ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Zakup pojazdu używanego – czy zawsze loteria?

Projekt Myśl Jak Adwokat

W pewnym stopniu tak – zbyt często zdarza się bowiem, że po tym jak cena zostanie zapłacona, a samochód odebrany – wychodzą na światło dzienne wady pojazdu. Okazuje się, że jego stan techniczny, przebieg czy przeszłość wypadkowa znacznie odbiegają od tego, co deklarował sprzedawca.

Wypadkowe Auto

Niestety nagminnie Kupujący odpuszczają taką sprawę – „kupiłem samochód używany, przecież nie mam gwarancji”. Oczywiście jest to prawda – przy używanych pojazdach nie ma gwarancji producenta.

Ale przysługuje za to rękojmia na pojazd używany. Co to takiego? To pakiet uprawnień, z których można skorzystać w przypadku wad samochodu i to nawet jeżeli nie jest on nowy i nawet jeżeli sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej tj. nie jest przedsiębiorcą, lecz dokonał sprzedaży prywatnie.

Niezgodny z deklaracją stan techniczny pojazdu, jego „przekręcony” przebieg, nieujawniona przeszłość wypadkowa to tzw. wady fizyczne pojazdu, które uprawniają do skorzystania z rękojmi i dochodzenia roszczeń od sprzedawcy.

"Optymalizacja" licznika

Podobnie będzie w przypadku, gdy w pojeździe są uszkodzone określone mechanizmy, podzespoły – silnik, elementy zawieszenia, klimatyzacja itd.

Uszkodzony silnik

Jakie uprawnienia przysługują w ramach rękojmi w przypadku używanego samochodu?
Otóż są one następujące:

 1. żądanie usunięcia wady pojazdu,
 2. żądanie obniżenie ceny,
 3. odstąpienie od umowy sprzedaży i zwrot pieniędzy.

Pierwsze uprawnienie jest właściwe jeżeli sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Ciebie usunie wadę lub wymieni wadliwe części. Oczywiście nie musisz się zgodzić, aby naprawa specjalistycznych części była wykonywana osobiście przez sprzedawcę lub w warunkach niezapewniających odpowiedniej jakości. Dane uprawnienie zazwyczaj jest realizowane, gdy możemy mieć pewność, że Sprzedający posiada odpowiednie zaplecze do naprawy pojazdu lub jest w stanie udzielić zlecenia na rzecz podmiot zewnętrznego lecz również gwarantującego określony poziom usług.

Jeśli powyższe żądanie nie zostanie spełnione – można żądać obniżenia ceny. W praktyce dane uprawnienie jest realizowane, gdy kupujący pomimo wszystko chce zachować pojazd, które legitymuje się wadami ukrytymi. Powyższe nie jest rzadkością, Klienci często informują, iż gdyby nie określona wada ukryta, to byliby zadowoleni z zakupu. W takiej sytuacji Kupujący oczekują ekonomicznego ekwiwalentu za ujawnioną wadę pojazdu. Takowy ekwiwalent może być zapewniony właśnie poprzez złożeniem oświadczenie o obniżeniu ceny.

Dopuszczalne jest także odstąpienie od umowy – gdy mamy do czynienia z poważnymi wadami, których nie da się usunąć np. gdy samochód ma przeszłość wypadkową, o której nie zostałeś poinformowany. Odstąpienie od umowy to nic innego jak zwrot zakupionego auta. Należy zatem z całą mocą podkreślić, iż zwrot zakupionego samochodu jest możliwy, jednak należy z tego uprawnienia skorzystać po uprzednim dokładnym zastanowieniu się czy – co do zasady szybsze – obniżenie ceny nie będzie rozwiązaniem równie atrakcyjnym.

Pojęcie ukryta wada samochodu jest odmieniane przez różne przypadki. Wynika to z faktu, iż zakup pojazdu używanego jest częstą praktyką. Komisy samochodowe mają się dobrze w Polsce, więc i również – chociażby z zasady czystej statystyki – istnieje wiele reklamacji samochodu z komisu.   

Istotne wtrącenie: w przypadku aut klasy premium wartość używanego pojazdu niejednokrotnie przekracza wartość nowego pojazdu z segmentu kompakt. Należy zatem postulować zakończenie niekiedy bezrefleksyjne podejście sprzedających do kupujących zgodnie z którym osoba, która kupuje rzecz używaną nie ma prawa liczyć na pewien standard, poziom rzeczy sprzedanej. Takiego typu postawa jest niedopuszczalna i kupujący może szybko powyższe sprzedającemu uzmysłowić.

Warto wiedzieć jakie uprawnienia przysługują, gdy sprzedający okaże się być nielojalnym kontrahentem.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

Auto z wadami – Krypto-sprzedaż

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Wadliwy pojazd Adwokat

Zamiana Samochodu a samochód kradziony

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

132 komentarze do wpisu „ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI”

 1. Witam co mam zrobić zamienilem auto na auto podobnej wartoąci tak mi się wydawało umowa spisana na zwyklej kartce papieru podatek jeszcze nie uiszczony po dwóch dniach rozerwało mi chłodnicę zakupiłem nową okazało się że jest spalony wętylator wymieniłem po ok 4 dniach jazdy czułem w kabinie jak by rozgrzany płyn chłodniczy auto na drugim biegu jak by szarpało po sprawdzeniu korka oleju okazalo się ze jest na nim biały osad czego szybciej nie było myślę że zostało coś dolane i uwazam że pewnie uszczelka pod głowicą uszkodzona auto fiat doblo 2001 rok 1.2 benzyna proszę o radę co robić pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pan i dla spraw, które Pan opisuje Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

   Odpowiedz
   • Dzień Dobry,mam również pytanie do pana-w jakim terminie muszę odstąpić od umowy zakupu samochodu i jakie warunki muszę spełnić.Samochod kupiłem 23-12-2019 ,

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, ogóle założenia zostały przedstawione w poście oraz filmie na YT. Szczegółowe są przesyłane w ramach odpłatnej porady prawnej. W przypadku zainteresowania, zapraszamy do kontaktu.

     Odpowiedz
 2. witam
  czy jest jakiś okres czasu , po którym się przedawni zakup i związane problemy z zakupionym motocyklem , jeśli o problemie był poinformowany sprzedający tydz po zakupie motocykla że coś jest nie tak z skrzynią biegu , miała być włożona inna sprawna skrzynia moto miał być 100% sprawny , nie zrobiłem jazdy próbnej , był mokry asfalt i padało okazało się ze motocykl zgrzyta na 3 biegu , czyli jest tryb do wymiany, ale też jest zrobione tym motocyklem około 60 km od spisanej na umowie ilości km przy zakupie

  Odpowiedz
 3. Witam,
  Sprzedałem samochód. Nowy właściciel 2dni przed 1miesiącem użytkowania zadzwonił mi z informacją o awarii typu uszkodzona uszczelka pod głowicą sugerując mi zapłatę 1,5tys zł. Dzisiaj otrzymałem powiadomienie z kancelarii prawnej o opłacie 1tys zł za pewnie tę usterkę. LandRover Freelander 2001r 1.8benzyna. Auto ma już swoje lata. Szczerze nie przejawiało oznak tej awarii,wg mnie tzw kisiel pod korkiem oleju. Czy aby nie trafilem na osobę która moim kosztem chce usunąć awarie którą np spowodował sam? Jak to udowodnic? Proszę o poradę. Przy sprzedaży Pan dostal listę w ogłoszeniu co było naprawianie a co jest do zrobienia(nie było tej awarii,po kupnie wymieniał oleje i inne sprawy,powinien zauważyc że cos np jest nie tak,nie po 4tygodniach) i opuscilem 1100zl wzgledem kwoty wyjsciowej

  Odpowiedz
  • Witam, nie posiadam wiedzy technicznej, ale według mojego rozumowania usterka, o której Pan pisze może powstać w każdym czasie. Rozumiem, że w chwili wydawania pojazdu usterka nie istniała i nie wynika ona ze stanu pojazdu w jakim ten się znajdował w chwili przekazania na rzecz nabywcy? To by sugerowało, że wada, o której Pan pisze nie jest objęta rękojmią. Oczywiście niniejsza wypowiedź jest niewiążąca, bowiem nie znam szczegółów i dokumentacji sprawy.

