KARA ŁĄCZNA PO NOWELIZACJI: JAKA KARA ŁĄCZNA GDY JEDNA Z KAR JEST WARUNKOWO ZAWIESZONA A DRUGA TO KARA BEZWZGLĘDNA?

Na skutek ostatniej zmiany Kodeksu karnego – od 01 lipca 2015 r. usunięto wątpliwości, czy? jak? i kiedy? będzie można uzyskać karę łączną, gdy jedna z kar jest zawieszona, a druga nie.

Projekt Myśl Jak Adwokat

O tym co to jest kara łączna? Kara łączna po zmianach kodeksu karnego 1 lipca 2015 r.

Od 01 lipca 2015 r. Sądy nie mają możliwości zawieszania kary ograniczenia wolności oraz grzywny. Zawiesić będzie można tylko karę pozbawienia wolności!

W jaki sposób sąd będzie orzekać przy zbiegu warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności i kary bezwzględnej.

Przy zbiegu, o którym mowa powyżej Sąd może zawiesić w wyroku łącznym karę bezwzględną. W ten sposób z dwóch kar tj. jednej bezwzględnej, drugiej warunkowo zawieszonej – powstanie jedna kara, która również może zostać zawieszona. Aby tak się stało trzeba być po pierwsze aktywnym w postępowaniu, bo sąd musi wydać wyrok łączny (to jest obligatoryjne), ale nie musi kary w wyroku łącznym zawieszać (to jest fakultatywne).

Warunkowe zawieszenie:

a) możliwe było orzeczenia kary łącznej w wymiarze nieprzekraczającym roku (a zatem najwyższa z tzw. kar jednostkowych nie może przekraczać roku pozbawienia wolności – w praktyce ten warunek może stanowić poważną przeszkodę i w ogóle dla zawieszania kar,

b) popełnienie przestępstw, za które kary mają być połączone wyrokiem łącznym nie może nastąpić w czasie, gdy sprawca był skazany na karę pozbawienia wolności (skazany to nie znaczy, gdy odbywał karę – tutaj chodzi o okres pomiędzy prawomocnym wyrokiem skazującym, a zatarciem skazania. Brak jest możliwości zawieszenia kary w wyroku łącznym, gdy jedno z przestępstw zostało popełnione np. w okresie próby przy warunkowym zawieszeniu za inne przestępstwo (aż do zatarcia skazania), w trakcie oczekiwania na wykonanie kary pozbawienia wolności, w trakcie przerwy w jej wykonaniu, w trakcie warunkowego przedterminowego zwolnienia do odbywani reszty kary tj. aż do zatarcia skazania),

c) sąd dostrzegł, że istnieje wobec sprawcy pozytywna prognoza, tj., aby kara łączna z warunkowym zawieszeniem jej wykonania była wystarczająca dla osiągnięcia celów kary – w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

Wyjątek od litery a) i wymogu „kara do roku” zachodzi wtedy, gdy chociażby jedną z kar podlegających łączeniu jest kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania orzeczona na podstawie art. 60 § 5 k.k. tj., gdy:

  • sprawca w postępowaniu ujawnił wobec organów ścigania informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności popełnienia czynu – tzn. gdy współpracował i dlatego mu zawieszono karę – tzw. instytucja małego świadka koronnego,
  • sprawca niezależnie od swojej sprawy ujawnił wobec organów ścigania istotne okoliczności, nieznane dotychczas organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat – tj. gdy sprawca niejako przy okazji swojej sprawy podając nieznane informacje o innej sprawie współpracował i dlatego mu zawieszono karę.

W takich sytuacjach sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej nieprzekraczającej wymiaru kary pozbawienia wolności, orzeczonej na podstawie art. 60 § 5 k.k. – a zatem nawet gdy kara łączna przekracza 1 rok, ale nie przekracza kary wymierzonej w postępowaniu, w którym sprawca współpracował.

W tym przepisie chodzi o zasadę absorpcji. Załóżmy, że sprawca został skazany na karę pozbawienia wolności za czyn A w wymiarze 3 lat, a kara ta została warunkowo zawieszona. Wymiar kary jak i zawieszenie nastąpiło w oparciu o to, iż sprawca współpracował z organami. Za kolejny czyn B sprawca został skazany na bezwzględną karę pobawienia wolności 2 lata. Według ogólnych reguł każda z kar przekracza 1 rok, a zatem nie ma możliwości wymierzenia kary łącznej i jej zawieszenia. Dlatego jednak, że czyn A został osądzony z uwzględnieniem art. 60 § 5 k.k., to Sąd będzie mógł wymierzyć karę łączną, jeżeli zastosuje zasadę pełniej absorpcji tj. jeżeli wymierzy sprawcy karę łączną w wymiarze kary za czyn A tj. 3 lata. W takim przypadku, pomimo, iż kara ta przekracza 1 rok, to sąd będzie mógł ją zawiesić.

