Zamiana samochodu a samochód kradziony

Zamiana samochodu a samochód kradziony – konstelacja, która cyklicznie pojawia się w praktyce Kancelarii Adwokackiej Paweł Wróblewski Gorzów Wielkopolski.

Zamiana samochodu to zdecydowanie mniej popularny sposób rozliczania aniżeli obrót gotówkowy lub bezgotówkowy, lecz środkami pieniężnymi.

Gdy jednak mamy do czynienia z zamianą pojazdu, to zazwyczaj dotyczy on rzadkich, wartościowych, lecz trudno zbywalnych aut. Znamy przypadki zamian BMW, Jaguarów czy Mercedesów w wyjątkowych konfiguracjach M, AMG czy R Type.

Zamiana samochodu a samochód kradziony

Trudno zbywalne pojazdy

Pewien punkt wspólny – wart omówienia: Sprzedający dysponujący wyjątkowymi, wartościowymi lecz trudno zbywalnymi pojazdami – po miesiącach próby ich sprzedaży – tracą czujność.

W takiej oto sytuacji pojawiają się podstawione osoby, które oferują – nie zakup pojazdu – lecz zamianę na inny. Ten drugi pojazd to często świeższe auto, lecz bardziej cywilizowane np. mocny diesel, który w założeniu nie ma już tak drenować kieszeni właściciela.

I co się okazuje – właściciel pojazdu, który tak pieczołowicie wyszukiwał swój egzemplarz, przy zamianie przestaje odczuwać wartość pieniądza.

Zamiana pojazdu niejako obniża poczucie zagrożenia – przecież mamy otrzymać inny pojazd. Co więcej pojawia się pewne złudne poczucie wspólnoty stron, które uczestniczą w tej dużo rzadszej przecież umowie. Taka konstelacja jest wręcz niesamowita – prześledźmy ją uważnie.

Właściciel wartościowego pojazdu chce go sprzedać, lecz brak jest chętnych na zakup. Właściciel nie chce jednak innego pojazdu obniża cenę – czyni to wielokrotnie.

Czas robi swoje, pojawia się pewne zwątpienie.

Może zamiana nie taka zła?

Wreszcie pojawia się „wybawca”, który oferuje proste rozwiązanie tj. zamianę pojazdu. Oferta zamiany ma pewien wabik, bo stanowi rozwiązanie dla bezskutecznej sprzedaży. Właściciel godzi się na zamianę i nie bada tak wnikliwie pojazdu, który otrzymuje – bowiem chęć rozwiązania problemu przeważa. Właściciel pojazdu pozostaje w błędnym przekonaniu, że ryzykuje nie tylko on, lecz także oferent zamiany, który otrzyma jego pojazd i też musi niejako zawierzyć.

Zamiana tj. zapłata swoim dotychczasowym pojazdem tj. de facto zapłata ciążącym od miesięcy problemem sprawia, że właściciel przestaje dostrzegać jaką wartość ma transakcja.

Właściciel dokonuje zamiany na inny pojazd w oparciu o nierzetelne dokumenty. Dokumenty, które w normalnych warunkach tj. warunkach płatności środkami pieniężnymi zostałyby zakwestionowane – na skutek emocji są akceptowane jako wystarczające – „powinno być ok”. I tak oto legalne, sprawne, wartościowe auto jest zamieniane za pojazd kradziony, który już niebawem jest przedmiotem zabezpieczenia dokonanego przez CBŚ lub Policję.

Zamiana samochodu a samochód kradziony

Podsumowując: Zamiana samochodu a samochód kradziony – w żadnym wypadku nie jest to reguła. Regułą niech będzie, aby przy zawieraniu umowy zamiany naszego pojazdu z ponadprzeciętnym miernikiem staranności zbadać świadczenie wzajemne strony przeciwnej.

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:

Zakup auta z wadami ukrytymi

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Wadliwy pojazd Adwokat

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.