Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

I. Prolog – Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej jest kolejnym zagadnieniem, które będzie determinować rok 2020 obok rozważań koronawirus a upadłość.

Koronawirus będzie mieć znaczący wpływ na biznes w Polsce, Europie i na świecie. W przypadku osób, których sytuacja finansowa nie będzie wymagała złożenia wniosku o upadłość – o optymalizacji wynikającej z upadłości mówiliśmy w poście Upadłość spółki – czy to się opłaca? – pewnym rozwiązaniem może być zawieszenie działalności.

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej
Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej

W tej trudnej sytuacji dobrą informacją jest fakt, iż zawiesić działalność można z dowolnego powodu i na dowolny okres (także bezterminowo) jednakże nie krótszy niż 30 dni.

II. Jednoosobowa działalność gospodarcza a koronawirus

W przypadku jednoosobowych działalność gospodarczej ujawnionych w CEIDG tzw. Samozatrudnionych zawieszenie działalności gospodarczej nie jest trudnym działaniem.

Należy dokonać zgłoszenia do CEIDG, które przekazuje informacje dalej do ZUS lub KRUS oraz do właściwego naczelnika urzędu skarbowego i do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Na temat technicznych zagadnień zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej do CEIDG odsyłam i zachęcam do zapoznania się ze stroną biznes.gov.pl

III. Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej a koronawiurus

Do zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej:

  • należy zgłosić zawieszenie do GUS (rejestr REGON), w terminie 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
  • następnie należy zgłosić zawieszenie do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2, nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
  • w CEIDG należy dokonać potwierdzenia zawieszenie i zgłaszasz to dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i urzędzie skarbowym oraz po faktycznej dacie zawieszenia spółki cywilnej.

Jakkolwiek zanim zgłosimy zawieszenie firmy, należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Nie trzeba natomiast rozwiązywać umów zleceń albo umów o dzieło.

Działalność można zawiesić także wtedy, gdy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim i nie łączą korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Dla skuteczności zawieszenia działalności, czynności muszą dokonać wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

IV. Koronawiurus a tarcza antykryzysowa – jakie wpływ na zawieszenie działalności gospodarczej?

Nie można pominąć, iż w dniu 31 marca 2020 r. Prezydent podpisał ustawę – zwaną potocznie – tarczą antykryzysową.

Stan na marzec 2020 r.: Polska ma przeznaczyć na zwalczanie Koronawirusa około 51 mld Euro – co stanowi około 10% PKB Polski.
Dla porównania:
Niemcy około 1 bln Euro tj. 25% PKP,
Wielka Brytania około 417 mld Euro tj. około 15% PKB
Francja ca. 300 mld Euro tj. 11% PKB
Poza zasięgiem USA – ca. 2 bln Dolarów, tj. ca. 10% PKB

Jakkolwiek nie umniejszają zatem zamysłowi i determinacji Rządu, wyrażam opinię, iż takie działania nie będą wystarczające.

Jeżeli tak, to najpóźniej z wygaszeniem programów pomocowych rozpocznie się pochód wygaszania działalności gospodarczej, tudzież zawieszania.

Koronawirus a zawieszenie działalności gospodarczej będzie zatem odmienianym przez wszystkie przypadki zagadnieniem praktycznym. Inaczej aniżeli w przypadku opisanym w tekście koronawirus a upadłość – zawieszenie działalności gospodarczej z powodu pandemii – w zamyśle – ma stanowić tymczasowe rozwiązanie.

Podsumowując: Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat

Logo złote Ramka

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.