Jeżeli powyżej opisane szczególne założenia, nie są spełnione, a jednocześnie są spełnione założenia ogólne – o których pisałem w moich wcześniejszych postach – to Sąd wymierzy karę łączną. W takiej sytuacji pomimo, iż jedna z kar była zawieszona, a tylko jedna była bezwzględna, to Sąd orzeknie karę łączną bezwzględną tj. bez warunkowego zawieszenia. Wówczas Sąd dokonuje przeliczenia w ten sposób, że miesiąc kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem liczy jako 15 dni kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd stosuje zatem przelicznik 2:1.

Spokojna analiza przepisów przez Adwokata i aktywność w postępowaniu może okazać się kluczowa.

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

41 odpowiedzi

  1. Weszłam przypadkowo na tę stronę, kiedy dostałam na ustnej poprawie pytanie właśnie o karę łączną. Zrozumienie coś z samego kodeksu bez podręcznika uwzględniającego nowelizację było trudne. Dzięki tej stronie wszystko stało się takie proste i jasne. Szkoda, że nie trafiłam na tę stronę przed poprawą..
    Gratuluję pomysłu, mnie się bardzo podoba! I życzę samych sukcesów w życiu zawodowym 🙂

    1. Witam Pani Żaneto, dziękuje za miły wpis i życzenia. Trzymam absolutnie kciuki – na pewno Pani zda kolejny termin!
      Pozdrawiam i również życze sukcesów w życiu zawodowym 🙂

  2. W 2013r. z paragrafu 190a S 1 kk dostałem wyrok w zawieszeniu 4miesiące na 2 lata
    W styczniu 2014r. Z art 226 S1kk (3 miesiące) i 224 S 1kk (6miesięcy) i jeszcze z czegoś ( 8 miesięcy)
    na 3 lata po tym mialem rozprawe w lipcu 2014 r. o Zarządzenie ale mi podarowali wtedy
    i połączyli to i mialem okres próby.!!!! Ale w maju 2014 r przed okresem proby popełniłem przestępstwo z
    art 190 a S1kk i teraz pytanie jesli popełniłem to przed okresem próby a wyrok zapadł po okresie próby czyli
    w tej sprawie we wrześniu 2015r to skażą mnie na więzienie ?? ;( czy jest mozliwość wyjścia z sytuacji .

    1. Dziękuję za zapytanie. Szczegółowe sprawy realizujemy w ramach porad / opinii prawnych lub konkretnych zleceń do występowania przed Sądem. Zapraszam do bezpośrednio kontaktu mailowego lub telefonicznego celem ustalenia szczegółów działania.

  3. W 2013r. z paragrafu 190a S 1 kk dostałem wyrok w zawieszeniu 4miesiące na 2 lata
    W styczniu 2014r. Z art 226 S1kk (3 miesiące) i 224 S 1kk (6miesięcy) i jeszcze z czegoś ( 8 miesięcy)
    na 3 lata po tym mialem rozprawe w lipcu 2014 r. o Zarządzenie ale mi podarowali wtedy
    i połączyli to i mialem okres próby.!!!! Ale w maju 2014 r przed okresem proby popełniłem przestępstwo z
    art 190 a S1kk i teraz pytanie jesli popełniłem to przed okresem próby a wyrok zapadł po okresie próby czyli
    w tej sprawie w lipcu 2015r to skażą mnie na więzienie ?? ;( czy jest mozliwość wyjścia z sytuacji .

    1. Dziękuję za zapytanie. Szczegółowe sprawy realizujemy w ramach porad / opinii prawnych lub konkretnych zleceń do występowania przed Sądem. Zapraszam do bezpośrednio kontaktu mailowego lub telefonicznego celem ustalenia szczegółów działania.

  4. A czy jesli warunek a i b nie jest spelniony, to mimo to jest szansa by wnioskowac o warunkowe zawieszenie kary, gdy np. jedna z kar jest kara pozbawienia wolnosci, ktora byla najpierw zawieszona, a potem zostala odwieszona (3 i pol roku) a druga kara jest kara pozbawienia wolnosci w zawieszeniu (1 rok)?

