Wadliwy pojazd adwokat

Wadliwy pojazd adwokat –  Kancelaria Adwokacka Paweł Wróblewski Gorzów Wielkopolski od lat zajmuje się świadczeniem pomocy w sprawach wad pojazdów, maszyn budowlanych.

W ramach naszej praktyki przewinęły się różne marki pojazdów. Zdecydowaną większość stanowią pojazdy niemieckie.

Wady pojazdów dotyczą zarówno wad fizycznych jak i prawnych. Sporo kazusów z zakresu „wad samochodów” wydarza się podczas zakupu prywatnego tj. relacja konsument – konsument.

Wadliwy pojazd adwokat
Wadliwy pojazd adwokat

Zakup pojazdu od komisu

Większość problematycznych przypadków dotyczy jednak relacji profesjonalista tj. komis / handlarz samochodów – a konsument.

Przepadki wad fizycznych i prawnych w relacji komis a konsument mają wspólny mianownik. Profesjonalna sprzedaż oferuje pewne korzystne dla konsumenta rozwiązania. Wśród istniejących ułatwień, należy wspomnieć:

  • założenie: Jeżeli kupującym jest konsument, na równi z zapewnieniem sprzedawcy traktuje się publiczne zapewnienia producenta lub jego przedstawiciela,
  • domniemanie: Jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego,
  • ograniczenie modyfikacji odpowiedzialności: Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
  • pasywne uznanie reklamacji: Jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie czternastu dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.

Uwaga: o tym, że rola sprzedającego będącego profesjonalistą w relacji z konsumentem jest znaczenie gorsza, aniżeli sprzedającego przy prywatnej sprzedaży, wiedzą doskonale komisy tzw. Handlarze.

Zakup pojazdu od krypto sprzedawcy

Dlatego Półprofesjonalny rynek sprzedaży samochodów schodzi do podziemia.

W ciągu ostatnich dwóch lat działania naszej Kancelarii odnotowaliśmy olbrzymi skok liczby krypto sprzedawców / krypto handlarzy.

Krypto sprzedawcy – czyli sprzedaż na żonę:

Jako krypto sprzedawców mamy tutaj na myśli podmioty, które sprzedają kilka / kilkanaście pojazdów miesięcznie. Krypto sprzedawcy nie wystawiają faktur / rachunków, lecz podstawiają członków rodzin, znajomych, opłacone osoby trzecie, które rzekomo zakupiły pojazdy do celów prywatnych.

Jakie jest tłumaczenie szybkiej sprzedaży po zakupie – tak przecież charakterystyczne dla obrotu pojazdami?  Bywa różne – na przykład: bo auto jest za duże, bo plany się zmieniły, bo nastąpiła zmiana pracy, bo żona nie chce jeździć lub ojciec jest za stary.

Krypto sprzedawcy – czyli sprzedaż na wykup z leasingu:

Jako krypto sprzedawców traktujemy także podmioty, które działają na patencie „wykup pojazdu z leasingu”. Są to osoby, które mają kontakt z profesjonalnymi, autoryzowanymi serwisami. Stąd ich wiedza, którym klientom kończy się leasing / którzy wykupili auto po zakończonym leasingu – i mają zamiar zostawić pojazd w rozliczeniu w autoryzowany serwisie. Krypto sprzedawcy odkupują dany pojazd, a następnie tworzą miraż, że samodzielnie użytkowali auto przez ostatnie
2-5 lat i wiedzą wszystko na temat auta.

Jest to oczywiście nieprawda, a wiedza tych osób na temat pojazdu jest mocno ograniczona. Podczas zakupu możemy jednak usłyszeć na jakich wakacjach dane osoby pojazdem były i jakich to informacji nie usłyszały na serwisie. To wszystko to tylko chwyt mający na celu zbudowanie zaufania kupującego do sprzedającego i do pojazdu.

Szczególnie szkodliwy jest pierwszy wariant ukrytej sprzedaży profesjonalnej.
Z pewnością i drugi wariant jest uciążliwy. Za tożsamą cenę lub niewiele wyższą Kupujący mógłby przecież nabyć pojazd z profesjonalnego, autoryzowanego serwisu – często z przedłużoną gwarancją. Zamiast tego kupuje auto na placu sprzed marketu od osoby, która po transakcji telefonu już nie odbierze.

Na koniec gdy pojawia się wadliwy pojazd adwokat zwraca uwagę: założenia pozostają niezmienne – zakup pojazdu to wyzwanie.

Bądźmy ostrożni.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

Zakup auta z wadami ukrytymi

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.