Zgodnie z obowiązującą procedurą oskarżony jest informowany o wniesieniu przez oskarżyciela przeciwko niemu aktu oskarżenia.
Ta informacja jest istotna, ponieważ zanim oskarżony otrzyma zawiadomienie o terminie rozprawy może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu:
- określonej kary
lub - środka karnego,
- orzeczenie przepadku
lub - środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Taka możliwość istnieje, gdy oskarżono zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności.
W takim przypadku sprawa nie jest kierowana na rozprawę, lecz na posiedzenie. O terminie posiedzenia będą informowane strony i pokrzywdzony.
Jeżeli skazany nie zdążył złożyć wniosku zanim otrzymał zawiadomienie o terminie rozprawy, ale rozprawa się jeszcze nie odbyła, wówczas sąd powinien rozpoznać taki wniosek na rozprawie i to nawet bez konieczności otwierania przewodu sądowego.
Sąd może uwzględnić wniosek, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
Co ważne uwzględnienie wniosku jest możliwe tylko wówczas, gdy nie sprzeciwi się temu prokurator – z tego względu ważny jest wcześniejszy kontakt.
Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla oskarżonego?
Takie rozwiązanie może być korzystne, ale decydują szczegóły.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024