Koronawirus a upadłość

Koronawirus a upadłość to zapis, który do niedawna mógł być traktowany jak niezrozumiała nowomowa.

Od marca 2020 roku takie pytanie stawia sobie jednak wiele firm i konsumentów.

W tekście Upadłość firm – Polska Niemcy opisywałem jak bardzo w Polsce niedoceniana jest możliwość optymalizacji zadłużenia poprzez ogłoszenie upadłości.

Koronawirus a upadłość
Koronawirus a upadłość

Obecnie kornowirus ma tak znaczny wpływ na niewypłacalność firm, że sformułowanie koronawirus a upadłość jest pojęciem i pytaniem na które musi sobie odpowiedzieć wielu polskich przedsiębiorstw.

Koronawirus jest dużym problemem, który spowoduje problemy płatnicze, powstanie długu, a w konsekwencji niewypłacalność. Odmienne przewidywania – według stanu na pierwszy kwartał roku 2020 – zdają się być zbyt optymistyczne.

Istotnie Rząd próbuje ratować polską gospodarkę poprzez tarczę ochronną.

Jakkolwiek jako adwokat, syndyk, praktyk prawa upadłościowego zajmuję jednak stanowisko, iż działania Rządu nie będą wystarczające. Covid 19 zniszczy wiele polskich firm. Wystarczy spojrzeć na podstawowe przesłanki do ogłoszenie upadłości. Łatwo zrozumieć, iż sformułowanie Koronawiurs a upadłość / Covid 19 a upadłość nie pozostanie pustym frazesem.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Na przykład poddajcie Państwo pod rozwagę ile firm znacie, które w związku z pandemią koronawirusa nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ewentualnie firm, w których pandemia spowodowała opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekraczające trzy miesiące.

W takiej sytuacji ważnym jest, aby mechanizmy kontrolne właścicieli firm były dostatecznie czujne. Należy wyłapać moment, w którym należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Lojalne zachowanie dłużnika ma bowiem znaczenie dla uzyskania możliwości oddłużenia, a także uzyskania większego wpływu na przebieg postępowania upadłościowego.

Koronawirus a upadłość przed długi czas będą pojęciami występującymi wspólnie.

Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Syndyk Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.