   Odpowiedz
 4. Dzień dobry. W sierpniu 2016 r. zakupiliśmy w salonie opla nowe auto. Auto jest na gwarancji 2+2 lata,po przeglądzie w autoryzowanej stacji opla przy salonie. Pod koniec stycznia 2018 r. w aucie zaczęły świecić się kontrolki i został on zawieziony laweta do serwisu przy tym że salonie gdzie był kupowany. Po tygodniu czasu udało się ustalić przyczynę awarii tj. w zleceniu naprawy o które prosiliśmy serwisant wpisał „po rozebraniu silnika stwierdzono pęknięcie tłoka na I cylindrze” a dla opel polska serwisant wystawił obszerniejsza opinie, w której wnioskuje o wymianę silnika na nowy. Jakie mamy obecnie możliwość? Czy możemy złożyć pismo na zasadach rękojmi i wnioskować o wydanie nowego samochodu? Doczytałam w necie, że jeśli jest tak istotna wadą jak silnik lub przedni most to tak ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy jeśli salon w ramach gwarancji vwymieni nam silnik bezpłatnie na nowy to możemy w ramach rękojmi zadać obniżenia ceny tego auta? Wiadomo, że później gdybyśmy go chcieli sprzedać to żaden klient nie będzie patrzył przychylnym okiem na auto z wymienionym silnikiem i trzeba będzie negocjować ceną, bo mając możliwość wyboru klient wybierze to auto, gdzie taka ważna część jak silnik nie była ruszana? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę.

  Odpowiedz
  • Witam,
   silnik – pomimo, że stanowi „serce” pojazdu to podlega wymianie bez uszczerbku dla jego funkcjonowania. Jeżeli zatem zostanie wstawiony nowy silnik, to wada zostanie usunięta. Czy wymiana silnika ma wpływ na cenę? Być może, ale można argumentować, że niekoniecznie negatywną, bo pojazd legitymujący się przebiegiem np. 30.000 km otrzymuje silnik z przebiegiem 0 km. W tym zakresie tj. co do wpływu danej naprawy na wartość pojazdu odsyłam Państwa do rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji.

   Odpowiedz
 5. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem samochód. Sprzedawca zapewniał mnie że jest w stanie idealnym, po dwóch dniach okazało się że auto ma poważną usterkę silnik.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
  z góry dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedz
   • Witam.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Dogadałem się ze sprzedawcą że pokryje koszty naprawy.
    Niestety sprzedający teraz nie chce pokryć kosztów naprawy, co mam w takiej sytuacji zrobić.
    pozdrawim
    Sławek Bartoszek

    Odpowiedz
 6. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem auto. Po dwóch dniach okazało się że samochód ma usterkę silnika o której sprzedający mnie nie poinformował.
  Co mogę w tej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek Bartoszek

  Odpowiedz
   • Witam tydzień temu zakupiłem auto Mercedes cls z 2007 roku z przebiegiem 289000 km po przejechaniu z miejsca zakupu do domu zauważyłem wycieki oleju z skrzyni i silnika. Próbowałem skontaktować się z sprzedawcą po wielu próbach odebrał i twierdzi że w chwili zakupu auto było 100 procent sprawne i nie mam co nalać takimi telefonami. Zakup był na fakturę ale nie został wpisany przebieg w chwili zakupu

    Odpowiedz
    • Witam,
     W przypadku sprzedaży przez przedsiębiorców istnieje domniemanie istnienia wad już w chwili sprzedaży. Sprawa może mieć zatem potencjał. Pozdrawiam

     Odpowiedz
 7. Witam.
  Sprzedający zgodził się pokryć koszty naprawy, po naprawie wysłałem zestawienie kosztów naprawy .
  Niestety sprzedawca nie chce zapłacić za naprawę.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek

  Odpowiedz
  • Witam, podjąć próbę pozasądowego rozstrzygnięcia sporu z wykorzystaniem legalnych metod perswazji np. działanie Adwokata lub też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Oczywiści przed złożeniem pozwu należy sprawę przeanalizować

   Odpowiedz
 8. Witam
  Moje autko jak w/w opel ma identyczną usterkę pęknięty tłok i jak teraz czytam to we wszystkich silnikach tego typu trzeba się tego spodziewać niby mam poprawioną 3 generację ale wydarzyło się to co w poprzednich generacjach no i sprzedawca jak i producent musiał wiedzieć o tej wadzie a twierdził lać paliwo i jeździć, skończyła mi się gwarancja 4 letnia w listopadzie ale auto było wielokrotnie naprawiane z powodu nie równej pracy silnika czy mogę coś wskórać u producenta lub sprzedawcy ?

  Odpowiedz
 9. Witam Panie Mecenasie,
  a ja z innej beczki 🙂 Mój znajomy sprzedał samochód jako powypadkowy o czym poinformował kupującego. Po ok. miesiącu kupujący zażądał zwrotu ok 80 % ceny bo stwierdził, że sprzedający zataił przed nim historię powypadkową auta, co oczywiście jest kłamstwem. Co w takiej sytuacji ma robić sprzedawca? Jak się bronić? Proszę o wskazówki, bo „naciągaczami” są nie tylko sprzedający? Jakie uprawnienia przysługują sprzedawcy, jeżeli od o roku pojazd jest u nabywcy?

  Odpowiedz
  • Witam, wada pojazdu, o której kupujący wie i na którą się godzi podczas zawierania umowy sprzedaży, przestaje być wadą, która daje uprawnienia z tytułu rękojmi. Zadanie dla Kolegi to wykazanie, że kupujący o danej wadzie rzeczywiście wiedział. Jeżeli jest w stanie dany fakt udowodnić, to sytuacja jest bezpieczna.

   Odpowiedz
 10. Witam sprzedalam samochód po niskiej cenie ze względu na wiek i informowaniu o wszystkich usterkach,po upływie 15 dni w których cały czas samochód jeździł pan dzwoni że chce oddać bo pęknięte jest zawieszenie o czym nie wiedziałam,A przegląd techniczny pan zrobił i przeszedł co zrobić w takiej sytuacji?skoro sprawny to jak nie sprawny?

  Odpowiedz
  • Witam, decydują szczegóły. Co ma Pan dokładnie na myśli pisząc, że jest pęknięte zawieszenie? Czy dana usterka jest usuwalna? Jaki koszt naprawy?

