Samochód z wadami – Spostrzeżenia

We wpisie zakup auta z wadami ukrytymi opisywaliśmy uprawnienia jakie przysługują kupującemu. Zwracaliśmy uwagę, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują także, gdy zakupiony samochód z wadami nie jest nowy.

Od momentu danego wpisu minęło ponad dwa lata. W tym czasie nasza Kancelaria przeprowadził szereg spraw z zakresu wad ukrytych.

W danym wpisie postaramy się zsumować najważniejsze wnioski.

Samochód z wadami ukrytymi – czy to (nadal?) się zdarza?

W dalszym ciągu nagminne są przypadki, gdy sprzedający / komis po prostu oszukują kupujących. W Polsce wciąż popularne są pojazdy używane. Kupujący są w stanie wydać niemałe pieniądze na zakup pojazdu, nie dokonując chociażby podstawowej weryfikacji.

Tym samym nadal jest wiele – zbyt wiele – do zrobienia. Zachęcamy do profilaktyki przy zakupie pojazdu rozumianej jako ograniczone zaufanie do sprzedającego i możliwie dokładna weryfikacja pojazdu.

Samochód z wadami ukrytymi – pozytywne zmiany?

Zaobserwowaliśmy jednak zwiększającą się świadomość o tym, że z tytułu wad pojazdu przysługuje rękojmia. W internecie można znaleźć opracowania, filmy, artykuły w których temat wad pojazdu został w przystępnej formie opracowany.

Kupujący nie boją się zgłaszać swoich roszczeń i dochodzić praw. W poprzednich latach panował trend, że używany pojazd może być wadliwy, bowiem wynika to z jego wieku. Obecnie kupujący coraz częściej potrafią – w sposób prawidłowy – dokonać rozróżnienia i ustalić co jest akceptowalnym zużyciem pojazdu, a co ukrytą wadą.

Normy bezpieczeństwa odgrywają kluczową rolę. Ma to także wpływ w przypadku wad pojazdu. Kupujący nie chcą akceptować wypadkowości pojazdu, faktu iż poduszki powietrze były wystrzelone, podłużnica przestawiona, konstrukcja naruszona itd. Odkrycie przeszłości wypadkowej stanowi częsty i istotny impuls do uznania pojazdu za wadliwy.   

Samochód z wadami
Samochód z wadami

Wyostrzyła się także percepcja sprzedających – którzy coraz częściej zawierają ugody pozasądowe z kupującymi, którzy zdecydują się dochodzić swoich praw.

Takie rozwiązanie należy przyjąć z zadowoleniem, bowiem na zachodzenie dużo bardziej powszechna jest praktyka szukania pozasądowych rozwiązań, aniżeli – za wszelką cenę – rozpoczynanie procesów.

Wadliwy pojazd– czy warto się porozumieć?

Zakładając, że kupujący dochodzi praw z rękojmi w związku z odstąpieniem od umowy i żądaniem zwrotu ceny:

Przyjmując, że zapłacona cena wynosi 35.000 złotych i takiego też zwrotu dochodzi kupujący. Zawarcie ugody pozasądowej pozwala kupującemu relatywnie szybko uzyskać pełną płatność. Natomiast sprzedający może w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli bowiem w sprawie sądowej zostanie powołany biegły, a po przegranym procesie powstanie konieczność zwrotu kosztów sadowych, kosztów adwokackich, odsetek – czyż nie rozsądniej znaleźć porozumienie i uniknąć sądu?

Dlatego pozasądowe ugody istotnie zyskały na znaczeniu. W konkluzji należy zatem podkreślić, że zmiany idą w dobrym, pożądanym kierunku, gdy strony umów będą się szanować.

Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Syndyk Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.