ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Zakup pojazdu używanego – czy zawsze loteria?

Projekt Myśl Jak Adwokat

W pewnym stopniu tak – zbyt często zdarza się bowiem, że po tym jak cena zostanie zapłacona, a samochód odebrany – wychodzą na światło dzienne wady pojazdu. Okazuje się, że jego stan techniczny, przebieg czy przeszłość wypadkowa znacznie odbiegają od tego, co deklarował sprzedawca.

Wypadkowe Auto

Niestety nagminnie Kupujący odpuszczają taką sprawę – „kupiłem samochód używany, przecież nie mam gwarancji”. Oczywiście jest to prawda – przy używanych pojazdach nie ma gwarancji producenta.

Ale przysługuje za to rękojmia. Co to takiego? To pakiet uprawnień, z których można skorzystać w przypadku wad samochodu i to nawet jeżeli nie jest on nowy i nawet jeżeli sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej tj. nie jest przedsiębiorcą, lecz dokonał sprzedaży prywatnie.

Niezgodny z deklaracją stan techniczny pojazdu, jego „przekręcony” przebieg, nieujawniona przeszłość wypadkowa to tzw. wady fizyczne pojazdu, które uprawniają do skorzystania z rękojmi i dochodzenia roszczeń od sprzedawcy.

"Optymalizacja" licznika

Podobnie będzie w przypadku, gdy w pojeździe są uszkodzone określone mechanizmy, podzespoły – silnik, elementy zawieszenia, klimatyzacja itd.

 

Uszkodzony silnik

Jakie uprawnienia przysługują w ramach rękojmi w przypadku używanego samochodu?
Otóż są one następujące:

 1. żądanie usunięcia wady pojazdu,
 2. żądanie obniżenie ceny,
 3. odstąpienie od umowy sprzedaży i zwrot pieniędzy.

Pierwsze uprawnienie jest właściwe jeżeli sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Ciebie usunie wadę lub wymieni wadliwe części. Oczywiście nie musisz się zgodzić, aby naprawa specjalistycznych części była wykonywana osobiście przez sprzedawcę lub w warunkach niezapewniających odpowiedniej jakości.

Jeśli powyższe żądanie nie zostanie spełnione – można żądać obniżenia ceny.

Dopuszczalne jest także odstąpienie od umowy – gdy mamy do czynienia z poważnymi wadami, których nie da się usunąć np. gdy samochód ma przeszłość wypadkową, o której nie zostałeś poinformowany.

W przypadku aut klasy premium wartość używanego pojazdu niejednokrotnie przekracza wartość nowego pojazdu z segmentu kompakt.

Warto wiedzieć jakie uprawnienia przysługują, gdy sprzedający okaże się być nielojalnym kontrahentem.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

43 myśli na temat „ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

 1. Witam co mam zrobić zamienilem auto na auto podobnej wartoąci tak mi się wydawało umowa spisana na zwyklej kartce papieru podatek jeszcze nie uiszczony po dwóch dniach rozerwało mi chłodnicę zakupiłem nową okazało się że jest spalony wętylator wymieniłem po ok 4 dniach jazdy czułem w kabinie jak by rozgrzany płyn chłodniczy auto na drugim biegu jak by szarpało po sprawdzeniu korka oleju okazalo się ze jest na nim biały osad czego szybciej nie było myślę że zostało coś dolane i uwazam że pewnie uszczelka pod głowicą uszkodzona auto fiat doblo 2001 rok 1.2 benzyna proszę o radę co robić pozdrawiam.

  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pan i dla spraw, które Pan opisuje Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

 2. witam
  czy jest jakiś okres czasu , po którym się przedawni zakup i związane problemy z zakupionym motocyklem , jeśli o problemie był poinformowany sprzedający tydz po zakupie motocykla że coś jest nie tak z skrzynią biegu , miała być włożona inna sprawna skrzynia moto miał być 100% sprawny , nie zrobiłem jazdy próbnej , był mokry asfalt i padało okazało się ze motocykl zgrzyta na 3 biegu , czyli jest tryb do wymiany, ale też jest zrobione tym motocyklem około 60 km od spisanej na umowie ilości km przy zakupie