   Odpowiedz
   • Witam auto da się naprawić koszt naprawy 300zl ale z częścią jest ciężko bo nie mogę znaleźć, była kiedyś to 200 zl ,no on nawet stwierdził że nadszarpniete może pęknąć ale przegląd mu podbili

    Odpowiedz
    • Sprzedający odpowiada za wady pojazdu tkwiące w sprzedanej rzeczy niezależnie od tego czy o nich wiedział, czy też nie. Sugeruję „dogadać się” – bowiem cena pojazdu była niższa, ale z uwagi na inne wady. To tylko sugestia, bowiem nie znam szczegółów sprawy

     Odpowiedz
 11. Dzień dobry,
  moja sytuacja, kupiłem nowe auto w salonie w grudniu 2017, w ubiegłym miesiącu zauważyłem pękniecie lakieru i „purchle” w okolicach tylnej lampy, podjechałem do znajomego lakiernika ten po oględzinach zwrócił mi uwagę, że lakier na drzwiach kierowcy drzwiach pasażera przednim błotniku ma inny odcień niż na całym aucie i że te elementy były niezbyt fachowo naprawiane. Jestem zdruzgotany całą sytuacją gdyż to nowe auto. Stało w salonie jako pokazowe, ale przy sprzedaży nie byłem poinformowany o jakichkolwiek naprawach, na fakturze wyraźnie napisane „nowe” z przebiegiem 1km. Co robić? Czy mam szanse wygrać z nimi w sądzie? To już prawie 8 ms-cy od zakupu. Różnica w lakierze jest wyraźnie zauważalna w odpowiednim oświetleniu. Nie jestem fachowcem i dla mnie nowe to nowe w życiu bym nie pomyślał, że tak mogą mnie oszukać. Auto za 73000 pln. Proszę o opinię. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam, z Pańskiego opisu można wnioskować, że pojazd był wadliwy. Tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z pojazdem nowym jest to sytuacja niedopuszczalna. Niestety muszę jednak przyznać, że w polskich warunkach takie sytuacje zdarzają się – potwierdzam to z racji prowadzonych spraw. Sprawa jest z potencjałem. W przypadku zainteresowania, rekomendujemy kontakt telefoniczny. Upływ 8 miesięcy nie szkodzi. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 12. Witam serdecznie
  Niestety to nie jest prosze Panstwa takie proste
  Ja kupiłam samochod z taka wada ze nie wolno mi sie nim poruszac
  Generalnie kupikam auto i nadaje sie tylko na złom.Dlatego
  Mecenasie moja sprawa jest prowadzona przez adwokata i prosilismy ,pisalismy wiadomo polubownie
  Nawet sprawa w sądzie polubowna sie odbyla i nic.
  Tamta druga strona smieje sie ze mnie a Ja glupia myslałam ze faktycznie cos uda sie zrobic Bo nawet rzeczoznawca twierdzil ze sprawa do wygrania
  Pieniadze stracilam na adwokata u kolejnego poszłam sie poradzic i d;wiedziec ze..moja sprawa nikt sie nie zajmie bo wartosc samochodu to 4300 –
  a 3tys bierze sobie adwokat przy sprawie cywilnej
  Chyba ze znajdzie sie adwokat ktoremu bedzie zależec na tym aby ukrócic ta praktyke jaka stosują oszusci i tak po ludzku pochyli sie nad moja sprawa.Mnie niestety nie stac na sprawe cywilna i na adwokata
  Dlatego pozostaje z tym uczuciem przegranej i oszukanej

  Odpowiedz
  • Witam,
   przykro mi słyszeć, że Pani sprawa nie zakończyła się pomyślnie. Nie znam też powodów dlaczego tak się stało. Czy sprawy z rękojmi są proste? Tego nigdy nie twierdziliśmy. Natomiast informacje, które udzielamy są oparte o nasze doświadczenie sądowe. Wydane wyroki sądowe potwierdzają, że zaufanie, którym obdarzają nas Klienci jest zasadne.

   Odpowiedz
 13. witam tydzień temu zakupiłam używany samochód sprzedający poinformował mnie przed sprzedażą że przód samochodu ma lakierowaną tylko przednią maskę i błotnik ,jak się potem okazało cała lewa strona i tył pojazdu ,włącznie z dachem były lakierowane co z tym fantem zrobić? Sprzedający nie chce dokonać zwrotu pieniędzy!!!!.

  Odpowiedz
  • Witam, Kancelaria prowadzi takie typu sprawy. W przypadku zainteresowania zleceniem zapraszam do kontaktu. W przypadku zainteresowania również zapraszam do kontaktu – w ramach zakładki porady prawne online

   Odpowiedz
 14. Dobry Wieczór,zakupiliśmy tydzień temu samochód od osoby prywatnej,zapewniał nas,że wszystko działa jak należy oleje filtry zostały wymienione na czas,niestety przyjechał Pan podpial pod komputer wyskoczył błąd,ze do wymiany skrzynia biegów oraz oleje i filtry gdzie rzekomo wymienil i dość dużo km przejechał na nich,nie otrzymaliśmy rowniez papierów od instalacji gazowej ,gdzie nawet nie wbił gazu bo chcial zaoszczędź ić,co o tym myśleć

  Odpowiedz
 15. Dobry wieczór wczoraj zakupiłem pojazd w którym gdy dziś spojrzałem na stan oleju okazało się że miernik nie wskazuje stanu oleju i spała nadmierna ilość. Okazało się również że w aucie niema świateł stopu. Po spojrzeniu do lamp okazało się że kalbe są przeciętne i poizolowane zwykłą taśma biurową.. Również niema świateł postojowych przednich . Czy w takiej sprawie mogę zarządzać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniedz.

  Odpowiedz
 16. Dzień dobry mam pytanie a raczej poradę kupiłem samochód 3tygodnie temu miał być przysłowiową igla oczywiście nie do końca po kupnie trafił do mechanika na wymianę oleju pan mechanik po oględzinach spodu stwierdził że wpodwoziu są dziury konstrukcja jest skorodowana mocno co narusza konstrukcje dodam że przegląd zrobiony byl miesiąc wcześniej czy mam jakieś szanse na zwrot pieniędzy a tym samym zwrot auta i jak się do tego zabrać dzięki.

  Odpowiedz
 17. Zakupiłem samochód który lekko dymił na biało, wracając nim do domu zrobiłem 250 km. Po każdym zgaszeniu auta i odpaleniu auto lekko dymiło. Po tygodniu od zakupu umówiem się na wizytę u mechanika na zmianę oleju. Mechenik po wymianie oleju oznajmił mi że mam uszkodzoną uszczelkę pod głowicą lub głowicę, co powoduje dymienie a koszt naprawy to jakieś 3-4 tyś. Co mogę zrobić w takim przypadku jeśli osoba sprzedająca mi auto, nie chce przyjąc zwrotu auta ani naprawić kosztownej usterki, twierdzi ze auto było sprawne. Wartość auta to 20 tyś.

  Odpowiedz
 18. DZIEŃ DOBRY.MAM PYTANIE W JAKIM CZASIE MOGĘ ŻĄDAĆ SPŁATY ZA CZĘŚCI KTÓRE BYŁY USZKODZONE W AUCIE.AUTO ZACZĘŁO SIĘ PSUĆ (TZW KOMPUTER)PO PRZEJECHANIU 300 KM.PO 12 DNIACH MUSIAŁEM AUTO ŚCIĄGNĄĆ NA LAWECIE.MECHANIK BĘDZIE MI NAPRAWIAŁ DOPIERO PO OKRESIE DWUTYGODNIOWYM ZE WZGLĘDU NA BRAK WOLNEGO CZASU.CZY PO TYM OKRESIE MOGĘ SIĘ UBIEGAĆ O JAKIŚ ZWROT PIENIĘDZY.PROSZĘ O DOKŁADNIEJSZE WYTYCZNE.POZDRAWIAM SERDECZNIE.

