ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Zakup pojazdu używanego – czy zawsze loteria?

Projekt Myśl Jak Adwokat

W pewnym stopniu tak – zbyt często zdarza się bowiem, że po tym jak cena zostanie zapłacona, a samochód odebrany – wychodzą na światło dzienne wady pojazdu. Okazuje się, że jego stan techniczny, przebieg czy przeszłość wypadkowa znacznie odbiegają od tego, co deklarował sprzedawca.

Wypadkowe Auto

Niestety nagminnie Kupujący odpuszczają taką sprawę – „kupiłem samochód używany, przecież nie mam gwarancji”. Oczywiście jest to prawda – przy używanych pojazdach nie ma gwarancji producenta.

Ale przysługuje za to rękojmia na pojazd używany. Co to takiego? To pakiet uprawnień, z których można skorzystać w przypadku wad samochodu i to nawet jeżeli nie jest on nowy i nawet jeżeli sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej tj. nie jest przedsiębiorcą, lecz dokonał sprzedaży prywatnie.

Niezgodny z deklaracją stan techniczny pojazdu, jego „przekręcony” przebieg, nieujawniona przeszłość wypadkowa to tzw. wady fizyczne pojazdu, które uprawniają do skorzystania z rękojmi i dochodzenia roszczeń od sprzedawcy.

"Optymalizacja" licznika

Podobnie będzie w przypadku, gdy w pojeździe są uszkodzone określone mechanizmy, podzespoły – silnik, elementy zawieszenia, klimatyzacja itd.

Uszkodzony silnik

Jakie uprawnienia przysługują w ramach rękojmi w przypadku używanego samochodu?
Otóż są one następujące:

 1. żądanie usunięcia wady pojazdu,
 2. żądanie obniżenie ceny,
 3. odstąpienie od umowy sprzedaży i zwrot pieniędzy.

Pierwsze uprawnienie jest właściwe jeżeli sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Ciebie usunie wadę lub wymieni wadliwe części. Oczywiście nie musisz się zgodzić, aby naprawa specjalistycznych części była wykonywana osobiście przez sprzedawcę lub w warunkach niezapewniających odpowiedniej jakości. Dane uprawnienie zazwyczaj jest realizowane, gdy możemy mieć pewność, że Sprzedający posiada odpowiednie zaplecze do naprawy pojazdu lub jest w stanie udzielić zlecenia na rzecz podmiot zewnętrznego lecz również gwarantującego określony poziom usług.

Jeśli powyższe żądanie nie zostanie spełnione – można żądać obniżenia ceny. W praktyce dane uprawnienie jest realizowane, gdy kupujący pomimo wszystko chce zachować pojazd, które legitymuje się wadami ukrytymi. Powyższe nie jest rzadkością, Klienci często informują, iż gdyby nie określona wada ukryta, to byliby zadowoleni z zakupu. W takiej sytuacji Kupujący oczekują ekonomicznego ekwiwalentu za ujawnioną wadę pojazdu. Takowy ekwiwalent może być zapewniony właśnie poprzez złożeniem oświadczenie o obniżeniu ceny.

Dopuszczalne jest także odstąpienie od umowy – gdy mamy do czynienia z poważnymi wadami, których nie da się usunąć np. gdy samochód ma przeszłość wypadkową, o której nie zostałeś poinformowany. Odstąpienie od umowy to nic innego jak zwrot zakupionego auta. Należy zatem z całą mocą podkreślić, iż zwrot zakupionego samochodu jest możliwy, jednak należy z tego uprawnienia skorzystać po uprzednim dokładnym zastanowieniu się czy – co do zasady szybsze – obniżenie ceny nie będzie rozwiązaniem równie atrakcyjnym.

Pojęcie ukryta wada samochodu jest odmieniane przez różne przypadki. Wynika to z faktu, iż zakup pojazdu używanego jest częstą praktyką. Komisy samochodowe mają się dobrze w Polsce, więc i również – chociażby z zasady czystej statystyki – istnieje wiele reklamacji samochodu z komisu.   

Istotne wtrącenie: w przypadku aut klasy premium wartość używanego pojazdu niejednokrotnie przekracza wartość nowego pojazdu z segmentu kompakt. Należy zatem postulować zakończenie niekiedy bezrefleksyjne podejście sprzedających do kupujących zgodnie z którym osoba, która kupuje rzecz używaną nie ma prawa liczyć na pewien standard, poziom rzeczy sprzedanej. Takiego typu postawa jest niedopuszczalna i kupujący może szybko powyższe sprzedającemu uzmysłowić.

