Spadek a długi spadkodawcy – to pierwsze pytanie jakie powinno zostać postawione przez osobę, która dowiedziała się, że odziedziczyła spadek.
W ramach podnoszenia świadomości prawnej na łamach Projektu Myśl Jak Adwokat, mam przyjemność przestawić Państwu odsłonę dotyczącą spadkobrania.
Spadkiem są prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.
Spadek zatem – to wbrew potocznemu rozumieniu – nie tylko aktywa, ale również i pasywa.
Spadek a długi
W praktyce nie są rzadkie sytuacje, że w skład spadku w zasadzie nie wchodzą żadne aktywa, a wyłącznie długi.
O tym kto zostanie spadkobiercą decyduje spadkodawca sporządzając stosowny testament. Jeżeli tego nie uczyni, wówczas krąg spadkobierców zostanie zdefiniowany przez przepisy Kodeksu cywilnego.
Przepisy stanowią, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobierca nabywa spadek.
Spadkobierca może:
- przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
- przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
- spadek odrzucić.
Jakie konsekwencje w praktyce?
- przyjęcie wprost będzie oznaczać, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia całym swoim majątkiem
- przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza również oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe, jednakże w przeciwieństwie do przyjęcia spadku wprost , tu odpowiedzialność jest ograniczona do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku – czyli do wartości nabywanego majątku,
- z kolei w przypadku odrzucenia spadku spadkobierca jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku.
Działanie / Zaniechanie
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Oświadczenie można złożyć w sądzie lub przed notariuszem.
Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Zatem istotna informacja jest taka, że brak jakiegokolwiek działania w sprawie spadku, de facto oznacza jednak działanie tj. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
W tej sprawie od dnia 18 października 2015 r. i tak nastąpiła korzystana zmiana, bowiem wcześniej brak złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku oznaczał przyjęcie bez ograniczenia za długi spadkowe – co często powodowało bardzo niebezpieczne konsekwencje. Okazywało się bowiem, że niekiedy dalsza rodzina musiała spłacać wielkie zobowiązania spadkobiercy z którym w ogóle nie utrzymywała kontaktu, albo, że dziecko musiało spłacać długi jednego z rodziców, który w ogóle nie uczestniczył w jego wychowaniu.
Zatem jeżeli nastąpi powołanie do spadku, należy dokładnie się zastanowić, czy chcemy spadek przyjąć czy też go odrzucić, bo brak działania i tak będzie rodzić określone konsekwencje prawne.
Jeżeli zdecydujemy się na odrzucenie spadku, a jednocześnie posiadamy dzieci, wówczas należy odrzucić spadek także w ich imieniu. Niestety jest to czynność, która przekracza granice upoważnienie ustawowego rodziców dlatego do odrzucenia spadku w imieniu małoletnich będzie konieczne uzyskanie zgody na dokonanie danej czynności.
Również i w takim przypadku obowiązuje 6 miesięczny termin na odrzucenie spadku w imieniu dzieci.
Podsumowując temat spadek a długi:
Powołanie do spadku może rodzić pozytywne konsekwencje, a może być także niechcianym faktem wynikającym z więzów krwi. Każdorazowo należy dokładnie przemyśleć decyzje co ze spadkiem ma się stać – czy jest wola włączenia go do naszego kręgu majątkowego, czy też nie. Brak jakiejkolwiek reakcji będzie oznaczać, że nastąpi włączenie spadku do majątku spadkobiercy – co w przypadku, gdy spadek jest obarczony wyłącznie długami – może być przełomowym i niestety negatywnym momentem dla budżetu rodzinnego.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
do sprawy Podział Majątku / Podział Spadku
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
obrona w sprawach cywilnych.
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie przez policję i prokuraturę - 21 marca 2023
- Upadłość konsumencka Gorzów Wielkopolski - 28 grudnia 2022
- Skarga pauliańska syndyka – co zrobić? - 27 listopada 2022