    1. Dziękuję za zapytanie. Szczegółowe sprawy realizujemy w ramach porad / opinii prawnych lub konkretnych zleceń do występowania przed Sądem. Zapraszam do bezpośrednio kontaktu mailowego lub telefonicznego celem ustalenia szczegółów działania.

  5. Czy fakt, że kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem i bez warunkwego zawieszenia mają postawać w zbiegu oznacza, że art.89§1 i art.89§1a mają zastosowanie tylko do kary łącznej orzeczonej w wyroku skazującym?
    A contrario, czy art.89a§1, w krótym jest mowa o „karach pdlegających łączeniu” znajdzie zastosowanie również do wyroku łącznego?

    Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości! Nie znajduję na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi zarówno na Pana świetnym blogu, jak i w szeroko pojętym internecie.

    1. Witam!
      Art. 89 a § 1 może znaleźć zastosowanie – oczywiście zakładając, że są spełnione przesłanki – zarówno w przypadku, gdy kary jednostkowe są objęte jednym wyrokiem skazującym, w którym następnie jest wymierzana kara łączna, jak również gdy kary były wymierzane różnymi wyrokami, ale pozostają ze sobą w zbiegu w taki sposób, że jest możliwe wymierzenie kary łącznej w wyroku łącznym.
      Pozdrawiam

  6. Mam sprawę o wydanie wyroku łącznego(z urzedu). Nie mam wyroku bezwzględnego, 2 wyroki w zawieszeniu. Czy mogą wydać wyrok bezwzględny? Żaden czyn nie popełniony w okresie próby.

  7. Czy jesli ktos ma wyrok 6 msc bezwzglednego i drugi 2 lata bezwzglednego to czy jest jakas mozliwosc ze po lacznym bedzie mniej niz 2 lata ?

    1. I tak i nie. Co do zasady nie, chyba, że zostaną zaliczone okresy wykonywania kary na poczet kary łącznej.

  8. Gratuluję świetnego pomysłu na bloga. Nie po raz pierwszy wchodzę na stronę w celu wyjaśnienia kilku wątpliwości pojawiających się w trakcie przygotowania w ramach przedmiotu prawa karnego. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem łatwości z jaką tłumaczy Pan stosunkowo trudne zagadnienia. Szczerze życzę dalszych sukcesów.

    1. Cieszę się, że mogłem Pani pomóc w nauce. Życzę sukcesów w tym co Pani robi i nie tylko, Pozdrawiam

  9. Dobry wieczór,
    Mam pytanie dotyczące wyroku łącznego. Otóż mój syn przebywa w zakładzie karnym już 3 lata ,dostał wyrok na 3,9 z wyroku łącznego jeszcze przed 2015 rokiem. Jednak po zmianach w prawie otrzymał powiadomienie, że ponownie będzie miał analizowany i sporządzony wyrok łączny. Na chwilę obecną został przewieziony do innego miasta ,gdzie miał czekać na kolejną sprawę. Poza tym miał jeszcze 2 kary w zawieszeniu za te same przewinienia. Właśnie dzisiaj dostał list z sądu, gdzie odwieszono mu jedną z kar 2 tygodnie przed decyzją o wyroku łącznym. Kara ta ma trwać 1,4 roku. Czy w obecnej sytuacji może się spodziewać połączenia 1,4 z wyrokiem poprzednim, czy karę tą będzie musiał odbyć dodatkowo ? Poza tym czy Sąd może mu zwiększyć wyrok z obecnych czy ma szansę na jego obniżenie? Nadmieniam, że został mu jeszcze ostatni już wyrok w zwieszeniu na pół roku, którego na tą chwilę jeszcze nie odwieszono. Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź.

  10. Zasądzony wyrok w zawieszeniu uprawomocniony , naprawiona szkoda, brany pod uwagę przy łączeniu wyroku, gdzie znów został utrzymany w zawieszeniu – od kiedy jest liczone uprawomocnienie, czy od wydania pierwszego wyroku czy od drugiego, Dziekuje za odpowiedż

  11. Dzień dobry. A co w sytuacji gdy kara pozbawienia wolnosci warunkowo zawieszona została odwieszona przez to, że popełnione zostało przestępstwo w okresie proby? Czy w takiej sytucji mozna wnosic o wyrok łączny za obie kary – za czyn z 2015 – 10 miesiecy z tą karą odwieszoną z wyroku z 2013 – 3 lata w zawieszeniu? Bardzo proszę o pomoc

  12. Mam pytanie moj przyjaciel miał wyrok art 190 zawieszony z naprawieniem szkody i popełnił w tym okreiw jeszcze trzy wyroki o tym samym art też po roku i zwieszonw miał ale z naprawieniwm szkody.Sad mu to wszystko odwiesił gdyz ani jedna szkoda nie została naprawiona. A on teraz siedzi i napisał o złacz wyroków czy sad sie przychyli

    1. Szanowni Państwo Kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych, a już na pewno nie w przypadku, gdy pytania są sformułowane z tak wielką atencją jak powyżej. Jeżeli Państwo zapoznacie się z tematem kary łącznej w stopniu podstawowym, to już ten stopień podstawowy będzie wystarczający, aby zrozumieć, że materia jest poważna i niełatwa.