 3. Witam,
  Sprzedałem samochód. Nowy właściciel 2dni przed 1miesiącem użytkowania zadzwonił mi z informacją o awarii typu uszkodzona uszczelka pod głowicą sugerując mi zapłatę 1,5tys zł. Dzisiaj otrzymałem powiadomienie z kancelarii prawnej o opłacie 1tys zł za pewnie tę usterkę. LandRover Freelander 2001r 1.8benzyna. Auto ma już swoje lata. Szczerze nie przejawiało oznak tej awarii,wg mnie tzw kisiel pod korkiem oleju. Czy aby nie trafilem na osobę która moim kosztem chce usunąć awarie którą np spowodował sam? Jak to udowodnic? Proszę o poradę. Przy sprzedaży Pan dostal listę w ogłoszeniu co było naprawianie a co jest do zrobienia(nie było tej awarii,po kupnie wymieniał oleje i inne sprawy,powinien zauważyc że cos np jest nie tak,nie po 4tygodniach) i opuscilem 1100zl wzgledem kwoty wyjsciowej

  • Witam, nie posiadam wiedzy technicznej, ale według mojego rozumowania usterka, o której Pan pisze może powstać w każdym czasie. Rozumiem, że w chwili wydawania pojazdu usterka nie istniała i nie wynika ona ze stanu pojazdu w jakim ten się znajdował w chwili przekazania na rzecz nabywcy? To by sugerowało, że wada, o której Pan pisze nie jest objęta rękojmią. Oczywiście niniejsza wypowiedź jest niewiążąca, bowiem nie znam szczegółów i dokumentacji sprawy.

 4. Dzień dobry. W sierpniu 2016 r. zakupiliśmy w salonie opla nowe auto. Auto jest na gwarancji 2+2 lata,po przeglądzie w autoryzowanej stacji opla przy salonie. Pod koniec stycznia 2018 r. w aucie zaczęły świecić się kontrolki i został on zawieziony laweta do serwisu przy tym że salonie gdzie był kupowany. Po tygodniu czasu udało się ustalić przyczynę awarii tj. w zleceniu naprawy o które prosiliśmy serwisant wpisał „po rozebraniu silnika stwierdzono pęknięcie tłoka na I cylindrze” a dla opel polska serwisant wystawił obszerniejsza opinie, w której wnioskuje o wymianę silnika na nowy. Jakie mamy obecnie możliwość? Czy możemy złożyć pismo na zasadach rękojmi i wnioskować o wydanie nowego samochodu? Doczytałam w necie, że jeśli jest tak istotna wadą jak silnik lub przedni most to tak ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy jeśli salon w ramach gwarancji vwymieni nam silnik bezpłatnie na nowy to możemy w ramach rękojmi zadać obniżenia ceny tego auta? Wiadomo, że później gdybyśmy go chcieli sprzedać to żaden klient nie będzie patrzył przychylnym okiem na auto z wymienionym silnikiem i trzeba będzie negocjować ceną, bo mając możliwość wyboru klient wybierze to auto, gdzie taka ważna część jak silnik nie była ruszana? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę.

  • Witam,
   silnik – pomimo, że stanowi „serce” pojazdu to podlega wymianie bez uszczerbku dla jego funkcjonowania. Jeżeli zatem zostanie wstawiony nowy silnik, to wada zostanie usunięta. Czy wymiana silnika ma wpływ na cenę? Być może, ale można argumentować, że niekoniecznie negatywną, bo pojazd legitymujący się przebiegiem np. 30.000 km otrzymuje silnik z przebiegiem 0 km. W tym zakresie tj. co do wpływu danej naprawy na wartość pojazdu odsyłam Państwa do rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji.

 5. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem samochód. Sprzedawca zapewniał mnie że jest w stanie idealnym, po dwóch dniach okazało się że auto ma poważną usterkę silnik.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
  z góry dziękuję za odpowiedz

   • Witam.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Dogadałem się ze sprzedawcą że pokryje koszty naprawy.
    Niestety sprzedający teraz nie chce pokryć kosztów naprawy, co mam w takiej sytuacji zrobić.
    pozdrawim
    Sławek Bartoszek

 6. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem auto. Po dwóch dniach okazało się że samochód ma usterkę silnika o której sprzedający mnie nie poinformował.
  Co mogę w tej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek Bartoszek

 7. Witam.
  Sprzedający zgodził się pokryć koszty naprawy, po naprawie wysłałem zestawienie kosztów naprawy .
  Niestety sprzedawca nie chce zapłacić za naprawę.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek

  • Witam, podjąć próbę pozasądowego rozstrzygnięcia sporu z wykorzystaniem legalnych metod perswazji np. działanie Adwokata lub też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Oczywiści przed złożeniem pozwu należy sprawę przeanalizować

 8. Witam
  Moje autko jak w/w opel ma identyczną usterkę pęknięty tłok i jak teraz czytam to we wszystkich silnikach tego typu trzeba się tego spodziewać niby mam poprawioną 3 generację ale wydarzyło się to co w poprzednich generacjach no i sprzedawca jak i producent musiał wiedzieć o tej wadzie a twierdził lać paliwo i jeździć, skończyła mi się gwarancja 4 letnia w listopadzie ale auto było wielokrotnie naprawiane z powodu nie równej pracy silnika czy mogę coś wskórać u producenta lub sprzedawcy ?