Warto wiedzieć jakie uprawnienia przysługują, gdy sprzedający okaże się być nielojalnym kontrahentem.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

87 komentarzy do wpisu „ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI”

 1. Witam co mam zrobić zamienilem auto na auto podobnej wartoąci tak mi się wydawało umowa spisana na zwyklej kartce papieru podatek jeszcze nie uiszczony po dwóch dniach rozerwało mi chłodnicę zakupiłem nową okazało się że jest spalony wętylator wymieniłem po ok 4 dniach jazdy czułem w kabinie jak by rozgrzany płyn chłodniczy auto na drugim biegu jak by szarpało po sprawdzeniu korka oleju okazalo się ze jest na nim biały osad czego szybciej nie było myślę że zostało coś dolane i uwazam że pewnie uszczelka pod głowicą uszkodzona auto fiat doblo 2001 rok 1.2 benzyna proszę o radę co robić pozdrawiam.

  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pan i dla spraw, które Pan opisuje Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

 2. witam
  czy jest jakiś okres czasu , po którym się przedawni zakup i związane problemy z zakupionym motocyklem , jeśli o problemie był poinformowany sprzedający tydz po zakupie motocykla że coś jest nie tak z skrzynią biegu , miała być włożona inna sprawna skrzynia moto miał być 100% sprawny , nie zrobiłem jazdy próbnej , był mokry asfalt i padało okazało się ze motocykl zgrzyta na 3 biegu , czyli jest tryb do wymiany, ale też jest zrobione tym motocyklem około 60 km od spisanej na umowie ilości km przy zakupie

 3. Witam,
  Sprzedałem samochód. Nowy właściciel 2dni przed 1miesiącem użytkowania zadzwonił mi z informacją o awarii typu uszkodzona uszczelka pod głowicą sugerując mi zapłatę 1,5tys zł. Dzisiaj otrzymałem powiadomienie z kancelarii prawnej o opłacie 1tys zł za pewnie tę usterkę. LandRover Freelander 2001r 1.8benzyna. Auto ma już swoje lata. Szczerze nie przejawiało oznak tej awarii,wg mnie tzw kisiel pod korkiem oleju. Czy aby nie trafilem na osobę która moim kosztem chce usunąć awarie którą np spowodował sam? Jak to udowodnic? Proszę o poradę. Przy sprzedaży Pan dostal listę w ogłoszeniu co było naprawianie a co jest do zrobienia(nie było tej awarii,po kupnie wymieniał oleje i inne sprawy,powinien zauważyc że cos np jest nie tak,nie po 4tygodniach) i opuscilem 1100zl wzgledem kwoty wyjsciowej

  • Witam, nie posiadam wiedzy technicznej, ale według mojego rozumowania usterka, o której Pan pisze może powstać w każdym czasie. Rozumiem, że w chwili wydawania pojazdu usterka nie istniała i nie wynika ona ze stanu pojazdu w jakim ten się znajdował w chwili przekazania na rzecz nabywcy? To by sugerowało, że wada, o której Pan pisze nie jest objęta rękojmią. Oczywiście niniejsza wypowiedź jest niewiążąca, bowiem nie znam szczegółów i dokumentacji sprawy.

 4. Dzień dobry. W sierpniu 2016 r. zakupiliśmy w salonie opla nowe auto. Auto jest na gwarancji 2+2 lata,po przeglądzie w autoryzowanej stacji opla przy salonie. Pod koniec stycznia 2018 r. w aucie zaczęły świecić się kontrolki i został on zawieziony laweta do serwisu przy tym że salonie gdzie był kupowany. Po tygodniu czasu udało się ustalić przyczynę awarii tj. w zleceniu naprawy o które prosiliśmy serwisant wpisał „po rozebraniu silnika stwierdzono pęknięcie tłoka na I cylindrze” a dla opel polska serwisant wystawił obszerniejsza opinie, w której wnioskuje o wymianę silnika na nowy. Jakie mamy obecnie możliwość? Czy możemy złożyć pismo na zasadach rękojmi i wnioskować o wydanie nowego samochodu? Doczytałam w necie, że jeśli jest tak istotna wadą jak silnik lub przedni most to tak ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy jeśli salon w ramach gwarancji vwymieni nam silnik bezpłatnie na nowy to możemy w ramach rękojmi zadać obniżenia ceny tego auta? Wiadomo, że później gdybyśmy go chcieli sprzedać to żaden klient nie będzie patrzył przychylnym okiem na auto z wymienionym silnikiem i trzeba będzie negocjować ceną, bo mając możliwość wyboru klient wybierze to auto, gdzie taka ważna część jak silnik nie była ruszana? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę.

  • Witam,
   silnik – pomimo, że stanowi „serce” pojazdu to podlega wymianie bez uszczerbku dla jego funkcjonowania. Jeżeli zatem zostanie wstawiony nowy silnik, to wada zostanie usunięta. Czy wymiana silnika ma wpływ na cenę? Być może, ale można argumentować, że niekoniecznie negatywną, bo pojazd legitymujący się przebiegiem np. 30.000 km otrzymuje silnik z przebiegiem 0 km. W tym zakresie tj. co do wpływu danej naprawy na wartość pojazdu odsyłam Państwa do rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji.

