnym wyrokiem / kolejnymi wyrokami.

 7. Jakie są granice pełnomocnictwa?
  Kara łączna warunkowo zawieszona
  Doszła sprawa podlegającą połączeniu Pani mecenas w niej reprezentuje po czym dostaje pełnomocnictwo i składa wniosek o łączny który zostaje odrzucony
  Czy w tym momencie się kończy to pełnomocnictwo?
  Czy możliwe żeby mocowalo wniosek Pani mecenas drugi raz gdy
  Dojdzie kolejna trzecia kara podlegajacemu łączeniu?
  Czy zachodzi potrzeba napisania nowego pełnomocnictwa bo to pierwsze wygaslo?
  Pani Mecenas jako obrońca z Urzędu

 8. Witam. Czy da się coś zrobić z wyrokami które nie kwalifikują sie pod wyrok łączny ? narzeczony odbył już 22 lata kary zostały mu 3 lata do końca 25 letniego wyroku kolejny wyrok to 3,5 lat i kolejny to 4 lata. Łącznie musi odbyc 32,5 lat w więzieniu czy w tym przypadku są jakieś szanse na szybsze jego wyjście na wolność ? bo z tego co sie orientuje to najwyzszy wyrok w polsce to 25 lat pozbawienia wolności i dozywocie .

 9. 2K83/97- 3,5 wyrok łączny. 2K94/99 – 25 lat wyrok łączny . 2K91/06. – 4 lata wyrok łączny. Tyle ze ostatni wyrok byl popelniony wczesniej niz wyrok 25 lat. Gdyz dostal go bo wykryl go system afis Ma trzy wyroki łączne Ale nie polaczone w jedno bo nie przysługuje.

  1. Rzeczywiście do sprawy Partnera będą miały zastosowanie stare przepisy tj. obowiązujące przed 01 lipca 2015 r. i może się okazać, że kary łączne nie będą podlegały dalszemu łączeniu. Wniosek o ułaskawienie lub warunkowe przedterminowe.

 10. Dzień dobry. Mam takie pytanie. Mąż odbywa karę która przewiduje pozbawienie wolności do listopada 2019r. Ale niedługo ma się odbyć kolejna sprawa w sądzie z której mąż spodziewa się wyroku w zawieszeniu. Czy zakład karny w którym przebywa w trybie obowiązkowym wystąpi o łączenie tych wyroków czy jednak mąż będzie mógł sam o tym decydować? Czy przy łączeniu kary pozbawienia wolności która jest w trakcie odbywania z wyrokiem w zawieszeniu cały wyrok przekształca się w wyrok w trybie pozbawienia wolności? Z góry bardzo dziękuję.

  1. Witam,
   ZK nie musi pytać Małżonka o zgodę. Nie ma jednak klucza według, którego ZK postępują. Bywa, że dochodzi do przeoczenia możliwości połączenia kar. Podczas łączenia kar, warunkowo zawieszona może zostać przekształcona w karę bezwzględną.
   wyrazy szacunku

 11. Dzień dobry, chciałabym prosić o informacje na temat tego, gdzie może odbyć się sprawa o wydanie wyroku łącznego. Chodzi o to, że syn miał sprawę w czerwcu 2018 (wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności) i kolejną w lipcu 2018 (4 miesiące pozbawienia wolności). W sprawie z czerwca odbyła się apelacja w grudniu 2018 i wyrok zmienił się na korzyść (6 m-cy pozb. wolności). Czy do wydania wyroku łącznego liczy się data tej apelacji jako ostatni sąd (bo zmiana wyroku), czy jednak sąd rejonowy (czyli sprawa z lipca jako ostatnia). Dziękuję za odpowiedź

  1. Witam, miarodajny jest ostatni Sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji – ważne jest jednak czy nie było to Sądu różnego rzędu. Szczegóły w ramach współpracy.

 12. Witam. Mąż od 7 grudnia zeszłego roku odsiaduje karę łączną 12 miesięcy pozbawienia wolności orzeczoną w wyroku łącznym. Pięć dni później, 13 grudnia uprawomocnił się wyrok skazujący na 4 miesiące kary pozbawienia wolności. Czy można to jakoś połączyć? Czy mąż może wnosić o przedterminowe zwolnienie? Jak to wszystko policzyć?

