Zatarcie skazania w Polsce następuje po upływie określonego czasu. Nadto, konieczne mogą być do spełnienia określone warunki. W zależności od rodzaju skazania, okresy zatarcia mogą się różnić.
Okres, w którym dojdzie do zatarcia skazania, zależy od wymiaru kary, orzeczonej wyrokiem:
1. Skazanie na karę grzywny
Zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
2. Skazanie na karę ograniczenia wolności
Zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
3. Skazanie na karę pozbawienia wolności
W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
4. Zatarcie skazania przy odstąpieniu od wymierzenia kary
Pamiętaj, że zatarcie nie następuje automatycznie. Musisz złożyć wniosek o zatarcie skazania do sądu. To sąd podejmuje decyzję w sprawie.
Decyzja o zatarciu skazania zależy od indywidualnych okoliczności i oceny sądu.
Zatarcie skazania przy wyroku z warunkowym zawieszeniem
W przypadku wyroku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary oznacza, że po spełnieniu określonych warunków, skazanie zostaje usunięte z rejestru karnego. Warunki te mogą obejmować zadośćuczynienie pokrzywdzonemu, wykonanie określonych prac społecznych lub zachowanie się bez zarzutu przez określony czas.
Aby złożyć wniosek musisz spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi upłynąć określony czas od zakończenia kary lub próby, a także nie możesz być skazany za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej, korupcję, terroryzm lub inne poważne przestępstwa.
Wniosek powinieneś złożyć do sądu, który wydał wyrok. We wniosku uwzględnij informacje dotyczące Twojego skazania oraz okoliczności sprawy. Wskaz też, dlaczego uważasz, że uwzględnienie wniosku jest uzasadnione.
Pamiętaj aby opisać swoją sytuację od czasu skazania, a także dobrze ją udokumentować. Dokumenty jakie możesz przedłożyć to m.in. zaświadczenia o pracy, szkoleniach, działalności społecznej, itp.
Pamiętaj że złożenie wniosku nie gwarantuje automatycznego zatarcia skazania. Sąd podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub porady, zalecam skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże Ci w przygotowaniu wniosku i udzieli odpowiednich wskazówek.
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024