Europejski Nakaz Aresztowania ENA jest środkiem, który ma służyć ekstradycji do Polski osób poszukiwanych i skazanych. Wydanie ENA jest niedopuszczalne jeżeli miałoby umożliwić sprowadzenie osoby:
- w związku z prowadzonym przeciwko osobie ściganej postępowaniem karnym o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku,
- w celu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 4 miesięcy albo innego środka polegającego na pozbawieniu wolności na czas nieprzekraczający 4 miesięcy.
Obok określonych „na sztywno” przesłanek negatywnych, których brak jest łatwo zauważalny i trudny do zwalczenia, istnieje przesłanka, która może stanowić pole manewru dla obrony.
W związku ze zmianami w procedurze karnej wydanie ENA jest niedopuszczalne, jeśli nie wymaga tego interes wymiaru sprawiedliwości.
Sąd musi zbadać czy ww. przesłanka jest spełniona.
Czy interes wymiaru sprawiedliwości w konkretnym przypadku wymaga, aby Europejski Nakaz Aresztowania został wydany?
Zadaniem Adwokata będzie wykazać, że w tym konkretnym przypadku takiego interesu wymiaru sprawiedliwości brak.
W praktyce istotne dla udzielenia odpowiedzi na tak postanowione pytanie, a tym samym i decyzję, czy ekstradycja będzie mieć miejsce, a Klient zostanie przymusowo sprowadzony do Polski celem odbycia kary pozbawienia wolności są m.in.:
- kaliber popełnionego czynu i przewidywana kara,
- sytuacja oskarżonego i jego okoliczności osobiste,
- charakter sprawy,
- specyfika dowodów zebranych w sprawie i możliwość ich przeprowadzenia podczas rozprawy,
- względy ekonomiczne,
- małe szanse na ekstradycję lub niecelowość uruchamiania tej instytucji,
- czas jaki upłynął od popełnienia czynu,
- czas jaki upłynął od uprawomocnienie się wyroku.
Praktyka adwokacka i orzecznictwo pozwalają zauważyć, że interes publiczny nie przeważa na życiem prywatnym i rodzinnym skazanego, gdy „niewczesność” użycia środków prawnych [aby sprowadzić skazanego] sprawia, że ich zastosowanie może stanowić nieproporcjonalną ingerencję w dobra osobiste skazanego, a tym samym może być sprzeczne z art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz z art. 31 ust. 2 zd. 1 Konstytucji – tak SO Płock w postanowieniu z dn. 25 kwietnia 2017 r., II KOP 25/16.
Natomiast bez udziału obrony w postępowaniu karnym o wydanie ENA – szanse, że Sąd z urzędu zastosuje ww. przesłankę, a tym samym Europejski Nakaz Aresztowania nie zostanie wydany – zdają się być marginalne.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
do sprawy Europejski Nakaz Aresztowania ENA
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
obrona w sprawach karnych.
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024
4 odpowiedzi
Czy po wyjściu UK z Unii państwo to nadal będzie respektować ENA czy zostanie z tego programu wyłączone?
Witam Brexit jest faktem, ale jego konsekwencje i znaczenie dla porządku prawnego są nadal przedmiotem ustaleń międzyrządowych / z KE.
Dzien dobry Panie Mecenasie. Mam problem i nie mam odpowiedzi na niego. Bardzo proszę o pomoc.
Zostałem skazany wyrokiem prawomocnym , wyrok był w zawieszeniu , wszystko działo się w Polsce. Za brak kontaktu z kuratorem , wyrok został mi odwieszony i wprowadzony do realizacji. Dostałem wezwanie na wstawiennictwo się do Zakładu karnego, którego nie odebrałem, bowiem od przeszło 3 lat mieszkam w Niemczech. Dziś dowiedziałem się, że Sąd wydał nakaz na doprowadzenie mnie do Zakładu karnego. Mimo złożonego wniosku o przerwę w odbywania kary oraz złożenie wniosku o wstrzymanie odbycia kary. Czy do czasu rozpatrzenia mojego wniosku o przerwę w karze w Niemczech jestem bezpieczny ? Proszę o pomoc , mam na utrzymaniu 3 dzieci w Niemczech oraz zły stan zdrowia
Dzień dobry – tak / nie. Złożenie wniosku o wstrzymanie – do czasu rozpatrzenia – w żadnej mierze nie blokuje wykonalności kary. Prowadzimy takie sprawy. Sugeruję kontakt z naszą lub inną Kancelarią Adwokacką celem wyjaśnienia sprawy. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski