Zakup Kradzionego Samochodu … I co dalej?

Zakup kradzionego samochodu jest zdarzeniem częstym w zachodniej Polsce. Typowa sytuacja wygląda, jak poniżej.

Osoba odkłada pieniądze miesiąc w miesiąc. Odkłada z dużym wyrzeczeniem, ale ma cel – chce kupić auto.

Przed zakupem – przezornie – następuje sprawdzenie auta. Dokumenty, faktury sprawiają wrażenie prawidłowych. Podobnie stacja diagnostyczna nie melduje nieprawidłowości.

Kolejny krok to podpisanie umowy, zapłata ceny.

Radość zakupu przerywa wizyta policji.

Po dokładnych oględzinach przez Policję, sprawdzeniu w Krajowym Systemie Informacji Policji okazuje się, że auto jest kradzione, a uiszczona cena sfinansowała zakup kradzionego samochodu.

Co w takiej sytuacji? Czy zawsze oznacza to, że pojazd zostanie odebrany?

Nie zawsze, choć istnieje ryzyko, że na pewien czas nabywca będzie musiał się z nim rozstać.

Warto, wiedzieć, że jeżeli wydania samochodu żąda policja albo inny uprawiony organ, to mamy prawo żądać sporządzenia i doręczenia postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania. Takie doręczenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od zatrzymania rzeczy.

Dlaczego jednak w ogóle auto jest zajmowane przez policję? Zatrzymanie rzeczy jest dokonywane w związku z postępowaniem karnym.

Etapy:

  • kradzież pojazdu,
  • pierwotny właściciel zgłasza kradzież na policję,
  • trwa postępowania karne (takie postępowanie może być prowadzone nawet latami – wówczas jest najczęściej umarzane z opcją podjęcia w przypadku, gdy pojawi się nowa okoliczość, dowód),
  • pojawia się nowa okoliczność tj. zakup kradzionego samochodu.

Nie zawsze zakup kradzionego pojazdu będzie oznaczać, że uiszczona cena stanowi szkodę.

Czy można nabyć własność skradzionego pojazdu?

Jest to możliwe. Przed sądem należy wykazać, że:

  • pomimo, że samochód rzeczywiście został skradziony,
  • pomimo, że nastąpił zakup tego konkretnego skradzionego samochodu,

to jednak działający w dobrej wierze kupujący stał się właścicielem tego pojazdu.

Takie przypadku pozostają na granicy prawa karnego i prawa cywilnego.

Kazus prezentuje się zatem w ten sposób, że samochód został zatrzymany jako dowód w sprawie karnej. Pierwotny właściciel żąda wydania samochodu. Szansa, że policja wyda pojazd działającemu w dobrej wierze nabywcy jest niewielka. Niewielka z tego względu, że policja nie będzie rozsądzać kto jest rzeczywistym właścicielem.

Konieczne okaże się powództwo o ustalenie nabycia własności pojazdu od tzw. osoby nieuprawnionej do jej rozporządzeniem.

Jeżeli auto zostało skradzione 3 lata wcześniej zanim nastąpił jego zakup, a nabywca przy zakupie pojazdu był w dobrej wierze co do sytuacji prawnej pojazdu tj. nie wiedział, że pojazd był kradziony i na podstawie towarzyszących okoliczności wiedzieć nie musiał,

to istnieje możliwość wykazania przed sądem, że – choć samochód został kiedyś skradziony – to nabywca stał się jego prawowitym właścicielem.

Warunki konieczne, aby nabyć własność skradzionego pojazdu to:

wydanie samochodu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy (zazwyczaj tak jest, bo przecież nabywając pojazd uzyskujemy zarówno sam samochód jak i kluczyki, dokumenty, itd.),

– istnienie po stronie nabywcy – w chwili wydania tego pojazdu – dobrej wiary,

upływ 3 lat od chwili kradzieży.

UWAGA: od chwili kradzieży nie od chwili zakupu.

W orzecznictwie sądowym jest ugruntowany pogląd, że kupujący samochód od nieuprawnionego do rozporządzania nim, może domagać ustalenia, że stał się właścicielem tego pojazdu.

Pozwanym w takiej sprawie jest zbywca od którego nabyłeś samochód i to nawet wówczas, gdy on sam nie wiedział, że samochód został skradziony.

Nawet zatem w tak – wydawałoby się beznadziejnej – sprawie istnieje możliwość uzyskania wyroku i zamknięcia tego nieprzyjemnego tematu.

Oczywiście wymaga to aktywności przed sądem.

 

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

18 odpowiedzi

  1. Witam, 05.01.16 zapukała do mnie policja przekazała, że mój samochód został skradziony w Hiszpanii. Samochód zakupiłam w listopadzie 2013 roku. W Polsce samochód jest od 2011. Przede mną miał dwóch polskich właścicieli. Po przesłuchaniu samochód został zatrzymany i wydany na przechowanie. Czekam na przesłanie dokumentów z cbś w Częstochowie. Ile to może trwać? I czy mogą bez żadnego powiadomienia przyjechać i zabrać samochód? Czy mogę stać się jego prawowitym właścicielem?