  Odpowiedz
  • Witam,
   rękojmia z tytułu wad wynosi 2 lata, więc jest dużo czasu. Czym innym jest natomiast zabezpieczenie materiału dowodowego, aby udowodnić swoje roszczenia.
   wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 19. Witam, 2 miesiace temu (25.11.2018r) kupilem samochod w komisie. Wczoraj korbowod wyszedl bokiem niszczac blok silnika ktory teraz kwalifikuje sie do wymiany. Na umowie widnieje klauzula „Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił kupującego, a Kupujący potwierdził znajomość stanu technicznego pojazdu”. Czy w takiej sytuacji mam prawo domagac sie jakiegos zadoscuczynienia od sprzedającego? Samochod kosztowal 16400zł. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 20. Witam. 2 grudnia 2018 r kupiłem auto od prywatnego sprzedawcy i jak do tej pory jest wszystko z nim ok, lecz dzisiaj został podłączony pod komputer z oprogramowaniem do danego modelu i co się okazało, że poduszki były wystrzelone wraz z napinaczami pasów gdzie podczas zakupu nie wspomniano mi o tym. Na początku tygodnia jadę do mechanika żeby sprawdził czy one w ogóle są. Prosiłbym o jakąś radę czy można jeszcze coś z tym zrobić.

  Odpowiedz
 21. Witam. Kupiłam w sierpniu auto. Na umówię mam ze zapoznałam się z stanem technicznym auta. Sprzedający nam powiedział ze w skrzyni biegów trzeba tylko wymienić łożysko oporowe a okazało się ze cała skrzynia musiała hyc zregenerowana koszt prawie 4 tysiące. Mało tego kilka dni temu wyszło ze silnik został kiedyś przegrzany i tłoki popękały. Za auto daliśmy 15 tysięcy a naprawa wyjdzie około drugie tyle. Co możemy z tym zrobić? Niestety nie stać mnie na naprawę…. a auto bardzo potrzebne…

  Odpowiedz
  • Witam, podany przez Panią opis sytuacji pozwala zakwalifikować stan pojazdu – jako pojazd z wadami – prawdopodobnie ukrytymi. Potencjalnie można zatem skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi. Co do szczegółów konieczny kontakt poza forum

   Odpowiedz
 22. Witam!
  Mam pytanie czy mogę dochodzić zwrotu kosztów naprawy od sprzedającego czy też obniżenia ceny jeśli okazało się że po zakupie pojechałem na wymianę oleju i okazało się po zdjęciu osłony silnika że jest wyciek ze skrzyni biegów na połączeniu z półosią, dodatkowo gdy auto dłużej postoi jest problem z wrzucaniem biegów gdyż stawiają duży opór. Gdy auto się zagrzeje to wchodzą normalnie i podczas jazdy testowej ten problem nie występował ale już po nocnym postoju jest problem z ruszeniem z miejsca. Sprzedający zapewniał że auto jest bez wkładu tylko olej trzeba wymienić, a tu niestety jest inaczej. Proszę o informację co w tej sprawie robić? Z góry dziękuję

  Odpowiedz
  • Witam, proszę dokładnie ustalić co jest przyczyną istniejącego stanu rzeczy – jaka wartość potencjalnej naprawy. Wówczas można oszacować potencjał

   Odpowiedz
 23. Dzień dobry. Kilka dni temu odwiedziliśmy komis samochodowy aby obejrzeć samochód. Z zapewnień właściciela komisu auto miało niewielką przecierkę boku. I o tym zostaliśmy poinformowani. Podczas rozmowy wstępnie nastąpiła rezerwacja samochodu i wpłata 10% wartości samochodu. Staraliśmy się o leasing którego niestety nie dostaliśmy. Po powrocie do domu zadzwonił do nas właściciel komisu z prośba abym na e-mail wysłała wiadomość potwierdzającą wpłatę . Oczywiście zrobiliśmy to….wpisując zaliczka. Właściciel oddzwonił z prośbą aby wiadomość wysłać ponownie zmieniając z zaliczki na zadatek. I tu cały problem. Po sprawdzeniu vin samochodu wyszło wiele wad ukrytych wypadkowych oraz fakt ,że samochód od 2016 ma ten sam przebieg z jedna mała różnica między tymi przebiegami był jeden troszkę wyższy przebieg …który został w jakiś sposób zmieniony na mniejszy. Sprzedawca wpłaconej kwoty oddać nie chce a samochód nadal widnieje w ogłoszeniu na sprzedaż ze zmianami we wpisie…nie jest bezwypadkowy …ale wcześniej wzmianki takiej nie było. Co możemy zrobić w takiej sytuacji.? Umowy nie było tylko wstępna rozmowa

  Odpowiedz
  • Witam, odstąpienie od umowy przedwstępnej wraz z żądaniem zwrotu zadatku. Kancelaria może Państwa reprezentować.

   Odpowiedz
 24. Witam , w styczniu kupiłem autko marki citroen ds5 z2012 roku z tym ze zostawiłem w rozliczeni auto peugeot 308 za które właściciel komisu wycenił na 15 000 tysięcy zł cena citroena to 44 900 tysięcy kłopot jest taki że po miesiącu użytkowania wychodzi na to ze były malowane lewe drzwi bo różnią się pod każdym kątem dopiero po polerce wyszła różnica oprócz tego jeszcze błędy komputera byłem u mechanika i jest to błąd turbiny egr i przepustnicy których się nie da wykasować czyli są zużyte i na koniec pukające zużyte amortyzatory co mogę w tej sytuacji zrobić .Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam, uprawnienia z tytuły rękojmi zostały opisane w artykule i przedstawione w nagraniu. W przypadku woli skorzystania z danych uprawnień, Kancelaria może poprowadzić sprawę.

   Odpowiedz
 25. Witam serdecznie.
  W sierpniu 2018r. kupiłem samochód używany w salonie skody. Po mniej wiecej dwóch tygodniach wyskoczył blad epc. Z tego względu ze auto ma gwarancje serwis skody jak stwierdzil usunal usterke lecz niestety nie na dlugo bo po jakims miesiącu znow wyskoczyl ten sam blad. Panowie stwierdzili ze wymienia czesc od ktorego owy blad wyskoczyl ale i to nie pomoglo. Blad wyskoczyl po raz trzeci. Czy moge odstapic od umowy i zadac zwrotu pieniedzy? Boje sie ze gwarancja minie a blad nadal bedzie sie utrzymywal.

  Odpowiedz
 26. Witam. Kupilem auto od osoby prywatnej, okazalo sie później, że miało wady ukryte i cofniety licznik. W porozumieniu z właścicielem obniżył cenę zakupu i spisalismy pismo. Wypłacił mi tylko część kwoty na która się umówiliśmy, a w aucie zaczynaja sie kolejne usterki i to nie na małe kwoty. Co zrobic z tak nie uczciwym sprzedawcą? Pieniędzy nie oddał, a tutaj sa nowe koszty zwiazane z naprawą??

  Odpowiedz
 27. Dzień dobry, zakupiłem auto, niestety na oczy. Sprzedawca zapewniał mnie o bezwypadkowej historii auta, okazało się że prawie prawy bok był cały malowany. Lewe przednie nadkole. Auto kupione na początku marca bieżącego roku. W umowie jest, że bezwypadkowe. Czy w takim przypadku najpierw wezwać rzeczoznawcę samochodowego? Co ewentualnie dalej czynić?

