ZAMIANA KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI NA KARĘ OGRANICZENIA WOLNOŚCI PO NOWELIZACJI 1 lipca 2015 r.

Zdarza się często, że skazany, któremu sąd zawiesił karę pozbawienia wolności nie wykorzystuje swojej „szansy”.

Pomimo tego, że sąd zawieszając karę pozbawienia wolności orzeka jednocześnie grzywnę, dozór albo środek kompensacyjny w postaci obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego, to skazany niewiele sobie z tego robi.

Projekt Myśl Jak Adwokat

Byłem świadkiem wielu postępowań, gdzie pomimo, że np. obowiązek naprawienia szkody nie był nadmiernie dotkliwy – mówimy tu o kilku tysiącach złotych – to skazany wpłacając przez kilka miesięcy po 50 złotych, odpuszczał ten temat, bo przecież i tak był na wolności.

Zazwyczaj wynikało to – nie z braku środków, czy braku możliwości zarobkowych – ale po prostu z ignorancji.

I tak oto trafiały do mnie sprawy na takim etapie, że np.

 • najpierw oskarżony został skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku zawieszonej na okres próby 3 lat, został oddany pod dozór kuratora i nakazano mu naprawić szkodę w wysokości – no właśnie – 2.000 złotych;
 • w okresie próby skazany spotykał się z kuratorem, nie uchylał się od obowiązku w tym zakresie, ale nie dokonywał żadnych wpłat na poczet naprawienia szkody;
 • skazany otrzymywał jeden monit z sądu, drugi – ignorował ten fakt;
 • w końcu sąd wydał postanowienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności;
 • skazany się ukrywał, ale w końcu był doprowadzany do zakładu karnego.

Dopiero wówczas, gdy skazany zmienił swój status na osadzonego nawiązywano kontakt z Kancelarią. Przecież wcześniej – po tym jak Adwokat pomógł skazanemu uzyskać karę warunkowo zawieszoną – skazany sobie „świetnie” radził.

Nie przeczę – pomimo że późno skazany dał o sobie słyszeć – to nadal istniały możliwości, aby pomóc. W tym zakresie zróbmy jednak krok wstecz.

Odnieśmy się do rozwiązania, które było do przeprowadzenia, gdyby skazany nawiązał kontakt „już” na etapie postępowania w przedmiocie wykonania kary.

Nowelizacja Kodeksu karnego – dokładniej dodany obowiązujący od dnia 01 lipca 2015 r. art. 75a § 1 k.k. – przewiduje możliwość zgodnie z którą „wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, który w okresie próby rażąco narusza obowiązek prawny, w szczególności, gdy popełnił […] przestępstwo […] albo uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd może […] zamiast zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności zamienić ją na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne”.

Obecnie dla sądu została przewidziana większa swoboda decyzyjna – sąd nie jest zobowiązany zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, lecz sąd może zamienić karę warunkowo zawieszoną m.in. na karę ograniczenia wolności.

Przelicznik jaki jest stosowany przez sąd to:

 • jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny;
 • górna granica 2 lata kary ograniczenia wolności.

Istnieją jednak również tzw. przesłanki negatywne dla skorzystania przez sąd z danej możliwości – a dokładniej istnieje cały ich szereg.

Pakiet przesłanek negatywnych, których wystąpienie powoduje, że sąd nie będzie mógł zamienić kary pozbawienia wolności na karę grzywny zawiera art 75a § 2 k.k. w zw. z art. 72 § 2 k.k. I tak oto sąd nie zamieni Tobie kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności, jeżeli w okresie próby nie wykonałeś m.in. obowiązku naprawienia szkody.

Pierwsza lektura danych artykułów z Kodeksu karnego to przysłowiowa „kwadratura koła”. Z jednej strony jest bowiem mowa o tym, że sąd będzie mógł zamienić warunkowo zawieszoną karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, bo np. popełnił przestępstwo lub nie naprawił szkody wobec pokrzywdzonego. Z drugiej strony przesłanką negatywną, która wyklucza możliwość zamiany na karę ograniczenia wolności jest to, że skazany „nie naprawił szkody”!

