ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Zakup pojazdu używanego – czy zawsze loteria?

Projekt Myśl Jak Adwokat

W pewnym stopniu tak – zbyt często zdarza się bowiem, że po tym jak cena zostanie zapłacona, a samochód odebrany – wychodzą na światło dzienne wady pojazdu. Okazuje się, że jego stan techniczny, przebieg czy przeszłość wypadkowa znacznie odbiegają od tego, co deklarował sprzedawca.

Wypadkowe Auto

Niestety nagminnie Kupujący odpuszczają taką sprawę – „kupiłem samochód używany, przecież nie mam gwarancji”. Oczywiście jest to prawda – przy używanych pojazdach nie ma gwarancji producenta.

Ale przysługuje za to rękojmia. Co to takiego? To pakiet uprawnień, z których można skorzystać w przypadku wad samochodu i to nawet jeżeli nie jest on nowy i nawet jeżeli sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej tj. nie jest przedsiębiorcą, lecz dokonał sprzedaży prywatnie.

Niezgodny z deklaracją stan techniczny pojazdu, jego „przekręcony” przebieg, nieujawniona przeszłość wypadkowa to tzw. wady fizyczne pojazdu, które uprawniają do skorzystania z rękojmi i dochodzenia roszczeń od sprzedawcy.

"Optymalizacja" licznika

Podobnie będzie w przypadku, gdy w pojeździe są uszkodzone określone mechanizmy, podzespoły – silnik, elementy zawieszenia, klimatyzacja itd.

 

Uszkodzony silnik

Jakie uprawnienia przysługują w ramach rękojmi w przypadku używanego samochodu?
Otóż są one następujące:

 1. żądanie usunięcia wady pojazdu,
 2. żądanie obniżenie ceny,
 3. odstąpienie od umowy sprzedaży i zwrot pieniędzy.

Pierwsze uprawnienie jest właściwe jeżeli sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Ciebie usunie wadę lub wymieni wadliwe części. Oczywiście nie musisz się zgodzić, aby naprawa specjalistycznych części była wykonywana osobiście przez sprzedawcę lub w warunkach niezapewniających odpowiedniej jakości.

Jeśli powyższe żądanie nie zostanie spełnione – można żądać obniżenia ceny.

Dopuszczalne jest także odstąpienie od umowy – gdy mamy do czynienia z poważnymi wadami, których nie da się usunąć np. gdy samochód ma przeszłość wypadkową, o której nie zostałeś poinformowany.

W przypadku aut klasy premium wartość używanego pojazdu niejednokrotnie przekracza wartość nowego pojazdu z segmentu kompakt.

Warto wiedzieć jakie uprawnienia przysługują, gdy sprzedający okaże się być nielojalnym kontrahentem.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT
Jestem Adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze. Zajmuję się prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

20 myśli na temat „ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

 1. Witam co mam zrobić zamienilem auto na auto podobnej wartoąci tak mi się wydawało umowa spisana na zwyklej kartce papieru podatek jeszcze nie uiszczony po dwóch dniach rozerwało mi chłodnicę zakupiłem nową okazało się że jest spalony wętylator wymieniłem po ok 4 dniach jazdy czułem w kabinie jak by rozgrzany płyn chłodniczy auto na drugim biegu jak by szarpało po sprawdzeniu korka oleju okazalo się ze jest na nim biały osad czego szybciej nie było myślę że zostało coś dolane i uwazam że pewnie uszczelka pod głowicą uszkodzona auto fiat doblo 2001 rok 1.2 benzyna proszę o radę co robić pozdrawiam.

  • Witam,

   m.in. dla Klientów takich jak Pan i dla spraw, które Pan opisuje Kancelaria wypracowała formułę współpracy „Porady Prawne Online”

   Zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę na stronie.

 2. witam
  czy jest jakiś okres czasu , po którym się przedawni zakup i związane problemy z zakupionym motocyklem , jeśli o problemie był poinformowany sprzedający tydz po zakupie motocykla że coś jest nie tak z skrzynią biegu , miała być włożona inna sprawna skrzynia moto miał być 100% sprawny , nie zrobiłem jazdy próbnej , był mokry asfalt i padało okazało się ze motocykl zgrzyta na 3 biegu , czyli jest tryb do wymiany, ale też jest zrobione tym motocyklem około 60 km od spisanej na umowie ilości km przy zakupie