  Odpowiedz
 28. Dzień dobry,
  Dwa tygodnie temu zakupiłam samochód od osoby prywatnej. Sprzedający poinformował mnie, że dał wyeliminować wyciek przy korku skrzyni biegów i przy okazji został wymieniony w niej olej, dlatego jest nim zanieczyszczona. Po dwóch tygodniach jeżdżenia skrzynia jest nadal ubrudzona (pomimo jej umycia) i na kostce brukowej są widoczne ciągle nowe plamy oleju.
  Czy można w takiej sytuacji jakoś zwrócić się do sprzedającego o zwrot kosztów naprawy bądź zażądać czegoś innego?

  Odpowiedz
 29. Witam,
  mam pytanie kupiłam samochód w 2010 roku, i parę dni temu podczas opadów deszczu okazało się, że mam mokrą podsufitkę od przedniej strony samochodu, podjechałam do firmy, która zajmuje się wymianą szyb i poprosiłam o sprawdzenie gdzie i dlaczego przecieka woda. Sprawdzili i okazało się, że auto było po wypadku ponieważ przednia część dachu jest pofalowana i poszpachlowana, co oznacza, że auto jest powypadkowe, czego nie wiedziałam w momencie kupna, w ogłoszeniu sprzedający napisał auto bezwypadkowe i oczywiście nie poinformował mnie o tym fakcie, Auto jest mi bardzo potrzebne ponieważ wożę nim niepełnosprawne dziecko na zajęcia rehabilitacyjne. Koszt naprawy przekracza moje możliwości finansowe proszę o poradę czy sprzedający może odpowiadać jeszcze za ukrycie tego faktu przy sprzedaży po 9 latach?

  Odpowiedz
  • Witam, uprawnienia z tytuły rękojmi już wygasły. Jedynie ogólne zasady z tytułu odpowiedzialności odszkodowawczej mogą być źródłem Pani roszczeń. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 30. Dzień Dobry. Szukam informacji, wskazówki. Zakupiłem samochód w komisie 15 kwietnia 2019 zepsuł się po 10 dniach, przejechaniu około 300 km, podczas diagnozy okazało się, że jest uszkodzona uszczelka głowicy pompa wody i co za tym idzie konieczność wymiany elementów takich jak rozrząd inne uszczelki około silnika. Okazało się, że sprzedający nie poinformował mnie, zataił, że samochód od lipca 2017 nie był używany stał gdzieś w autohausie, ta informacja wpłynęłaby na decyzje o zakupie. Czy na takiej podstawie mogę wystąpić z rękojmi o odstąpienie od umowy, czyli zwrotu pieniędzy za samochód i oddanie go sprzedającemu wraz ze zwrotem poniesionych kosztów na dotychczasowe naprawy.

  Odpowiedz
  • Witam, przedstawione wady mogą być potraktowane jako wady istotne, a takie uprawniają do odstąpienia od umowy. Porady są jednak udzielane wyłączenie w ramach współpracy, bo tylko w ten sposób można ustalić istotne szczegóły sprawy. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 31. Witam kupiłem samochód minęło trzy tygodnie gdy oddałem samochód do mechanika na wymianę rozrządu, olejów, i płynów. Gdy przyszedłem odebrać samochód dowiedziałem się że pewne części karoserii są od innego modelu oraz to , że auto na 99% jest popowodziowy co mam robić?

  Odpowiedz
  • Witam, wada pojazdu, uprawnienia z tytułu rękojmi. Szczegóły jesteśmy w stanie ustalić w ramach współpracy. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 32. kupilem samochod, mialem delikatna stuczke ktos mi wjechal w tylek i pekł zderzak. Rzeczoznawca przyjechal wycenil szkode przy okazji sprawdzil cale auto miernikiem lakieru. Okazało sie ze był robiony tylni bok auta, w ogloszeniu otomoto bylo zaznaczone stan bezwypadkowe? czy na tej podstawie moge zwrocic samochod? w miedzyczasie tez sprezarka od klimy stanela, wyciek z maglownicy, wyciek z dryfra, hamulce 0% przyszlo rowniez do zaplaty OC ktore mialobyc zaplacone, po poinformowaniu sprzedawcy przez faceboka zablokowal mnie i usunal moje posty / chce oddac auto + zeby zwrocil mi wszystkie koszta ktore ponioslem

  Odpowiedz
  • Witam, odstąpienie od zakupu jest możliwe tylko w przypadku wady istotnej. Czy tak było w tym przypadku, nie jestem w stanie ustalić, bez zapoznania się z dokumentacją. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 33. Dzien dobry. Kupiłam auto uzywane 3 letnie w salonie, podczas podpisania umowy nikt mi nie powiedział, że auto jest powypadkowe. Po 6 tygodniach uzytkowania mechanik powiedział, ze podejrzewa, ze auto było ” bite” Po zgloszeniu sie do salonu, okazało się, ze tak, była wymiana calego przodu auta, i teraz mam problem. Salon jedyne co chce zrobic to naprawic te wade, ja tego nie chce, chce przyjać auto ale wypłacic mi o 8 tys mniej niz zapłaciłam. Co mam robic?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pani zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 34. Witam Serdecznie. Mam taki problem. 7 lipca sprzedałem.swój samochod ktory uzytkowalem od 2 lat. Bylem 4 wlascicielem w Polsce a auto bylo sprowadzane z francji w 2013r co przekazalem kupujacej (Toyota verso prod. 2009). Dodałem o naprawach ktore sam robilem i ze po zakupoe malowalem.przedni zderzak poniewaz byl porysowany, nie sprawdzalem.auta czujnikiem lakieru bo to bylo auto od znajomego i wydawal mi sie w dobrym.stanie. zaznaczylem kupujacej ze nie znam poprzedniej historii pojazdu, nie mowilem ze jest bezwypadkowy czy pokolizyjny. Prosilem.w dniu zakupu aby podjechali na stacje diagnostyczną aby ktos sprawdził kupującemu to auto ale uznali ze nie ma takiej potrzeby. Dodalem.nawet do 3 dni oddam.pieniadze gdyby cos im nie pasowalo z autem poniewaz byli to znajomi kolegi. Po 16 dniach od zakupu kupująca zadzwonila ze chce zwrot pieniędzy ponieważ znajomy lakiernik obejrzal auto, zmierzyl czujnikiem i powiedzial ze było cąle malowane. Ponadto byli tym autem na wakacjach i nie zgłaszali zadnych uwag. Straszą mnie teraz sądem cywilnym. Jak wyglada moja linia obrony? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 35. Niestety, salon auto przyjął o 4,500 taniej niz kupiłam, do tego straciłam oplate za OC, bo tego mi nie zwrocili, a pracownicy przyznali sie w rozmowie, ze to był ich bład, bo nie dopatarzyli sie, ze auto było „bite”. Sprzedali mi kolejne auto, ” dwulatka”do ktorego musialam dopłacic 9 tys. i co sie okazało, nie było w nim pewnych gadżetów, które były w ofercie, a do tego tarcze hamulcowe były w takim stanie, ze musiałam zapłacic kolejne pieniadze za nowe tarcze ( 1500zł) no i kolejna oplata za OC. Obecnie sprawa zajął się prawnik, ale z pisma widziałam, ze wnioskuje tylko o zwrot pieniedzy za te tarcze. Powiedział, ze wiele nie da sie zrobić, a ja straciłam w tym całym zakupie ok. 15 tys zł. Czy Pana kancelaria będzie mogła cos więcej pomóc? Jaki byłby kolejny koszt?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, przykro mi czytać, że tak wyglądała sytuacja. Obecnie ma Pani Prawnika, więc nasza Kancelaria nie może się włączyć do sprawy bez Jego zgody. Za zgodą Pana / Pani Mecenas – jesteśmy do dyspozycji – wówczas co do ewentualnej współpracy, proszę o kontakt telefoniczny.