Jak zatem to rozumieć?

Aktywnie! Trzeba rozumieć to aktywnie i działać aktywnie w postępowaniu wykonawczym w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności. Jako Adwokat doradziłbym Tobie, abyś od razu jednorazowo naprawił szkodę, tak aby na etapie posiedzenia sądu ta przesłanka negatywna już nie występowała. Najpóźniej zatem w dniu posiedzenia sądu powinieneś przedłożyć dowód uiszczenia kwoty na rzecz pokrzywdzonego, a jeżeli jest to instytucja to z pewnością uzyskasz zaświadczenie w tym przedmiocie. W ten sposób na samym posiedzeniu przesłanka negatywna nie będzie już istnieć.

Oczywiście realia konkretnej sprawy zawsze wymagają indywidualnej analizy – zupełnie jak w medycynie. Nie ma zatem prostej recepty, lecz należy działać w sposób kompleksowy i daleki od rutynowego.

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

54 odpowiedzi

 1. Witam .

  Mógłbym , prosić o drobną porade,pomoc ,gdyż jestem w dość skomplikowanej sytuacji prawnej.

  W roku 2007 zostałem skazany prawomocnym wyrokiem za pobicie ,na kare
  2 lat,który Sąd warunkowo zawiesił, na okres próby 5lat.

  ponadto zasądził wobec mnie obowiązek zapłaty na rzecz pokrzywdzonego zapłate zadośćuczynienia w kwocie 600zl którą częściowo uregulowałem.oraz grzywnę która uregulowałem w pełni.

  Nadwyrężyłem trochę warunki dozoru kuratora ,po 4,5 roku próby zasądzono mi wykonanie w/w kary z powodu uchylania się od dozoru, oraz popełniłem inne przestępstwo (jazda pod wpływem środka odurzającego)

  obecnie kara jest zarządzona ,lecz nie śpieszę się z jej odbyciem.

  Moje pytanie to:
  Czy nowelizacja w/w obejmuje wyrok w wymiarze dwóch lat?
  Proszę o porade w tej kwestii .z góry dziekuje.

  Pozdrawiam.
  Damian

  1. Witam,
   dziękuję za zapytanie,
   Szczegółowy opis i konkretna sprawa – zapraszam do kontaktu telefonicznego celem umówienia warunków współpracy
   Pozdrawiam

   1. witam mam pytanie czy można zmienić kolejność odbywania kar mój partner ma zaległe 2 miesiące a teraz dostał 4 i by chciał najpierw te stare 2 miesiące odsiedzieć a później te 4 czy można za mienić kolejność i jak napisać wniosek o zamianę kary z góry dziękuje za odpowiedz

 2. Dziekuje za odpowiedz,
  Chciałbym dodać, iż,, urwałem,, sporo czasu na samodokształcanie sie w internecie pod wzgledem prawnym, i wyrazy uznania dla Państwa za podejście do wykonywanego zawodu, profesjonalizm i zaangażowanie, poczucie zaufania. Godne polecenia.

  Pozdrawiam.

 3. dzien dobry! chcialbym sie dowiedziec czy jak mam odsiedziane z 31 miesiecy 21 to czy moge napisac o kare ograniczenia wolnosci. czekam za ekstradycja i mam ograniczona wolnosc, mam rodzine i dziecko z czego mi zostalo tylko 10 miesiecy, co moglbym zrobic z tym??

  1. Witam,
   jak zwykle będą decydować szczegóły, dokumenty – zapraszam do kontaktu telefonicznego przez Pana lub Członków Rodziny

 4. Witam . Syn od kilku lat jest osobą uzależnioną od narkotyków. Ma kilka wyroków w zawieszeniu za jeden i ten sam czyn.. teraz będzie następne posiedzenie sądu bo syn poddał się dobrowolnej karze i zostanie skazany .. W tych sprawach to ja jestem osobą poszkodowaną, tyle tyko ,że moim zamiarem nie było wsadzenie syna do paki a doprowadzenie do leczenia. Czy można napisać wniosek do sądu z prośbą o zamianę kary pozbawienia wolności na pobyt w skazanym przez Sąd Ośrodku rehabilitacyjnym ?

