WYROK ŁĄCZNY

Na czyj wniosek wyrok łączny jest wydawany? Odpowiedź brzmi – na wniosek:

 • skazanego (jego obrońcy),
 • prokuratora,
 • no i bez wniosku bo z urzędu sąd może wydać.

Jaki sąd? Właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd:

 • który wydał ostatni wyrok skazujący (w przypadku, gdy mają być łączone kary z jednostkowych wyroków skazujących),
 • który wydał wyrok łączny w pierwszej instancji (w przypadku, gdy mają być łączone kary z wyroków łącznych).

Wyrok łączny będzie wydany po przeprowadzeniu rozprawy.

Na tą rozprawę sąd będzie „sprowadzać” i „zasięgać”:

 • opinii z zakładów karnych, w których skazany przebywał na temat zachowania się skazanego,
 • informacji o warunkach rodzinnych skazanego,
 • informacji o warunkach majątkowych skazanego,
 • informacji o stanie zdrowia skazanego

+

 • danych o wykonaniu kar orzeczonych w poszczególnych wyrokach.

Po co?
Bo na wymiar kary łącznej  oprócz zasad, które opisałem w poprzednich postach „Kara łączna duży wpływ ma również zachowanie się oskarżonego w zakładzie karnym albo w środowisku, w którym znajduje się po prawomocnym skazaniu poszczególnymi wyrokami – tak stanowi orzecznictwo Sądu Najwyższego – porównaj chociażby Wyrok SN – Izba Karna z dnia 12 września 1985 r., II KR 245/85.

Zatem zachowanie się skazanego po uprawomocnieniu się wyroków może mieć – i będzie mieć – wpływ na to jaka kara łączna zostanie wymierzona – jaki użytek Sąd zrobi z „widełek”, które mu przysługują!

Dalej – regułą jest, że udział skazanego na rozprawie o wydanie wyroku łącznego nie jest obowiązkowy.

Ale nie bierze udziału w rozprawie też pokrzywdzony, nie występuje też oskarżyciel posiłkowy uboczny, czy subsydiarny.

Jeżeli w sprawie ma występować Adwokat to należy mu udzielić odrębnego pełnomocnictwa, bo to wcześniejsze do występowania przed Sadem I, II instancji nie obejmuje sprawy o wyrok łączny.

Wato też przypomnieć, że wniosek o wydanie wyroku łącznego nie podlega opłacie!

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

14 myśli na temat „WYROK ŁĄCZNY

 1. witam ma pytanie bo nie moge sie w tym odnalesc. Chcemy pisac o łączny maż jest w zakładzie ma odbyte ok 2i pol roku .Wyroki po kolei to 6lat z 2011 .4mies z 2010,3 mies z 2010,2lata z 2012, 8 mies z 2012 Jak w takiej sytuacji bedzie wygladal łaczny

 2. witam, mam pytanie jeśli można tu się spytać, z góry dziękuje; syn ma sprawę o wyrok łączny wydany przez sąd, jest to po raz drugi bo doszła ostatnia sprawa. czy ma syn pisać wniosek o adwokata, czy nie jest już potrzebny w tej sprawie, chodzi mi tylko o to czy coś pomoże, proszę o poradę, dziękuje matka

  • Witam, pozostawiam to do Państwa decyzji. Proszę jednak pamiętać, że wyrok łączny nie zawsze jest dla Skazanego korzystny. Rolą Adwokata jest natomiast bronić interesów Klienta. Czy w tym konkretnym przypadku będzie to konieczne? Nie odpowiem, bowiem nie znam tej sprawy.

 3. Witam, partner obrcnie przebywa w zakładzie karnym i miesiac temu dbyla sie rozprawa o polaczenie wyrokow w sadzie apelacyjnym zyskal 5 miesiecy ale nafal wyrok nie zostal przeslany do zk, czy sad ma na przeslanie jakis okreslony czas?! Bo partner za 1.5 miesiaca ma wyjsc na wolnosc a zaklad karny nie dostal zadnej informacji.

  • Witam, proszę dzwonić do Sądu, złożyć pismo o przesłanie wyroku. W ostateczności proszę umówić się na wizytę do Prezesa wydziału lub Sądu.

 4. Witam. Partner odsiaduje karę i już sad 3 raz przełożył sprawę o łączny. Czy to możliwe aby tak zrobił o jakie mogą być tego powody? Oraz ile razy moze sąd sobie zmieniać daty?

  • Witam, zapewne były jakieś ważne powody np. brak opinii na temat skazanego, które spowodowały przełożenie wydania wyroku. Nie ma zdefiniowanego terminu w ciągu, którego Sąd ma wydać wyrok łączny lub w trakcie ilu postępowań.

 5. witam, czy sad moze umorzyc wydanie wyroku lacznego mimo , ze spelniamy wszystkie ale to wszystkie przeslanki do wydania wyroku lacznego.Sedzie powiedzial ze moglby wydac laczny ale wtedy upadnie ENA?? czy to nie jest lamanie prawa?? wkoncu kazdy ma prawo do lacznego.

  • Witam, nie wdając się w szczegóły sprawy – bowiem sprawy nie znam – przepisy dot. kary łącznej są obligatoryjne. Ewentualne ENA nie jest wymieniony w przesłankach negatywnych uniemożliwiających prowadzenie postępowania. W przypadku woli prowadzenia sprawy, sporządzenia środka zaskarżenia, zasadny jest kontakt z Kancelarią.

 6. Witam to ja mam takie pytanko 10.2017 zostałem skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności wcześniej miałem już 3 wyroki w zawieszeniu ale sad z urzędu wystąpił o wyrok łączny i zostałem skazany w łącznym na 6 miesięcy ale nie łączył tych 10 miesięcy ponieważ sad z urzedu wystapil o laczny a ja popelnilem nastepne przestepstwo a wniosek o łączny poszedł w 2016 r a wtedy jeszcze nie miałem łącznego . Obecnie złożyłem nowy wniosek o wyrok łączny i moje pytanie który sad będzie mi dawał wyrok łączny ten z 10 miesięcy czy ten z 6 miesięcy bo ostatni sad wydał mi wyrok 6 miesięcy łącznego w którym nie połączył tych 10 miesięcy. Może o nich nie wiedział po prostu niewiele ale też nieiwem który sad będzie wydał teraz mi łączny. Dziękuję za odpowiedzieć.

  • Witam, kary raz już połączone, nie będą rozwiązywane. Zatem łączeniu będzie podlegać „stary” wyrok łączny obejmujący w Pana przypadku 3 wyroki z kolejnym wyrokiem / kolejnymi wyrokami.

 7. Jakie są granice pełnomocnictwa?
  Kara łączna warunkowo zawieszona
  Doszła sprawa podlegającą połączeniu Pani mecenas w niej reprezentuje po czym dostaje pełnomocnictwo i składa wniosek o łączny który zostaje odrzucony
  Czy w tym momencie się kończy to pełnomocnictwo?
  Czy możliwe żeby mocowalo wniosek Pani mecenas drugi raz gdy
  Dojdzie kolejna trzecia kara podlegajacemu łączeniu?
  Czy zachodzi potrzeba napisania nowego pełnomocnictwa bo to pierwsze wygaslo?
  Pani Mecenas jako obrońca z Urzędu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.