W polskim systemie prawnym o alimenty po rozwodzie możesz wnosić w określonych sytuacjach. Oto szczegółowe informacje na ten temat:
Kiedy płaci się alimenty na byłego małżonka?
Alimenty mogą być zasądzone, gdy jeden z byłych małżonków znajduje się w niedostatku, a drugi małżonek ma możliwość płacenia alimentów.
W przypadku rozwodu z orzeczeniem winy, jeśli nie zostałeś uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia (zaś wina została przypisana drugiemu małżonkowi), możesz żądać alimentów, jeżeli rozwód pociąga za sobą pogorszenie jego sytuacji materialnej.
Czy wina przy rozwodzie ma znaczenie dla alimentów?
Tak, wina ma znaczenie. Jeśli Twój były z małżonek został uznany za wyłącznie winnego, możesz żądać alimentów bez konieczności wykazywania niedostatku. Wówczas wystarczy pogorszenie sytuacji materialnej.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy obopólnej, o alimenty możesz wnosić tylko wtedy, gdy wykażesz w niedostatek.
Kiedy możesz pozwać małżonka o alimenty?
Pozew o alimenty możesz wnieść po wydaniu wyroku rozwodowego, jeśli wystąpią przesłanki do ich przyznania (niedostatek, pogorszenie sytuacji materialnej przy wyłącznej winie jednego z małżonków).
Czy przy rozwodzie ustala się alimenty na byłego małżonka?
Alimenty na byłego małżonka nie są automatycznie ustalane przy rozwodzie. Aby sąd mógł orzec alimenty, musisz wytoczyć powództwo. W pozwie należy dokładnie opisać, dlaczego domagasz się alimentów. Ponadto, powinieneś przedstawić argumenty, wskazujące na zmianę sytuacji materialnej po rozwodzie.
Sąd rozpatruje żądania w ramach postępowania rozwodowego lub w osobnym postępowaniu po rozwodzie.
Przed złożeniem pozwu do Sadu, rozważ, czy zostały spełnione przesłanki, niezbędne do orzeczenia alimentów od byłego małżonka:
1. Niedostatek
Były małżonek może domagać się alimentów, jeśli znajdzie się w niedostatku. Oznacza to że nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb).
2. Pogorszenie sytuacji materialnej
Jeśli rozwód spowodował pogorszenie twojej sytuacji materialnej a drugi małżonek został uznany jako wyłącznie winny, możesz domagać się alimentów. Wówczas nie ma konieczności wykazywania niedostatku.
3. Zmiana okoliczności
Można wnieść pozew o alimenty, jeśli po rozwodzie wystąpią nowe okoliczności, które uzasadniają takie żądanie. Okolicznościami takimi będą, np. pogorszenie stanu zdrowia, utrata pracy, brak majątku pozwalającego na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb.
W praktyce oznacza to, że pozew o alimenty przeciwko byłemu małżonkowi można wnieść do sądu, jeśli sytuacja życiowa po rozwodzie tego wymaga. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe odkładanie złożenia pozwu może komplikować udowodnienie związku między rozwodem a pogorszeniem sytuacji materialnej.
Każda sprawa jest indywidualna i wymaga analizy konkretnej sytuacji materialnej i życiowej małżonków. Warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, aby uzyskać dokładne informacje i pomoc prawną dostosowaną do konkretnej sytuacji.
Czy można wygasić obowiązek alimentacyjny ? Więcej o wygaszeniu obowiązku alimentacyjnego znajdziesz w naszym artykule Czytaj dalej
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024