Zamiana samochodu a samochód kradziony – konstelacja, która cyklicznie pojawia się w praktyce Kancelarii Adwokackiej Paweł Wróblewski Gorzów Wielkopolski.
Zamiana samochodu to zdecydowanie mniej popularny sposób rozliczania aniżeli obrót gotówkowy lub bezgotówkowy, lecz środkami pieniężnymi.
Gdy jednak mamy do czynienia z zamianą pojazdu, to zazwyczaj dotyczy on rzadkich, wartościowych, lecz trudno zbywalnych aut. Znamy przypadki zamian BMW, Jaguarów czy Mercedesów w wyjątkowych konfiguracjach M, AMG czy R Type.
Trudno zbywalne pojazdy
Pewien punkt wspólny – wart omówienia: Sprzedający dysponujący wyjątkowymi, wartościowymi lecz trudno zbywalnymi pojazdami – po miesiącach próby ich sprzedaży – tracą czujność.
W takiej oto sytuacji pojawiają się podstawione osoby, które oferują – nie zakup pojazdu – lecz zamianę na inny. Ten drugi pojazd to często świeższe auto, lecz bardziej cywilizowane np. mocny diesel, który w założeniu nie ma już tak drenować kieszeni właściciela.
I co się okazuje – właściciel pojazdu, który tak pieczołowicie wyszukiwał swój egzemplarz, przy zamianie przestaje odczuwać wartość pieniądza.
Zamiana pojazdu niejako obniża poczucie zagrożenia – przecież mamy otrzymać inny pojazd. Co więcej pojawia się pewne złudne poczucie wspólnoty stron, które uczestniczą w tej dużo rzadszej przecież umowie. Taka konstelacja jest wręcz niesamowita – prześledźmy ją uważnie.
Właściciel wartościowego pojazdu chce go sprzedać, lecz brak jest chętnych na zakup. Właściciel nie chce jednak innego pojazdu obniża cenę – czyni to wielokrotnie.
Czas robi swoje, pojawia się pewne zwątpienie.
Może zamiana nie taka zła?
Wreszcie pojawia się „wybawca”, który oferuje proste rozwiązanie tj. zamianę pojazdu. Oferta zamiany ma pewien wabik, bo stanowi rozwiązanie dla bezskutecznej sprzedaży. Właściciel godzi się na zamianę i nie bada tak wnikliwie pojazdu, który otrzymuje – bowiem chęć rozwiązania problemu przeważa. Właściciel pojazdu pozostaje w błędnym przekonaniu, że ryzykuje nie tylko on, lecz także oferent zamiany, który otrzyma jego pojazd i też musi niejako zawierzyć.
Zamiana tj. zapłata swoim dotychczasowym pojazdem tj. de facto zapłata ciążącym od miesięcy problemem sprawia, że właściciel przestaje dostrzegać jaką wartość ma transakcja.
Właściciel dokonuje zamiany na inny pojazd w oparciu o nierzetelne dokumenty. Dokumenty, które w normalnych warunkach tj. warunkach płatności środkami pieniężnymi zostałyby zakwestionowane – na skutek emocji są akceptowane jako wystarczające – „powinno być ok”. I tak oto legalne, sprawne, wartościowe auto jest zamieniane za pojazd kradziony, który już niebawem jest przedmiotem zabezpieczenia dokonanego przez CBŚ lub Policję.
Zamiana samochodu a samochód kradziony
Podsumowując: Zamiana samochodu a samochód kradziony – w żadnym wypadku nie jest to reguła. Regułą niech będzie, aby przy zawieraniu umowy zamiany naszego pojazdu z ponadprzeciętnym miernikiem staranności zbadać świadczenie wzajemne strony przeciwnej.
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn
Zapoznaj się z naszymi pozostałym artykułami:
Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem
Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024