Bardzo często pojawiające się pytanie. Nie zawsze oficjalnie zadawane adwokatowi przez podejrzanego, ale pytanie, które zawsze podejrzany sam sobie zadaje przy pierwszym przesłuchaniu – milczeć, czy nie milczeć w postępowaniu?
Podejrzany to osoba co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo bez wydania postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Podejrzany ma prawo do:
– informacji o treści zarzutów i ich zmianach – to jest jasne,
– składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia – to też, ale warto z tego uprawnienia zrobić użytek,
– korzystania z pomocy obrońcy – warto pamiętać,
– końcowego zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego – warto z tego korzystać,
– żądania skierowania sprawy do mediacji – warto próbować,
– żądania przesłuchania podejrzanego z udziałem ustanowionego obrońcy – bardzo ważne, a o tym co to oznacza i jak z niego korzystać dowiesz się z artykułu – co nie może dziwić – o tytule pierwsze przesłuchanie z udziałem obrońcy,
– składania wyjaśnień, ale też i odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania – to bardzo ważne,
– biernego udziału w postępowaniu – obowiązuje zakaz nakładania na oskarżonego obowiązku dowodzenia swojej niewinności i zakaz obowiązku dostarczania przez oskarżonego dowodów na swoją niekorzyść – też bardzo ważne.
Umiejętne korzystanie przez oskarżonego z tych właśnie uprawień może mieć niebagatelne znaczenie dla przebiegu postępowania. Już przy pierwszym przesłuchaniu – gdy brak jest adwokata – przesłuchiwany sam musi podjąć decyzję czy korzystne jest odmówić składania wyjaśnień lub odpowiedzi na pytanie i milczeć, czy aktywnie uczestniczyć?
Pierwsze przesłuchanie może być b. ważne dla kształtowania linii obrony w dalszym postępowaniu. Raz złożone wyjaśnienia trudno jest odwołać – można, ale taka zmiana ma wpływ dla oceny wiarygodności.
Korzystniej składać wyjaśnienia, kiedy rzeczywiście posiada się wiedzę co do szczegółów postępowania – najlepiej po kontakcie z adwokatem lub przynajmniej w jego obecności.
Należy pamiętać. Podejrzany może zawsze złożyć wyjaśnienia – nie tylko w postępowaniu przygotowawczym – ale też i w postępowaniu sądowym do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Czasu jest dużo
Adwokat Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024