 5. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem samochód. Sprzedawca zapewniał mnie że jest w stanie idealnym, po dwóch dniach okazało się że auto ma poważną usterkę silnik.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
  z góry dziękuję za odpowiedz

   • Witam.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Dogadałem się ze sprzedawcą że pokryje koszty naprawy.
    Niestety sprzedający teraz nie chce pokryć kosztów naprawy, co mam w takiej sytuacji zrobić.
    pozdrawim
    Sławek Bartoszek

 6. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem auto. Po dwóch dniach okazało się że samochód ma usterkę silnika o której sprzedający mnie nie poinformował.
  Co mogę w tej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek Bartoszek

   • Witam tydzień temu zakupiłem auto Mercedes cls z 2007 roku z przebiegiem 289000 km po przejechaniu z miejsca zakupu do domu zauważyłem wycieki oleju z skrzyni i silnika. Próbowałem skontaktować się z sprzedawcą po wielu próbach odebrał i twierdzi że w chwili zakupu auto było 100 procent sprawne i nie mam co nalać takimi telefonami. Zakup był na fakturę ale nie został wpisany przebieg w chwili zakupu

    • Witam,
     W przypadku sprzedaży przez przedsiębiorców istnieje domniemanie istnienia wad już w chwili sprzedaży. Sprawa może mieć zatem potencjał. Pozdrawiam

 7. Witam.
  Sprzedający zgodził się pokryć koszty naprawy, po naprawie wysłałem zestawienie kosztów naprawy .
  Niestety sprzedawca nie chce zapłacić za naprawę.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek

  • Witam, podjąć próbę pozasądowego rozstrzygnięcia sporu z wykorzystaniem legalnych metod perswazji np. działanie Adwokata lub też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Oczywiści przed złożeniem pozwu należy sprawę przeanalizować

 8. Witam
  Moje autko jak w/w opel ma identyczną usterkę pęknięty tłok i jak teraz czytam to we wszystkich silnikach tego typu trzeba się tego spodziewać niby mam poprawioną 3 generację ale wydarzyło się to co w poprzednich generacjach no i sprzedawca jak i producent musiał wiedzieć o tej wadzie a twierdził lać paliwo i jeździć, skończyła mi się gwarancja 4 letnia w listopadzie ale auto było wielokrotnie naprawiane z powodu nie równej pracy silnika czy mogę coś wskórać u producenta lub sprzedawcy ?

 9. Witam Panie Mecenasie,
  a ja z innej beczki 🙂 Mój znajomy sprzedał samochód jako powypadkowy o czym poinformował kupującego. Po ok. miesiącu kupujący zażądał zwrotu ok 80 % ceny bo stwierdził, że sprzedający zataił przed nim historię powypadkową auta, co oczywiście jest kłamstwem. Co w takiej sytuacji ma robić sprzedawca? Jak się bronić? Proszę o wskazówki, bo „naciągaczami” są nie tylko sprzedający? Jakie uprawnienia przysługują sprzedawcy, jeżeli od o roku pojazd jest u nabywcy?

  • Witam, wada pojazdu, o której kupujący wie i na którą się godzi podczas zawierania umowy sprzedaży, przestaje być wadą, która daje uprawnienia z tytułu rękojmi. Zadanie dla Kolegi to wykazanie, że kupujący o danej wadzie rzeczywiście wiedział. Jeżeli jest w stanie dany fakt udowodnić, to sytuacja jest bezpieczna.

 10. Witam sprzedalam samochód po niskiej cenie ze względu na wiek i informowaniu o wszystkich usterkach,po upływie 15 dni w których cały czas samochód jeździł pan dzwoni że chce oddać bo pęknięte jest zawieszenie o czym nie wiedziałam,A przegląd techniczny pan zrobił i przeszedł co zrobić w takiej sytuacji?skoro sprawny to jak nie sprawny?

  • Witam, decydują szczegóły. Co ma Pan dokładnie na myśli pisząc, że jest pęknięte zawieszenie? Czy dana usterka jest usuwalna? Jaki koszt naprawy?

   • Witam auto da się naprawić koszt naprawy 300zl ale z częścią jest ciężko bo nie mogę znaleźć, była kiedyś to 200 zl ,no on nawet stwierdził że nadszarpniete może pęknąć ale przegląd mu podbili

    • Sprzedający odpowiada za wady pojazdu tkwiące w sprzedanej rzeczy niezależnie od tego czy o nich wiedział, czy też nie. Sugeruję „dogadać się” – bowiem cena pojazdu była niższa, ale z uwagi na inne wady. To tylko sugestia, bowiem nie znam szczegółów sprawy

 11. Dzień dobry,
  moja sytuacja, kupiłem nowe auto w salonie w grudniu 2017, w ubiegłym miesiącu zauważyłem pękniecie lakieru i „purchle” w okolicach tylnej lampy, podjechałem do znajomego lakiernika ten po oględzinach zwrócił mi uwagę, że lakier na drzwiach kierowcy drzwiach pasażera przednim błotniku ma inny odcień niż na całym aucie i że te elementy były niezbyt fachowo naprawiane. Jestem zdruzgotany całą sytuacją gdyż to nowe auto. Stało w salonie jako pokazowe, ale przy sprzedaży nie byłem poinformowany o jakichkolwiek naprawach, na fakturze wyraźnie napisane „nowe” z przebiegiem 1km. Co robić? Czy mam szanse wygrać z nimi w sądzie? To już prawie 8 ms-cy od zakupu. Różnica w lakierze jest wyraźnie zauważalna w odpowiednim oświetleniu. Nie jestem fachowcem i dla mnie nowe to nowe w życiu bym nie pomyślał, że tak mogą mnie oszukać. Auto za 73000 pln. Proszę o opinię. Pozdrawiam.