 9. Witam Panie Mecenasie,
  a ja z innej beczki 🙂 Mój znajomy sprzedał samochód jako powypadkowy o czym poinformował kupującego. Po ok. miesiącu kupujący zażądał zwrotu ok 80 % ceny bo stwierdził, że sprzedający zataił przed nim historię powypadkową auta, co oczywiście jest kłamstwem. Co w takiej sytuacji ma robić sprzedawca? Jak się bronić? Proszę o wskazówki, bo „naciągaczami” są nie tylko sprzedający? Jakie uprawnienia przysługują sprzedawcy, jeżeli od o roku pojazd jest u nabywcy?

  • Witam, wada pojazdu, o której kupujący wie i na którą się godzi podczas zawierania umowy sprzedaży, przestaje być wadą, która daje uprawnienia z tytułu rękojmi. Zadanie dla Kolegi to wykazanie, że kupujący o danej wadzie rzeczywiście wiedział. Jeżeli jest w stanie dany fakt udowodnić, to sytuacja jest bezpieczna.

 10. Witam sprzedalam samochód po niskiej cenie ze względu na wiek i informowaniu o wszystkich usterkach,po upływie 15 dni w których cały czas samochód jeździł pan dzwoni że chce oddać bo pęknięte jest zawieszenie o czym nie wiedziałam,A przegląd techniczny pan zrobił i przeszedł co zrobić w takiej sytuacji?skoro sprawny to jak nie sprawny?

  • Witam, decydują szczegóły. Co ma Pan dokładnie na myśli pisząc, że jest pęknięte zawieszenie? Czy dana usterka jest usuwalna? Jaki koszt naprawy?

   • Witam auto da się naprawić koszt naprawy 300zl ale z częścią jest ciężko bo nie mogę znaleźć, była kiedyś to 200 zl ,no on nawet stwierdził że nadszarpniete może pęknąć ale przegląd mu podbili

    • Sprzedający odpowiada za wady pojazdu tkwiące w sprzedanej rzeczy niezależnie od tego czy o nich wiedział, czy też nie. Sugeruję „dogadać się” – bowiem cena pojazdu była niższa, ale z uwagi na inne wady. To tylko sugestia, bowiem nie znam szczegółów sprawy

 11. Dzień dobry,
  moja sytuacja, kupiłem nowe auto w salonie w grudniu 2017, w ubiegłym miesiącu zauważyłem pękniecie lakieru i „purchle” w okolicach tylnej lampy, podjechałem do znajomego lakiernika ten po oględzinach zwrócił mi uwagę, że lakier na drzwiach kierowcy drzwiach pasażera przednim błotniku ma inny odcień niż na całym aucie i że te elementy były niezbyt fachowo naprawiane. Jestem zdruzgotany całą sytuacją gdyż to nowe auto. Stało w salonie jako pokazowe, ale przy sprzedaży nie byłem poinformowany o jakichkolwiek naprawach, na fakturze wyraźnie napisane „nowe” z przebiegiem 1km. Co robić? Czy mam szanse wygrać z nimi w sądzie? To już prawie 8 ms-cy od zakupu. Różnica w lakierze jest wyraźnie zauważalna w odpowiednim oświetleniu. Nie jestem fachowcem i dla mnie nowe to nowe w życiu bym nie pomyślał, że tak mogą mnie oszukać. Auto za 73000 pln. Proszę o opinię. Pozdrawiam.