  13. Mam pytanie , czy mam szanse na karę łaczna. Mam zawieszone 2 lata wiezienia na 4 w zawieszeniu do wrzesnia 2019roku. Teraz znowu niestety mialem sprawe tydzien temu za to samo przestepstwo i dostalem 2 lata wiezienia. Czy mam szanse aby polaczyc te wyroki? Czy bede musiał siedziec 4 lata? z góry dziekuje za odpowiedz

    1. Witam, za mało danych do udzielenia informacji na temat kary łącznej. Zapraszam do prywatnego kontaktu z Kancelarią

  14. Witam.
    Mam takiego znajomego, który pośredniczył w wyłudzaniu pieniędzy od Poczty Polskiej w sprawie rzekomych wczasów dla dzieci pracowników poczty. Chodzi o dofinansowanie do wczasów z funduszu poczty. w rzeczywistości żadnych wczasów nie było. Natomiast miało miejsce wyłudzenia pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Ten znajomy Otrzymał zarzut poświadczenia nieprawdy. Z prasy się dowiedziałem, ze postawiono mu trzy akty oskarżenia. Wypisywanie fałszywych faktur miało miejsce od 2010 do 2013 roku. W 2015 roku znajomy dostał 1 rok pozbawienia wolnosci na 2 lata z zawieszeniem i nakaz zwrotu 4366 zł. W 2016 roku znajomy dostał 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. A teraz się dowiedziałem, że prokuratura skierowała trzeci akt oskarżenia do sądu. Ten znajomy był wczesnieju karany za wypisywanie lewych kursów zawodowych. Miał wyrok w zawieszeniu na 5 lat i dozór kuratora. W chwili popełniania przestepstw w 2010 – 2013 o ile dobrze pamiętam odbywał się okres próby za fałszywe kursy.
    Pytanie brzmi. Czy ten znajomy mając na dzień dzisiejszy dwa wyroki w zawieszeniu moze liczyć, że ten wyrok po dodaniu tego z roku 2017 moze się zakonczyć w zawieszeniu (osobiście wątpię ale wolę się upewnić)? Bo wyroki z 2015, 2016 i 2017 roku dotyczące jednej sprawy chyba nie mogą zakończyć się zawieszeniem kary. Bo kara łączna może składa się chyba tylko z dwóch wyroków. Oczywistym jest, ze bedzie kara bezwzgledna jezeli miała miejsce w czasie próby za fałszywe kursy. Ale jakby nie było fałszywych faktur i znajomy by nie był karany a miałby trzy wyroki 2015, 2016, 2017 a same przestępstwa miały miejsce 0d 2010 do 2013, to znajomy ma szanse na wyrok w zawieszeniu czy nie?

    1. Witam – w przypadku woli rozwikłania konkretnych spraw, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią w ramach zlecenia prawnego.

  15. Witam czy przy wyroku łącznym, kara ograniczenia wolności jest obligatoryjnie zamienia a na karę pozbawienia wolności

      1. Witam nie ma zbiegu przestępstw, wyrok rok pozbawienia wolności, 10 miesięcy pozbawienia wolności, oraz dwa wyroki ograniczenia wolności, jeden 13 miesięcy, drugi 18 miesięcy. Prace społeczne zawieszone na czas odbywania kary pozbawienia wolności. Sędzia prowadzący sprawie o wyrok łączny poinformował że musi ograniczenie zamienić na pozbawienie wolności. Jeszcze jedno pytanie, jak się ma do tego art87kk po wyroku TK z czerwca 2019r?

        1. Witam, proszę wskazać konkretną sygnaturę TK. Według mojego doświadczenia sąd rzeczywiście zamieni ograniczenie wolności na pozbawienie wolności.

          1. Witam. Chodzi o Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 czerwca 2019r.sygn.akt P20/17. Dz.U. 2019 poz. 1135. Chodzi mi o to czy art. 87 traci moc, i nie powinien mieć zastosowania? Z góry dziękuję za pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.