   Odpowiedz
 36. Córka sprzedała niedawno Matiza z 2001 roku z przebiegiem ok. 150 tys. Kupujący oglądał samochód ponad godzinę , odbył jazdę próbną i był zachwycony osiągami Matiza.Kupił bez targowania. Został powiadomiony o wszystkich naprawach i wymianach. Następnego dnia zadzwonił że chce 600 zł za wymianę uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Gdy powiedziałem ze to nie możliwe bo samochód był niedawno na przeglądzie to następnego dnia wysłał poleconym prośbę o odstąpienie od umowy z powodu wady ukrytej silnika. Córka samochód wyrejestrowała i wypowiedziała ubezpieczenie i nie wie co teraz robić.

  Odpowiedz
  • Witam, pytanie jak został zabezpieczony przez kupującego materiał dowody w sprawie? Czy będzie w stanie wykazać, że wada istniała już w momencie zakupu. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 37. Witam,
  W ostatnim miesiącu sprzedałam auto jako osoba fizyczna.
  Po paru dniach zadzwonił do mnie kupujący i poinformował mnie, że auto posiada malowane elementy karoserii. O czym ja wcześniej nie miałam pojęcia. Po miesiącu okazuje się, że również jest silnik uszkodzony i auto nie nadaje się do jazdy.
  Co mam w takiej sytuacji zrobić ? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam, to zależy jakie żądania są ze strony kupującego / kiedy wady powstały itd.
   Okoliczność wiedzy / braku wiedzy z Pani strony nie będzie mieć tutaj znaczenia. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest obiektywna – tj. niezależna od winy / braku winy.

   Odpowiedz
 38. Witam
  Ponad 4 lata temu wziąłem auto w kredycie z komisu cena około 90tys zł po 4 latach skończył się kredyt na auto i chciałem. Je sprzedać wtedy dopiero dowiedziałem się że te auto było wypadkowe i to bardzo ściągnąłem raport dla pojazdów sprowadzanych z USA okazało się że auto było wypadkowe szkoda całkowita najprawdopodobniej był wspawywany dach teraz zaczyna szpachle pękać na dachu sprzedający nic nie wspominał że auto było uszkodzone wszędzie jeździłem z tym autem na pobliska stacje diagnostyczną tam diagnosta zapewniał że auto jak nowe czy po takim czasie jest jakaś szansa aby odzyskać jakieś pieniądze za te auto ponieważ jeszcze trochę i te auto pójdzie na złom proszę o pilną odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witam,
   roszczenia z tytułu rękojmi wygasły z uwagi na upływ czasu. Możliwe jest jednak oparcie się na ogólnych przepisach i dochodzeniu odszkodowania. Szczegóły do ustalenia indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią

   Odpowiedz
 39. Witam
  Dnia 23.10.2019 kupiłem samochód marki VW Passat B7, zostałem poinformowany, że pojazd był uszkodzony z prawej strony i zostały wymienione drzwi, przedni błotnik i tylny błotnik był naprawiany. Natomiast gdy zapytałem czy deska rozdzielcza w samochodzie była wymieniana zostałem poinformowany, ze nie była. Choć wiem, ze deska była wymieniana bo znajomy mnie poinformował, że mam zamontowaną z wersji B6-mała detaliczna różnica. To jest pierwsza wada ukryta. Druga to panoramiczny dach sprzedawca mnie poinformował, że dach nie zawiera rolety i jest zamontowany na stałe. Jak i również wiem teraz, że to nie prawda gdyż roleta została celowo usunięta jak i panel sterujący od szyberdachu. Sprzedawca nie odbiera telefonu ode mnie, gdy zadzwoniłem z innego numeru to podobno mnie nie słyszał i że słaby zasięg po czym powiedział, że oddzwoni i zastała cisza. Jakie kroki prawne mam począć aby oddać mu samochód lub też niech zwróci mi za naprawę.
  Czekam na wieść i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   odpowiedź zależna m.in. od okoliczności czy sprzedającym był konsument / profesjonalista? Jak długo dany pojazd użytkował i czy mógł o danych wadach wiedzieć?

   Odpowiedz
 40. Czytając moją umowę napisaną przez osobą sprzedającą. widzę, że chyba będzie pozamiatane ;/
  „Kupujący potwierdza, że zaznany jest mu stan techniczny pojazdu, z którym w pełni się zapoznał i z tego tytułu nie wnosi żadnych uwag, pretensji, zobowiązań oraz innych roszczeń. Strony wyłączają odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Kupujący potwierdza jednocześnie odbiór pojazdu w pełni sprawnego w dniu dzisiejszym. Z chwilą wydania przedmiotowego samochodu przez sprzedającego na kupującego przechodzą wszelkie ciężary oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia pojazdu”
  Proszę się odnieść z pańskiej wiedzy co do tego.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   to zależy:
   Art. 558. [Modyfikacje odpowiedzialności]
   § 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
   § 2. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 41. Dzień Dobry,
  Jakiś czas temu zakupiłam samochód od osoby fizycznej. Przed zakupem auto działało poprawnie. Niestety kilka dni po zakupie auto zaczęło się psuć. Okazało się że do wymiany jest kilka elementów w silniku są to elementy eksploatacyjne. Przed zakupem sprzedawca informował mnie, że nic nie ma do roboty w samochodzie. Czy w takim przypadku mogę się ubiegać od sprzedawcy obniżenia ceny pojazdu lub pokrycia kosztów naprawy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 42. Witam. Dnia 06.06.2019 kupiłem samochód marki Audi A4 B7 Avant 2.0 TDI 170KM z 2007 roku od osoby prywatnej. Cena samochodu wynosiła 24500zł, która była normalną kwotą jaką trzeba przeznaczyć za ten konkretny, sprawny, zadbany samochód z tego rocznika. Podczas oględzin wszystko było pięknie, ładnie, nie wyświetlały się żadne błędy ani nic. Byłem zapewniany, że wszystko jest sprawne technicznie, mechanicznie, że nie ma żadnych wad itd, a powodem sprzedaży był zakup nowszego auta przez sprzedającego. Po kilku dniach użytkowania jednak okazał się problem, auto zaczęło tracić moc, zaczęło kopcić, na biegu jałowym trzęsło całym samochodem, na desce rozdzielczej pojawił się błąd check engine, dpf, egr po czym samochód wpadł w tryb awaryjny. Pojechałem do mechanika w celu zweryfikowania problemu. Okazało się, że w samochodzie był odłączony filtr cząstek stałych (DPF). Po tym napisałem do sprzedającego o tej sprawie, jednak się wszystkiego wyparł i zarzucił mi, że go obrażam i oczerniam. W samochodzie został podłączony DPF, został wypalony, ponieważ diagnoza pokazała ponad 80% zabicia filtra i na chwilę problem znikł. Po krótkim czasie zaczęły się takie same objawy. I tak w kółko samochód chwilę jeździł po czym wszystko wracało. W tym czasie do dziś został założony nowy zawór EGR, został wymieniony czujnik przy DPF, została również sprawdzona cała elektronika odpowiadająca właśnie za cały układ emisji i oczyszczania spalin (czujniki, wiązki, kable itd). Problem nie zniknął, męczę się już z tym samochodem pół roku i dalej nie ma rozwiązania problemu. Nie mam już siły ani ochoty pakowania kolejnych pieniędzy w ten samochód, ponieważ po tej całej historii straciłem wiarę i nadzieję oraz coraz bardziej przypuszczam, że w samochodzie jest jakaś ukryta wada a sprzedający się pozbył problemu. Bardzo proszę o pomoc i analizę mojej sprawy. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, z okoliczności przez Pana opisanych wynika, iż w pojeździe istniała wada ukryta. Szkoda, że najpierw podjął się Pan próby naprawy, a nie zgłosił swojego roszczenia – czy to z pomocą innego adwokata – czy z pomocą naszej Kancelarii Adwokackiej.
   Roszczenia z tytułu rękojmi wynoszą jednak 2 lata, więc nadal ma Pan określone prawa.
   W przypadku woli podjęcia współpracy, zapraszam do kontaktu telefonicznego – dana w zakładce kontakt. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 43. Dzień dobry. Panie Mecenasie kupiłam samochód używany, który okazał się posiadać ukrytą wadę. Nie mam kontaktu ze sprzedającym – z informacji które udało mi się pozyskać to zmarł kilka tygodni temu.
  Chcę napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz zgłosić wyrejestrowanie samochodu w Starostwie. Czy moje oświadczenie będzie prawomocne?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, niestety nie, ponieważ nie zna Pani adresata tego świadczenia. O tym kto jest następcą prawnym zmarłego dowiemy się z postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia. W przypadku dodatkowych pytań, sugeruje kontakt poza forum. wyrazy szacunku