  • Witam, z Pańskiego opisu można wnioskować, że pojazd był wadliwy. Tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z pojazdem nowym jest to sytuacja niedopuszczalna. Niestety muszę jednak przyznać, że w polskich warunkach takie sytuacje zdarzają się – potwierdzam to z racji prowadzonych spraw. Sprawa jest z potencjałem. W przypadku zainteresowania, rekomendujemy kontakt telefoniczny. Upływ 8 miesięcy nie szkodzi. Pozdrawiam

 12. Witam serdecznie
  Niestety to nie jest prosze Panstwa takie proste
  Ja kupiłam samochod z taka wada ze nie wolno mi sie nim poruszac
  Generalnie kupikam auto i nadaje sie tylko na złom.Dlatego
  Mecenasie moja sprawa jest prowadzona przez adwokata i prosilismy ,pisalismy wiadomo polubownie
  Nawet sprawa w sądzie polubowna sie odbyla i nic.
  Tamta druga strona smieje sie ze mnie a Ja glupia myslałam ze faktycznie cos uda sie zrobic Bo nawet rzeczoznawca twierdzil ze sprawa do wygrania
  Pieniadze stracilam na adwokata u kolejnego poszłam sie poradzic i d;wiedziec ze..moja sprawa nikt sie nie zajmie bo wartosc samochodu to 4300 –
  a 3tys bierze sobie adwokat przy sprawie cywilnej
  Chyba ze znajdzie sie adwokat ktoremu bedzie zależec na tym aby ukrócic ta praktyke jaka stosują oszusci i tak po ludzku pochyli sie nad moja sprawa.Mnie niestety nie stac na sprawe cywilna i na adwokata
  Dlatego pozostaje z tym uczuciem przegranej i oszukanej

  • Witam,
   przykro mi słyszeć, że Pani sprawa nie zakończyła się pomyślnie. Nie znam też powodów dlaczego tak się stało. Czy sprawy z rękojmi są proste? Tego nigdy nie twierdziliśmy. Natomiast informacje, które udzielamy są oparte o nasze doświadczenie sądowe. Wydane wyroki sądowe potwierdzają, że zaufanie, którym obdarzają nas Klienci jest zasadne.

 13. witam tydzień temu zakupiłam używany samochód sprzedający poinformował mnie przed sprzedażą że przód samochodu ma lakierowaną tylko przednią maskę i błotnik ,jak się potem okazało cała lewa strona i tył pojazdu ,włącznie z dachem były lakierowane co z tym fantem zrobić? Sprzedający nie chce dokonać zwrotu pieniędzy!!!!.

  • Witam, Kancelaria prowadzi takie typu sprawy. W przypadku zainteresowania zleceniem zapraszam do kontaktu. W przypadku zainteresowania również zapraszam do kontaktu – w ramach zakładki porady prawne online

 14. Dobry Wieczór,zakupiliśmy tydzień temu samochód od osoby prywatnej,zapewniał nas,że wszystko działa jak należy oleje filtry zostały wymienione na czas,niestety przyjechał Pan podpial pod komputer wyskoczył błąd,ze do wymiany skrzynia biegów oraz oleje i filtry gdzie rzekomo wymienil i dość dużo km przejechał na nich,nie otrzymaliśmy rowniez papierów od instalacji gazowej ,gdzie nawet nie wbił gazu bo chcial zaoszczędź ić,co o tym myśleć

 15. Dobry wieczór wczoraj zakupiłem pojazd w którym gdy dziś spojrzałem na stan oleju okazało się że miernik nie wskazuje stanu oleju i spała nadmierna ilość. Okazało się również że w aucie niema świateł stopu. Po spojrzeniu do lamp okazało się że kalbe są przeciętne i poizolowane zwykłą taśma biurową.. Również niema świateł postojowych przednich . Czy w takiej sprawie mogę zarządzać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniedz.

 16. Dzień dobry mam pytanie a raczej poradę kupiłem samochód 3tygodnie temu miał być przysłowiową igla oczywiście nie do końca po kupnie trafił do mechanika na wymianę oleju pan mechanik po oględzinach spodu stwierdził że wpodwoziu są dziury konstrukcja jest skorodowana mocno co narusza konstrukcje dodam że przegląd zrobiony byl miesiąc wcześniej czy mam jakieś szanse na zwrot pieniędzy a tym samym zwrot auta i jak się do tego zabrać dzięki.