  1. Witam, wstępnie takie kary będzie można połączyć. Szczegóły poza forum w ramach współpracy. wyrazy szacunku

 13. Witam moj narzeczony jest w zakładzie od 3 lat mial juz stawać na wokande o wcześniejsze zwolnienie lecz dostał czynnosci czyli sprawę o zlacz za 2011 rok gdzie byl jeszcze w poprawczaku… Czy jest możliwość ze z tego złącza moze wyjsc do domu?

  1. Witam, odpowiedź na tak postawione pytanie, wymagałaby operowania dokumentami w sprawie, aby móc odnieść się do szczegółów w nich zawartych.

 14. Panie Mecenasie chce wystąpić z wnioskiem o wyrok łączny.Jeden wyrok prawomocny z 2019 ( była pierwsza instancja w SR i druga w SO) drugi z 2020 ( wyrok SR) będzie za chwilę prawomocny.Rozumiem,że występuje z wnioskiem do Sądu w którym zapadł ostatni wyrok? a jak jest z wystąpieniem o pełnomocnika z urzędu? wraz z wnioskiem o karę łączną go składam czy przed złożeniem takiego wniosku? Dodam,że wyrok zapadł w innym województwie

  1. Witam, do Sadu, który wydał ostatni wyrok. Co do pełnomocnika zapewne korzystniej byłoby aby to On sformułował wniosek

 15. Dziękuję Panie mecenasie za odpowiedź.Mam pytanie czy zanim zostanie złożony wniosek o wyrok łączny można skierować do tegoż Sądu wniosek o przyznanie pełnomocnika w tej sprawie? czy dopiero po złożeniu takiego wniosku można wnioskować? Sąd jest w innym województwie co jest problemem.

 16. Panie Mecenasie proszę o wyjaśnienie.
  Jeden wyrok 1 rok 2 mce odroczony na rok.Gdy mija rok odroczenia zostaje złozony wniosek o SDE co zresztą sugeruje sam sędzia. Wniosek złożony Sąd po wniosku o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia wniosku o SDE wydaje decyzję o wstrzymaniu do czasu rozpatrzenia.Wniosek w sądzie penitencjarnym jeszcze nie rozpatrzony a przychodzi wezwanie do ZK. I tutaj nie rozumiem od momentu wstrzymania wykonania kary do czasu decyzji w sprawie SDE mija równo mc decyzji nie ma a jest wezwanie do ZK czy w takim razie wstrzymanie nie jest już wazne?

  1. Dzień dobry – takie sytuacje mogą wynikać z braku spójności systemu i biurokracji. Nie powinno tak być, lecz niestety się zdarza. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 17. Dzień dobry. Moje pytanie brzmi następująco. Mój mąż miał wyrok łączny i zapadł już wyrok,na piśmie ma,że zwolnienie 17listopada,a wyrok nie jest prawomocny,a areszt śledczy nie ma żadnego powiadomienia. Czy on wyjdzie 17.11?

    1. Wyrok nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności – tak jak Pani słusznie zauważyła – prawomocność – co do zasady – po 2 tygodniach. W moim przekonaniu zatem, nie dojdzie do wcześniejszego opuszczania ZK. Proszę jednak podzielić się dobrą informacją, gdyby było inaczej.

 18. Witam serdecznie. Panie Mecenasie mam odwieszone warunkowe 2 lata i 10 miesięcy. Wyrok tamten był wyrokiem łącznym 6 lat o najwyższym z wyroków 2 lata i był to wyrok z przed 20 lat. Teraz mam dostałem kolejne 3 wyroki,tj 1,6roku, 10 miesięcy i 10 miesięcy co daje mi wszystkiego 6 lat i wracam do Polski odsiedzieć swoje gdyż mam chore dziecko i nie mogę się ukrywać. Czy jest możliwość rozbicie tamtego starego wyroku łącznego i połączenie to z tymi nowymi wyrokami? Drugie pytanie, czy lepiej pisać odrazu o wyrok łączny czy poczekać i najpierw odsiedziec kilka miesięcy żeby uzyskać jak najlepszą opinię z zakładu karnego, co według mnie da mi większą szansę na lepszy wyrok łączny? Z góry bardzo Panu dziękuję za szybką odpowiedź. Z wyrazami szacunku. Łukasz

  1. Dzień dobry – wstępna weryfikacja nie pozwala nie połączeni dawnego wyroku z tymi nowymi. Niemniej jednak decydują szczegóły. Zapraszam do ewentualnego kontaktu poza forum. Co do momentu składania wniosku – obie szkoły są praktykowane. Oczywiście pozytywna opinia ma pewien wpływ na wymiar kary łącznej. wyrazy szacunku P. Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.