Samochód z wadami

Samochód z wadami – Spostrzeżenia

We wpisie zakup auta z wadami ukrytymi opisywaliśmy uprawnienia jakie przysługują kupującemu. Zwracaliśmy uwagę, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują także, gdy zakupiony samochód z wadami nie jest nowy.

Od momentu danego wpisu minęło ponad dwa lata. W tym czasie nasza Kancelaria przeprowadził szereg spraw z zakresu wad ukrytych.

W danym wpisie postaramy się zsumować najważniejsze wnioski.

Samochód z wadami ukrytymi – czy to (nadal?) się zdarza?

W dalszym ciągu nagminne są przypadki, gdy sprzedający / komis po prostu oszukują kupujących. W Polsce wciąż popularne są pojazdy używane. Kupujący są w stanie wydać niemałe pieniądze na zakup pojazdu, nie dokonując chociażby podstawowej weryfikacji.

Tym samym nadal jest wiele – zbyt wiele – do zrobienia. Zachęcamy do profilaktyki przy zakupie pojazdu rozumianej jako ograniczone zaufanie do sprzedającego i możliwie dokładna weryfikacja pojazdu.

Samochód z wadami ukrytymi – pozytywne zmiany?

Zaobserwowaliśmy jednak zwiększającą się świadomość o tym, że z tytułu wad pojazdu przysługuje rękojmia. W internecie można znaleźć opracowania, filmy, artykuły w których temat wad pojazdu został w przystępnej formie opracowany.

Kupujący nie boją się zgłaszać swoich roszczeń i dochodzić praw. W poprzednich latach panował trend, że używany pojazd może być wadliwy, bowiem wynika to z jego wieku. Obecnie kupujący coraz częściej potrafią – w sposób prawidłowy – dokonać rozróżnienia i ustalić co jest akceptowalnym zużyciem pojazdu, a co ukrytą wadą.

Normy bezpieczeństwa odgrywają kluczową rolę. Ma to także wpływ w przypadku wad pojazdu. Kupujący nie chcą akceptować wypadkowości pojazdu, faktu iż poduszki powietrze były wystrzelone, podłużnica przestawiona, konstrukcja naruszona itd. Odkrycie przeszłości wypadkowej stanowi częsty i istotny impuls do uznania pojazdu za wadliwy.   

Samochód z wadami
Samochód z wadami

Wyostrzyła się także percepcja sprzedających – którzy coraz częściej zawierają ugody pozasądowe z kupującymi, którzy zdecydują się dochodzić swoich praw.

Takie rozwiązanie należy przyjąć z zadowoleniem, bowiem na zachodzenie dużo bardziej powszechna jest praktyka szukania pozasądowych rozwiązań, aniżeli – za wszelką cenę – rozpoczynanie procesów.

Wadliwy pojazd– czy warto się porozumieć?

Zakładając, że kupujący dochodzi praw z rękojmi w związku z odstąpieniem od umowy i żądaniem zwrotu ceny:

Przyjmując, że zapłacona cena wynosi 35.000 złotych i takiego też zwrotu dochodzi kupujący. Zawarcie ugody pozasądowej pozwala kupującemu relatywnie szybko uzyskać pełną płatność. Natomiast sprzedający może w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli bowiem w sprawie sądowej zostanie powołany biegły, a po przegranym procesie powstanie konieczność zwrotu kosztów sadowych, kosztów adwokackich, odsetek – czyż nie rozsądniej znaleźć porozumienie i uniknąć sądu?

Dlatego pozasądowe ugody istotnie zyskały na znaczeniu. W konkluzji należy zatem podkreślić, że zmiany idą w dobrym, pożądanym kierunku, gdy strony umów będą się szanować.

Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Syndyk Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.