Samochód z wadami – Spostrzeżenia
We wpisie zakup auta z wadami ukrytymi opisywaliśmy uprawnienia jakie przysługują kupującemu. Zwracaliśmy uwagę, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują także, gdy zakupiony samochód z wadami nie jest nowy.
Od momentu danego wpisu minęło ponad dwa lata. W tym czasie nasza Kancelaria przeprowadził szereg spraw z zakresu wad ukrytych.
W danym wpisie postaramy się zsumować najważniejsze wnioski.
Samochód z wadami ukrytymi – czy to (nadal?) się zdarza?
W dalszym ciągu nagminne są przypadki, gdy sprzedający / komis po prostu oszukują kupujących. W Polsce wciąż popularne są pojazdy używane. Kupujący są w stanie wydać niemałe pieniądze na zakup pojazdu, nie dokonując chociażby podstawowej weryfikacji.
Tym samym nadal jest wiele – zbyt wiele – do zrobienia. Zachęcamy do profilaktyki przy zakupie pojazdu rozumianej jako ograniczone zaufanie do sprzedającego i możliwie dokładna weryfikacja pojazdu.
Samochód z wadami ukrytymi – pozytywne zmiany?
Zaobserwowaliśmy jednak zwiększającą się świadomość o tym, że z tytułu wad pojazdu przysługuje rękojmia. W internecie można znaleźć opracowania, filmy, artykuły w których temat wad pojazdu został w przystępnej formie opracowany.
Kupujący nie boją się zgłaszać swoich roszczeń i dochodzić praw. W poprzednich latach panował trend, że używany pojazd może być wadliwy, bowiem wynika to z jego wieku. Obecnie kupujący coraz częściej potrafią – w sposób prawidłowy – dokonać rozróżnienia i ustalić co jest akceptowalnym zużyciem pojazdu, a co ukrytą wadą.
Normy bezpieczeństwa odgrywają kluczową rolę. Ma to także wpływ w przypadku wad pojazdu. Kupujący nie chcą akceptować wypadkowości pojazdu, faktu iż poduszki powietrze były wystrzelone, podłużnica przestawiona, konstrukcja naruszona itd. Odkrycie przeszłości wypadkowej stanowi częsty i istotny impuls do uznania pojazdu za wadliwy.
Wyostrzyła się także percepcja sprzedających – którzy coraz częściej zawierają ugody pozasądowe z kupującymi, którzy zdecydują się dochodzić swoich praw.
Takie rozwiązanie należy przyjąć z zadowoleniem, bowiem na zachodzenie dużo bardziej powszechna jest praktyka szukania pozasądowych rozwiązań, aniżeli – za wszelką cenę – rozpoczynanie procesów.
Wadliwy pojazd– czy warto się porozumieć?
Zakładając, że kupujący dochodzi praw z rękojmi w związku z odstąpieniem od umowy i żądaniem zwrotu ceny:
Przyjmując, że zapłacona cena wynosi 35.000 złotych i takiego też zwrotu dochodzi kupujący. Zawarcie ugody pozasądowej pozwala kupującemu relatywnie szybko uzyskać pełną płatność. Natomiast sprzedający może w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli bowiem w sprawie sądowej zostanie powołany biegły, a po przegranym procesie powstanie konieczność zwrotu kosztów sadowych, kosztów adwokackich, odsetek – czyż nie rozsądniej znaleźć porozumienie i uniknąć sądu?
Dlatego pozasądowe ugody istotnie zyskały na znaczeniu. W konkluzji należy zatem podkreślić, że zmiany idą w dobrym, pożądanym kierunku, gdy strony umów będą się szanować.
Gdy to konieczne – Myśl Jak Adwokat
Adwokat Syndyk Gorzów Wielkopolski
Kancelaria Adwokacka w Gorzowie Wielkopolskim
Jako Adwokat wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze oraz Doradca Restrukturyzacyjny / Syndyk legitymujący się licencją nr 1246 - Ministerstwo Sprawiedliwości zajmuję się prowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W swojej praktyce zajmuje się także prawem karnym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami osób podejrzanych, oskarżonych, a także i skazanych. Ukończyłem polskie studia prawnicze na UAM w Poznaniu oraz niemieckie studia prawnicze na EUV we Frankfurcie.
- Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty - 6 września 2024
- Przepisanie majątku za życia a zachowek. Co warto wiedzieć? - 18 lipca 2024
- Ugoda pozasądowa – czy warto ją zawrzeć? - 11 lipca 2024