Wadliwy pojazd adwokat

Wadliwy pojazd adwokat

Wadliwy pojazd adwokat –  Kancelaria Adwokacka Paweł Wróblewski Gorzów Wielkopolski od lat zajmuje się świadczeniem pomocy w sprawach wad pojazdów, maszyn budowlanych.

W ramach naszej praktyki przewinęły się różne marki pojazdów. Zdecydowaną większość stanowią pojazdy niemieckie.

Wady pojazdów dotyczą zarówno wad fizycznych jak i prawnych. Sporo kazusów z zakresu „wad samochodów” wydarza się podczas zakupu prywatnego tj. relacja konsument – konsument.

Wadliwy pojazd adwokat
Wadliwy pojazd adwokat

Zakup pojazdu od komisu

Większość problematycznych przypadków dotyczy jednak relacji profesjonalista tj. komis / handlarz samochodów – a konsument.

Przepadki wad fizycznych i prawnych w relacji komis a konsument mają wspólny mianownik. Profesjonalna sprzedaż oferuje pewne korzystne dla konsumenta rozwiązania. Wśród istniejących ułatwień, należy wspomnieć:

  • założenie: Jeżeli kupującym jest konsument, na równi z zapewnieniem sprzedawcy traktuje się publiczne zapewnienia producenta lub jego przedstawiciela,
  • domniemanie: Jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego,
  • ograniczenie modyfikacji odpowiedzialności: Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
  • pasywne uznanie reklamacji: Jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie czternastu dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.

Uwaga: o tym, że rola sprzedającego będącego profesjonalistą w relacji z konsumentem jest znaczenie gorsza, aniżeli sprzedającego przy prywatnej sprzedaży, wiedzą doskonale komisy tzw. Handlarze.

Zakup pojazdu od krypto sprzedawcy

Dlatego Półprofesjonalny rynek sprzedaży samochodów schodzi do podziemia.

W ciągu ostatnich dwóch lat działania naszej Kancelarii odnotowaliśmy olbrzymi skok liczby krypto sprzedawców / krypto handlarzy.

Krypto sprzedawcy – czyli sprzedaż na żonę:

Jako krypto sprzedawców mamy tutaj na myśli podmioty, które sprzedają kilka / kilkanaście pojazdów miesięcznie. Krypto sprzedawcy nie wystawiają faktur / rachunków, lecz podstawiają członków rodzin, znajomych, opłacone osoby trzecie, które rzekomo zakupiły pojazdy do celów prywatnych.

Jakie jest tłumaczenie szybkiej sprzedaży po zakupie – tak przecież charakterystyczne dla obrotu pojazdami?  Bywa różne – na przykład: bo auto jest za duże, bo plany się zmieniły, bo nastąpiła zmiana pracy, bo żona nie chce jeździć lub ojciec jest za stary.

Krypto sprzedawcy – czyli sprzedaż na wykup z leasingu:

Jako krypto sprzedawców traktujemy także podmioty, które działają na patencie „wykup pojazdu z leasingu”. Są to osoby, które mają kontakt z profesjonalnymi, autoryzowanymi serwisami. Stąd ich wiedza, którym klientom kończy się leasing / którzy wykupili auto po zakończonym leasingu – i mają zamiar zostawić pojazd w rozliczeniu w autoryzowany serwisie. Krypto sprzedawcy odkupują dany pojazd, a następnie tworzą miraż, że samodzielnie użytkowali auto przez ostatnie
2-5 lat i wiedzą wszystko na temat auta.

Jest to oczywiście nieprawda, a wiedza tych osób na temat pojazdu jest mocno ograniczona. Podczas zakupu możemy jednak usłyszeć na jakich wakacjach dane osoby pojazdem były i jakich to informacji nie usłyszały na serwisie. To wszystko to tylko chwyt mający na celu zbudowanie zaufania kupującego do sprzedającego i do pojazdu.

Szczególnie szkodliwy jest pierwszy wariant ukrytej sprzedaży profesjonalnej.
Z pewnością i drugi wariant jest uciążliwy. Za tożsamą cenę lub niewiele wyższą Kupujący mógłby przecież nabyć pojazd z profesjonalnego, autoryzowanego serwisu – często z przedłużoną gwarancją. Zamiast tego kupuje auto na placu sprzed marketu od osoby, która po transakcji telefonu już nie odbierze.

Na koniec gdy pojawia się wadliwy pojazd adwokat zwraca uwagę: założenia pozostają niezmienne – zakup pojazdu to wyzwanie.

Bądźmy ostrożni.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

Zakup auta z wadami ukrytymi

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Paweł Wróblewski

ADWOKAT - SYNDYK
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.