  1. Witam,

   niech Pani spróbuje na etapie posiedzenia zawnioskować o zastosowanie art. 93c ust. 5 k.k. zgodnie z którym Sąd może stosować środki zabezpieczające wobec sprawcy w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu, środka odurzającego lub innego podobnie działającego środka.

   1. Witam
    Mam pytanie dostałem wyrok 3 miesiedzy i 18 dni pozbawienia wolności za nie opracowanie prac społecznych lecz sąd podpowiedział mi że mogę pisać apelację i złożyć wniosek o zamianie kary pozbawienia wolności na karę raz jeszcze prac społecznych czy mógłby Pan mi pomóc z tym wnioskiem. Proszę odezwać się na mój e-mail piotrekstan@gmail.com

 5. Mojemu mezowi sad odwiesil wyrok z 2007r 10 miesiecy pozbawienia wolności zlozyl on wniosek o dozor elektroniczny. Jeszcze sad chce mu odwiesic drugi 8 miesiecy. Czy moze on teraz zlozyc wniosek o zamiane tego wyroku 8 miesiecy na prace spoleczne oraz 5000zl na cele charytatywne?

  1. Witam, istnieje możliwość wnioskowania do sądu o inne rozwiązania aniżeli bezwzględne zarządzanie tj. odwieszanie kary pozbawienia wolności

 6. witam…dostalam pismo z sadu informujace o zamianie kary ogr.wolnosci na zastepcza kare pozbawienia wolnosci.co to oznacza??? dodam ze zostalam skazana na kare 5 miesiecy ogr.wolnosci z obowiazkiem wykonania w tym czasie pracy na cele spoleczne w wymiarze 20 godz. w stosunki miesiecznym. godzin nie odpracowalam ale zaplacilam za wyrzadzona krzywde…jaka to bedzie kara zastepcza i co w takiej sytyacji robic??

 7. Witam ,
  mam pytanie odnośnie absorpcji wyroku . Mąż odbywa karę pozbawienia wolności za nieuiszczoną grzywnę , 8 m-cy 10 dni , staramy się o dozór elektroniczny . Dzisiaj tj, po miesiącu od osadzenia w ZK mąż otrzymał postanowienie o odwieszeniu wyroku w innej sprawie i pozbawienie wolności na 7 miesięcy .Pytanie moje dotyczy absorpcji wyroku tj, czy w tej sytuacji przysługuje nadal możliwość uzyskania zgody na SDE .? czy oba wyroki w całości tj 15 miesięcy łączą się ? czy istnieje inna możliwość skrócenia kary pozbawienia wolności ? oraz czy w takiej sytuacji już nie będzie przysługiwał SDE ? jakie wnioski kierować do Sądu ?

 8. witam czy jesli zostalem skazany na kare pozbawienia wolnosci ww 6 miesiecy jako recydiwista na bezwzgledny wyrok moge ubiegac sie o SDE

 9. Witam, proszę o pomoc
  Mój chłopak dostał za popełnienie występku kradzieży w 2014r prace społeczne do odrobienia, lecz ich nie odrobił. Wczoraj czyli 16 stycznia 2017 zabrała go policja i poinformowała tylko, że dostał karę 90dni pozbawienia wolności. Czy jest szansa by ubiegać o zmianę kary na kaucję lub ponowne prace społeczne?

 10. Witam Panie Pawle.Proszę o informację.’dotycząca zawieszenia lub kasacji wyroku.3 stycznia bieżącego roku 2017 zapadł wyrok w Polsce pozbawienia Mnie Wolności na okres 2 lat przez to ze od października 2016 r.nie miałem kontaktu z kuratorka.poprzez uchylne się od dozoru.śmieszna sytuacja choć dla mnie tragiczna.zmieniały się moje adresy.kuratorzy a przebywam za granicą wiec miałem utrudniony kontakt.Od 2 miesięcy przebywam w Niemczech na Zamknietej LangZeit terapii i tam też miałem ograniczony kontakt ze względu na to ze bylem pozbawiony telefonów papierów itd.Od 2tyg.mam dopiero kontakt ale pierwsze co poDzwonilem do rodziców odzyskałem numery i skontaktowałem się z kuratorka.lecz było za późno.Mam rodzinę postanowiłem zmienić swój styl życia wszystko zaczęło się bardzo dobrze Mi układać a Tu taki cios.proszę o ród powiedz na moje pytanie z góry dziekuje.