 3. Witam,
  Sprzedałem samochód. Nowy właściciel 2dni przed 1miesiącem użytkowania zadzwonił mi z informacją o awarii typu uszkodzona uszczelka pod głowicą sugerując mi zapłatę 1,5tys zł. Dzisiaj otrzymałem powiadomienie z kancelarii prawnej o opłacie 1tys zł za pewnie tę usterkę. LandRover Freelander 2001r 1.8benzyna. Auto ma już swoje lata. Szczerze nie przejawiało oznak tej awarii,wg mnie tzw kisiel pod korkiem oleju. Czy aby nie trafilem na osobę która moim kosztem chce usunąć awarie którą np spowodował sam? Jak to udowodnic? Proszę o poradę. Przy sprzedaży Pan dostal listę w ogłoszeniu co było naprawianie a co jest do zrobienia(nie było tej awarii,po kupnie wymieniał oleje i inne sprawy,powinien zauważyc że cos np jest nie tak,nie po 4tygodniach) i opuscilem 1100zl wzgledem kwoty wyjsciowej

  • Witam, nie posiadam wiedzy technicznej, ale według mojego rozumowania usterka, o której Pan pisze może powstać w każdym czasie. Rozumiem, że w chwili wydawania pojazdu usterka nie istniała i nie wynika ona ze stanu pojazdu w jakim ten się znajdował w chwili przekazania na rzecz nabywcy? To by sugerowało, że wada, o której Pan pisze nie jest objęta rękojmią. Oczywiście niniejsza wypowiedź jest niewiążąca, bowiem nie znam szczegółów i dokumentacji sprawy.

 4. Dzień dobry. W sierpniu 2016 r. zakupiliśmy w salonie opla nowe auto. Auto jest na gwarancji 2+2 lata,po przeglądzie w autoryzowanej stacji opla przy salonie. Pod koniec stycznia 2018 r. w aucie zaczęły świecić się kontrolki i został on zawieziony laweta do serwisu przy tym że salonie gdzie był kupowany. Po tygodniu czasu udało się ustalić przyczynę awarii tj. w zleceniu naprawy o które prosiliśmy serwisant wpisał „po rozebraniu silnika stwierdzono pęknięcie tłoka na I cylindrze” a dla opel polska serwisant wystawił obszerniejsza opinie, w której wnioskuje o wymianę silnika na nowy. Jakie mamy obecnie możliwość? Czy możemy złożyć pismo na zasadach rękojmi i wnioskować o wydanie nowego samochodu? Doczytałam w necie, że jeśli jest tak istotna wadą jak silnik lub przedni most to tak ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy jeśli salon w ramach gwarancji vwymieni nam silnik bezpłatnie na nowy to możemy w ramach rękojmi zadać obniżenia ceny tego auta? Wiadomo, że później gdybyśmy go chcieli sprzedać to żaden klient nie będzie patrzył przychylnym okiem na auto z wymienionym silnikiem i trzeba będzie negocjować ceną, bo mając możliwość wyboru klient wybierze to auto, gdzie taka ważna część jak silnik nie była ruszana? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę.

  • Witam,
   silnik – pomimo, że stanowi „serce” pojazdu to podlega wymianie bez uszczerbku dla jego funkcjonowania. Jeżeli zatem zostanie wstawiony nowy silnik, to wada zostanie usunięta. Czy wymiana silnika ma wpływ na cenę? Być może, ale można argumentować, że niekoniecznie negatywną, bo pojazd legitymujący się przebiegiem np. 30.000 km otrzymuje silnik z przebiegiem 0 km. W tym zakresie tj. co do wpływu danej naprawy na wartość pojazdu odsyłam Państwa do rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji.

 5. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem samochód. Sprzedawca zapewniał mnie że jest w stanie idealnym, po dwóch dniach okazało się że auto ma poważną usterkę silnik.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
  z góry dziękuję za odpowiedz

   • Witam.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Dogadałem się ze sprzedawcą że pokryje koszty naprawy.
    Niestety sprzedający teraz nie chce pokryć kosztów naprawy, co mam w takiej sytuacji zrobić.
    pozdrawim
    Sławek Bartoszek

 6. Witam
  Kilka dni temu zakupiłem auto. Po dwóch dniach okazało się że samochód ma usterkę silnika o której sprzedający mnie nie poinformował.
  Co mogę w tej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek Bartoszek

 7. Witam.
  Sprzedający zgodził się pokryć koszty naprawy, po naprawie wysłałem zestawienie kosztów naprawy .
  Niestety sprzedawca nie chce zapłacić za naprawę.
  Co mogę w takiej sytuacji zrobić.
  pozdrawiam
  Sławek

  • Witam, podjąć próbę pozasądowego rozstrzygnięcia sporu z wykorzystaniem legalnych metod perswazji np. działanie Adwokata lub też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Oczywiści przed złożeniem pozwu należy sprawę przeanalizować

Dodaj komentarz