   Odpowiedz
 44. Dzień dobry, kupiłem naczepę ciężarową na FV, zakup od firmy do firmy. Po zakupie okazało się że naczepa jest starsza o 3 lata niż deklarował sprzedający oraz że posiada pękniętą ramę co praktycznie dyskwalifikuje ją z użytku. Czy mam szansę na zwrot pieniędzy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 45. Witam kupiłem auto, sprzedający wspomniał o uszkodzonych wahaczach i przepustnicy do wyczyszczenia, wszystko o czym powiedział zrobiłem, lecz błędy nie znikały, wziąłem się więc za sprawdzenie bezpieczników, których brakowało. Nie znam powodu nie dostałem takich informacji. Po włożeniu nowych auto złapało „mula” obroty szły do góry lecz miał brak przyspieszenia, mocy, np przy pierwszym biegu rozpędzał się do max około 20km/h, następny bieg około 40km/h, na potocznie zwanym luzie miał około 1500 obrotów. W pewnym momencie, na łuku przyspieszył z wielką mocą, nigdy tak się nie działo, gdy auto przyspieszyło wypadłem z drogi i rozbiłem się o drzewo. Czy mogę coś z tym zrobić? Mechanik powiedział, że problem pojawił się po włożeniu bezpieczników, o których nic nie wiedziałem.

  Odpowiedz
  • Witam, trudne dowodowo do wykazania – zarówno kiedy problem się pojawił jak również, iż do zdarzenia drogowego doszło z powodu bezpieczników

   Odpowiedz
 46. Witam,
  Jak się ma żądanie rękojmi bądź odstąpienie od umowy po zawarciu poniższej klauzuli „Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu będącego przedmiotem umowy i nie zgłasza do niego zastrzeżeń. W związku strony wyłączają uprawnienia Kupującego do dochodzenia roszczeń z tytułu wad pojazdu ujawnionych po dniu zakupu” w momencie stwierdzenia przez diagnostę i mechanika o znacznej wypadkowości auta i awarii silnika. Sprzedawca jest 2 właścicielem i zapewniał że w jego posiadaniu auto nie miało poprawek lakierniczych. Od samego początku sprzedawca wydaje mi się, że kręcił..proszę o odpowiedź

  Odpowiedz
  • Witam, Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym. Co do szczegółów, sugeruję kontakt z Kancelarią poza forum.

   Odpowiedz
 47. Witam . P. Mecenasie w listopadzie 2019 r kupiliśmy samochód w komisie , wszystko miało być w porządku ale okazało się że od razu pojawiał się jakiś komunikat na desce rozdzielczej w j,niemieckim (nie znam niemieckiego )po kilku tygodniach auto traciło moc , skorzystaliśmy z porady mechanika , po podłączeniu do komputera okazało się że jest wada skrzyni biegów , ponad to sprzedający nie powiedział że funkcja podgrzewania foteli nie działa . Czy możemy się domagać od sprzedającego zwrotu kosztów na naprawę tych wad ? Jeżeli tak , to jaką formą telefonicznie czy listem poleconym ?

  Odpowiedz
  • Witam, opisane przez Pana dysfunkcje to wady pojazdu. Potencjalnie przysługuje uprawnienie do obniżenia ceny. Proszę dbać o formę dowodową – z tego względu dla strategicznych działań w sprawie, forma listowna jest lepsza aniżeli telefoniczna.

   Odpowiedz
 48. Witam.
  Kupiłem auto Fiata ducato 3.0 180km dnia 17.03.2020 wartości 27.000tys, zaprowadziłem auto na wymianę oleju i dziś zadzwonił do mnie mechanik powiedzieć mi że w aucie jest inny silnik 2.3 150km. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc.
  Pozdrawiam Albert

  Odpowiedz
  • Witam – wadę należy zgłosić do sprzedającego. W pozostałym zakresie pytanie na czym Panu zależy? Zachęcam do kontaktu poza forum.

   Odpowiedz
 49. Dzień dobry.
  Kupiłem nowy samochód od dealera Citroen.
  Samochód nie jest w 100% zgodny ze specyfikacją. Są trzy różnice, które wprost nie wpływają na użytkowanie np. ilość gniazd USB, czy brak chłodzonego schowka, ale odbiega to od otrzymanej wcześniej specyfikacji.
  Zgłosiłem reklamację do dealera.
  Otrzymałem odpowiedz, że mogłem wszystko weryfikować podczas odbioru samochodu oraz, że potwierdziłem na protokole odbioru, że samochód jest wolny od braków i wad a także zgodny z zamówieniem.
  Nie zgadzam się z opinią Dealera, chcę dochodzić moich praw.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, oczywiście auto powinno być zgodne ze specyfikacją. Trudno, aby Klient sprawdzał każdą część podczas odbioru. Sugeruję kontakt z Kancelarią poza forum.

   Odpowiedz
   • Witam, ostatnio zakupiłem samochód w którym to silnik wytrzymał 250km jazdy po czym pękł korbowód. Zamówiłem lawetę i zawiozłem samochód do sprzedawcy (os. prywatna) były właściciel zgodził się polubownie zwrócić pieniędze za samochód ale niestety nie chce pokryć kosztów lawety, czy mam jakieś prawo się tego domagać ?

    Odpowiedz
    • Witam, ma Pan prawo, choć z drugiej strony problem lawety w przypadku, gdy otrzymał Pan zwrot środków zdaje się być drugorzędny. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

     Odpowiedz
 50. Witam,

  spotkał mnie taki problem i stąd moja prośba o informację co mogę teraz zrobić.

