ZAKUP KRADZIONEGO SAMOCHODU… I CO DALEJ?

Wyobraź sobie, że sytuacja dotyczy właśnie Ciebie!

Odkładasz zarobione pieniądze miesiąc w miesiąc. Odkładasz z dużym wyrzeczeniem, ale masz cel – chcesz kupić auto. Auto owszem używane, ale takie właśnie jak chciałeś mieć.

W końcu nadchodzi upragniony dzień. Samochód, którego tak długo szukałeś jest w zasięgu Twoich możliwości finansowych.

Jesteś przezorny, sprawdzasz auto przed zakupem. Dokumenty, faktury wszystko w porządku. Na stacji diagnostycznej też potwierdzili, że auto jest ok.

Czego więcej oczekiwać?

Podpisujesz umowę, płacisz cenę i cieszysz się zakupem.

Rzeczywiście auto sprawuje się świetnie. Twoja radość zostanie jednak przerwana wizytą policji w Twoim domu.

Skąd mieli wiedzę i o co właściwie chodzi, tego jeszcze nie wiesz. Szybko okazuje się jednak, że chodzi o zakupiony pojazd. Po dokładnych oględzinach przez Policję, sprawdzeniu w Krajowym Systemie Informacji Policji okazuje się, że auto jest kradzione…

Co w takiej sytuacji? Czy zawsze oznacza to, że pojazd zostanie Tobie odebrany?

Nie zawsze, chodź istnieje ryzyko, że na pewien czas będziesz musiał się z nim rozstać.

Warto, abyś pamiętał, że jeżeli wydania samochodu żąda policja albo inny uprawiony organ, to masz prawo żądać sporządzenia i doręczenia Tobie postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania. Takie doręczenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od zatrzymania rzeczy.

Dlaczego jednak w ogóle auto jest zajmowane przez policję? Zatrzymanie rzeczy – to jest zakupionego przez Ciebie pojazdu – jest dokonywane w związku z postępowaniem karnym.

Ogólnie wygląda to w następujący sposób:

 • ktoś dokonał kradzieży pojazdu,
 • pierwotny właściciel zgłosił kradzież na policję,
 • trwa postępowania karne (takie postępowanie może być prowadzone nawet latami – wówczas jest najczęściej umarzane z opcją podjęcia w przypadku, gdy pojawi się nowa okoliczość, dowód),
 • pojawia się nowa okoliczność, dowód bo oto skradziony pojazd znajduje się u Ciebie.

Bardzo ważna informacja.

Nie zawsze zakup kradzionego pojazdu będzie oznaczać, że cena, którą uiściłeś będzie Twoją szkodą.

Czy możesz nabyć własność skradzionego pojazdu?

Owszem! Można przed sądem wykazać, że:

 • pomimo, że samochód rzeczywiście został skradziony,
 • pomimo, że Ty zakupiłeś ten skradziony samochód,

to jednak właśnie Ty stałeś się właścicielem tego pojazdu.

To zagadnienie jest o tyle ciekawe, że jest zupełnie na styku prawa karnego i prawa cywilnego tj. dwóch regulacji szczególnie dla mnie bliskich.

No dobrze, ale sytuacja wygląda w ten sposób, że “Twój” samochód został zatrzymany jako dowód w sprawie karnej, która może się przeciągać. Pierwotny właściciel żąda wydania samochodu. Szansa, że policja wyda jednak właśnie Tobie “Twój” pojazd jest niewielka. Niewielka z tego względu, że policja nie będzie rozsądzać kto jest rzeczywistym właścicielem.

Rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest cywilne powództwo o ustalenie nabycia przez Ciebie własności pojazdu od tzw. osoby nieuprawnionej do jej rozporządzeniem.

Spójrz, chodzi o to, że:

 • jeżeli auto zostało skradzione 3 lata wcześniej zanim Ty dokonałeś jego zakupu,
 • jeżeli Ty przy zakupie pojazdu byłeś w dobrej wierze co do sytuacji prawnej pojazdu tj. nie wiedziałeś, że był kradziony i na podstawie towarzyszących okoliczności wiedzieć nie musiałeś,

to istnieje możliwość wykazania przed sądem, że – choć samochód został kiedyś skradziony – to Ty stałeś się jego prawowitym właścicielem.

Warunki konieczne, aby nabyć własność skradzionego pojazdu to:

wydanie samochodu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy (zazwyczaj tak jest, bo przecież nabywając pojazd uzyskałeś zarówno sam samochód jak i kluczyki, dokumenty, itd.),

– istnienie po Twojej stronie jako nabywcy – w chwili wydania tego pojazdu – dobrej wiary,

upływ 3 lat od chwili kradzieży.

UWAGA: od chwili kradzieży nie od chwili Twojego zakupu.

W orzecznictwie sądowym jest ugruntowany pogląd, że kupujący samochód od nieuprawnionego do rozporządzania nim, może domagać ustalenia, że stała się właścicielem tego pojazdu.

Pozwanym w takiej sprawie jest zbywca od którego nabyłeś samochód i to nawet wówczas, gdy on sam nie wiedział, że samochód został skradziony.

Nawet zatem w tak – wydawałoby się beznadziejnej – sprawie istnieje możliwość uzyskania korzystnego wyroku i zamknięcia tego nieprzyjemnego tematu.

Oczywiście wymaga to aktywności przed sądem, bo tutaj nie ma żadnego automatu.

To na Tobie – Twoim Adwokacie – będzie ciążyć obowiązek wykazania korzystnych dla Ciebie okoliczności. Pomimo tego trudu, myślę że warto.

 

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Paweł Wróblewski

ADWOKAT
Jestem Adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze. Zajmuję się prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.

Latest posts by Paweł Wróblewski (see all)

4 myśli na temat „ZAKUP KRADZIONEGO SAMOCHODU… I CO DALEJ?

 1. Witam, 05.01.16 zapukała do mnie policja przekazała, że mój samochód został skradziony w Hiszpanii. Samochód zakupiłam w listopadzie 2013 roku. W Polsce samochód jest od 2011. Przede mną miał dwóch polskich właścicieli. Po przesłuchaniu samochód został zatrzymany i wydany na przechowanie. Czekam na przesłanie dokumentów z cbś w Częstochowie. Ile to może trwać? I czy mogą bez żadnego powiadomienia przyjechać i zabrać samochód? Czy mogę stać się jego prawowitym właścicielem?

  • Witam,
   dziękuję za zapytanie,
   Szczegółowy opis i konkretna sprawa – zapraszam do kontaktu telefonicznego celem umówienia warunków współpracy
   Pozdrawiam

  • Witam . Mam również podobny problem , zakupiłem auto w 2013 roku i tydzień temu CBŚ zatrzymało mi pojazd , a co się później okazało że jest kradziony . Co mam teraz zrobić ?

   • Witam, Kancelaria zajmuje się prowadzeniem takiego typu spraw. Dane kontaktowe znajdują się w zakładce Kontakt.

Dodaj komentarz