 11. Witam dostałam wezwanie na posiedzenie, w którym przedmiotem posiedzenia będzie zmiana kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności. Co to dla mnie znaczy ?

  1. Witam,
   to oznacza, że jest to jeden z ostatnich momentów, aby podjąć – możliwe jeszcze czynności – aby nie trafić do ZK

 12. Panie Mecenasie,
  a gdy już wydano postanowienie o zarządzeniu wykonania kary (nie odwołano się), sąd wydał list gończy, to czy w dalszym ciągu jest możliwość złożenia wniosku o zamianę kary ?

  1. Witam, zależy od szczegółów – w zeszłym tygodniu zostało zakończone postępowania, w którym Sąd przyznał rację Kancelarii i uchylił postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności. Szczegóły jedynie w ramach zlecenia

 13. Witam Panie Pawle, pisze w sprawie mojego męża który w sprawie pobicia w 2016r dostał wyrok 280godzin odrobku 20h dziennie i zadośćuczynienie w wysokości 3000zł . Otóz odrobił on prawie pół kary, pózniej sprawy sie skomplikowały i na jakiś czas zaprzestał odrabiania kary. Ponadto zmienił mu sie kurator w tym właśnie czasie. Nowa pani kurator niestety w godzinach które były umawiane była nieobecna (mąż byl 3razy i ” pocałował klamke” ) Owa pani złożyła wniosek do sądu. Wyznaczono posiedzenie odnośnie zmiany kary pozbawienia wolności na ograniczenie wolności. Czy można coś jeszcze zrobic w tej sprawie? jakies wnioski ? mamy male dziecko więc chcielibyśmy uniknąć ZK.
  Prosze o pomoc.

  1. Witam, zapraszam do skorzystania z Zakładki – Kup poradę prawną, podobnie jak inne osoby udzielające zleceń na rzecz Kancelarii.
   wyrazy szacunku

 14. Witam mój problem polega na tym gdyż miałam nakaZ doprowadzenia za nie zapłaconą grzywnę w kwocie 400zl oczywiście zapłaciłam w ostatni dzień byłam w sądzie i znów mam sprawę mówią że prawdopodobnie umorzenie aresztu ,lecz mam jeszcze nie opłacone 5000 zł na rzecz osób pokrzywdzonych i do tego miałam odrobki 8 miesięcy po 20 godzin odrobiłam czy mogą mnie zamknąć za te 5000 minęło już 3 lata a ja boję się że mnie zamknął

  1. Niewykonanie obowiązku naprawienia szkody lub uchylanie się od innych obowiązków może być przyczyną zrządzenia wykonania kary / zastosowanie kary zastępczej pozbawienia wolności. W przypadku woli wyjaśnienia tej konkretnej sprawy, sugeruję kontakt z Adwokatem.

 15. witam.mam wazne pytanie dostalem wyrok 1 rok 5 miesiecy pozbawienia wolnosci od sadu rejonowego za posiadanie znacznych ilosci i rzekomy poczestunek …nigdy nie bylem karany ani nie mialem zadnej grzywny.za 5 dni bede mial apelacje moje pytanie brzmi ,czy mam mozliwosc jakas aby zamienic to jeszcze na kare ograniczenia wolnosci jest do 2 lat i czy moga mi opuscic te 5 miesiecy do 12 bym mial kare w zawieszeniu..bardzo bym prosil o nawet krotka odpowiedz na moj e-mail….jaka mam szanse zmniejszenia i czy mam w ogole

  1. Witam, sprawa jest zbyt poważna, aby bez zaznajomienia się za materiałem dowodowym udzielać informacji. Sąd II instancji ma możliwość zmienić karę na łagodniejszą.