  • Witam, z Pańskiego opisu można wnioskować, że pojazd był wadliwy. Tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z pojazdem nowym jest to sytuacja niedopuszczalna. Niestety muszę jednak przyznać, że w polskich warunkach takie sytuacje zdarzają się – potwierdzam to z racji prowadzonych spraw. Sprawa jest z potencjałem. W przypadku zainteresowania, rekomendujemy kontakt telefoniczny. Upływ 8 miesięcy nie szkodzi. Pozdrawiam

 12. Witam serdecznie
  Niestety to nie jest prosze Panstwa takie proste
  Ja kupiłam samochod z taka wada ze nie wolno mi sie nim poruszac
  Generalnie kupikam auto i nadaje sie tylko na złom.Dlatego
  Mecenasie moja sprawa jest prowadzona przez adwokata i prosilismy ,pisalismy wiadomo polubownie
  Nawet sprawa w sądzie polubowna sie odbyla i nic.
  Tamta druga strona smieje sie ze mnie a Ja glupia myslałam ze faktycznie cos uda sie zrobic Bo nawet rzeczoznawca twierdzil ze sprawa do wygrania
  Pieniadze stracilam na adwokata u kolejnego poszłam sie poradzic i d;wiedziec ze..moja sprawa nikt sie nie zajmie bo wartosc samochodu to 4300 –
  a 3tys bierze sobie adwokat przy sprawie cywilnej
  Chyba ze znajdzie sie adwokat ktoremu bedzie zależec na tym aby ukrócic ta praktyke jaka stosują oszusci i tak po ludzku pochyli sie nad moja sprawa.Mnie niestety nie stac na sprawe cywilna i na adwokata
  Dlatego pozostaje z tym uczuciem przegranej i oszukanej

  • Witam,
   przykro mi słyszeć, że Pani sprawa nie zakończyła się pomyślnie. Nie znam też powodów dlaczego tak się stało. Czy sprawy z rękojmi są proste? Tego nigdy nie twierdziliśmy. Natomiast informacje, które udzielamy są oparte o nasze doświadczenie sądowe. Wydane wyroki sądowe potwierdzają, że zaufanie, którym obdarzają nas Klienci jest zasadne.

 13. witam tydzień temu zakupiłam używany samochód sprzedający poinformował mnie przed sprzedażą że przód samochodu ma lakierowaną tylko przednią maskę i błotnik ,jak się potem okazało cała lewa strona i tył pojazdu ,włącznie z dachem były lakierowane co z tym fantem zrobić? Sprzedający nie chce dokonać zwrotu pieniędzy!!!!.

  • Witam, Kancelaria prowadzi takie typu sprawy. W przypadku zainteresowania zleceniem zapraszam do kontaktu. W przypadku zainteresowania również zapraszam do kontaktu – w ramach zakładki porady prawne online

 14. Dobry Wieczór,zakupiliśmy tydzień temu samochód od osoby prywatnej,zapewniał nas,że wszystko działa jak należy oleje filtry zostały wymienione na czas,niestety przyjechał Pan podpial pod komputer wyskoczył błąd,ze do wymiany skrzynia biegów oraz oleje i filtry gdzie rzekomo wymienil i dość dużo km przejechał na nich,nie otrzymaliśmy rowniez papierów od instalacji gazowej ,gdzie nawet nie wbił gazu bo chcial zaoszczędź ić,co o tym myśleć

 15. Dobry wieczór wczoraj zakupiłem pojazd w którym gdy dziś spojrzałem na stan oleju okazało się że miernik nie wskazuje stanu oleju i spała nadmierna ilość. Okazało się również że w aucie niema świateł stopu. Po spojrzeniu do lamp okazało się że kalbe są przeciętne i poizolowane zwykłą taśma biurową.. Również niema świateł postojowych przednich . Czy w takiej sprawie mogę zarządzać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniedz.

 16. Dzień dobry mam pytanie a raczej poradę kupiłem samochód 3tygodnie temu miał być przysłowiową igla oczywiście nie do końca po kupnie trafił do mechanika na wymianę oleju pan mechanik po oględzinach spodu stwierdził że wpodwoziu są dziury konstrukcja jest skorodowana mocno co narusza konstrukcje dodam że przegląd zrobiony byl miesiąc wcześniej czy mam jakieś szanse na zwrot pieniędzy a tym samym zwrot auta i jak się do tego zabrać dzięki.

 17. Zakupiłem samochód który lekko dymił na biało, wracając nim do domu zrobiłem 250 km. Po każdym zgaszeniu auta i odpaleniu auto lekko dymiło. Po tygodniu od zakupu umówiem się na wizytę u mechanika na zmianę oleju. Mechenik po wymianie oleju oznajmił mi że mam uszkodzoną uszczelkę pod głowicą lub głowicę, co powoduje dymienie a koszt naprawy to jakieś 3-4 tyś. Co mogę zrobić w takim przypadku jeśli osoba sprzedająca mi auto, nie chce przyjąc zwrotu auta ani naprawić kosztownej usterki, twierdzi ze auto było sprawne. Wartość auta to 20 tyś.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.