 17. Zakupiłem samochód który lekko dymił na biało, wracając nim do domu zrobiłem 250 km. Po każdym zgaszeniu auta i odpaleniu auto lekko dymiło. Po tygodniu od zakupu umówiem się na wizytę u mechanika na zmianę oleju. Mechenik po wymianie oleju oznajmił mi że mam uszkodzoną uszczelkę pod głowicą lub głowicę, co powoduje dymienie a koszt naprawy to jakieś 3-4 tyś. Co mogę zrobić w takim przypadku jeśli osoba sprzedająca mi auto, nie chce przyjąc zwrotu auta ani naprawić kosztownej usterki, twierdzi ze auto było sprawne. Wartość auta to 20 tyś.

 18. DZIEŃ DOBRY.MAM PYTANIE W JAKIM CZASIE MOGĘ ŻĄDAĆ SPŁATY ZA CZĘŚCI KTÓRE BYŁY USZKODZONE W AUCIE.AUTO ZACZĘŁO SIĘ PSUĆ (TZW KOMPUTER)PO PRZEJECHANIU 300 KM.PO 12 DNIACH MUSIAŁEM AUTO ŚCIĄGNĄĆ NA LAWECIE.MECHANIK BĘDZIE MI NAPRAWIAŁ DOPIERO PO OKRESIE DWUTYGODNIOWYM ZE WZGLĘDU NA BRAK WOLNEGO CZASU.CZY PO TYM OKRESIE MOGĘ SIĘ UBIEGAĆ O JAKIŚ ZWROT PIENIĘDZY.PROSZĘ O DOKŁADNIEJSZE WYTYCZNE.POZDRAWIAM SERDECZNIE.

  • Witam,
   rękojmia z tytułu wad wynosi 2 lata, więc jest dużo czasu. Czym innym jest natomiast zabezpieczenie materiału dowodowego, aby udowodnić swoje roszczenia.
   wyrazy szacunku

 19. Witam, 2 miesiace temu (25.11.2018r) kupilem samochod w komisie. Wczoraj korbowod wyszedl bokiem niszczac blok silnika ktory teraz kwalifikuje sie do wymiany. Na umowie widnieje klauzula „Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił kupującego, a Kupujący potwierdził znajomość stanu technicznego pojazdu”. Czy w takiej sytuacji mam prawo domagac sie jakiegos zadoscuczynienia od sprzedającego? Samochod kosztowal 16400zł. Pozdrawiam

 20. Witam. 2 grudnia 2018 r kupiłem auto od prywatnego sprzedawcy i jak do tej pory jest wszystko z nim ok, lecz dzisiaj został podłączony pod komputer z oprogramowaniem do danego modelu i co się okazało, że poduszki były wystrzelone wraz z napinaczami pasów gdzie podczas zakupu nie wspomniano mi o tym. Na początku tygodnia jadę do mechanika żeby sprawdził czy one w ogóle są. Prosiłbym o jakąś radę czy można jeszcze coś z tym zrobić.

 21. Witam. Kupiłam w sierpniu auto. Na umówię mam ze zapoznałam się z stanem technicznym auta. Sprzedający nam powiedział ze w skrzyni biegów trzeba tylko wymienić łożysko oporowe a okazało się ze cała skrzynia musiała hyc zregenerowana koszt prawie 4 tysiące. Mało tego kilka dni temu wyszło ze silnik został kiedyś przegrzany i tłoki popękały. Za auto daliśmy 15 tysięcy a naprawa wyjdzie około drugie tyle. Co możemy z tym zrobić? Niestety nie stać mnie na naprawę…. a auto bardzo potrzebne…

  • Witam, podany przez Panią opis sytuacji pozwala zakwalifikować stan pojazdu – jako pojazd z wadami – prawdopodobnie ukrytymi. Potencjalnie można zatem skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi. Co do szczegółów konieczny kontakt poza forum

 22. Witam!
  Mam pytanie czy mogę dochodzić zwrotu kosztów naprawy od sprzedającego czy też obniżenia ceny jeśli okazało się że po zakupie pojechałem na wymianę oleju i okazało się po zdjęciu osłony silnika że jest wyciek ze skrzyni biegów na połączeniu z półosią, dodatkowo gdy auto dłużej postoi jest problem z wrzucaniem biegów gdyż stawiają duży opór. Gdy auto się zagrzeje to wchodzą normalnie i podczas jazdy testowej ten problem nie występował ale już po nocnym postoju jest problem z ruszeniem z miejsca. Sprzedający zapewniał że auto jest bez wkładu tylko olej trzeba wymienić, a tu niestety jest inaczej. Proszę o informację co w tej sprawie robić? Z góry dziękuję

  • Witam, proszę dokładnie ustalić co jest przyczyną istniejącego stanu rzeczy – jaka wartość potencjalnej naprawy. Wówczas można oszacować potencjał

