Zmiana viaTOLL na e-TOLL

Jeśli nadal nie przeszli Państwo na e-TOLL, informujemy, że aby uniknąć kłopotów z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego i Krajową Administracją Skarbową należy to uczynić do 30 września 2021 roku.

Od 1 października 2021 roku wszystkie urządzenia viaTOLL zostaną wyłączone. Jedynymi urządzeniami, które będą właściwe i odpowiedzialne za pobór opłat będą urządzenia e-TOLL.

Czym był system viaTOLL?

System viaTOLL służył do pobierania opłat za płatne odcinki autostrad, np. A4 czy A2. Samochody osobowe poruszające się po płatnych odcinkach autostrad, które nie posiadały zainstalowanych urządzeń viaTOLL do poboru opłat musiał zatrzymywać się na tak zwanych bramkach, aby uiścić opłatę za przejazd.

W samochodach osobowych nie ma obowiązku instalowania systemu viaTOLL. I to pomimo tego, że był on zapewne wygodniejszy i dzięki niemu można uniknąć stania w korku.

Inna sytuacja jest w samochodach ciężarowych, ponieważ samochody powyżej 3,5 t mają obowiązek posiadania na pokładzie pojazdu aktywnego i zarejestowanego urządzenia viaTOLL. W przeciwnym razie na każdy pojazd powyżej 3,5 t chcący pokonać płatny odcinek autostrady i nieposiadający aktywnego urządzenia viaTOLL nakładana była kara pieniężna w zależności od uchybienia i długości przejechanego odcinka płatnej autostrady.

Wskazać należy, że nie wystarczyło mieć aktywnego urządzenia. Koniecznym było, aby urządzenie było zarejestrowane pod konkretny pojazd to znaczy pod konkretny numer rejestracyjny. Oznacza to, że każdy pojazd powinien mieć swoje przypisane urządzenie viaTOLL, którego nie można było przenosić do innego pojazdu.

Nadchodzi nowe, czyli kilka słów o e-TOLL

W jednym z wywiadów szefowa Krajowej Administracji Skarbowej powiedziała kilka słów na temat systemu e-TOLL. System e-TOLL polega na geolokalizacji i jest jednym z najnowocześniejszych elektronicznych systemów poboru opłat drogowych na świecie. Mając na uwadze aspekty technologiczne, e-TOLL składa się z wielu podsystemów i aplikacji, których zadaniem jest zapewnienie funkcjonowania i efektywności poboru opłat drogowych na najwyższym poziomie. System e-TOLL jest po prostu unowocześnioną wersją poprzedniego systemu viaTOLL.

Jak zmienić viaTOLL NA e-TOLL?

Co powinien zrobić użytkownik przed wygaszeniem systemu viaTOLL? Oto kilka najważniejszych czynności, które należy zrobić przed wygaszeniem systemu:

  1. dokonać zwrotu OBU aby uzyskać zwrot kaucji za urządzenie
  2. zarejestrować się w e-TOLL i wyrejestrować się z viaTOLL
  3. rozliczyć środki znajdujące się na jego koncie, przy czym rozliczenie środków jest możliwe w ciągu 12 miesięcy od wygaszenia systemu viaTOLL tj. do 30 września 2022 r. Po tym terminie środki znajdujące się na koncie użytkownika w viaTOLL zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego

W poniższej tabeli przedstawiamy, jak wyrejestrować się z systemu viaTOLL i odzyskać środki zgromadzone w systemie viaTOLL w okresie przejściowym oraz po jego wygaszeniu:

UWAGA!

Jeśli użytkownik zdecyduje się na wyrejestrowanie z systemu viaTOLL po jego wygaśnięciu musi pamiętać o następujących rzeczach:

  1. użytkownik powinien przesłać na adres info@viatoll.pl lub kontakt@etoll.gov.pl zdjęcie OBU obrazujące jego numer identyfikacyjny, aby uzyskać zwrot kaucji za urządzenie
  2. zarejestrować się w e-TOLL i wyrejestrować się z viaTOLL
  3. rozliczyć środki znajdujące się na jego koncie, przy czym takie rozliczenie tych środków jest możliwe w ciągu 12 miesięcy od wygaszenia systemu viaTOLL, tj. do 30 września 2022 r. Po tym terminie środki znajdujące się na koncie użytkownika w viaTOLL zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego

Wszelkie niezbędne informację, na temat tego w jaki sposób wyrejestrować się z viaTOLL i zarejestrować się w e-TOLL oraz co należy zrobić, aby odzyskać kaucję za urządzenie OBU są dostępne na stronie internetowej: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/aktualnosci/przechodze-z-viatoll-do-e-toll/

Formularz natomiast znajdziemy pod tym linkiem: https://www.viatoll.pl/upload/files/pdf/Aktualne%20PDF/442_Wypowiedzenie_Umowy_Pre-pay_06_2020_edit.pdf

A co jeśli nie zmienimy systemu viaToll na E-Toll?

Pamiętać należy, że każde niedostosowanie się do nowych przepisów, zasad postępowania wiązać się będzie z sankcjami. Warto wspomnieć, że w takich przypadkach kary może nałożyć na kierowców / przedsiębiorców Krajowa Administracja Skarbowa, ale także Główny Inspektor Transportu Drogowego. Co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemności i konieczności odwoływania się od decyzji nakładającej niekiedy znaczne kary pieniężne za niewykonanie obowiązku? Otóż należy terminowo, czyli do dnia 30 września 2021 roku wyrejestrować się z dotychczasowego systemu viaTOLL i zarejestrować w nowym systemie e-TOLL. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niewykonanie obowiązku zmiany viaTOLL na e-TOLL będzie wiązało się z naruszeniem szeregu ustaw, rozporządzeń oraz dyrektyw międzynarodowych. Będzie to skutkować nakładaniem kar pieniężnych za każdy wykonany przejazd po płatnym odcinku autostrady, co w przypadku osób prowadzących firmy transportowe może być uciążliwe.

Autor: Natalia Staszkiewicz Asystent Prawnika

Adwokat Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Adwokacka Gorzów Wielkopolski

prowadzi szereg spraw o wady pojazdów / maszyn

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami:

ZAKUP AUTA Z WADAMI UKRYTYMI

Auto z wadami – Krypto-sprzedaż

Kradziony samochód – Rozmowy z ubezpieczycielem

Zakup pojazdu z komisu

Wadliwy pojazd Adwokat

Zamiana Samochodu a samochód kradziony

Kanał Youtube: MYŚL JAK ADWOKAT

Myśl Jak Adwokat

Subskrypcja strony

Wpisz swój adres e-mail, aby zasubskrybować tego bloga i otrzymywać powiadomienia o nowych postach e-mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.