  Za pośrednictwem firmy zajmującej się wyszukiwaniem i sprowadzaniem samochodów (na podstawie ustalonych z klientem kryteriów) kupiłem Renault Megane. Nie znam się na tyle na motoryzacji, żeby samemu kupić samochód więc skorzystałem z pomocy zawodowców.
  Samochód kupiłem (zapłaciłem przelewem na podstawie faktury) na początku kwietnia br. Niestety z powodu koronawirusa nie mogłem go odebrać (ograniczone poruszanie się po kraju a samochód był do odbioru prawie 500 km od mojego miejsca zamieszkania). Auto odebrałem 30 kwietnia. Powiedziano mi, że samochód jest w pełni sprawny. Należy tylko wymienić oleje, filtry i takie tam – co oczywiście i tak bym zrobił, żeby mieć pewność co i kiedy było zrobione.
  Tak więc odebrałem auto w czwartek, potem był weekend majowy więc warsztaty zamknięte i w poniedziałek oddałem samochód do mechanika. Zrobił co miał zrobić ale dodatkowo wyszły jeszcze liczne wycieki. Wszystko było mocna zachlapane więc uznali, że to pewnie z silnika więc wszystko tam uszczelnili. Na drugi dzień auto odebrałem. Za dzień czy dwa zobaczyłem lekki wyciek pod autem, który nasilał się z każdym dniem. Więc ponownie udałem się do tego mechanika, żeby to sprawdził. Po oglądnięciu samochodu stwierdził że to ze skrzyni biegów (automatyczna skrzynia). Powiedział, że to jest coś skomplikowanego i taką skrzynię może oddać do warsztatu, który się w tym specjalizuje, żeby to zregenerowali (jakieś łożysko się uszkodziło i tak powstał ten wyciek. Ale po otworzeniu skrzyni stwierdzili, że zęby (nie wiem dokładnie co) są na tyle uszkodzone, że nie da się tego już zregenerować. Więc prawdopodobnie trzeba wymienić całą skrzynię biegów, co oznacza dość duży koszt, którego miało nie być (auto podobno bez usterek).
  I teraz moja prośba:
  Proszę o informację jakie mam teraz prawa i jakie obowiązki sprzedający.
  Poniosłem już pewne koszty z tym samochodem (rejestracja, ubezpieczenie, wymiana filtrów, olejów, klimatyzacja).
  Na stronie tej firmy, od której ma samochód jest informacja, że „Samochody standardowo objęte są roczną rękojmią chroniącą konsumentów przed wadami ukrytymi w pojazdach.”
  Czy powinni oni we własnym zakresie zająć się tą skrzynią, zwrócić mi za jej naprawę/wymianę czy też mogę zwrócić samochód a oni oddadzą m pieniądze? A co z kosztami już poniesionymi?
  Fizycznie mam ten samochód jakieś 4 tygodnie a jeździłem nim 1 tydzień bo ciągle jest w warsztacie. Napisałem do tej firmy ale oni strasznie wolno odpowiadają na maile. Opisałem im mój problem i czekam na odpowiedź ale nie wiem czego się spodziewać.
  Proszę o radę co powinienem zrobić.
  Z góry dziękuję

  Odpowiedz
  • Witam, uprzejmie dziękuję za opis. Takiego typu sprawy – czy to w formie krótkiego doradztwa prawnego, czy w formie prowadzenia sprawy – obsługujemy poza forum. Sugeruję kontakt telefoniczny. wyrazy szacunku. Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 51. Dzień dobry

  Nabyłem 2-letni samochód (po gwarancji) w listopadzie 2019 r.
  Przebieg (146 tys. Km) i stan techniczny był potwierdzony przez Dekra, a także w SKP (niestety nie mam już potwierdzenia).
  Samochód w grudniu przeszedł przegląd – również bez znaczących uwag.

  Po upływie pół roku uszkodzeniu uległ rozrząd co powoduje konieczność wymiany
  silnika (koszt ponad 25 000 PLN).
  Wg zaleceń producenta do wymiany rozrządu pozostało jeszcze ponad 80 000 Km,
  jednocześnie producent nie prowadził akcji serwisowej, która wskazywałaby na
  konieczność wcześniejszego podjęcia działań.

  Proszę o radę czy jest możliwość skorzystania z rękojmi względem sprzedawcy
  (salon samochodów używanych powiązany z dealerem).

  Odpowiedz
   • Symarycznie nieco ponad 12 tysięcy Km.
    około 6 tysięcy do przeglądu
    a kolejne 6500 Km w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

    Łączę wyrazy szacunku

    Odpowiedz
 52. Witam kupem auto kolo 2 lat temu, teraz wychidzi, ze auto ma ukryta przeszlosc wypadkowa bi wychidza wady. Sprzedajacy zapewnial na 100%, ze auto jest idealne a stan bezwypadkowy co mozna w tej sytuacji zrobic.

  Odpowiedz
  • Witam – uwaga na terminy z rękojmi, które w przypadku ruchomości wynoszą 2 lata. Zgłosić wadę. W przypadku braku porozumienia, rekomendujemy kontakt z Adwokatem. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 53. Witam – dnia 20.01.2020 r. Zakupilem auto z 2015 r. Salon Polska od 1-właściciela (firmy). Dnia 09.06.20 na przeglądzie technicznym otrzymałem wynik Negatywny – Niezgodność Danych w dowodzie rejestracji z tabliczka znamionową ( naklejka ) tylko VIN się zgadzał. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem nowej tabliczki znamionowej którą mam otrzymać z Włoch. Autemu nie mogę się poruszać. Pytanie moje brzmi czy przysługuje mi rekompensata i od kogo za utrudnienia w poruszaniu się do pracy, urlop itp . Chciałbym nadmienić ze nikt nie przyczynia się do winy tz.Dealer, Fiat, 1-właściciel

  Odpowiedz
  • Witam – tak jest to wada pojazdu. Zapeszamy do kontaktu poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 54. Witam, dnia 18.08.2020 kupiłem auto używane od osoby prywatnej. Wróciłem do domu i na dzień 20.08.2020 nie przejechałem nawet 500 km łącznie, urwało się tylne koło(Czy tylny wachacz). Co w takim razie ja mogę zrobić? Dzienkuje bardzo za porade

  Odpowiedz
  • Witam, jest to najprawdopodobniej wada pojazdu. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią poza forum. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 55. Dzień dobry. W dniu 13 sierpień 2020 zakupiłem auto z 2010. Po dwóch tygodniach chciałem przepisać ubezpieczenie na mnie i pani poinformowała mnie że auto w 2016 miało zgłoszoną szkodę całkowitą w Niemczech. Sprzedający jak twierdzi nie wiedział o tym ale wydaje mi się że nie zwalnia go to z odpowiedzialności i mogę odstąpić od umowy w takim przypadku? Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam Wiktor.

  Odpowiedz
  • Witam, co od zasady odpowiedzialność sprzedawcy w takim przypadku nie jest wyłączona. W przypadku woli zlecenia sprawy Kancelarii – prowadzimy takie postępowania. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz
 56. Witam, moja sytuacja wygląda następująco: Sprzedałem pojazd osobie fizycznej. Przed zakupem auto było sprawdzane na stacji diagnostycznej. Diagnosta stwierdził, że coś nie gra z pompą wspomagania i zasugerował wymianę płynu w tej pompie. Osoba kupująca przyjęła to do wiadomości i zdecydowała się na zakup auta. Minęło 10 dni od zakupu i kupujący przyjechał do mnie z ofertą serwisową na wymianę całej pompy, która rzekomo nie domaga (ale auto jeździ i wspomaganie działa) oferta ta opiewała na około 900zł i kupujący żąda ode mnie zwrotu za tą wymianę w przeciwnym razie straszy odstąpieniem od umowy.W umowie mamy zapis, że kupujący zna stan techniczny pojazdu i nie wnosi do niego żadnych roszczeń.

  Pytanie czy na tej podstawie może odstąpić od umowy

  Odpowiedz
  • Witam – w moim przekonaniu w danym stanie faktyczny nie będzie można mówić o wadzie istotnej. Zatem skuteczne odstąpienie od umowy uznaję za wysoce wątpliwe. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.