 23. Dzień dobry. Kilka dni temu odwiedziliśmy komis samochodowy aby obejrzeć samochód. Z zapewnień właściciela komisu auto miało niewielką przecierkę boku. I o tym zostaliśmy poinformowani. Podczas rozmowy wstępnie nastąpiła rezerwacja samochodu i wpłata 10% wartości samochodu. Staraliśmy się o leasing którego niestety nie dostaliśmy. Po powrocie do domu zadzwonił do nas właściciel komisu z prośba abym na e-mail wysłała wiadomość potwierdzającą wpłatę . Oczywiście zrobiliśmy to….wpisując zaliczka. Właściciel oddzwonił z prośbą aby wiadomość wysłać ponownie zmieniając z zaliczki na zadatek. I tu cały problem. Po sprawdzeniu vin samochodu wyszło wiele wad ukrytych wypadkowych oraz fakt ,że samochód od 2016 ma ten sam przebieg z jedna mała różnica między tymi przebiegami był jeden troszkę wyższy przebieg …który został w jakiś sposób zmieniony na mniejszy. Sprzedawca wpłaconej kwoty oddać nie chce a samochód nadal widnieje w ogłoszeniu na sprzedaż ze zmianami we wpisie…nie jest bezwypadkowy …ale wcześniej wzmianki takiej nie było. Co możemy zrobić w takiej sytuacji.? Umowy nie było tylko wstępna rozmowa

  • Witam, odstąpienie od umowy przedwstępnej wraz z żądaniem zwrotu zadatku. Kancelaria może Państwa reprezentować.

 24. Witam , w styczniu kupiłem autko marki citroen ds5 z2012 roku z tym ze zostawiłem w rozliczeni auto peugeot 308 za które właściciel komisu wycenił na 15 000 tysięcy zł cena citroena to 44 900 tysięcy kłopot jest taki że po miesiącu użytkowania wychodzi na to ze były malowane lewe drzwi bo różnią się pod każdym kątem dopiero po polerce wyszła różnica oprócz tego jeszcze błędy komputera byłem u mechanika i jest to błąd turbiny egr i przepustnicy których się nie da wykasować czyli są zużyte i na koniec pukające zużyte amortyzatory co mogę w tej sytuacji zrobić .Pozdrawiam

  • Witam, uprawnienia z tytuły rękojmi zostały opisane w artykule i przedstawione w nagraniu. W przypadku woli skorzystania z danych uprawnień, Kancelaria może poprowadzić sprawę.

 25. Witam serdecznie.
  W sierpniu 2018r. kupiłem samochód używany w salonie skody. Po mniej wiecej dwóch tygodniach wyskoczył blad epc. Z tego względu ze auto ma gwarancje serwis skody jak stwierdzil usunal usterke lecz niestety nie na dlugo bo po jakims miesiącu znow wyskoczyl ten sam blad. Panowie stwierdzili ze wymienia czesc od ktorego owy blad wyskoczyl ale i to nie pomoglo. Blad wyskoczyl po raz trzeci. Czy moge odstapic od umowy i zadac zwrotu pieniedzy? Boje sie ze gwarancja minie a blad nadal bedzie sie utrzymywal.

 26. Witam. Kupilem auto od osoby prywatnej, okazalo sie później, że miało wady ukryte i cofniety licznik. W porozumieniu z właścicielem obniżył cenę zakupu i spisalismy pismo. Wypłacił mi tylko część kwoty na która się umówiliśmy, a w aucie zaczynaja sie kolejne usterki i to nie na małe kwoty. Co zrobic z tak nie uczciwym sprzedawcą? Pieniędzy nie oddał, a tutaj sa nowe koszty zwiazane z naprawą??

 27. Dzień dobry, zakupiłem auto, niestety na oczy. Sprzedawca zapewniał mnie o bezwypadkowej historii auta, okazało się że prawie prawy bok był cały malowany. Lewe przednie nadkole. Auto kupione na początku marca bieżącego roku. W umowie jest, że bezwypadkowe. Czy w takim przypadku najpierw wezwać rzeczoznawcę samochodowego? Co ewentualnie dalej czynić?

 28. Dzień dobry,
  Dwa tygodnie temu zakupiłam samochód od osoby prywatnej. Sprzedający poinformował mnie, że dał wyeliminować wyciek przy korku skrzyni biegów i przy okazji został wymieniony w niej olej, dlatego jest nim zanieczyszczona. Po dwóch tygodniach jeżdżenia skrzynia jest nadal ubrudzona (pomimo jej umycia) i na kostce brukowej są widoczne ciągle nowe plamy oleju.
  Czy można w takiej sytuacji jakoś zwrócić się do sprzedającego o zwrot kosztów naprawy bądź zażądać czegoś innego?