    1. Witam,
      dziękuję za zapytanie,
      Szczegółowy opis i konkretna sprawa – zapraszam do kontaktu telefonicznego celem umówienia warunków współpracy
      Pozdrawiam

    2. Witam . Mam również podobny problem , zakupiłem auto w 2013 roku i tydzień temu CBŚ zatrzymało mi pojazd , a co się później okazało że jest kradziony . Co mam teraz zrobić ?

      1. Witam, Kancelaria zajmuje się prowadzeniem takiego typu spraw. Dane kontaktowe znajdują się w zakładce Kontakt.

  2. Dzień dobry
    W 2016 roku w komisie zakupiłem samochód dostawczy po paru miesiącach użytkowania zapukała do mnie Policja i zabrała auto, okazało się iż samochód był lizingowany w Niemczech i właścicielem jest bank niemiecki. Panowie zalegalizowali auto na podstawie sfałszowanych tłumaczeń dokumentów w urzędzie komunikacji w Poznaniu po czym wstawili auto do komisu samochodowego w Złocieńcu…Od 2017 toczy sie postępowanie karne , założyłem z moim adwokatem postępowanie cywilne , które zostało odrzucone ponieważ nie zakończyła się sprawa karna….to już prawie dwa lata i końca nie widać co z tym zrobić? To typowa wada prawna, w postępowaniu karnym jestem tylko świadkiem a nie poszkodowanym,poszkodowanym jest BANK NIEMIECKI….A JA NIE MAM ANI UPRAGNIONEGO SAMOCHODU ANI NIE MAŁYCH PIENIĘDZY.

    1. Dzień dobry, niestety procedury rzeczywiśce są długotrwałe. Można alternatywnie – bez uznania roszczeń – negocjować w DE. W zakresie procedury polskiej Pan Mecenas z pewnością ma sprawę pod kontrolą. Pozdrawiam

  3. Dzień dobry, w grudniu 2011roku kupiłem rozbity samochód od osoby prywatnej.
    PZU wypłaciło właścicielom odszkodowanie pomniejszone o wartość rozbitka.
    W kwietniu 2012 roku auto zostało mi zabrane jako skradzione na terenie Niemiec pomiędzy 29.06 a 04.07. 2011roku a zarejestrowane w Polsce na podstawie skradzionych we Włoszech blankietów dowodów rejestracyjnych.
    Czy mam jeszcze jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy.?
    Pozdrawiam

    1. Dzień dobry,

      uprawnienia z tytułu rękojmi niestety wygasły.

      Roszczenia o odszkodowanie – w moim przekonaniu – są przedawnione, bowiem była nowelizacja terminów.

      Pozdrawiam

  4. Witam. Zakupilam auto w pazdzierniku 2019r. W lutym 2020 CBŚP zabralo auto gdyż okazalo się ze bylo ono skradzione w Hiszpanii. Pan ktory sprzedał mi to auto został aresztowany. Wydalam na nie oszczednisci zycia. Auto przed zakupem bylo sprawdzone w cepik i wszystko związane z Nim bylo oky. Czy jest jakaś szansa by odzyskać pieniądze? Sprawy sądowej jeszczd nie bylo sprzedający nie ma jeszcze wyroku

    1. Witam, uprzejma prośba o kontakt telefoniczny. Dane teleadresowe na stronie – będzie łatwiej o wstępną konsultację i ocenę możliwości działania. wyrazy szacunku

  5. Witam .
    Jakie prawa ma osoba ktorej policja zatrzymala auto i oddala ubezpieczalni, która wyplacila poszkodowanemu odszkodowanie , poniewaz okazalo sie za auto ktore zakupilam bylo kradzione?
    Co moge zrobic skoro nie minelo 3 lata?
    Czy warto odwoływać sie ? jakie prawa mi przysługują?

    1. Witam – jeżeli auto zostało już zwrócone i od kradzieży nie minęły 3 lata obawiam się, że sytuacja jest trudna. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

  6. Dzień dobry , czy jest jakaś duża różnica prawna między autem kradzionym a przywłaszczony bo moje auto jest zatrzymane jako dowód przywłaszczone ? Pozdrawiam

    1. Witam – to kwestia kwalifikacji. Jeden i drugi czyn stanowi przestępstwo. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

  7. Witam. Sytuacja jest taka. Odstawiłem samochód do komisu 07.02 2020.
    W komisie powiedzieli że sprzedałi samochód 27. 05.2020
    Według umowy nie dostałem pieniądze, i zgłosiłem to do policji. Policja założyła sprawe o przywłaszczenie samochódu. I w danej chwili samochód jest poszukiwany.
    Ale parę dni temu dostałem fakturze ten komi sprzedał samochód wcześniej, niby
    12.02 20202.
    I teraz pytanie. Czy jesteś możliwość odzyskać ten samochód od nowego właściciela?

    1. Witam – wstępna analiza pozwala przyjąć, że nie jest to wykluczone. W przypadku woli zlecenia sprawy, zapraszamy do kontaktu. wyrazy szacunku – Paweł Wróblewski Adwokat Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.