WYROK ŁĄCZNY

Na czyj wniosek wyrok łączny jest wydawany? Odpowiedź brzmi – na wniosek:

 • skazanego (jego obrońcy),
 • prokuratora,
 • no i bez wniosku bo z urzędu sąd może wydać.

Jaki sąd? Właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd:

 • który wydał ostatni wyrok skazujący (w przypadku, gdy mają być łączone kary z jednostkowych wyroków skazujących),
 • który wydał wyrok łączny w pierwszej instancji (w przypadku, gdy mają być łączone kary z wyroków łącznych).

Wyrok łączny będzie wydany po przeprowadzeniu rozprawy.

Na tą rozprawę sąd będzie „sprowadzać” i „zasięgać”:

 • opinii z zakładów karnych, w których skazany przebywał na temat zachowania się skazanego,
 • informacji o warunkach rodzinnych skazanego,
 • informacji o warunkach majątkowych skazanego,
 • informacji o stanie zdrowia skazanego

+

 • danych o wykonaniu kar orzeczonych w poszczególnych wyrokach.

Po co?
Bo na wymiar kary łącznej  oprócz zasad, które opisałem w poprzednich postach „Kara łączna duży wpływ ma również zachowanie się oskarżonego w zakładzie karnym albo w środowisku, w którym znajduje się po prawomocnym skazaniu poszczególnymi wyrokami – tak stanowi orzecznictwo Sądu Najwyższego – porównaj chociażby Wyrok SN – Izba Karna z dnia 12 września 1985 r., II KR 245/85.

Zatem zachowanie się skazanego po uprawomocnieniu się wyroków może mieć – i będzie mieć – wpływ na to jaka kara łączna zostanie wymierzona – jaki użytek Sąd zrobi z „widełek”, które mu przysługują!

Dalej – regułą jest, że udział skazanego na rozprawie o wydanie wyroku łącznego nie jest obowiązkowy.

Ale nie bierze udziału w rozprawie też pokrzywdzony, nie występuje też oskarżyciel posiłkowy uboczny, czy subsydiarny.

Jeżeli w sprawie ma występować Adwokat to należy mu udzielić odrębnego pełnomocnictwa, bo to wcześniejsze do występowania przed Sadem I, II instancji nie obejmuje sprawy o wyrok łączny.

Wato też przypomnieć, że wniosek o wydanie wyroku łącznego nie podlega opłacie!

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT
Jestem Adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze. Zajmuję się prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

8 myśli na temat „WYROK ŁĄCZNY

 1. witam ma pytanie bo nie moge sie w tym odnalesc. Chcemy pisac o łączny maż jest w zakładzie ma odbyte ok 2i pol roku .Wyroki po kolei to 6lat z 2011 .4mies z 2010,3 mies z 2010,2lata z 2012, 8 mies z 2012 Jak w takiej sytuacji bedzie wygladal łaczny

 2. witam, mam pytanie jeśli można tu się spytać, z góry dziękuje; syn ma sprawę o wyrok łączny wydany przez sąd, jest to po raz drugi bo doszła ostatnia sprawa. czy ma syn pisać wniosek o adwokata, czy nie jest już potrzebny w tej sprawie, chodzi mi tylko o to czy coś pomoże, proszę o poradę, dziękuje matka

  • Witam, pozostawiam to do Państwa decyzji. Proszę jednak pamiętać, że wyrok łączny nie zawsze jest dla Skazanego korzystny. Rolą Adwokata jest natomiast bronić interesów Klienta. Czy w tym konkretnym przypadku będzie to konieczne? Nie odpowiem, bowiem nie znam tej sprawy.

 3. Witam, partner obrcnie przebywa w zakładzie karnym i miesiac temu dbyla sie rozprawa o polaczenie wyrokow w sadzie apelacyjnym zyskal 5 miesiecy ale nafal wyrok nie zostal przeslany do zk, czy sad ma na przeslanie jakis okreslony czas?! Bo partner za 1.5 miesiaca ma wyjsc na wolnosc a zaklad karny nie dostal zadnej informacji.

  • Witam, proszę dzwonić do Sądu, złożyć pismo o przesłanie wyroku. W ostateczności proszę umówić się na wizytę do Prezesa wydziału lub Sądu.

 4. Witam. Partner odsiaduje karę i już sad 3 raz przełożył sprawę o łączny. Czy to możliwe aby tak zrobił o jakie mogą być tego powody? Oraz ile razy moze sąd sobie zmieniać daty?

  • Witam, zapewne były jakieś ważne powody np. brak opinii na temat skazanego, które spowodowały przełożenie wydania wyroku. Nie ma zdefiniowanego terminu w ciągu, którego Sąd ma wydać wyrok łączny lub w trakcie ilu postępowań.

Dodaj komentarz