 29. Witam,
  mam pytanie kupiłam samochód w 2010 roku, i parę dni temu podczas opadów deszczu okazało się, że mam mokrą podsufitkę od przedniej strony samochodu, podjechałam do firmy, która zajmuje się wymianą szyb i poprosiłam o sprawdzenie gdzie i dlaczego przecieka woda. Sprawdzili i okazało się, że auto było po wypadku ponieważ przednia część dachu jest pofalowana i poszpachlowana, co oznacza, że auto jest powypadkowe, czego nie wiedziałam w momencie kupna, w ogłoszeniu sprzedający napisał auto bezwypadkowe i oczywiście nie poinformował mnie o tym fakcie, Auto jest mi bardzo potrzebne ponieważ wożę nim niepełnosprawne dziecko na zajęcia rehabilitacyjne. Koszt naprawy przekracza moje możliwości finansowe proszę o poradę czy sprzedający może odpowiadać jeszcze za ukrycie tego faktu przy sprzedaży po 9 latach?

  • Witam, uprawnienia z tytuły rękojmi już wygasły. Jedynie ogólne zasady z tytułu odpowiedzialności odszkodowawczej mogą być źródłem Pani roszczeń. wyrazy szacunku

 30. Dzień Dobry. Szukam informacji, wskazówki. Zakupiłem samochód w komisie 15 kwietnia 2019 zepsuł się po 10 dniach, przejechaniu około 300 km, podczas diagnozy okazało się, że jest uszkodzona uszczelka głowicy pompa wody i co za tym idzie konieczność wymiany elementów takich jak rozrząd inne uszczelki około silnika. Okazało się, że sprzedający nie poinformował mnie, zataił, że samochód od lipca 2017 nie był używany stał gdzieś w autohausie, ta informacja wpłynęłaby na decyzje o zakupie. Czy na takiej podstawie mogę wystąpić z rękojmi o odstąpienie od umowy, czyli zwrotu pieniędzy za samochód i oddanie go sprzedającemu wraz ze zwrotem poniesionych kosztów na dotychczasowe naprawy.

  • Witam, przedstawione wady mogą być potraktowane jako wady istotne, a takie uprawniają do odstąpienia od umowy. Porady są jednak udzielane wyłączenie w ramach współpracy, bo tylko w ten sposób można ustalić istotne szczegóły sprawy. wyrazy szacunku

 31. Witam kupiłem samochód minęło trzy tygodnie gdy oddałem samochód do mechanika na wymianę rozrządu, olejów, i płynów. Gdy przyszedłem odebrać samochód dowiedziałem się że pewne części karoserii są od innego modelu oraz to , że auto na 99% jest popowodziowy co mam robić?

  • Witam, wada pojazdu, uprawnienia z tytułu rękojmi. Szczegóły jesteśmy w stanie ustalić w ramach współpracy. wyrazy szacunku

 32. kupilem samochod, mialem delikatna stuczke ktos mi wjechal w tylek i pekł zderzak. Rzeczoznawca przyjechal wycenil szkode przy okazji sprawdzil cale auto miernikiem lakieru. Okazało sie ze był robiony tylni bok auta, w ogloszeniu otomoto bylo zaznaczone stan bezwypadkowe? czy na tej podstawie moge zwrocic samochod? w miedzyczasie tez sprezarka od klimy stanela, wyciek z maglownicy, wyciek z dryfra, hamulce 0% przyszlo rowniez do zaplaty OC ktore mialobyc zaplacone, po poinformowaniu sprzedawcy przez faceboka zablokowal mnie i usunal moje posty / chce oddac auto + zeby zwrocil mi wszystkie koszta ktore ponioslem

  • Witam, odstąpienie od zakupu jest możliwe tylko w przypadku wady istotnej. Czy tak było w tym przypadku, nie jestem w stanie ustalić, bez zapoznania się z dokumentacją. Pozdrawiam

 33. Dzien dobry. Kupiłam auto uzywane 3 letnie w salonie, podczas podpisania umowy nikt mi nie powiedział, że auto jest powypadkowe. Po 6 tygodniach uzytkowania mechanik powiedział, ze podejrzewa, ze auto było ” bite” Po zgloszeniu sie do salonu, okazało się, ze tak, była wymiana calego przodu auta, i teraz mam problem. Salon jedyne co chce zrobic to naprawic te wade, ja tego nie chce, chce przyjać auto ale wypłacic mi o 8 tys mniej niz zapłaciłam. Co mam robic?

  • Dzień dobry, czy sprawa znalazła szczęśliwe dla Pani zakończenie? W takich sprawach rekomenduję kontakt z Kancelarią poza forum. Pozdrawiam

