Covid 19 a wzrost zagrożenia nadużycia prawa – część 2

Covid 19 a wzrost zagrożenia nadużycia prawa - część 2

Covid 19 a wzrost zagrożenia nadużycia prawa – część 2 stanowi kontynuację wobec artykułu Covid 2019 a wzrost zagrożenia nadużycia prawa. W pierwszym artykule opisaliśmy jak przyjęta pod szyldem walki z pandemię regulacja dotycząca odbierania przesyłek pocztowych w istocie doreguluje obrót gospodarczy.

Okazuje się jednak, że trudności związane z doręczaniem pism ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru są niczym w porównaniu z bublem prawnym w zakresie wstrzymania egzekucji z lokali mieszkalnych.

Zgodnie z art.15 zzu ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

[Wstrzymanie eksmisji z lokali mieszkalnych]

1. 

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego.

2. 

 Przepis ust. 1 nie dotyczy:

1) 

orzeczeń wydanych na podstawie art. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2020 r. poz. 218 i 956);

2) 

decyzji o:

a) 

zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363),

b) 

ustaleniu lokalizacji linii kolejowej – wydawanej na podstawie ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym,

c) 

zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1380, z 2020 r. poz. 471 i 2380 oraz z 2021 r. poz. 11),

d) 

ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Dz. U z 2020 r. poz. 234 i 1378),

e) 

pozwoleniu na realizację inwestycji – wydawanej na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 933 oraz z 2020 r. poz. 471).

Jaki wzrost zagrożenia nadużycia prawa?

I znowu: wstępnie redakcja przepisu nie powoduje podwyższonej atencji. Zwróćmy jednak uwagę co ta regulacja oznacza w praktyce? Otóż przepis ten stanowi, iż w okresie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie można realizować wyroków eksmisyjnych dotyczących lokalów mieszkalnych. Dodajmy jeszcze, że w Polsce stan epidemii trwa od marca 2020 r…

I żeby była jasność – nie chodzi tutaj o przypadki, gdy wierzyciel chce rozpocząć egzekucję i sprzedać lokal mieszkalny dłużnika, aby odzyskać swoją należność. Te bowiem przypadki podlegają innym restrykcjom, które opisujemy w kolejnym artykule.

Chodzi o przypadki, w których właściciele wynajmują lokale mieszkalne osobom trzecim, a osoby te nie płacą. Wówczas to tacy nielojalni najemcy – dzięki deregulacjom covidowym – są chronieni. Są chronieni, bowiem stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce jest tak wysoki, że właściciel nie może ich eksmitować z własnego lokalu. Innymi słowy – osoby takie bez prawnej dolegliwości mogą mieszkać w lokalu, nie płacąc ani złotówki za czynsz najmu, nie uiszczając opłat eksploatacyjnych, a właściciel musi to grzecznie znosić, ponieważ z kraju panuje pandemia.

Oczywiście stan epidemii nie jest z kolei na tyle ekstremalny, aby osoby takie – niejako w przerwie pomiędzy bezpodstawnym naruszaniem prawa własności osoby trzeciej – mogły udać się do galerii na zakupy, do kina, skorzystać z basenu – załadować swoje akumulatory, zrelaksować się. W tych bowiem oto miejscach sytuacja jest na tyle opanowana, że z pewnością nie dojdzie do zarażenia. Natomiast z duża dozą prawdopodobieństwa doszłoby do zakażenia, gdyby komornik akurat miał dokonać przymusowego opróżniania lokalu.

Co to oznacza w praktyce?

No dobrze, ale czy zatem właściciele lokali mieszkalnych będą tolerować takie sytuacje?

Zazwyczaj tak – ale obrót gospodarczy nie znosi próżni. Już powstają wyspecjalizowane podmioty, które będą do takich lokali wprowadzać swoich ludzi – formalnie kolejnych najmów – aby ci napsuli krwi dzikiemu lokatorowi w taki sposób, aby sam opuścił lokal.

Czyż nie prowadzi to jednak do chaosu i bezprawia?

Być może do lat 90-tych kiedy grupy działające metodą faktów dokonanych rosły w siłę, a następnie przeradzały się w mafie. Z czego to wynikało? Z chęci wzbogacenia ich członków – to na pewno. Ale również z bezsilności Państwa, a dokładniej bezskuteczności prawa. Jeżeli bowiem obywatel ma problem ze znalezieniem ochrony słusznych jego praw w majestacie Rzeczypospolitej – nie oznacza to, że temat odpuści.

Oznacza to, że poszuka innej ochrony.

I żebyśmy dobrze się zrozumieli – Państwo Polskie zdecydowanie nie jest dziś tak słabe jak było w latach 90. Można wręcz rzec, że Państwo jest silne. Zdumienie jednak budzi fakt, iż są wprowadzane regulacje de facto są deregulacjami. Derogacje całych norm prawnych – które tworząc zarzewie konfliktu, stworzą obszary dzikiego zachodu – bez nadzoru Państwa, gdzie będzie działać prawo silniejszego.

Gdy to konieczne – wiedz co wie adwokat

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Zapoznaj się z naszymi pozostałym publikacjami

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.