Spadek a długi

Spadek a długi spadkodawcy – to pierwsze pytanie jakie powinno zostać postawione przez osobę, która dowiedziała się, że odziedziczyła spadek.

W ramach podnoszenia świadomości prawnej na łamach Projektu Myśl Jak Adwokat, mam przyjemność przestawić Państwu odsłonę dotyczącą spadkobrania.

Spadkiem są prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

Spadek zatem – to wbrew potocznemu rozumieniu – nie tylko aktywa, ale również i pasywa.

Spadek a długi

W praktyce nie są rzadkie sytuacje, że w skład spadku w zasadzie nie wchodzą żadne aktywa, a wyłącznie długi.

O tym kto zostanie spadkobiercą decyduje spadkodawca sporządzając stosowny testament. Jeżeli tego nie uczyni, wówczas krąg spadkobierców zostanie zdefiniowany przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Przepisy stanowią, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobierca nabywa spadek.

Spadkobierca może:

  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
  • przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
  • spadek odrzucić.

Jakie konsekwencje w praktyce?

  • przyjęcie wprost będzie oznaczać, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia całym swoim majątkiem
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza również oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe, jednakże w przeciwieństwie do przyjęcia spadku wprost , tu odpowiedzialność jest ograniczona do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku – czyli do wartości nabywanego majątku,
  • z kolei w przypadku odrzucenia spadku spadkobierca jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku.

Działanie / Zaniechanie

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Oświadczenie można złożyć w sądzie lub przed notariuszem.

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zatem istotna informacja jest taka, że brak jakiegokolwiek działania w sprawie spadku, de facto oznacza jednak działanie tj. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W tej sprawie od dnia 18 października 2015 r. i tak nastąpiła korzystana zmiana, bowiem wcześniej brak złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku oznaczał przyjęcie bez ograniczenia za długi spadkowe – co często powodowało bardzo niebezpieczne konsekwencje. Okazywało się bowiem, że niekiedy dalsza rodzina musiała spłacać wielkie zobowiązania spadkobiercy z którym w ogóle nie utrzymywała kontaktu, albo, że dziecko musiało spłacać długi jednego z rodziców, który w ogóle nie uczestniczył w jego wychowaniu.

Zatem jeżeli nastąpi powołanie do spadku, należy dokładnie się zastanowić, czy chcemy spadek przyjąć czy też go odrzucić, bo brak działania i tak będzie rodzić określone konsekwencje prawne.

Jeżeli zdecydujemy się na odrzucenie spadku, a jednocześnie posiadamy dzieci, wówczas należy odrzucić spadek także w ich imieniu. Niestety jest to czynność, która przekracza granice upoważnienie ustawowego rodziców dlatego do odrzucenia spadku w imieniu małoletnich będzie konieczne uzyskanie zgody na dokonanie danej czynności.

Również i w takim przypadku obowiązuje 6 miesięczny termin na odrzucenie spadku w imieniu dzieci.

Podsumowując temat spadek a długi:

Powołanie do spadku może rodzić pozytywne konsekwencje, a może być także niechcianym faktem wynikającym z więzów krwi. Każdorazowo należy dokładnie przemyśleć decyzje co ze spadkiem ma się stać – czy jest wola włączenia go do naszego kręgu majątkowego, czy też nie. Brak jakiejkolwiek reakcji będzie oznaczać, że nastąpi włączenie spadku do majątku spadkobiercy – co w przypadku, gdy spadek jest obarczony wyłącznie długami – może być przełomowym i niestety negatywnym momentem dla budżetu rodzinnego.

Myśl Jak Adwokat

Adwokat Gorzów Wielkopolski

do sprawy Podział Majątku / Podział Spadku

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

obrona w sprawach cywilnych.

 

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.