 34. Witam Serdecznie. Mam taki problem. 7 lipca sprzedałem.swój samochod ktory uzytkowalem od 2 lat. Bylem 4 wlascicielem w Polsce a auto bylo sprowadzane z francji w 2013r co przekazalem kupujacej (Toyota verso prod. 2009). Dodałem o naprawach ktore sam robilem i ze po zakupoe malowalem.przedni zderzak poniewaz byl porysowany, nie sprawdzalem.auta czujnikiem lakieru bo to bylo auto od znajomego i wydawal mi sie w dobrym.stanie. zaznaczylem kupujacej ze nie znam poprzedniej historii pojazdu, nie mowilem ze jest bezwypadkowy czy pokolizyjny. Prosilem.w dniu zakupu aby podjechali na stacje diagnostyczną aby ktos sprawdził kupującemu to auto ale uznali ze nie ma takiej potrzeby. Dodalem.nawet do 3 dni oddam.pieniadze gdyby cos im nie pasowalo z autem poniewaz byli to znajomi kolegi. Po 16 dniach od zakupu kupująca zadzwonila ze chce zwrot pieniędzy ponieważ znajomy lakiernik obejrzal auto, zmierzyl czujnikiem i powiedzial ze było cąle malowane. Ponadto byli tym autem na wakacjach i nie zgłaszali zadnych uwag. Straszą mnie teraz sądem cywilnym. Jak wyglada moja linia obrony? Pozdrawiam

 35. Niestety, salon auto przyjął o 4,500 taniej niz kupiłam, do tego straciłam oplate za OC, bo tego mi nie zwrocili, a pracownicy przyznali sie w rozmowie, ze to był ich bład, bo nie dopatarzyli sie, ze auto było „bite”. Sprzedali mi kolejne auto, ” dwulatka”do ktorego musialam dopłacic 9 tys. i co sie okazało, nie było w nim pewnych gadżetów, które były w ofercie, a do tego tarcze hamulcowe były w takim stanie, ze musiałam zapłacic kolejne pieniadze za nowe tarcze ( 1500zł) no i kolejna oplata za OC. Obecnie sprawa zajął się prawnik, ale z pisma widziałam, ze wnioskuje tylko o zwrot pieniedzy za te tarcze. Powiedział, ze wiele nie da sie zrobić, a ja straciłam w tym całym zakupie ok. 15 tys zł. Czy Pana kancelaria będzie mogła cos więcej pomóc? Jaki byłby kolejny koszt?

  • Dzień dobry, przykro mi czytać, że tak wyglądała sytuacja. Obecnie ma Pani Prawnika, więc nasza Kancelaria nie może się włączyć do sprawy bez Jego zgody. Za zgodą Pana / Pani Mecenas – jesteśmy do dyspozycji – wówczas co do ewentualnej współpracy, proszę o kontakt telefoniczny.

 36. Córka sprzedała niedawno Matiza z 2001 roku z przebiegiem ok. 150 tys. Kupujący oglądał samochód ponad godzinę , odbył jazdę próbną i był zachwycony osiągami Matiza.Kupił bez targowania. Został powiadomiony o wszystkich naprawach i wymianach. Następnego dnia zadzwonił że chce 600 zł za wymianę uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Gdy powiedziałem ze to nie możliwe bo samochód był niedawno na przeglądzie to następnego dnia wysłał poleconym prośbę o odstąpienie od umowy z powodu wady ukrytej silnika. Córka samochód wyrejestrowała i wypowiedziała ubezpieczenie i nie wie co teraz robić.

  • Witam, pytanie jak został zabezpieczony przez kupującego materiał dowody w sprawie? Czy będzie w stanie wykazać, że wada istniała już w momencie zakupu. wyrazy szacunku

 37. Witam,
  W ostatnim miesiącu sprzedałam auto jako osoba fizyczna.
  Po paru dniach zadzwonił do mnie kupujący i poinformował mnie, że auto posiada malowane elementy karoserii. O czym ja wcześniej nie miałam pojęcia. Po miesiącu okazuje się, że również jest silnik uszkodzony i auto nie nadaje się do jazdy.
  Co mam w takiej sytuacji zrobić ? Pozdrawiam

  • Witam, to zależy jakie żądania są ze strony kupującego / kiedy wady powstały itd.
   Okoliczność wiedzy / braku wiedzy z Pani strony nie będzie mieć tutaj znaczenia. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest obiektywna – tj. niezależna od winy / braku winy.

 38. Witam
  Ponad 4 lata temu wziąłem auto w kredycie z komisu cena około 90tys zł po 4 latach skończył się kredyt na auto i chciałem. Je sprzedać wtedy dopiero dowiedziałem się że te auto było wypadkowe i to bardzo ściągnąłem raport dla pojazdów sprowadzanych z USA okazało się że auto było wypadkowe szkoda całkowita najprawdopodobniej był wspawywany dach teraz zaczyna szpachle pękać na dachu sprzedający nic nie wspominał że auto było uszkodzone wszędzie jeździłem z tym autem na pobliska stacje diagnostyczną tam diagnosta zapewniał że auto jak nowe czy po takim czasie jest jakaś szansa aby odzyskać jakieś pieniądze za te auto ponieważ jeszcze trochę i te auto pójdzie na złom proszę o pilną odpowiedź.

  • Witam,
   roszczenia z tytułu rękojmi wygasły z uwagi na upływ czasu. Możliwe jest jednak oparcie się na ogólnych przepisach i dochodzeniu odszkodowania. Szczegóły do ustalenia indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.