 16. Witam mam takie pytanie dostałam wyrok 6miesiecy na 2lata i to było samoukaranie i byłam 48 godzin na dołku , i mialam płacic od stycznia 400zł miesiecznie aż spłace 2tysiące czy jest to że odwiesieli mi kare i już mnie szukaja . Prosze o odpowiedz

  1. Witam, jest to możliwe, że kara została odwieszona. Takiej sprawy nie powinno się lekceważyć, bo opuszczenie murów ZK nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym.

 17. Witam mam zapytanie gdyż siedziałem w więzieniu i wyszedłem na dozór elektryczny jest możliwosc zmiany tego dozoru na odbycie godzin społecznych

  1. Witam, można wystąpić z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie od dozoru. Nasza Kancelaria prowadzi sprawy wykonawcze – dane w zakładce Kontakt

 18. Witam, Panie Pawle, 0d 8 lat prowadze dzialalnosc budowlana w de.z pomoca przyjaciela odwiedzila mnie gromada policjantow ktorej celem bylo znalezienie u mnie sporej ilosci narkotykow, natrafili na sejf w ktorej byla bron z amunicja i tlumikiem, oczywiscie brak zezwolenia. nigdy nie mialem problemu z prawem, pytanie czy moglby mnie pan naprowadzic czego moglbym sie spodziewac i czy jako adwokat znalazlbym u pana pomoc. z gory dzieukuje

 19. Zasadzono mi zastępcza kate pozbawienia wolności i uchylałem się przed nia kilka lat czy będzie miski to kluczowy wpływ na złożony wniosek o zamianę na karę ograniczenia

  1. Trudno określić czy kluczowy, ale z pewnością Sąd daną okoliczność będzie mieć na uwadze.

 20. Witam. Czy jeśli zostałam skazana prawomocnym wyrokiem.art 65 64 2 kk nie będąc nigdy w zakładzie karnym mogę starać się o dozór. Wyrok to 1.6 roku
  Gdzie mogę pisać prócz odroczenia aby zapobiec odsiadke??

 21. Dzien dobry dzis zostałem skazany na 4 miesiace pozbawienia wolnosci za kierowanie autem pod wpływem alkoholu co zrobic zeby zamienic to na kare w zawieszeniu lub jakies odrobki na cel spoleczny ??

  1. Witam – złożyć apelację lub po uprawomocnieniu wniosek o SDE. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 22. Witam chcialbym sie dowiedziec czy osoba ktora mial prace spoleczne nie wykonywala ich i zostala skazana na 5 miesiecy .Odbywa juz kare czy jest mozliwosc spowrotem zamienic to na prace spoleczne lub grzywna?

  1. Witam – tak taka możliwość istnieje. Nasza Kancelaria prowadzi takie sprawy. Ewentualny kontakt możliwy poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 23. Witam. Mój narzeczony odbywa karę z ZK 13 miesięcy drugą tj. 12 miesiecy ma odroczona do grudnia. Złożył wniosek o dozór elektroniczny a będąc na wolności o wyrok łączny. Czy ma szansę wyjść na obrożę? Czy przy wokandzie doliczą mu wyrok odroczony?

  1. Witam, skoro Partner złożył wniosek o połączenie kar, to rozumiem, że właśnie w celu doliczenia wyroku odroczonego. Co do SDE mamy za mało informacji. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 24. Dzień dobry mam takie pytanie partner dostał 7 miesięcy pozbawienia wolności miesiąc już jest w zakładzie karnym czy może starać się o zamianę tej kary na pracę społeczne??

  1. Dzień dobry, to zależy czy jest to zastępcza kara pozbawienia wolności, czy kara samodzielna? Być może warto rozważyć SDE. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

 25. Witam serdecznie dostałam postanowienie sądu .zastępczej kary 15dni pozbawienia wolności w miejscu kary 1 miesiąca ograniczenia wolności orzeczonej wyrokiem . Proszę o pomoc czy można pisać pismo o zmianę wyroku . I jak napisać ten wniosek

  1. Witam – zajmujemy się takiego typu sprawami w ramach zlecenia. W przypadku zainteresowania – rekomenduję kontakt poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.